Dla inwestorów, których nie zadowala polska giełda, stoją otworem wszystkie giełdy na świecie. Jeśli inwestor od pewnego czasu próbuje swoich sił, inwestując pieniądze na polskiej giełdzie i odnosi sukcesy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbował zainwestować swój kapitał światowych giełdach.
Giełdy na świecie – czym dokładnie jest giełda?
Dawniej giełda to było miejsce, gdzie kupujący oraz sprzedawcy spotykali się, aby prowadzić interesy związane ze sprzedażą, a także kupnem towarów. Aktualnie kojarzy się zazwyczaj z miejscem, gdzie są zawierane transakcje kupna oraz sprzedaży instrumentów finansowych, np. akcji, obligacji, itp. (pisaliśmy: Jak zarabiać na akcjach)
Na samym początku giełda papierów wartościowych się w budynku, w którym spotykali się inwestorzy, by handlować razem w bezpośredni sposób, twarzą w twarz. Jednak ze względu na przełom technologiczny, niemalże wszystkie giełdy na świecie rozpoczęły handel elektroniczny, dzięki któremu inwestorzy mają większy dostęp do międzynarodowych rynków.
Największe giełdy na świecie
Poniżej przedstawiona została lista najbardziej znanych i największych giełd światowych.
New York Stock Exchange
Światowe giełdy są różne, ale najbardziej znaną i największą giełdą papierów wartościowych, jeśli chodzi o kapitalizację, jest New York Stock Exchange. Jest kojarzona ze słynnym dzwonkiem o 9.30, który transmitowany jest w telewizji. Giełda „The Big Board” i założona została w 1792 roku.
W tym roku 24 brokerów na ulicy Wall Street podpisało umowę nazwaną Buttonweed Agreement. Nazwa umowy związana jest z tym, że została podpisana pod drzewem platan. Wtedy brokerzy ustalili prowizje od transakcji, a także ustanowili pierwszeństwo kupna papierów wartościowych dla członków giełdy.
Pierwsze papiery wartościowe, które zostały dopuszczone do obrotu, to były papiery rządowe, takie jak obligacje wojenne, które służyły finansowaniu działań militarnych.
Czytaj także: Inwestor na rynku akcji
W roku 1817 roku brokerzy przeprowadzili pewne reformy, aby sformalizować giełdy w USA. W tym okresie organizacja brokerska wynajmowała miejsca do handlu na parkiecie, który był wcześniej zorganizowany w kawiarni na Wall Street.
Na końcu XIX i na początku XX wieku występowało wiele okresów paniki oraz krachów. Najsłynniejszym był ten, po którym wprowadzono przepisy, które miały na celu zapobieganie takim wydarzeniom w przyszłości, był 24 października 1929, tzw. czarny czwartek. W tym dniu banki chętnie udzielały kredytów na kupno akcji i wielu ludzi skusiło się i skorzystało z tego typu rozwiązania. Kiedy bańka pękła, wiele osób straciło majątek, a spółki, których akcje były kupowane – upadło, ponieważ tak naprawdę nie były nic warte.
Po czarnym czwartku wprowadzona została zasada, że firmy, które notowane są na giełdzie, muszą składać systematyczne raporty finansowe. Aktualnie tego typu spółki publikują raporty kwartalne. W tych sprawozdaniach umieszczane są także prognozy na przyszłe kwartały, jednak do tych prognoz najlepiej podchodzić z rezerwą, ponieważ zwykle są bardziej optymistyczne, niż rzeczywistość.
Pisaliśmy niedawno: Kontrakty futures i forward
W dniu czarnego czwartku indeks Dow Jones Industrial Average stracił mniej więcej 11%, a potem w czarny poniedziałek i wtorek 13 oraz około 12%. Krach w czarny czwartek prawdopodobnie był także początkiem wielkiego kryzysu gospodarczego na świecie. Wielu ludzi utraciło majątku na giełdzie, przedsiębiorstwa zaczęły upadać, a bezrobocie w Stanach Zjednoczonych sięgnęło około 30%.
Następny słynny krach to tzw. czarny poniedziałek, który miał miejsce 19 października 1987 roku. Wtedy indeks spadł o ponad 22% i to był największy procentowy spadek tego indeksu w historii. Jego przyczyną był m.in. spadek cen ropy o około 50%.
Z kolei w 2001 roku giełda w USA doznała następnego krachu i wówczas doszło do spadku indeksu o ponad 680 punktów. A we wrześniu 2008 roku doszło do większego spadku punktowego, który wyniósł 777 punkty.
