Inwestycje giełdowe dla początkujących związane są przede wszystkim ze zdobyciem wiedzy na temat instrumentów finansowych, w które mają zostać ulokowane środki. Inwestowanie na giełdzie przez wielu postrzegane jest jako coś skomplikowanego, co dostępne jest dla osób wtajemniczonych, którzy mają duży kapitał.

To z pewnością się przydaje, jednak to nie oznacza, że trzeba być milionerem i ekspertem, aby postawić pierwsze kroki w świecie inwestycji.

Inwestycje giełdowe dla poszukujących – od czego zacząć?

Aby inwestować, trzeba mieć określony kapitał. Mogą to być niskie kwoty, a na początku nawet powinny takie być. Może to być np. kilka tysięcy, choć niektórzy zaczynają inwestycje ze sporo niższym kapitałem. Warto także wypełnić ankietę MiFID, która pomoże inwestorowi w podejmowaniu odpowiednich decyzji inwestycyjnych.

Dzięki takim informacjom, osoby inwestujące mogą uchronić się przed lokowaniem kapitału w instrumenty finansowe, które obarczone są wysokim ryzykiem inwestycyjnym (pisaliśmy m.in. Giełda jak zacząć).

Jeśli osoba zainteresowana inwestycjami, ma odpowiedni profil inwestora, może zdecydować się np. na kupno jednostek uczestnictwa funduszy ETF, które są w taki sposób skonstruowane, aby odzwierciedlać określone koszyki albo indeksy (pisaliśmy m.in. Co to jest ETF). Umożliwia to inwestorom tzw. porażenie za rynkiem. W tym przypadku również należy pamiętać o ryzyku, szczególnie na początku swojej przygody z inwestowaniem.

Pisaliśmy m.in. Fundusze inwestycyjne dla początkujących

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Giełda papierów wartościowych i inwestycje giełdowe dla początkujących

Inwestycje giełdowe dla początkujących powinny podlegać na lokowaniu środków w możliwie najmniej obarczone ryzykiem instrumenty finansowe. Nie należy także przeznaczać na inwestycje swoich wszystkich oszczędności.

Chcąc budować samodzielnie portfel inwestycyjny, trzeba dowiedzieć się, jak to zrobić. Choć nie jest to bardzo skomplikowane, trzeba poświęcić nieco czasu, aby poznać podstawy. Inwestor musi nauczyć się, w jaki sposób zarządzać ryzykiem, a także z jakim ryzykiem inwestycyjnym związane jest poszczególne instrumenty finansowe. Warto również wiedzieć, jak wybierać akcje do swojego portfela i jak wykorzystywać wszelkie wiadomości i informacje (pisaliśmy m.in. Jak zacząć zarabiać na giełdzie).

Początkujący inwestor musi także wiedzieć, jak technicznie przebiega inwestowanie, w jaki sposób obliczyć zyski i jak tego typu działalność wyglądać pod kątem podatków.

Nauka gry na giełdzie możliwa jest oczywiście z książek, internetowych blogów, portali oraz szkoleń. Źródła można dowolnie wybierać – ważne, aby autorami materiałów były osoby, które mają profesjonalną wiedzę w tym zakresie (pisaliśmy niedawno: Wirtualna giełda).

Inwestycje giełdowe dla początkujących – podstawowe pojęcia

Na początek każdy inwestor powinien wiedzieć, co oznaczają konkretne terminy na giełdzie, a także czym jest sama giełda oraz w jaki sposób funkcjonuje. Bez tej wiedzy nie ma sensu zaczynać tematu – jak inwestować na giełdzie?

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie online

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest miejscem, w którym dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży wielu różnych instrumentów finansowych, np. akcji, obligacji, kontraktów terminowych, itp. (pisaliśmy m.in. Inwestowanie w akcje).

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Inwestycje na giełdzie papierów wartościowych

Pieniądze inwestuje się na giełdzie oczywiście po to, aby czerpać z tego zyski. Mogą one mieć formę wyższej ceny za zakupione papiery wartościowe, odsetek, a także dywidendy (pisaliśmy m.in. Zarabianie na dywidendach). W tym miejscu warto wyjaśnić, co oznacza termin dywidenda. Może być to premia z zysków spółki, której akcje posiada inwestor.

Sprawdź także: Gdzie kupić akcje

Każdą transakcję można zawrzeć w trakcie sesji giełdowych. Z kolei drogą elektroniczną zlecenia mogą być składane przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Wchodzą one w fazę przed otwarciem, kiedy wprowadzane są złożone dyspozycje. Faza ta rozpoczyna się o 8.30 dla akcji oraz instrumentów pochodnych.

Czytaj także: Czym jest giełda papierów wartościowych?

