Symulator giełdy jest doskonałym sposobem na to, aby sprawdzić się jako handlowiec na giełdzie niezależnie od tego, czy chce się zarabiać na pełny etat, czy tylko zainwestować swoje oszczędności. Symulator gry na giełdzie pozwala za darmo wejść do wirtualnego świata giełdy, nie ryzykując utraty żadnych pieniędzy. Czym jest aplikacja gry na giełdzie? Czy da się w ten sposób nauczyć inwestować i zarabiać?

Symulator giełdy – o co w tym chodzi?

W większości przypadków inwestorzy giełdowi już po kilku miesiącach, czy nawet tygodniach, doznaje rozczarowania, które związane jest z poniesioną stratą albo osiągnięciem niewielkiego zysku. Czy można się zabezpieczyć przed tym, zaczynając przygodę z giełdą? Okazuje się, że w pewnym stopniu tak.

Posiadając wiedzę teoretyczną na temat inwestowania na giełdzie, inwestor często czuje się zbyt pewny, podejmując swoje decyzje. Bardzo często zapomina o konsekwencjach nieprzemyślanych ruchów ze względu na brak obeznania na rynku. Aby temu zapobiec, przed rozpoczęciem inwestowania prawdziwych pieniędzy, warto wypróbować swoich sił na symulatorze giełdowym. 

Symulator giełdy – co to jest?

Symulator giełdy online to prosty w obsłudze program, naśladujący prawdziwe życie pracy na giełdzie. W większości przypadków gry giełdowe dają użytkownikom 100 000 złotych wirtualnych pieniędzy, aby zacząć inwestowanie. Wtedy inwestorzy wybierają akcje do kupienia. Ciekawa jest to, że w większość z nich aktualnie jest do kupienia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Sprawdź także: Aplikacja do grania na giełdzie

Symulatory giełdy dopasowują się do aktualnych oraz rzeczywistych wyników na rynku akcji. Niektóre z nich pobierają opłaty oraz prowizje brokerskie. Warto wiedzieć, że kwoty manipulacyjne mogą bardzo wpłynąć na końcowy wynik gracza, w zawarcie ich w symulacji pomaga użytkownikom nauczyć się brać pod uwagę te koszty, podejmując decyzję o zakupie akcji.

Użytkownicy uczą się także podstaw finansów oraz poznają podstawową terminologię, która związana jest z inwestowaniem na giełdzie, np. shortowanie, trading. 

Symulatory giełdy – rodzaje

Symulatory giełdowe dzielą się na dwie główne kategorie:

  • Gry giełdowe, które umożliwiają rywalizację z przyjaciółmi albo użytkownikami nieznanymi w celu wybrania jak najlepszych akcji w ramach zarządzanego portfela. W takim przypadku w mniejszym stopniu nacisk kładziony jest na handel, a w większym na tzw. „kup i trzymaj” przez cały okres trwania gry. Im użytkownik będzie miał więcej wykupionych akcji, tym lepszą pozycję w rankingu gry. 
  • Wirtualny trading, który pozwala na szczegółowy monitoring sytuacji na rynku oraz aktywny handel akcjami dla wirtualnego zysku. Te symulatory giełdowe zwykle wykorzystują rzeczywistą platformę handlową brokera i pozwalają na komfort korzystania z wielu narzędzi, dostępnych dla osób, które inwestują prawdziwe pieniądze. Wirtualnego tradingu w dużej mierze używa się jako ćwiczenia przygotowujące do prawdziwe handlu akcjami oraz w celu przetestowania platformy. 

Ile czasu spędzić na symulatorze giełdowym, aby efektywnie inwestować na giełdzie?

Niestety w tym przypadku konkretna odpowiedź nie istnieje. Dla niektórych może być to 4 tygodnie, kwestia zapoznania się ze składaniem zleceń, a dla innych nawet kilka lat grania na symulatorze giełdowym może okazać się niewystarczająca. Zatem co ma na celu gra na aplikacji giełdowej? Inwestując wirtualne pieniądze na giełdzie, osoba grająca może sprawdzi, czy jej wyobrażenie na temat giełdy pokrywają się z jej przekonaniami.