NASDAQ
Jeśli chodzi o giełdy światowe, to drugą co do wielkości jest giełda w USA – National Association od Securites Dealers Automated Qutations, która założona została w 1971 roku. Jej siedziba mieści się na słynnym Times Square w Nowym Jorku.
Sprawdź także: Co to jest giełda papierów wartościowych
Giełda ta działa wyłącznie za pośrednictwem komputerów oraz telefonów i stała się pierwszą na świecie elektroniczną giełdą papierów wartościowych. Ta giełda światowa kojarzona jest przede wszystkim ze spółkami technologicznymi. Do 2006 roku funkcjonowała jako rynek regulowany, pozagiełdowy, który tworzony był przez market makerów.
Kreowali oni alternatywny system obrotu papierami wartościowymi. Po kupnie giełdy w Filadelfii oraz Bostonie w pierwszych latach działalności, w 2021 roku NASDAQ osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości ponad 19 bilionów dolarów. Tak naprawdę na giełdzie aktualnie znajduje się niemalże 4000 firm, z których wszystkie uznawane są za firmy, mające powiązania z technologią.
Największe spółki, które notowane są na tej giełdzie, to Apple, Microsoft czy Google. Z kolei główne indeksy to NASDAQ 100 oraz NASDAQ Composite.
London Stock Exchange
To londyńska giełda papierów wartościowych, która rozpoczęła swoją działalność w 1698 roku jako gazeta, która publikowała ceny rynkowe. Jednak w 1801 roku umożliwia kupno oraz sprzedaż akcji, w związku z czym stała się jedną z najstarszych giełd na świecie. Tak naprawdę była to największa giełda światowa do końca I wojny światowej.
Ta giełda papierów wartościowych ma swoją siedzibę w Paternoster Square w Londynie liczy przeszło 3000 spółek z ponad 70 różnych krajów, co powoduje, że jest ona największą giełdą w Europie i 6 co do wielkości giełdą na świecie, a także giełdą, na której notowanych jest najwięcej międzynarodowych firm.
Na londyńskiej giełdzie, które aktualnie należy do grupy London Stock Exchange po połączeniu z Borsa Italiana, znajduje się indeks FTSE 100, który obejmuje 100 najlepszych spółek pod względem wartości.
Spółki, które wchodzą w skład tego indeksu, stanowią 80 procent kapitalizacji całej giełdy. Największe z nich to np. Vodafone, czyli międzynarodowy operator telefonii komórkowej czy HSBC, czyli Holding zajmujący się branżą bankową.
Euronext Amsterdam
To amsterdamska giełda papierów wartościowych, która założona została w 1602 roku i była to głównie giełda towarowa, a nie papierów wartościowych. Pomimo tego, to na niej pojawiła się pierwsza w historii korporacja, która wyemitowała akcje Dutch East India Trading Company. Z tego względu, ta giełda światowa jest uważana za najstarszą, wciąż funkcjonującym rynkiem na świecie.
W roku 1997 amsterdamska giełda papierów wartościowych połączyła się z EOE czyli European Options Exchange. To zapoczątkowało powstanie indeksu AEX, który jest bardzo popularny. Z kolei we wrześniu 2000 roku giełda ta połączyła się także z Brukselą oraz paryską giełdą papierów wartościowych. Podmioty, który w ten sposób powstał, znany jest aktualnie pod nazwą Euronext.
Aktualnie jest to jedna z największych giełd e Europie, na których notowanych jest ponad 1300 spółek, których rynkowa kapitalizacja w 2018 roku wyniosła niemalże 4 biliony euro. Poza indeksem AEX 25, na giełdzie Euronext jest również indeks CAC 40 oraz BEL 20.
Xetra/Börse we Frankfurcie
To jedna z mniejszych giełd papierów wartościowych, która powstała na początku lat 90. XX wieku. To jedna z największych giełd w Niemczech, która należy do grupy Deutsche Börse AG. Założona została po to, aby wymieniać waluty.
W roku 2018 kapitalizacja giełdy osiągnęła ponad 2 biliony dolarów co powoduje, że znajduje się w pierwszej dziesiątce największych giełd światowych. To również najważniejsza i największa giełda w Europie. Większość spółek, które notowane są na tej giełdzie, ma siedzibę w Niemczech, a także innych krajach, które denominowane są w euro. Głównym indeksem na giełdzie jest DAX, który skupia 40 największych firm, np. Adidas, Volkswagen, Alianz.