Jak grać na giełdzie? Znając także kolejne dwa podstawowe terminy, czyli bessa i hossa. To drugie oznacza długoterminowy wzrost cen akcji, a pierwsza to spadek kursu papierów wartościowych.

Kim jest akcjonariusz?

Każdy może iść i kupić akcje wybranego przedsiębiorstwa i dzięki temu stać się akcjonariuszem. Osoba początkująca i laik może sobie pomyśleć, że przecież to wydatek, a nie zysk. Zatem w jaki sposób można wygenerować ewentualne zyski? Mówiąc najprościej, jeżeli jakaś firma zacznie się rozwijać i przynosić pewne zyski, to akcje z którym się ona składa, będą więcej warte. Wartość przedsiębiorstwa uzależniona jest od tego, ile akcjonariusz w przyszłości może na nich zarobić.

Czy inwestować może każdy, nawet osoba początkująca?

Oczywiście. Nawet osoba, która nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku i jest kompletnym laikiem, może zdecydować się na inwestowanie na giełdzie i z powodzeniem czerpać z tego zyski. Przykładem mogą być najbardziej skuteczni znani inwestorzy, np. Michał Sołowow, który jest kierowcą rajdowym.

Sprawdź także: Kiedy wycofać się z funduszu inwestycyjnego

Inwestycje giełdowe dla początkujących – jak zacząć grać na giełdzie krok po kroku?

Oczywiście zawsze należy zacząć od teorii, ale kiedy inwestor chce rozpocząć granie na giełdzie, to od czego powinien zacząć?

Krok 1 – wybór domu maklerskiego

Każda osoba, która ma zamiar dokonywać transakcje na GPW, musi założyć rachunek maklerski (pisaliśmy m.in. Jak założyć konto maklerskie). Bez niego ani rusz. Na szczęście nie jest to duży koszt. Na wybór warto poświęcić nieco czasu, ponieważ może to być pierwsza dobra decyzja w kierunku inwestowania na giełdzie. Rachunek brokerski może otworzyć osoba, która ukończyła 18 rok życia i może to być zatonie firma, jak i osoba fizyczna.

Sprawdź także: Inwestowanie małych kwot

Inwestycje giełdowe dla początkujących
giełda inwestycje. Rachunek maklerski

Na koncie inwestor przechowuje pieniądze, które służą do inwestycji. Jest to również przechowalnia papierów wartościowych w elektronicznej wersji. Rachunki maklerskie podzielić można na 2 typy:

  • Ze stosunkowo wysoką opłatą pobieraną za prowadzenie konta, jednak za to dużo niższymi prowizjami od transakcji,
  • Bez opłaty za obsługę rachunku albo z niską opłatą, jednak z wysokimi prowizjami od transakcji.

Inwestycje giełdowe dla początkujących powinny obejmować porównanie i wybór najlepszego rachunku maklerskiego. Jednak zanim inwestor zdecyduje się na rachunek brokerski bez opłat, powinien sprawdzić, jaką prowizję będzie musiał oddać przy każdej transakcji. W przypadku osób, zamierzających inwestować długoterminowo, o wiele bardziej opłacalną opcją może być rachunek bez opłat.

Z kolei, jeśli inwestor ma zamiar kupować i sprzedawać często instrumenty finansowe, lepsze może być płacenie za utrzymanie rachunku oraz niższej prowizji. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, np. za przelewy z rachunku maklerskiego.

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie

Konta brokerskie różnią się od siebie nie tylko ze względu na koszty, ale także dodatkową ofertą. W wielu z nich można można znaleźć edukacyjne materiały, notowania oraz wiadomości z rynku. Inwestycje na giełdzie dla początkujących powinny rozpocząć się właśnie dostępem i zdobyciem takiej wiedzy, gdyż jest ona na wagę złota.

Krok 2 – Rachunek maklerski w banku

Także banki posiadają w swojej ofercie konta maklerskie. Możliwość założenia rachunku brokerskiego istnieje m.in. w PKO Bank Śląski, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Santander Bank, itp. Jest wiele opcji do wyboru i przed podjęciem decyzji najlepiej sprawdzić, co oferuje bank, w którym prowadzony jest rachunek firmowy, osobisty czy oszczędnościowy. Może okazać się, że zakładając rachunek brokerski w „swoim” banku, będzie można ominąć opłatę za otwarcie konta.