Sprawdź także: Inwestowanie na urządzeniach mobilnych

symulator giełdy
symulator gry na giełdzie

Jeżeli będzie dokonywał wielu błędów, grając na symulatorze, to może nie powinien inwestować prawdziwych pieniędzy na giełdzie. Oczywiście dobrze jest czasem uczyć się na błędach, ale czy na pewno warto tracić swoje ciężko zarobione pieniądze, jeżeli można uczyć się na symulatorze, nie tracąc ani grosza. 

Czytaj także: Broker giełdowy

Oczywiście wirtualne inwestycje sporo różnią się od tych rzeczywistych, w szczególności pod kątem przeżywanych emocji. Przez większość inwestorów emocje uważane są za przyczynę strat. Tą zależność opisuje wiele książek, które związane są z psychologią inwestowania. Wiele błędów, które związane są z tym, że inwestor nie trzyma emocji na wodzy można zauważyć i zwalczać, grając na symulatorze.

Przykładowym błędem, który związany jest z psychologią inwestowania, jest np. niezdyscyplinowanie, niecierpliwość albo brak samokontroli. 

Sprawdź także: Inwestowanie online

Nawet darmowy symulator giełdy pozwala na skuteczne uczenie się inwestowania pod warunkiem, że gracz jednocześnie uczy się teorii. Osoba początkująca poprzez zdobywanie wiedzy teoretycznej, może wykorzystać ją w praktyce i utrwalać niedawno zdobyte informacje. Aby założyć konto na symulatorze nie trzeba mieć żadnej konkretnej wiedzy, przeznaczone jest to dla każdego, w szczególności dla nowicjuszy.

symulator giełdy
wirtualna giełda

Jak wybrać najlepszy symulator gry na giełdzie?

Symulator handlu akcjami to narzędzie, które umożliwia graczom symulować kupno i sprzedaż akcji oraz śledzić ich wirtualne wyniki. Niektóre symulatory w dużej mierze zaprojektowane są jako rozrywce, więc przyszły poważny inwestor powinien poszukać symulatora, który będzie w jak największym stopniu realistyczny. Należy wziąć pod uwagę rynki, które symuluje, techniki handlowe, częstotliwość oraz szczegółowość aktualizacji.  

Wybierając symulator giełdy w pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na jego cenę. Dostępne są zarówno darmowe symulatory giełdowe, jak i płatne. Decyzja na temat tego, jaki wybrać, powinna być osobistą sprawą – czy darmowy symulator giełdy, czy płatny. Ogólnie przyjmuje się tak, że należy płacić tylko wtedy, gdy istnieją znaczące korzyści, a z rozwiązań darmowych wtedy, kiedy są one przydatne. 

Sprawdź także: Jak działa giełda?

Trzeba także sprawdzić, czy darmowy symulator giełdy obejmuje rodzaj inwestycji, którym użytkownik jest zainteresowany. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy symulator obejmuje rynki, na których gracz zamierza inwestować oraz czy obejmuje on wszystkie akcje na rynku. Kolejno należy sprawdzić, czy obejmuje on preferowany przez użytkownika sposób handlu.

Niektóre symulatory go gry na giełdzie obejmują jedynie zwyczajne kupno i sprzedaż, a inne umożliwiają symulację sprzedaż krótką akcji. Jest to technika, dzięki której użytkownik może osiągnąć zyski, kiedy spada cena. 

Kluczową cechą symulatora giełdowego (w przypadku osoby, która chce na poważnie inwestowaniem na giełdzie) jest handel w czasie rzeczywistym. Niektóre z symulatorów zaprojektowane są zasadniczo jako gry i w takim przypadku ceny aktualizowane są raz dziennie. Może to być wystarczające, jeśli użytkownik chce nauczyć się podstaw inwestowania akcje, jednak nie będzie wystarczające w przypadku chęci poważnego grania na giełdzie – szczególnie daytrading.

symulator giełdy
gra giełdowa. symulator gry na giełdzie

To strategia, która polega na kupnie oraz sprzedaży akcji w tym samym dniu, aby osiągnąć małe, jednak szybkie zyski. Osoba chcąca nauczyć się inwestowania na giełdzie, może także poszukać symulatora inwestowania na giełdzie, który zawiera funkcje w taki sposób zaprojektowane, aby jak najbardziej realistycznie podchodzić do kosztów. Może to obejmować prowizje, którą trzeba byłoby zapłacić brokerom, jeżeli użytkownik inwestowałby na poważnie. 