GPW
Pierwsza giełda giełdą w Polsce powstała w 1817 roku i w tamtych czasach nazywana była giełdą kupiecką. Przed II wojną światową na giełdzie notowanych było 130 papierów wartościowych, m.in. obligacje, akcje i listy zastawne. Jednak okres wojenny oraz czasy komunizmu pozbawiły Polskę możliwości posiadania własnej giełdy.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie powstała dopiero w 1991 roku. Choć nie jest ona jedną z największych giełd na świecie, to jest to aktualnie największa giełda papierów wartościowych w Europie Wschodniej i notowanych jest na niej ponad 3000 instrumentów finansowych.
Ciekawym faktem, dotyczącym GPW jest to, że została utworzona jakoś spółka akcyjna w 1991 roku przez Skarb Państwa, który w dalszym ciągu ma 35% udziałów. Aktualnie największym konkurentem giełdy warszawskiej, jak również kilku innych, jest rynek OTC, przede wszystkim Forex, a dokładniej rynek kontaktów CFD, opartych o pary walutowe.
Tokyo Stok Exchange
Giełda w Tomie powstawała w 1878 roku. Po II wojnie światowej przeszła wiele zmian i aktualnie jest znana jako Japan Exchange Group. Powstała ona w wyniku połączenia się tokijskiej giełdy z giełdą papierów wartościowych w Osace w roku 2013.
Tokijska giełda składa się z ponad 3500 spółek i jest to największa giełda w Japonii oraz Azji Wschodniej, a także 3 co do wielkości giełdą na świecie. Głównym indeksem notowanym na tym giełdzie jest Nikkei 225, który obejmuje 225 spółek cechujących się największą kapitalizacją. Swój szczyt indeks osiągnął w 1989 roku, a w jego skład wchodzą takie koncerny, jak m.in. Casio, Canon, Sony, Mazda, Mitsubishi, itp.
Hong Kong Stock Exchange
Jeśli chodzi o największe giełdy świata, to jedna z nich jest giełda w Hongkongu. Pierwsza giełda papierów wartościowych nosiła nazwę Stowarzyszenia Maklerów Giełdowych Hongkongu i założona została w 1891 roku.
Spółki, które notowane są na giełdzie w Hongkongu mają siedziby przede wszystkim w Hongkongu i notowane są głównie w dolarach hongkońskich. To największa giełda w Azji.
Hang Send Index jest indeksem, który ważony jest wartością rynkową akcji, który sporządzony został dla giełdy w Hongkongu. Na jego czeku znajdują się w szczególności banki oraz firmy ubezpieczeniowe z kontynentalnych Chin. Obecnie pierwsze miejsce w indeksie zajmuje chińska spółka internetowa Tancent Holdings.
Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie
Indeksy giełdowe zazwyczaj kojarzą się inwestorom z polskim rynkiem kapitałowym, a najpopularniejsze z nich to WIG albo WIG20. Jednak globalny rynek ma do zaoferowania o wiele więcej indeksów.
Czym są najważniejsze indeksy giełdowe na świecie?
Giełdy na świecie zawierają kilka tysięcy akcji różnych spółek. Jednak inwestorzy nie są w stanie śledzić każdej z nich oraz być na bieżąco z aktualną ceną. W takim przypadku z pomocą przychodzą najważniejsze światowe indeksy giełdowe, które wskazują kondycję całego rynku albo wybranego segmentu. Same indeksy giełdowe nie są instrumentem finansowym, który można zakupić do swojego portfela inwestycyjnego. To tylko pewnego rodzaju syntetyczny wskaźnik.
DIJA
To najbardziej rozpoznawalny indeks światowy – Dow Jones Industrial Average, czyli Średnia Przemysłowa Dow Jones. Ten indeks to średnia arytmetyczna, która liczona jest na podstawie cen 30 najważniejszych spółek, które notowane są na NYSE, czyli giełdzie amerykańskiej. Jego skład się systematycznie aktualizowany. Aktualnie należą do niego takie marki, jaki Apple, Microsoft czy Boeing. DIJA jest najstarszym indeksem na świecie.
S&P500
W 1943 roku powstał nowy indeks – Standard and Poors 500. W jego skład wchodzi 500 największych spółek w USA. To firmy o największej kapitalizacji. Przedsiębiorstwa te nie tylko rzetelnie wypłacają dywidendę akcjonariuszom, ale również w każdym roku zwiększają te wypłatę. Najpopularniejsze sektory, które wchodzą w skład indeksu S&P500 to służba zdrowia, dobra luksusowe oraz technologie informatyczne.