Sprawdź także: Giełdy świata

Krok 3 – otwarcie rachunku maklerskiego

Kiedy inwestor zdecyduje się już na wybrany dom maklerski, może otworzyć rachunek. Umowę można podpisać osobiście, poprzez udanie się do punktu obsługi klienta albo wybierając opcję przez kuriera.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
inwestowanie na gieldzie. Krajowy depozyt papierów wartościowych

Poza podpisem na umowie, należy wypełnić formularz MiFID, który ma kilka stron. To formularz, który został wprowadzony przez Unię Europejską, a jego celem jest określenie profilu osoby inwestującej. Ankieta złożona jest z pytań, które dotyczą podejścia do ryzyka, doświadczenia, wiedzy na temat inwestowania, jak również celów, które inwestor chce osiągnąć. Zawarte są tam także pytania, które dotyczą sytuacji finansowej inwestora.

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie? Właśnie poprzez otwarcie rachunku maklerskiego, a to może zrobić także przez internet. Wystarczy złożyć wniosek w banku, a którym prowadzony jest rachunek firmowy albo osobisty.

Sprawdź także: Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

Krok 4 – pierwszy przelew na konto maklerskiego

Kiedy inwestor podpisze umowę z domem maklerskim, może przejść do konkretów. Należy zrobić pierwszy przelew na konto maklerskie. Jednak decyzja dotycząca tego, jaką kwotę przeznaczyć, nie jest łatwa.

Z kolei, jeśli inwestor dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Giełdą Papierów Wartościowych, to ta kwota nie powinna być wysoka (pisaliśmy niedawno: Kupno papierów wartościowych). Najlepiej inwestować dokładnie tyle, ile można stracić. Oczywiście giełda szczególnie dla osób początkujących wydaje się być świetnym pomysłem na rozmnożenie pieniędzy, jednak nie każdy zyskuje. A wręcz przeciwnie – wielu inwestorów, nawet tych najlepszych, często przegrywa pieniądze i to niemałe. Każdy typ inwestowania związany jest z pewnym ryzykiem.

Zastanawiając się, jak zacząć inwestować na giełdzie, warto się przede wszystkim zastanowić nad tym, jaką kwotę na to przeznaczyć. Warto wziąć pod uwagę:

  • jaką sumę z oszczędności inwestor jest w stanie przeznaczyć na inwestowanie,
  • czy zamierza w sposób sukcesywny kupować papiery wartościowe oraz ile mniej więcej w skali miesiąca, kwartału lub roku jest w stanie na to przeznaczyć.

Nie należy nigdy inwestować wszystkich środków na GPW z prostego powodu. Szansę na wygraną mają Ci inwestorzy, którzy posiadają zróżnicowany portfel inwestycyjny i określoną pulę pieniędzy na czarną godzinę.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
jak inwestować na giełdzie – zakup i sprzedaż papierów wartościowych

Ważna jest przede wszystkim kwestia tego, ile inwestor jest w stanie przeznaczyć środków na ten cel. Z jaką sumą inwestor będzie w stanie się rozstać i nie będzie to dla niego bolesne? Jest to również moment, w którym początkujący inwestor powinien sobie uświadomić, że inwestowanie na giełdzie ma oczywiście na celu generowanie zysków, jednak wiąże się również z ryzykiem i stratą. Każdy trader tego doświadcza, zarówno początkujący, jaki i doświadczony, a w szczególności młody, które dopiero się uczy.

Zatem jaka powinna być kwota przeznaczona na inwestowanie na początki drogi? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż odpowiedz zależy m.in. od dochodów, majątku oraz posiadanych oszczędności. Każdy inwestor musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Krok 5 – zakup akcji

Po założeniu konta maklerskiego i wpłaceniu na niego środków, przychodzi pora na dokonanie pierwszej transakcji. Można do zrobić przez internet albo aplikację bankową/domu maklerskiego. Decydując się na osobiste złożenie transakcji, warto zorientować się, jaki jest tego koszt. Ponadto, można wykorzystać opcje kupna akcji:

  • Po każdej cenie – wówczas inwestor określa liczbę sztuk, a zostaną one kupione po cenie, jaka znajduje się w notowaniach,
  • Z limitem – w takim przypadku inwestor określa maksymalną cenę, jaka jest w stanie zapłacić z 1 sztukę, a także ilość.

Inwestycje na giełdzie dla początkujących wcale nie muszą być trudne. Wystarczy poznać podstawowe kroki i pojęcia, aby zacząć inwestowanie.

Po dokonania konkretnej transakcji, papiery wartościowe będą z znajdować się na koncie maklerskim inwestora. Zamiast środków finansowych, na rachunku znajdują się obligacje, akcje i inne instrumenty pochodne w elektronicznej formie (pisaliśmy m.in. Co to są akcje i obligacje). Nad wszystkim czuwa i ma kontrolę Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Trafiają tam wszystkie informacje, które dotyczą transakcji.

Inwestycje na giełdzie dla początkujących – w co inwestować na początek?