Dobry symulator giełdy pozwoli użytkownikowi na śledzenie swoich wyników w kategoriach innych, niż zysk albo strata netto. Przykładowo taki symulator może porównać wyniki gracza z wynikami całego rynku. Dzięki temu daje lepsze wyobrażenie, jak korzystne byłyby podejmowane przez niego decyzje. 

Narzędzie dla profesjonalistów albo indywidualnych inwestorów

Inwestorzy indywidualni szukają najlepszych symulatorów do nauki gdy na giełdzie, które pomagają im stać się bardziej skutecznymi inwestorami. Wybór symulatora akcji uzależniony jest w dużym stopniu od tego, jak dobrze określony symulator spełnia indywidualne potrzeby. Nie ma jednego symulatora giełdy, który byłby uniwersalny i najlepszy, niezależnie od sytuacji. 

Stosowanie symulatorów do gry na giełdzie w praktyce oraz próby strategii inwestycyjnych

Dobry symulator do inwestowania w akcje służy jako świetnie narzędzie praktyczne w dokonywaniu inwestycji oraz wypróbowywaniu strategii rynkowych. Ponadto oferuje możliwość nauki, a także opanowania podstaw inwestowania oraz finansów. Symulatory wykorzystują różne narzędzia analityczne, takie jak cena-zysk i zadłużenie-kapitał własny.

Symulacja handlu może także pomóc zrozumieć, w jaki sposób szerokie spojrzenie ekonomiczne oraz informację biznesowe mają wpływ na rynki oraz ceny akcji. 

Symulator giełdy – jak grać?

Symulator giełdy umożliwia sprawdzenie swoich umiejętności poprzez lokowanie wirtualnej gotówki na globalnym rynku finansowym. Wszelkie rachunki testowe, niezależnie od tego, czy jest to symulator giełdy, czy symulator forex, działają tak samo. Użytkownik musi się zarejestrować, a w zamian otrzymuje określoną pulę wirtualnych pieniędzy, którą może inwestować zgodnie z własną strategią. 

symulator giełdy
gra na giełdzie. Darowy symulator giełdy

Tylko pieniądze nie są rzeczywste. Wszystko inne, czyli notowania, zmiany rynkowe, ceny, itp. są realne. Użytkownik ma dostęp do wszystkich albo większości rynków oraz instrumentów finansowych i funkcji platformy, w tym do rzeczywistych wskaźników analizy technicznej, notowań, a także innych informacji. Można zatem bez żadnego ryzyka przetestować własne umiejętności oraz nauczyć się korzystania z platformy.

Symulator giełdy – przykład

Symulatory giełdowe są bardzo podobne w obsłudze. Przede wszystkim należy założyć konto. Proces ten jest banalny i w samej zakładce należy wypełnić takie informacje, jak:

  • Login – będzie on służył inwestorowi przez cały czas gry giełdowej. Dzięki niemu pozostali gracze będą mogli oglądać profil użytkownika i sprawdzać, jak wysoko w rankingu się on znajduje,
  • Hasło,
  • Adres e-mail,
  • Imię,
  • Rok urodzenia,
  • Stopień zaawansowania.

Oczywiście pozycje te mogą różnić się w zależności od określonego symulatora gry na giełdzie. 

Po wypełnieniu wszystkich pozycji oraz zapoznaniu się z regulaminem, należy zaznaczyć akceptację regulaminu i założyć konto. Każdy nowy gracz otrzymuje do portfela określoną sumę wirtualnych pieniędzy, np. 100 000 zł. 

Następnie można przejść do kupowania akcji. Chcąc dokonać zakupu akcji określonej spółki, należy naciskać przycisk „zlecenie”. Następnie należy wybrać nazwę wybranej spółki, której akcje gracz zamierza kupić. Potem należy wybrać ilość akcji, którą chce nabyć. Przykładowo może to być 1850 akcji po cenie 5,20 zł każda. Poza limitem ceny gracz może ustawić zlecenie PKC, które zrealizowane zostanie od razu po każdej cenie.

Czytaj także: Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Potem można wybrać przez jaki długi czas zlecenie ma być aktywne. Może być to np. 2 tygodnie. A co z limitem aktywacji? To funkcja dla bardziej doświadczonych graczy. Po wpisywaniu limitu aktywacji oraz osiągnięciu przez kurs akcji tego limitu, zlecenie gracza zostanie aktywowane. Narzędzie to zastosować można w przypadku, gdy użytkownik posługuje się analizą techniczną, a zlecenie zakupu złożyć chce dopiero wtedy, kiedy kurs akcji przebije poziom pierwszego oporu. Będzie to zapowiedź dalszych wzrostów.