DAX, Euro Stoxx, CAC40
Jeden z najważniejszych indeksów europejskich to niemieckie indeks DAX. W jego składzie zawartych jest 30 największych spółek, które notowane są na giełdzie we Frankfurcie. Jest to indeks wynikowy, który bierze pod uwagę wzrost cen akcji, ale także wzrost kapitału przez wypłatę dywidendy. Ten niemiecki indeks notowany jest bez przerwy od 1988 roku. Zgodnie ze statystykami, jest on często wybierany przez polskich inwestorów.
Alternatywą dla indeksu DAX jest indeks Euro Stoxx 50, który zawiera 50 największych firm europejskich. Obejmuje także takie marki, jak BMW, Siemens, Allianz czy Bayer. Warty uwagi jest także francuski indeks CAC40, skupiający 40 spółek z giełdy Paryża.
Polskie indeksy
Najpopularniejsze indeksy na polskiej giełdzie to WIG20 i mWIG40 oraz sWIG80. WIG20 grupuje 20 największych oraz najbardziej płynnych firm z Głównego Rynku GPW. Trzeba podkreślić, że jest to indeks typu cenowego. Podczas jego obliczania uwzględniane są tylko ceny transakcji w nim zawartych.
Giełdy na świecie – jak zacząć inwestować na giełdzie w USA?
Jeśli chodzi o rynki giełdowe na świecie, to na amerykańskim rynku obecny jest największy kapitał z całego świata. To bardzo ważne, gdyż obecność dużego kapitału powoduje, że tu pracują tu najlepsi analitycy giełdowi, a także dziennikarze finansowi, a dzięki temu wszyscy inwestorzy mają dostęp do rzetelnych źródeł informacyjnych.
Co więcej, wszędzie tam, gdzie jest duże grono klientów, od razu tworzy się cała masa usług, a także narzędzi, które pomagają inwestorom dokonywać researchu, zarządzać ryzykiem inwestycyjnym, itp.
Giełda w USA to również możliwość zastosowania zaawansowanych instrumentów finansowych, jak również bardzo powszechna jest tu gra na krótko, czyli granie na spadki akcji, czy też handle opcjami i innymi pochodnymi instrumentami, dzięki czemu przed inwestorami otwiera się szereg nowych możliwości.
Dostęp do giełdy w USA to również możliwość skorzystania z usług najlepszych brokerów, którzy oferują najbardziej profesjonalne platformy inwestycyjne, które nie tylko pozwalają łatwo dokonywać transakcji na amerykańskich akcjach, ale również przeprowadzić analizę techniczną oraz fundamentalną.
Jaki broker do handlu na giełdzie w USA?
Aby kupić amerykańskie akcje, trzeba w szczególności założyć konto inwestycyjne u brokera (pisaliśmy: Broker giełdowy kto to). Należy szukać przede wszystkim takiego brokera, który nie pobiera opłat za brak aktywności na rachunku czy za przechowywanie akcji, a co więcej, zapewnia niskie prowizje od transakcji.
Ważne jest również to, aby działalność brokerska była zarejestrowana w kraju, kory ma uznaną jurysdykcję. Dzięki temu inwestor ma pewność, że nad działaniami brokera sprawowany jest odpowiedni nadzór. Każdy kraj, który jest w Unii Europejskiej, całe Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania będą zapewniać właściwą kontrolę nad pieniędzmi inwestorów.
Oprócz dostępu do giełdy akcji w USA, ważne jest również to, aby pośrednik zapewniał dostęp do giełdy opcyjnej. Nawet jeżeli teraz inwestor nie handluje opcjami, to z biegiem czasu, prędzej lub później każdy inwestor się tym zainteresuje.
Ważne jest również to, aby pośrednik udostępniał dobre narzędzia analityczne w postaci wskaźników finansowych firmy, prognoz przychodów oraz zysków, a także rekomendacji analityków, gdyż to właśnie na tego typu aspektach opiera się wybór właściwej spółki do inwestycji.
Wybór akcji, w które warto inwestować
Mając dostęp do giełdy w USA, warto się zastanowić, w jakie akcje ulokować kapitał. Ekspert z pewnością doradziłby, że takie, która są dobre, tanie oraz bezpieczne. Jednak co to oznacza?