Inwestowanie w akcje uznaje się za stosunkowo bezpieczne (pisaliśmy niedawno: Bezpieczne inwestowanie). Pewności nigdy nie ma, jednak kupno i sprzedaż akcji jest proste i możliwe do realizacji niemalże w każdej sesji. Jeśli chodzi o wady, to jest to możliwa upadłość i bankructwo firmy, a także to, że inwestor nie ma żadnego wpływu na to, jak się jej losy potoczą.

Pisaliśmy m.in. W co można inwestować na giełdzie

Następna opcja to obligacje, która także ma swoje zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. W tym przypadku jest to zwykle inwestycja długoterminowa. Z kolei akcje można sprzedać w dowolnym momencie. Jednak na Giełdzie Papierów Wartościowych można również lokować środki m.in. w:

Inwestycje giełdowe dla początkujących
inwestowanie w akcje poprzez konto maklerskie
  • Rynek NewConnect – są to inwestycje z podwyższonym ryzykiem, jednak można wygenerować na nim o wiele wyższe zyski. Można znaleźć tam małe i średnie przedsiębiorstwa, które szukają kapitału na rozwój z różnych branż, m.in. biotechnologii, nowoczesnych usług, mediów elektronicznych, itp,
  • Rynek Catalyst, czyli rynek obligacji.

Sprzedaż papierów wartościowych

Odbywa się w taki sam sposób, jak jego kupno. Nauka inwestowania na giełdzie powinna obejmować również tą kwestię. Dyspozycję najłatwiej oraz najtaniej można złożyć przez internet. Wybrany dom maklerski przekazuje konkretną dyspozycję do Giełdy Papierów Wartościowych.

Po sprzedaży środki finansowe trafiają na konto maklerskie i inwestor może wówczas wypłacić je na swój rachunek osobisty. Zwykle zajmuje to jeden dzień roboczy.

Z jakiego powodu firmy wchodzą na giełdę?

Decydując się na inwestowanie na giełdzie, warto wiedzieć, dlaczego przedsiębiorstwa wchodzą na giełdę? Z tego względu, że potrzebują pieniędzy na rozwój. Dzięki emitowaniu akcji, które są sprzedawane, firma czerpie pieniędzy na rozwój. Dzięki temu przedsiębiorstwa urosną w siłę, a ceny akcji będzie mieć wyższą cenę.

W jaki sposób wybrać spółkę do inwestycji?

W celu dokonania dobrego wyboru, należy przeanalizować, czy opłaca się inwestować pieniądze w akcje określonej spółki. Dużą szansę na zysk inwestor ma wtedy, gdy kupi tanie akcje firmy. Chodzi w końcu o to, aby kupić tanio i drożej sprzedać.

Oczywiście inwestorowi, który dopiero zaczyna przygodę z giełdą, nie będzie łatwo stwierdzić, które spółki mają akcje w niskich cenach. Aby ocenić, czy akcje danej spółki są w atrakcyjnej cenie, warto skorzystać z WK, czyli wartości księgowej na jedną akcję.

Inwestycje giełdowe dla początkujących, powinno się rozpocząć od solidnej dawki wiedzy. Warto także wiedzieć, czym dokładnie jest wartość WK. Jest to wartość, która otrzymywana jest przez podzielenie aktywów spółki poprzez liczbę akcji, które zostały wyemitowane. Kiedy aktualne kursy są niższe od WK, warto przyjrzeć tego typu spółce bliżej, ponieważ istnieje szansa na wzrost ceny. Jednak ma na to wpływ wiele czynników.

Wybierając spółkę, pod uwagę należy wziąć to, czy nie przynosiła start w ostatnich miesiącach. Warto zdecydować także o typie analizy, która pomoże w odpowiednim wyborze. Inwestorzy mogą stosować analizę techniczną albo fundamentalną. Techniczną bierze pod uwagę kondycję gospodarki i emitenta, a druga opiera się na badaniu poprzednich wykresów notowań.

Inne giełdy internetowe

Jak zacząć grać na giełdzie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że Giełda Papierów Wartościowych to nie jedyne miejsce, gdzie można inwestować. Dobre zyski można osiągnąć, korzystając z internetowych platform, które zostały stworzone do handlu online (pisaliśmy m.in. Platforma do inwestowania na giełdzie oraz Najlepsze platformy handlowe). W takim przypadku nie trzeba ograniczać się jedynie do polskiego rynku. Na tego typu platformach, które oferowane są m.in. eToro, można lokować swoje pieniądze na rynkach z całego świata.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
jak zacząć inwestować na giełdzie

W co można inwestować?

