Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Wielu osobom inwestowanie na giełdzie kojarzy się z bardzo skomplikowanym zajęciem, jednak w rzeczywistości wystarczy poznać kilka ważnych zasad, aby rozpocząć inwestycje. Kiedy warto zacząć działać, a kiedy lepiej poczekać i zdobyć więcej wiedzy na temat giełdy? Jakie zalety mają inwestycje giełdowe?

Jak zacząć inwestycje na giełdzie?

Przed podjęciem praktycznych kroków, takich jak założenie rachunku inwestycyjnego, warto poznać najważniejsze pojęcia, definicje i instrumenty finansowe związane z giełdą. Bez zdobycia odpowiedniej wiedzy, nie należy zaczynać inwestycji.

Czym są akcje?

Akcje są papierami wartościowymi, które nadają kupującemu prawo o charakterze majątkowym oraz niemajątkowym. Akcje mają spółki, które są notowane na giełdzie i można je nabywać, dokonując transakcji na rynku oficjalnych notowań giełdowych (pisaliśmy m.in. Akcje i obligacje).

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Można też nabywać akcje (papiery wartościowe) pierwotnie, poprzez branie udziału w emisjach. Odbywają się one w chwili wejścia spółki na giełdę, jednak w późniejszym czasie spółka może również dokonywać emisji.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestycje na giełdzie. Inwestowanie w papiery wartościowe

Inwestycje giełdowe w akcje związane są z nabyciem praw majątkowych w postaci:

 • W razie likwidacji spółki, prawo do udziału w podziale majątku,
 • Prawa do dywidendy, czyli udziału w zysku, który dzielony jest na akcjonariuszy,
 • Prawa do poboru akcji nowej emisji.

Natomiast prawo niemajątkowe to prawo korporacyjne, które ma postać prawa głosu na zgromadzeni akcjonariuszy.

Sprawdź także: Dlaczego fundusze inwestycyjne spadają

Inwestycje w akcje

Jak inwestować w akcje? Cena akcji uzależniona jest od popytu oraz popytu w bezpośredni sposób, jednak pośrednio wpływa na nią wiele czynników, takich jak:

 • Sytuacja finansowa spółki,
 • Ogólna sytuacja w kraju, czyli gospodarcza, ekonomiczna i polityczna,
 • Bessa czy hossa na innych giełdach,
 • Sytuacja panująca w branży.

Pisaliśmy niedawno również: Aplikacje giełdowe oraz Aplikacja do gry na giełdzie

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Trzeba poznać dwie analizy, które służą przewidywaniu wzrostu albo spadku cen akcji spółek:

 • Analiza techniczna – bierze pod uwagę jedynie ceny akcji. Przez analizowanie wykresów z cenami historycznymi, inwestor próbuje znaleźć właściwe prawidłowości, które umożliwiają przewidzenie, w jaki sposób cena zachowa się w przyszłości,
 • Analiza fundamentalna – w tym przypadku bierze się wszystko pod uwagę, czyli sytuację w spółce, konkurencję, branżę, itp. Inwestor nie bierze pod uwagę jedynie ceny, a całokształt, aby przewidzieć cenę akcji. W tym przypadku nie są pomocne wykresy, a informacje o inwestycjach, raporty finansowe, itp. Zgodnie z dobrymi praktykami spółek giełdowych, powinny się one dzielić wszystkimi informacjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, które mogą mieć wpływ na ceny akcji.

Od czego zacząć inwestowanie na giełdzie?

Aby inwestować, trzeba posiada kapitał. Mogą być to nawet małe sumy, zwłaszcza na początku (pisaliśmy niedawno: W co inwestować małe kwoty). Kilka tysięcy na start to wystarczająca suma, choć niektórzy zaczynają z kapitałem rzędu kilkuset złotych. Na początku warto również wyplenić ankietę MiFID, która ma na celu pomoc inwestorom w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych.

Informacje z ankiety są w stanie uchronić inwestora przed wyborem produktów inwestycyjnych, które obarczone są zbyt wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestycje na giełdzie

Posiadając profil inwestora, można zainteresować się np. zakupem jednostek funduszy ETF, które są stworzone w taki sposób, aby odzwierciedlać konkretne koszyki indeksów albo indeksy. 

Czytaj także: Jak działa giełda papierów wartościowych

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Przede wszystkim zaczynając od niewielkich kwot. Przeznaczenie na inwestowanie wysokich sum, szczególnie na początku drogi nie jest dobrym pomysłem (pisaliśmy m.in. Inwestycje giełdowe). W większości przypadków pierwszy kapitał zawsze zostaje utracony, o czym warto pamiętać, dlatego też najlepiej zacząć od nadwyżek, których strata nie obciąży domowego budżetu.