Oceniając spółkę pod kątem, czy jest ona dobra, należy ocenić jej zyskowność. Akcje na giełdzie wzrastają z tego względu, że następni inwestorzy są chętni odkupić akcje po wyższej cenie, niż poprzedni inwestorzy. Dzięki temu transakcyjna cena akcji wzrasta – kurs akcji na publicznej giełdzie.
Jednak dlaczego kolejni inwestorzy mieliby zapłacić za akcje więcej, niż poprzedni zrobili to rok lub dwa wcześniej? Będzie to mieć miejsce tylko wtedy, kiedy nowi inwestorzy w przyszłości otrzymają od spółki więcej, niż poprzedni. Wyłącznym wynagrodzeniem, które spółka może zaoferować akcjonariuszom są zyski, przychody oraz gotówka, która generowana jest przez działalność operacyjną.
Jeżeli dzisiaj inwestor zapłaci 50 USD za jedną akcję firmy, która daje mu 10 USD zysku netto w roku, to prawdopodobne jest, że kiedy spółka po kilku latach będzie generować 30 USD w ciągu roku, następni inwestorzy będą chcieli zapłacić za akcje 100 USD. Jednak gdyby spółka przez następne lata generowała tyle samo zysku co do tej pory, to inwestorzy nie decydowaliby się na to, aby więcej za nie zapłacić.
W związku z tym ważne jest, aby inwestować w akcje, które cechują się dużą dynamiką powiększania zysków, przychodów, a także gotówki. Ważne jest również ujęcie historyczne, a także prognozy ekspertów na następne lata.
Jak wycenia się spółki na giełdzie w USA?
Giełdy światowe to przede wszystkim giełda w Stanach Zjednoczonych, na której najpopularniejszym instrumentem finansowym są akcje. Jeśli chodzi o wycenę spółki, to badanie polega na odniesieniu ceny jej akcji do tego, co akcje w zamian dają inwestorowi. Oczywiście otrzymuje on część przychodu, który należy do spółki, część zysku, część jej księgowej wartości albo część gotówki, która generowana jest przez działalność operacyjną.
Badanie wskaźników ma na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie – ile dolarów teraz teraz zapłacić za akcje, aby być w przyszłości uprawnionym do otrzymania 1 dolara przychodu, zysku albo wartości księgowej od wybranej spółki, którą decyduje się kupić (pisaliśmy m.in. W co inwestować na giełdzie).
Wszystkie te wskaźniki porównuje się historycznie w celu sprawdzenia, czy aktualny poziom oznacza, że akcja jest droga czy tania, ale również odnosi się do spółek, które działają w tej samej branży. Dzięki temu określić można, czy np. akcje Coca-coli są tańsze, niż akcje Pepsi.
Analiza fundamentalna akcji amerykańskich
Trzecie aspekt wyboru akcji do portfela to ocena ich bezpieczeństwa. Chodzi o badanie stabilności finansowej, nazywane analizą fundamentalną.
Na typ etapie zazwyczaj porównuje się zadłużenie wybranej spółki do jej aktywów. W tym przypadku inwestor powinien zbadać, ile zobowiązań posiada spółka względem tego, ile należności spłynie do jej kasy. Korzystny stosunek aktywów do pasywów to gwarant tego, że wybrana spółka nie straci płynności.
Następnym aspektem jest zbadanie przyrostu zadłużenia, a także ocena, czy znajduje się ono na poziomie akceptowalnym, jak również czy trend wzrostowy zadłużenia nie wzrasta.
Inwestor musi sprawdzić nie tylko wysokość zadłużenia, ale także koszty jego obsługi, który potem można odnieść do zysku albo gotówki, która generowana jest przez firmę w każdym roku. Dzięki temu będzie wiedział, czy firmę stać na to, aby obsługiwać swój dług.
Giełdy na świecie – jak zacząć grać za granicą?
Rynki giełdowe na świecie dają inwestorom wiele nowych możliwości. Koszty inwestowania na zagranicznych rynkach nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Zależnie od brokera, z którego usług zdecyduje się skorzystać inwestor, prowizje od zakupu akcji w USA zwykle wahają się od 1 do 5 USD za jedną transakcję. Rynki bardziej egzotyczne, takie jak giełda w Hongkongu czy też w Japonii, są trochę droższe i wynoszą od 5 do 15 USD za transakcję. Założenie oraz prowadzenie konta w większości przypadków jest bezpłatne.