Inwestor ma do dyspozycji wiele instrumentów finansowych, również takie, których nie znajdzie na giełdzie papierów wartościowych. Inne przykładowe dostępne rynki to to kryptowaluty (pisaliśmy: Kryptowaluty czy warto), towary, indeksy czy Forex (pisaliśmy m.in. W co warto inwestować na giełdzie). Inwestycje giełdowe dla początkujących mogą obejmować także ropę cza Apple. Z kolei dzięki aplikacjom mobilnym można to robić w dowolnym momencie i z dowolnie wybranego miejsca na świecie.

Na giełdach internetowych inwestorzy mają do wyboru zarówno krótkoterminowe inwestycje, jak i długoterminowe. Ze względu na to, inwestowanie na giełdzie jest niezwykle proste i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, a jedynie jej pogłębiania. Ponadto, na platformach można dorobić sobie dodatkowo za polecenie albo korzystać z promocji, co ja GPW nie jest możliwe.

Jak zacząć inwestować na giełdzie za pośrednictwem rachunku maklerskiego?

Na początek wystarczy mieć jedynie komputer albo smartfon. Platformy inwestycyjne oferują proste w obsłudze, a jednocześnie rozbudowane narzędzia, przy pomocy których można handlować przez internet. Aby zacząć grę na giełdzie, należy wybrać platformę, która będzie służyć dokonywaniu transakcji inwestycyjnych.

Inwestycje giełdowe dla początkujących powinny rozpocząć się od zapoznania się z sekcją edukacyjną na platformie inwestycyjnej. Dzięki temu inwestor będzie mógł zapoznać się z podstawowymi terminami i nauczy się, w jaki sposób zarządzać portfelem inwestycyjnym.

Najlepsi brokerzy, którzy udostępniają platformy inwestycyjne, oferują ciekawą opcję, jaką jest możliwość kopiowania ruchów traderów. Dzięki temu inwestor może w czasie rzeczywistym podglądać najlepszych inwestorów i w tym samym czasie powielać ich ruchy. Zaletą jest to, że za tego typu funkcję nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Wsparcie dla osób początkujących

Wsparcie obejmuje nie tylko możliwość kopiowania ruchów najlepszych inwestorów czy też poradniki na platformach dla osób początkujących, ale również społeczność, która jest skupiona wkoło tej platformy. Inwestorzy mogą się od siebie wiele nauczyć, choćby poprzez śledzenie statystyk, portfeli czy współczynnika ryzyka. Jednak nie tylko, gdyż również przez rozmowy, a także dzielenie się spostrzeżeniami.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Bezpieczne inwestowanie na giełdzie. Kontrakty terminowe

Wybierając platformę inwestycyjną i nie znając języka angielskiego, należy sprawdzić, czy oferuje ona wsparcie w języku polskim.

Inwestycje na giełdzie dla początkujących – czynniki, wpływające na cenę akcji

Giełda rządzi się swoimi prawami. Cena akcji to głównie próba oceny przyszłych zysków przedsiębiorstwa. Mają na to wpływ różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, m.in. produkt, który jest oferowany przez firmę, jej strategia, ludzie kierujący nią, perspektywy wzrostu gospodarczego, itp. Jednak nie zawsze wszystko da się przewidzieć.

Nad procesem giełdowym akcji czuwają określone instytucje, które sprawują kontrolę i pieczę określone instytucje. Nad Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie kontrolę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, która nadzoruje przestrzeganie zasad uczciwego obrotu i pilnuje powszechnego dostępu do wiarygodnych informacji.

Co wpływa na zmiany kursu giełdowego? Jak działa giełda papierów wartościowych?

To, w jakiej kondycji znajduje się określona spółka, uzależnione jest od tego, w jakiej kondycji są jej fundamenty, a także od dbania o jej rozwój, itp. Uzależnione jest to także od różnych czynników zewnętrznych. Na to, w jakiej kondycji jest przedsiębiorstwo, wpływa praca ludzi, dzięki którym osiąga sukces.

Przykładem może być Nokia, która zaczęła mieć problemy, ponieważ nie doceniła iPhona. Kiedy wchodził on na rynek, inżynierowie Nokii przebadali go i stwierdzili, że nie jest to zagrożenie dla Nokii, gdyż był on zbyt drogi. iPhone nie mogły wysyłać MMS-ów i działała na sieci drugiej generacji, ale rok później się to zmieniło. iPhone został usprawniony, a Nokia została w tyle i już tego nie nadgoniła.

Wpływ czynników zewnętrznych

Na kursy giełdowe mają wpływ wszelkie wydarzenia, które mają miejsce zarówno w kraju, jak i na świecie. Inwestycje na giełdzie dla osób początkujących to również nauka tego, że każde wydarzenie ma mniej lub większy wpływ na to, co dzieje się na giełdzie. Przykładem może być kryzys gospodarczy, który wydarzył się 10 lat temu.