Symulator giełdy – dlaczego warto używać?

Poniżej przedstawione są powody, dla których warto korzystać z symulatorów giełdowych:

  • Możliwość uzyskania ogólnej wiedzy z zakresu inwestowania. Duża ilość tego typu platform oferuje naprawdę realną edukację z dziedziny zarządzania aktywami przez dostęp do biblioteki i samouczków. U niektórych maklerów istnieje również możliwość interakcji ze społecznością przez internet. Odpowiadają oni na pytania inwestycyjne oraz techniczne.
symulator giełdy
Jaka aplikacja do gry na giełdzie?
  • Jest to bezpieczna przestrzeń do nauki różnych mechanizmów budowania portfela oraz zawierania transakcji. Jest to najlepsze miejsce do popełniania wszelkich podstawowych błędów inwestycyjnych, np. niewłaściwe wpisywanie symboli giełdowych albo niezrozumienie rodzajów zleceń. Brak opłat jest zatem bardzo znaczącą wartością, jaką oferują gry giełdowe. Zatem arkusz zleceń można wypełniać bez obaw, że straci się swoje oszczędności. 
  • Można sprawdzić nowe strategie oraz typy inwestycji. Kiedy gracz pragnie poszerzyć własny repertuar inwestycyjny, powinien wypróbować nowe techniki przed ich zastosowanie w świecie realnym. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku nowych strategii, np. handlowanie opcjami oraz bardziej zaawansowanych typów inwestowania, np. kontraktu terminowe czy waluty obce – forex.
  • Symulator gry na giełdzie może pokazać także, jak ważne jest trzymanie emocji na wodzy. Pomimo tego, że decyzje inwestycyjne mniej obciążające, kiedy na szali nie ma prawdziwej gotówki, ludzki mózg nie zawsze w pełni przyswaja tę koncepcję. Emocje, których użytkownik doświadcza grając na symulatorze giełdowym, są zapowiedzią tego, czego może spodziewać się, kiedy doświadczy nieuniknionych wzlotów oraz upadków na giełdzie. 

Aktualności rynkowe

Rynek cały czas się zmienia, dlatego ważne jest, aby móc podejmować właściwe decyzje, które dotyczą finansów osobistych przy pomocy pieniędzy oraz akcji. Aplikacje inwestycyjne przeznaczone do wyszukiwania dobrych i wiarygodnych źródeł wiadomości finansowych, są dobre do uzyskiwania alertów na telefon na temat najnowszych wiadomości, dzięki czemu inwestor nie przegapi trendów rynkowych, wahań dla dużych firm rynkowych.

Pomocne jest także znalezienie aplikacji inwestycyjnej z innymi ważnymi aktualizacjami oraz historiami finansowymi, aby być na bieżąco ze światem oraz wydarzeniami korporacyjnymi, które wpływają na rynek.

Czym różni się wirtualny świat od rzeczywistego?

Należy pamiętać, że prawdziwymi światem giełdowym rządzą emocje. W grze wirtualnej, kiedy nie ryzykuje się utraty prawdziwych pieniędzy, podejmowanie decyzji przychodzi znacznie łatwiej.

Doświadczeni inwestorzy uważają, że to właśnie panowanie nad emocjami oraz umiejętność racjonalnej analizy sytuacji jest tym, co decyduje o końcowym sukcesie. To właśnie na wirtualnej giełdzie papierów wartościowych można się tego nauczyć. 

symulator giełdy
Jak nauczyć się grać na giełdzie?

Polskie gry giełdowe opierają się na kursach akcji spółek z które notowane są na WGPW, zwykle opóźnionych o kilkanaście minut. Symulatory bardziej rozwinięte biorą pod uwagę również wolumen obrotu, który umożliwia transakcje maksymalnie taką liczbą akcji, jak na giełdzie prawdziwej. 

Czy gra giełdowa jest wartościowa?

Symulator giełdy daje użytkownikom na początku gry pewną kwotę pieniędzy oraz horyzont czasowy. Gracze generujący najwyższe zyski z technicznego punktu widzenia to zwycięzcy. W tej grze jednak nie ma przegranych. Fundusze nie są prawdziwe, więc nie ma ryzyka, jednak najcenniejsze w tego typu symulatorach jest zdobycie doświadczenia, które początkującym inwestorom zapewnia naukę obrotu papierami wartościowymi.