Dzięki temu, że inwestor założy konto u zagranicznego brokera, giełdy na świecie będą stać przed nim otworem. Mając dostęp do zagranicznych rynków, inwestor ma również możliwość dokonywania transakcji na ogromnej ilości instrumentów finansowych, z którymi w Polsce niewiele osób miało do czynienia. W szczególności chodzi o kilka tysięcy ETF-ów oraz ETN-ów, które umożliwiają inwestowanie w krajowe sektory, całe gospodarki, czy towary oraz surowce (pisaliśmy m.in. Inwestowanie w srebro oraz Jak inwestować w surowce).
Inną gamą potężnych instrumentów finansowych są opcje, które wystawiane są na tysiące przeróżnych aktywów. Do tej pory dla wielu inwestorów dużą przeszkodą była bariera bariera językowa i słaba znajomość języka angielskiego, a zwłaszcza terminologii inwestycyjnej. Jednak aktualnie zachodni pośrednicy wprowadzili obsługę klienta, a także platformy inwestycyjne w języku polskim.
Giełdy na świecie – jak otworzyć konto brokerskie za granicą?
Pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów. Zazwyczaj potrzebny jest skan paszportu i skan drugiego dokumentu tożsamości albo tylko jeden tego typu dokument, a także dokument, który potwierdza adres zamieszkania inwestora. Tego typu potwierdzenie może stanowić bieżący rachunek za gaz, prąd czy też wywóz śmieci. O to chodzi, aby dana usługa związana była z konkretnym adresem, a także, aby znalazł się na niej adres zamieszkania oraz nazwisko osoby, która zakłada konto.
Drugim krokiem jest wejście na stronę internetową pośrednika oraz wypełnienie formularza o wymagane dane. Brokerzy zagraniczni, zanim umożliwią handel na giełdach światowych, często wymagają podania bardzo szczegółowych informacji, dotyczących zarobków i majątku, a także posiadanych ewentualnych długów, nieruchomości, itp. (pisaliśmy m.in. Ile można zarobić na akcjach oraz Jak inwestować w akcje i Ile można zarobić na giełdzie).
Tego typu wynikają z ustawowych obostrzeń w Stanach Zjednoczonych, które nakładają na pośredników wymogi sprawdzenia każdej osoby, której otwierają konto inwestycyjne. Taka ankieta przypomina trochę procedurę sprawdzania zdolności kredytowej przez bank, jednak jest o wiele mniej restrykcyjna.
Następne informacje, o które zapyta każdy pośrednik to doświadczenie, a także wiedza z zakresu handlowania określonymi instrumentami finansowymi. Im więcej inwestor ma wiedzy oraz dłuższe doświadczenie, tym większa szansa na to, że pośrednik nie będzie zadawał pytań dodatkowych, które weryfikują tą wiedzę. Warto pamiętać o tym, że nie jest to wymyślone przez samych brokerów, a obowiązek sprawdzenia tego, czy osoby otwierające rachunek handlowy wiedzą, co robią.
Inwestowanie na giełdach światowych możliwe jest po wcześniejszym założeniu konta inwestycyjnego. Otwierając rachunek maklerski w Stanach Zjednoczonych, trzeba również określić rodzaj konta – margin albo cash. Konto cash polega na tym, że jeżeli inwestor wpłaci na rachunek 100 tysięcy złotych, do dokładnie taką kwotę ma do dyspozycji (pisaliśmy także: Jak inwestować małe kwoty). Z kolei w przypadku konta margin, broker udziela dodatkowej pożyczki w wysokości wartości wpłaty (pisaliśmy: Margin trading i lewarowanie inwestycji).
W tym przypadku, wpłacając na rachunek inwestycyjny 100 tysięcy złotych, pośrednik przyznałby inwestorowi taką samą kwotę do wykorzystania, czyli miałby on do dyspozycji 200 tysięcy złotych. Środki te traktowane są jako pożyczka o oprocentowaniu wynoszącym od 2,66 do 6% zależnie od wybranego brokera.
Ostatnie, co trzeba wybrać to waluta rozliczeniowa konta. Zwykle najlepiej zdecydować się na USD, ponieważ prawdopodobnie w takiej walucie będzie wykonywana większość transakcji. Jeśli chodzi o giełdę w USA, to notowana jest na niej największa liczba instrumentów finansowych z całego świata.
Wychodzi na to, że jeśli inwestor będzie chciał zainwestować w akcje spółek brazylijskich albo chińskich, nie trzeba mieć dostępu do giełdy np. w Szanghaju, ponieważ sporą część lokalnych akcji notowana jest w postaci ADR-ów na giełdach amerykańskich oraz rozliczana w dolarach.