Chociaż nie rozpoczął się w Polsce, to powiązania pomiędzy krajami są na tyle silne, że również Polacy odczuli jego skutki. Trzeci czynnik to losowe przypadki oraz wojny. Każda katastrofa będzie miała wpływ na kurs akcji.

Inwestycje giełdowe dla początkujących – jak zarobić na giełdzie?

Większość osób początkujących czeka z niecierpliwością na odpowiedź na to pytanie. Zarabianie na giełdzie jest jak najbardziej możliwe i wygląda w taki sam sposób, jak zarabianie w każdym innym biznesie (pisaliśmy m.in. Jak zarobić na giełdzie). Inwestor chce coś kupić, a następnie sprzedać za wyższą cenę. Giełda jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w tym przypadku można zarabiać również, nie sprzedając akcji.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Jak samemu inwestować na giełdzie?

Dywidenda – jak zarobić bez sprzedaży akcji

Wypłatę dywidendy może zaproponować zarząd, a decyzję ostateczną właściciel w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Ponadto, na tego typu zgromadzenie może się wybrać każdy, kto ma przynajmniej jedną zakupioną akcję, a tym samym może brać udział w głosowaniu, choć siła jego głosu uzależniona jest od ilości posiadanych akcji.

Jeśli początkujący inwestor nie wiem, a w jaki sposób zarobić na dywidendzie, to powinien wiedzieć, że dywidendy można wypłacić jedynie w roku, w którym firma wypracowała zysk. Wszelkie zwykle akcje uprawniają do wypłaty takiej samej dywidendy.

Aby otrzymać wyższą dywidendę, należy posiadać akcje uprzywilejowane, które posiadają zwykle założyciele spółki. Dywidenda uzależniona jest od decyzji zarządu spółki oraz zawsze związana jest z wielkością wypracowanych zysków, a także z planami rozwoju przedsiębiorstwa.

Jak grać na giełdzie, żeby wygrać? Trzeba pamiętać, że na giełdzie zarabia się na zmianach kursów akcji – nie zarabia się głównie na dywidendzie. Z tego względu inwestowanie na giełdzie może być związane z wysokimi niż lokata. Trzeba jednak pamiętać, że może zdarzyć się tak, że przez lata dywidenda nie będzie wypłacana. Co wtedy inwestor powinien zrobić? Sprzedać akcje spółki? Jeśli inwestor podejmie taką decyzję, powinien poczekać, aż wartość ich wzrośnie, do ceny wyższej niż ta, za którą je kupił.

Pisaliśmy niedawno: Jak handlować kontraktami CFD

Akcja to udział w firmie, dlatego też jej wartość uzależniona jest od wartości przedsiębiorstwa, czyli jeżeli firma słabnie i generuje stratę, akcje również tracą. Mogą być mniej warte niż wtedy, kiedy inwestor je kupił. Warto czasem wcześniej sprzedać akcje firmy, która zaczyna tracić majątek. Dzięki temu można ograniczyć stratę.

Inwestycje giełdowe dla początkujących – cechy dobrego inwestora

Inwestowanie na giełdzie zawsze związane jest z ryzykiem, a to z kolei wiąże się z emocjami. Zatem jakie cechy charakteru powinien mieć skuteczny inwestor? 

Kompletny laik i osoba, która nie ma żadnego pojęcia o giełdzie, powinna zrobić sobie trening reakcji na stratę. Nie tylko realną, ale również mentalną. Wystarczy zastanowić się, w jaki sposób zareaguje, tracąc np. 100 000 zł. To bardzo ważne, ponieważ ludzki mózg w taki sam sposób działa zarówno na rzeczywistość, jak i na fantazję.

Ważna jest również cierpliwość, a także umiejętność przewidywania, jednak z pokorą. Chodzi o taktyczną pokorę, która polega na tym, że niepewność towarzysząca ruchom na giełdzie, powinno się oswajać z myślą, że można nie mieć racji.

Jak grać, żeby nie stracić?

Przede wszystkim trzeba mieć strategię. Jest to plan, który należy sobie wyznaczyć i konsekwentnie za nim podążać.

Chcąc stworzyć swoją strategię, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Ile pieniędzy można zainwestować?
  • Jaki powinien być przewidywany zysk?
  • Na jakie straty można sobie pozwolić?
  • Na jak długo można zamrozić swoje środki?
Inwestycje giełdowe dla początkujących
Ile trzeba mieć pieniędzy żeby inwestować na giełdzie? Jak działa giełda?