Każdy powinien spróbować swoich sił w tego typu symulatorze, zanim zdecyduje się na zainwestowanie na prawdziwej giełdzie, gdzie w grę wchodzą prawdziwe pieniądze.

Czy warto grać na giełdzie?

Warto inwestować na giełdzie, gdyż w porównaniu z innymi formami inwestowania, tam można generować naprawdę duże zyski. Jeżeli inwestor w odpowiednim momencie ulokuje swoje pieniądze w dobrze wybranej spółce, będzie mógł naprawdę sporo zarobić. Trzeba jednak nerwów ze stali, podejścia zdroworozsądkowego, a także akceptacji podwyższonego ryzyka inwestycyjnego, aby móc w ogóle podjąć taką inwestycję.

Pisaliśmy m.in. Inwestowanie w nieruchomości 

Granie na giełdzie niektórzy porównują do hazardu. Jednak staje się ona nim wtedy, gdy inwestor podejmuje pochopne decyzje pod wpływem emocji, bez analizy danych rynkowych.

Dlaczego warto grać na giełdzie?

Podstawową motywacją dla osób grających na giełdzie jest perspektywa wygenerowania dużych zysków. Dlaczego warto grać na giełdzie? Z pewnością dla wysokich dochodów, odczucia adrenaliny oraz silnych emocji. Akcje spółek giełdowych mogą stanowić urozmaicenie dla portfela inwestora, który powinien być silnie zdywersyfikowany. 

Jest wiele sposobów, dla których inwestowanie na giełdzie może być dobrą decyzją, m.in.:

  • inwestor może dowolnie wybierać akcje spółek, które notowane są notowane na giełdzie i w której inwestuje,
  • dzięki zakupowi akcji inwestor staje się w części właścicielem określonej spółki oraz zyskuje przez to prawo do dywidendy,
  • może zainwestować na giełdzie nie tylko w akcje, ale również kontakty terminowe, obligacje czy instrumenty oparte na surowcach,
  • inwestor samodzielnie podejmuje decyzje, które instrumenty finansowe kupić w określonym czasie, a które lepiej sprzedać,
  • gracz ma szansę wypracować wyższe zyski, jednak przy wyższym poziomie ryzyka inwestycyjnego,
  • inwestor ma wpływ na całą inwestycję, dzięki czemu ogranicza ryzyko, poprzez stosowanie dywersyfikacji.
symulator giełdy
Najlepsza Gra Giełdowa

Granie na giełdzie daje duże możliwości inwestycji w wiele różnych instrumentów finansowych i wypracowania zysków, a także satysfakcji i przeżycia niesamowitych emocji.

Możliwości inwestowania na giełdzie

Akcje to nie jedyny instrument finansowy, jaki jest notowany na giełdzie, choć to właśnie z nimi jest utożsamiana (pisaliśmy m.in. Jak inwestować na giełdzie). Dostępne możliwości inwestowania na giełdzie to:

  • Akcje – są to udziały w spółkach aukcyjnych, które umożliwiają zarabianie przy kupnie po niższej cenie oraz sprzedaży po wyższej, ale również na czerpanie korzyści z tytułu wypłacanej dywidendy, która jest częścią rocznego zysku przedsiębiorstwa,
  • Obligacje – są to dłużne papiery wartościowe, które mogą być emitowane przez różnych emitentów, w tym również Skarb Państwa, przedsiębiorstwa czy samorządy,
  • Opcje – na GPW występują one pod postacią umowy, w której osoba kupująca uzyskuje prawo do kupna albo sprzedaży określonego instrumentu bazowego. Mogą nim być np. akcje w konkretnym terminie oraz po ustalonej cenie,
  • Certyfikaty inwestycyjne – to papiery wartościowe, w których inwestor poświadcza wykupienie udziału w funduszu inwestycyjnym. Jego cena nie odzwierciedla ceny kursów spółek czy surowców,
  • Kontrakty terminowe – przeznaczone są dla zaawansowanych inwestorów, którzy są w stanie podjąć większe ryzyko, aby uzyskać wysoką stopę zwrotu w krótkim czasie. 

Ile można zarobić na giełdzie?