Porównanie brokerów, czyli gdzie warto założyć konto?
Polscy inwestorzy maja możliwość założenia rachunku inwestycyjnego u polskich banków, oferujących dostęp do giełdy za granicą. Tego typu dostęp oferuje m.in. ING Bank Śląski, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA. Jednak warto wiedzieć i tym, że na takich kontach prowizje są wielokrotnie wyższe, niż w przypadku brokerów zagranicznych, gdyż wahają się od 9 do 70 USD za transakcję. Gdzie zatem warto założyć konto inwestycyjne?
Degiro
Jeśli chodzi o koszty transakcyjne, to jest to najtańszy broker. Założenie i prowadzenie konta jest darmowe, a prowizje wynoszą 1 PLN za polskie akcje oraz od 2 do 4 euro do akcje europejskie, a za amerykańskie – 0,50 EUR. Założenie konta trwa kilkanaście minut i broker daje dostęp do takich rynków, m.in. Singapur, Japonia, Kanada, Hongkong. Jest to odpowiedni wybór dla osób początkujących albo takich, które potrzebuje dostępu jedynie do akcji oraz ETF-ów, bez derywatów.
LYNX Broker
To dobry wybór dla średnio zaawansowanych inwestorów, którzy potrzebują dobrej platformy inwestycyjnej z wieloma danymi, które ułatwiają analizę instrumentów finansowych, a także dostępu do bardzo szerokiej gamy instrumentów. Prowadzenie konta u tego brokera jest darmowe, jednak prowizje od transakcji wynoszą 5 USD na amerykańskiej giełdzie. Pośrednik ten oferuje swoim klientom dostęp do ponad 100 giełd z różnych krajów świata.
Interactive Brokers
Broker ten oferuje jedną z najlepszych platform inwestycyjnych na świecie. Oferuje również najszerszą ofertę ponad 100 różnych giełd, a także bardzo niskie prowizje. Pośrednik oferuje dostęp do wszystkich instrumentów finansowych, a także rynku OTC. Z pewnością będzie to odpowiedni broker dla inwestorów zaawansowanych.
Giełdy na świecie i podatki
Warto wiedzieć o tym, że Polska ma ze Stanami Zjednoczonymi umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nią Polacy, którzy inwestują w USA, będą musieli rozliczyć się z podatku w Polsce.
Jednak aby w ten sposób mogło się stać, przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego, trzeba zaznaczyć, że jest się rezydentem Polski oraz podlega się pod tzw. tax treaty. W takim przypadku pośrednik nie ściganie automatycznie podatku, a obowiązek ten pozostawi inwestorom.
Jeśli chodzi o giełdy na świecie i zagranicznych brokerów, to w przeciwieństwie do polskich, nie wystawiają PIT-a. Inwestorzy, którzy handlują za granicą, po zakończeniu każdego roku, powinni wygenerować sobie listę transakcji z systemu i na podstawie tej, ręcznie policzyć swoje zyski. Muszą zatem przewalutować transakcje w walutach obcych na PLN, po średnim kursie NBP z dnia, który poprzedzał transakcję.
Najlepiej robić to na bieżąco i każdą otwartą albo zamkniętą transakcję od razu zapisywać w arkuszu kalkulacyjnym razem z przewalutowaną kwotą na złotówki po kursie z dnia poprzedniego. Dzięki temu na koniec roku wystarczy dodać wszystkie dane i w ten sposób inwestor otrzyma gotowe kwoty, które może wpisać w PIT. Jedyne podatki, które zatrzymane zostaną w USA to podatki od wypłaconej dywidendy. W Polsce nie trzeba się z nich już rozliczać.
Pisaliśmy także: Inwestycje giełdowe dla początkujących
Podobieństwo do GPW
Giełdy na świecie podobne są w swojej formie do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W szczególności bardzo podobny jest schemat dokonywanej analizy, którą dokonuje się przed kupnem akcji. Jednak na światowych rynkach występuje wyższe ryzyko, które związane jest z walutami. Gdy złoty się umacnia, wynik inwestycji się zmniejsza i na odwrót. To jednak nie jest powód do tego, aby z tego rodzaju inwestycji zrezygnować. Wielu inwestorów chwali sobie rynki giełdowe światowe.
Inwestowanie na giełdach światowych wymaga posiadania równie dużej wiedzy, jak dokonywanie inwestycji na polskiej giełdzie. Wczesniej warto zatem podszkolić się z tego zakresu wiedzy i poznać wszystkie pojęcia, dzięki czemu bez problemu będzie można dokonywać transakcji.