Inwestycje na giełdzie dla początkujących powinny być ostrożne i na samym początku należy inwestować niewielkie kwoty takie, które można stracić. Od tego uzależniona jest decyzja, w co inwestor będzie lokował środki. Inwestorzy, którzy uważają, że strata kapitału większego niż 10% to tragedia, powinny zdecydowanie się nie na akcje, a na obligacje.

W tym przypadku gwarantowany zysk jest niższy, jednak cechują się także mniejszym ryzykiem inwestycyjnym. Osoby, których nie przeraża wizja wyższej straty kapitału, mogą inwestować w bardziej agresywny sposób. To wymaga jednak dużej dyscypliny oraz poświęcenia większej ilości czasu na obserwowanie rynku.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Choć na pierwszy rzut oka może brzmieć to nieco skomplikowanie, oznacza po prostu to, że mając przykładowo do dyspozycji kwotę np. 10 000 zł, najlepiej byłoby podzielić tą sumę na kilka różnych inwestycji, na różne firmy z wieku branż. Bo jeżeli jedna z nich poniesie stratę, to inwestor nie zostanie z pustymi portfelem, gdyż będą jeszcze inne spółki. Dywersyfikując swój portfel inwestycyjny, warto także pamiętać o różnych branżach. Nie należy lokować pieniędzy w firmy z jednej branży, ponieważ zdarza się tak, że całe branże przechodzą kryzys, a inne doskonale się rozwijają.

Inwestycje giełdowe dla początkujących – dlaczego ludzie inwestują?

Inwestowanie na giełdzie motywowane jest różnymi kwestiami. Jedną z motywacji z pewnością są poniesione porażki, czyli to, co się inwestorom nie udało. Do działania inwestorów motywuje także złość, która jest bardzo silną emocją i ma moc sprawcza. Nie powinno być jednak tak, że jest to jedyna motywacja, które kieruje tradera w inwestycje.

Motywacją jest również często chęć uzyskania zarobków, jednak z drugiej strony historia giełdowa zanotowała całkiem inne powody, dla których osoby decydują się na wejście na giełdę, chociażby wyżej wspomniany powód złości.

Czy warto podążać za tłumem?

Inwestycje giełdowe dla początkujących powinny być bardzo ostrożne. Niestety wielu początkujących inwestorów daje ponieść się emocjom. Kieruje się opinią publiczną, znajomych czy wszędzie obecnej reklamy, która obiecuje wielkie zyski. Nazywa się to owczym pędem, czyli gwałtownym kupowaniem albo sprzedawaniem akcji bez żadnego uzasadnienia (pisaliśmy m.in. Kiedy kupować akcje). Jeżeli nagle następuje moda na zakup akcji, to ich ceny mocno wzrastają. Osoba niedoświadczona bardzo się wówczas cieszy, że właśnie robi interes życia.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Gdzie najlepiej inwestować na giełdzie?

Niestety wysokie ceny nie mają pokrycia w realnej sytuacji finansowej spółki. Ich kurs wkrótce spada do poziomu, który odzwierciedla rzeczywistość. Jednak z drugiej strony początkujących inwestorzy nie powinni rzucać się na głęboką wodę i podejmować mocno ryzykownych decyzji. Najgorszym wyborem jest podążanie za tłumem.

Najważniejsze jest założenie, czy inwestor nastawia się na krótkoterminowe czy długoterminowe zyski, czy może pozwolić sobie na czy czekanie, a także czy liczy na szybki zysk. Wybrana strategia związana jest także z obserwacją rynku. 

Jak przewidzieć zmiany kursów akcji giełdowych?

Pewnie wielu inwestorów ciekawi, czy da się przewidzieć, kiedy ceny akcji pójdą w górę, a kiedy w dół. Istnieją specjalnie do tego przeznaczone narzędzia. Nauka gry na giełdzie powinna obejmować wyjaśnienie pewnych analiz.

Analiza fundamentalna

Inwestor wybiera jakąś spółkę i patrzy w jaki sposób jest zarządzana, ile zarabia oraz jakie ma zlecenia, czyli zwraca uwagę na jej twarde fundamenty. Właśnie na to, co powinno się liczyć. Dzięki temu jest w stanie oszacować wartość spółki. Jednak myślenie zdroworozsądkowe nie jest jedyną ważną rzeczą. Znaczenie ma również wrażenie oraz opinia innych. Z tego względu istnieje także drugi rodzaj analizy.

Analiza techniczna

W tym przypadku warto przyglądać się wykresom. Sprawdzając dane historyczne, warto spróbować określić, jak długo będzie szedł w górę, a kiedy zacznie spadać.