Giełda daje szerokie możliwości inwestowania oraz wypracowywania naprawdę wysokiej stopy zwrotu, nawet w niewielkim okresie czasu, np. w przypadku kontraktów terminowych. Należy jednak pamiętać o tym, że szanse na wysokie zyski idą w parze z ryzykiem inwestycyjnym. Trzeba odpowiednio manewrować między kupnem a sprzedażą określonych walorów oraz wytypować właściwy czas, aby podjąć odpowiednią akcję. 

Decyzje na giełdzie często podejmuje się pod wpływem presji. W takim przypadku najlepiej zachować zimną krew oraz rozważyć rachunek zysków i strat, czyli czy ryzyko podjęte przy określonej inwestycji giełdowej nie jest niewspółmiernie wysokie do wypracowania możliwych zysków. 

Dla niektórych osób giełda stała się podstawowym źródłem dochodu oraz utrzymania. Dla innych inwestorów jest tylko dodatkową inwestycją. Ile można zarobić na giełdzie? Szanse sporego zarobku istnieją, jednak inwestor musi mieć świadomość pewnego ryzyka. Ignorowanie go może doprowadzić inwestora do stracenia części albo nawet całości posiadanych pieniędzy. 

symulator giełdy
Symulator giełdy Gra online

Jak ograniczyć straty na giełdzie?

Przede wszystkim ryzyka przy inwestowaniu na giełdzie nie można uniknąć. Warto jednak podjąć pewne kroki, które spowodują ograniczenie możliwych strat. Osoby doświadczone znają sposoby niwelowania strat, do których zalicza się:

  • warto śledzić na bieżąco to, co się na rynku dzieje, także kalendarz ekonomiczny oraz raporty analityków giełdowych, 
  • należy cały czas poszerzać wiedzę z obszarów giełdowych,
  • warto również działać zgodnie z wcześniej przyjętym i zaakceptowanym planem,
  • z kolei dywersyfikacja portfela polega na inwestycji w różne instrumenty finansowe.

Na skuteczne inwestowanie na giełdzie składa się wiedza oraz doświadczenie, a także umiejętność odpowiedniej interpretacji informacji rynkowych oraz zauważenie trendu na rynku. Bardzo duży wpływ na podejmowanie właściwych decyzji na giełdzie, ma również działanie bez emocji. Jeżeli inwestor będzie w stanie zachować zimną krew, to ograniczy możliwe straty.

Czasem musi przeczekać spadki, aby uzyskać szanse na większy zarobek na całej inwestycji. Jeżeli obawiając się dalszej starty, zacznie wyprzedawać wszystkie spółki, to z pewnością nie zarobi. Najwyżej zmniejszy możliwe do poniesienia straty.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jak grać na giełdzie? Aby gracz mógł zacząć inwestować w wybrane akcje czy inne instrumenty finansowe, musi założyć rachunek inwestycyjny. Może wybrać dowolne biuro maklerskie albo bank, w którym skorzysta z takiej oferty. Po założeniu rachunku maklerskiego na swoje nazwisko, będzie mógł zacząć inwestować. 

W pierwszej kolejności na konto brokerskiego należy przelać określoną ilość pieniędzy, którą inwestor chce przeznaczyć na inwestowanie. Warto pamiętać, że nigdy nie należy inwestować wszystkich środków finansowych, jakie się posiada. Gracz powinieneś pozostawić sobie pewny margines bezpieczeństwa oraz oszczędności na czarną godzinę. 

Przed wydawaniem maklerowi dyspozycji, które dotyczą inwestowania, należy dobrze przemyśleć obraną strategię. Warto poświęcić czas na poznanie produktu, w który zamierza się inwestować. Inwestor powinien także wyznaczyć sobie osiągalne cele, a potem podjąć wyzwanie. Najlepiej decydować się na kupienie akcji spółek czy obligacji różnego typu, świadomie budować zdywersyfikowany portfel i działać według przyjętej z góry strategii. 

Inwestowanie na giełdzie dla osób początkujących – nauka wirtualnych transakcji

Osoby, które nigdy wcześniej nie grały na giełdzie, odczuwają pewne obawy i boją się podjąć pierwsze kroki inwestycyjne, co jest całkowicie naturalne. Jednak początkujący inwestor nie powinien rzucać się na głęboką wodę i kupować od razu akcji. Być może bezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z instrumentów finansowych, takich jak obligacje skarbowe czy samorządowe.

symulator giełdy
Symulator giełdy iOS – konto demonstracyjne

Związane są one z niskim ryzykiem inwestycyjnym i mają przewidywalny zysk. Kupując je, inwestor z dużą dozą prawdopodobieństwa jest w stanie określić, ile na nich zarobi (pisaliśmy m.in. Jak zacząć grać na giełdzie). 