Giełdy na świecie – o czym warto pamiętać?
Zanim inwestor zdecyduje się na podjęcie się zajęcia, jakim jest inwestowanie na zagranicznych rynkach, powinien poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwią mu to zadanie i dzięki którym będzie w stanie zminimalizować ryzyko inwestycyjne.
Inwestowanie tyle, ile można stracić
Warto pamiętać o tym, żeby na inwestycje przeznaczać dokładnie tyle, ile można stracić i strata ta nie spowoduje uszczerbku na domowym budżecie inwestora. Pieniądze na inwestycje na giełdach światowych powinny być „wolne”. Nie należy również pożyczać środków od rodziny, znajomych albo co gorsza, w firmach pożyczkowych. Kiedy osoba to robi, nie jest to już inwestowanie, a hazard.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane pojęcie. Dywersyfikacja polega na tym, że inwestor kupuje do swojego portfela różne instrumenty finansowe, nie lokując środków tylko w jeden rodzaj aktywów. Najlepiej zainwestować w kilka różnych, nawet posiadając niewielką sumę pieniędzy na kapitał początkowy.
Dzięki temu w momencie, gdy kurs np. akcji zacznie drastycznie spadać, inwestor nie straci całego kapitału, gdyż będzie miał ulokowane pieniądze także w innych instrumentach finansowych.
Inwestowanie w te instrumenty, o których ma się pojęcie
Nie należy dokonywać transakcji na tych instrumentach, których się nie zna. Najlepiej inwestować w te, o których ma się przynajmniej podstawową wiedzę. Dopiero z czasem, w miarę zdobywania wiedzy oraz doświadczenia, można zacząć inwestowanie na innych instrumentach finansowych.
Uczenie się
Inwestowanie na giełdzie światowej czy polskiej, związane jest z koniecznością ciągłego uczenia się. Warto o tym pamiętać, jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestowania. Jeszcze przed tym należy odpowiednio się przygotować, korzystając z różnych źródeł, np. szkoleń online lub stacjonarnych, webinarów, ebooków oraz artykułów internetowych (pisaliśmy m.in. Kursy inwestowania na giełdzie i tutaj: Kurs inwestowania na giełdzie). Inwestor powinien znać wszystkie trendy i nieustannie poszerzać swoją wiedzę związaną z inwestowaniem.
Akceptacja ryzyka inwestycyjnego
Ryzyko jest nierozerwalnie wpisane w inwestowanie. Najlepiej od razu to zaakceptować i liczyć się z tym, że środki mogą zostać utracone. Jeśli jednak inwestor nie jest się w stanie z tym pogodzić, lepiej jeżeli zdecyduje się na mniej ryzykowne instrumenty finansowe albo w ogóle zrezygnuje z inwestowania.
Chłodne podejście do inwestowania
Jest to ciężka umiejętność do wypracowania, jednak zwiększa szanse na uzyskanie lepszych wyników inwestycji. Doświadczeni inwestorzy i profesjonaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowania zimnej krwi. Działanie w stresie czy też ekscytacji niestety nie da dobrych wyników. Chłodna kalkulacja jest niezbędna do tego, aby skutecznie inwestować (pisaliśmy: Giełda online).
Pisaliśmy niedawno: Jak inwestować na Plus500 i innych platformach tradingowych
Wybór strategii inwestycyjnej
Inwestowanie na zagranicznych giełdach trzeba rozpoczynać, mając przygotowany plan, czyli strategię inwestycyjną. Granie bez planu nie ma większego sensu. Inwestor musi mieć pewne zasady i wytyczne, których będzie się trzymał.
Ćwiczenie na koncie demo
Przed rozpoczęciem inwestowania z wykorzystaniem prawdziwych pieniędzy, należy wcześniej poćwiczyć na darmowym koncie demo, które udostępnia aktualnie większość brokerów (pisaliśmy: Wirtualna giełda). Dzięki temu można dowiedzieć się, jak działa giełda i sprawdzić swoją strategię inwestycyjną (pisaliśmy m.in. Aplikacja do tradingu oraz Aplikacje giełdowe do notowań i gry na giełdzie i Aplikacje do gry na giełdzie).
Giełdy na świecie dają inwestorom wiele możliwości. Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem inwestycji dobrze się do nich przygotować teoretycznie i praktycznie, a także wybrać odpowiedniego brokera.