Inwestycje giełdowe dla początkujących
Inwestycje giełdowe dla początkujących

Pomimo różnych badań i metod, giełdy w stu procentach nie da się przewidzieć. Z tego względu warto mieć plan, w jaki sposób ograniczyć ryzyko, czyli jak się zabezpieczyć przed stratami, które z pewnością nadejdą pewnego dnia.

Inwestycje dla początkujących – co robić, gdy nadejdzie kryzys?

Największy kryzys w historii giełdy wydarzył się w 1929 roku w Stanach Zjednoczonych. Nazwano go czarnym czwartkiem i wówczas kryzys gospodarczy osiągnął punkt kulminacyjny. Niemalże wszystkie ceny akcji gwałtownie spadły, pociągając za sobą zadłużenia i bankructwa, co dotknęło praktycznie wszystkie kraje. Oczywiście nie był to pierwszy taki przypadek, jednak ten był na skalę światową. Wtedy wiele osób uświadomiło sobie, że giełda to nie maszynka do zarabiania pieniędzy.

W Polsce najcięższy okres dla giełdy był w 2008 roku. Kryzys na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie prawdopodobnie spowodowany był wtedy ogólnym kryzysem ekonomicznym, który zapanował w krajach na całym świecie.

Dlaczego niedźwiedź to bessa?

Symbol bessy, czyli długotrwałych spadków to niedźwiedź. Dlaczego? Ponieważ niedźwiedź do ataku i aby przygnieść swoją ofiarę, używa potężnych łap. Wykonuje ruch z góry na dół, co odzwierciedla spadek notowań.

Dlaczego byk to hossa?

Nauka gry na giełdzie to również poznanie wszystkich terminów, związanych z inwestowaniem. Hossa jest czasem, kiedy na giełdzie jest długotrwały wzrost kursów akcji. Symbolizuje to byk, który atakuje rogami i wykonuje w ten sposób ruch w górę.

Czy warto kupować akcje w trakcie kryzysu?

W okresie kryzysu najlepiej by było, gdyby każdy samodzielnie podjął decyzję. Lepiej jednak przeczekać największy kryzys i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Zgodnie z twierdzeniami specjalistów, w czasie burzy lepiej zostać w domu i spokojnie przeczekać. Najlepiej zaakceptować niewielkie straty oraz szybko akcje sprzedać. Wtedy można uchronić kapitał przed zbyt dużymi spadkami. Jest jednak trzecia teza, że najlepszą decyzją jest inwestowanie na giełdzie w czasie kryzysu. 

Jak zacząć grać na giełdzie? W skrócie

Poniżej krótki poradnik, który powinien zapamiętać każdy początkujący inwestor:

  • Przede wszystkim należy zdobyć odpowiednią wiedzę. Warto czytać różne poradniki i zacząć interesować się inwestycjami oraz ekonomią, nie tylko na rynku krajowym, ale także zagranicznym,
  • Należy dowiedz się, w jaki sposób funkcjonuje giełda oraz domy maklerskie,
  • Zanim inwestor zacznie grać na giełdzie, powinien pamiętać o wyborze i założeniu właściwego rachunku maklerskiego. Trzeba przeanalizować wszystkie koszty dodatkowe, a także sprawdzić, czy wybrany dom maklerski posiada licencję, która wydana została przez Komisję Nadzoru Finansowego,
  • Po dokonaniu wszelkich formalności, można rozpocząć inwestowanie na giełdzie. Należy obracać jedynie takimi kwotami, które można stracić.
Inwestycje giełdowe dla początkujących
Inwestycje giełdowe dla początkujących

Zawsze trzeba pamiętać o tym, że sytuacja firm, w które inwestor lokuje swoje środki finansowe, ulegają zmianom. Zazwyczaj jest to związane z sytuacją gospodarczej w kraju czy na świecie. Zanim osoba zacznie inwestowanie na giełdzie, powinna przećwiczyć, zanim zacznie grę na prawdziwej giełdzie. Idealnym miejscem do tego będzie symulator giełdy albo konto demo na wybranej platformie inwestycyjnej. Większość brokerów udostępnia to za darmo.

Pisaliśmy niedawno również: Najlepsi brokerzy CFD

Warto pamiętać, że na giełdzie nie należy inwestować przez przypadek. Każda operacja powinna być dobrze przemyślana i przeliczona. Dobrym sposobem jest czerpanie wiedzy z różnego rodzaju poradników czy też stron internetowych. Pozwoli to osobie początkującej na zapoznanie się z rynkiem i poznanie aspektów, na które należy zwracać uwagę podczas inwestowania.

Świetnym sposobem dla początkujących inwestorów jest także korzystanie z pomocy doświadczonych maklerów giełdowych, którzy pomogą w wejściu na rynek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.