Co prawda dają niewysoki zysk, szczególnie w porównaniu z inwestycją w akcje największych spółek giełdowych, jednak jest to pewny zysk. Mając już pewną wiedzę na temat funkcjonowania rynku finansowego, inwestor może zacząć inwestować w akcje. Warto wybierać spółki o stabilnej pozycji rynkowej, które się rozwijają i mogą pochwalić się płynnością finansową, gdyż dzięki temu inwestor może szybko zarobić. 

Jak zarabiać na giełdzie? Jeżeli inwestor nigdy wcześniej nie inwestował na giełdzie w produkty o wysokim poziomie ryzyka, powinien skorzystać z symulatora gry na giełdzie, który został wyżej opisany albo konta testowego, na którym będzie miał wirtualne środki finansowe i będzie mógł wypróbować inwestowanie w warunkach zbliżonych do tych, jakie obowiązują na giełdzie papierów wartościowych.

Zyski oraz straty, które wypracowane są na giełdzie nie są prawdziwe, dlatego w praktyce inwestor ani nie traci, ani nie zarabia. Może są to sprawdzić, czy inwestowanie na giełdzie to zajęcie dla niego.

Jak minimalizować zagrożenia na giełdzie?

Przede wszystkim należy pogodzić się z tym, że lokowanie pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych związane jest ryzykiem. Inwestor może minimalizować zagrożenia na giełdzie przez odpowiedni dobór produktów do portfela.

Chodzi o to, aby były one zróżnicowane. Im portfel inwestycyjny będzie bardzo zróżnicowany, tym mniejsze ryzyko straty kapitału. Dywersyfikacja portfela polega na tym, aby inwestować środki w różne rodzaje produktów, używając przy tym odmiennych strategii – przeprowadzanie wirtualnych transakcji z różnego rodzaju produktami. 

W praktyce chodzi o to, aby w taki sposób budować swój portfel inwestycyjny, aby były w nim akcje różnych spółek, działających w zróżnicowanych branżach. Dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy cena jednych akcji zacznie mocno spadać, inne mogą przynosić zyski oraz balansować straty, gdyż ich ceny zależne są od wpływu ocenianych czynników. 

Minimalizując ryzyko związane z występującymi zagrożeniami na giełdzie, ważna jest zdolność do szybkiego podejmowania decyzji o zamknięciu transakcji, która przynosi straty. Im szybciej do tego dojdzie, tym inwestor poniesie mniejsze starty i później łatwiej będzie w stanie je odrobić. 

Korzystają z symulatora giełdowego, warto grać w taki sposób, jakby były to prawdziwe pieniądze. Jeśli gracz nie będzie traktował tego poważnie, to nie nauczy się inwestować prawdziwymi pieniędzmi. Przed każdą sesją warto być przygotowanym. Należy także pamiętać, że fakt, iż są to pieniądze wirtualne nie zmienia sytuacji rynkowej, która jest odzwierciedleniem faktycznego stanu.

symulator giełdy
symulator giełdy

Już po krótkim czasie grania na symulatorze, użytkownik powinien wypracować sobie swój system inwestycyjny. Warto testować, próbować i nie bać się ryzyka. Symulator giełdy ma taką zaletę, że umożliwia korzystanie z wielu rynków oraz instrumentów finansowych, nie tylko akcji.

Granie na giełdzie może być zajęciem dodatkowym albo głównym źródłem utrzymania. Jednak z pewnością w skutecznym inwestowaniu pomoże symulator giełdy, który bez ryzyka utraty pieniędzy, jest w stanie nauczyć inwestowania. Jedna z największych korzyści, które płyną z korzystania z symulatora giełdowego, jest możliwość śledzenia własnych postępów i tendencji zysków oraz strat akcji, które interesują użytkownika. Wszystko to bez ryzykowania nawet grosza swoich pieniędzy.

Symulator giełdy umożliwia wybranie papierów wartościowych, dokonanie transakcji oraz śledzenie wyników. Warto zatem korzystać z tego typu narzędzi, które w większości oferowane są za darmo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.