Sprawdź także: Gdzie kupować akcje

Inwestycje giełdowe od strony praktycznej należy rozpocząć od założenie rachunku inwestycyjnego. W tym celu należy wybrać brokera, który udostępnia swoim klientom platformę inwestycyjną, dzięki której mogą przeprowadzać transakcje na wybranych instrumentach finansowych (pisaliśmy m.in. Platforma tradingowa). Dlatego też wybór brokera nie jest bez znaczenia.

Jak wybrać dobrego brokera?

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Przed rozpoczęciem inwestycji, osoba zainteresowana musi zdecydować się na wybranego pośrednika, który udostępnia platformę inwestycyjną. To dzięki niej inwestor może dokonywać transakcji na giełdzie. Porównując oferty wybranych brokerów, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • Dostęp do mobilnej aplikacji. Pośrednik powinien udostępniać aplikację, która pozwala na szybki dostęp do platformy inwestycyjnej. Dzięki temu inwestor może monitorować swoje transakcje i inwestycje na bieżąco,
 • Dostęp do notowań giełdowych w rzeczywistym czasie. Jak grać na giełdzie? Najlepiej z ręką na pulsie. Zdarza się na giełdzie, że to sekundy decydują o sukcesie albo porażce inwestora. Z tego względu warto mieć wszystko pod kontrolą,
 • Łatwa w obsłudze platforma inwestycyjna – dobre narzędzie do dokonywania transakcji powinno cechować się intuicyjnością, a także oferować różne możliwości analizy technicznej,
 • Konto demo – większość rachunków inwestycyjnych przetestować można bezpłatnie. Wcześniej jednak warto sprawdzić, czy wybrany pośrednik oferuje taką możliwość,
 • Dostęp do wielu instrumentów finansowych – tak naprawdę im więcej, tym lepiej. Najlepszy broker powinien umożliwiać dostęp swoim klientom do takich produktów finansowych, jak obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne, ETF-y, akcje czy też kontrakty terminowe (czytaj także: Broker giełdowy),
 • Materiały analityczne oraz edukacyjne – dobry pośrednik powinien oferować narzędzia do analizy technicznej, a także przedstawiać swoje rekomendacje, komentarze oraz analizy,
 • Opłaty za prowadzenie rachunku inwestycyjnego – inwestycje giełdowe związane są z koniecznością założenia konta inwestycyjnego, a to z kolei z kosztami. Przed podjęciem decyzji, warto porównać takie koszty, jak prowizje od transakcji, opłata za prowadzenie konta, opłaty za depozyt, przelewy, a także koszty związane z usługami dodatkowymi.
Jak zacząć inwestycje na giełdzie
giełda dla bardzo początkujących. jak zacząć inwestować? jak wybrać rachunek maklerski?

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Wybór brokera

Aby zacząć inwestycje na giełdzie, konieczny jest również wybór odpowiedniej platformy transakcyjnej. Niżej znajdują się najlepsi brokerzy, na które warto zwrócić uwagę.

Capital.com

Broker został założony w 2016 roku i dostarcza zaawansowane narzędzia, które łatwo mogą obsłużyć nawet początkujący inwestorzy. Z usług tego brokera korzysta ponad 300 000 użytkowników z całego świata.

Inwestorzy, który zdecydują się na tego brokera, otrzymują do dyspozycji nowoczesną platformę, która charakteryzuje się prostym interfejsem, na której handlować można ponad 2 tysiącami aktywów. Pośród nich znaleźć można m.in. waluty, kryptowaluty, akcje, indeksy, kontrakty CFD, itp. Co więcej, twórcy platformy nieustannie dbają o ciągły rozwój technologiczny strony.

Czytaj także: Bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Przykładem innowacyjnego rozwiązania może być Emotional Quotient, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do tego, aby identyfikować tendencje, mające wpływ na zachowania inwestorów. Skutkiem analizy jest indywidualna informacja zwrotna, zawierająca wskazówki i spostrzeżenia.

eToro

Inwestowanie na giełdzie z brokerem eToro jest bardzo proste. Pozwala on na łatwe dokonywanie transakcji na wielu rynkach finansowych. Z tego względu poleca się go zarówno osobom z doświadczeniem, jak i nowicjuszom. Pośrednik oferuje szeroki wybór instrumentów finansowych, takich jak akcje, towary, indeksy, fundusze ETF, kontrakty terminowe CFD i kryptowaluty.

Platforma eToro wyposażona jest także w opcje wyszukiwania oraz filtrowania, które pozwalają na łatwe poruszanie się po serwisie. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnego konta demo. To świetna okazja do tego, żeby sprawdzić, jak wyglądają inwestycje na giełdzie. Przy pomocy wirtualnych pieniędzy można sprawdzić, jak kupować akcje spółek giełdowych i zobaczyć, w jaki sposób zmienia się wartość spółki.

W tym przypadku minimalna kwota depozytu wynosi 50 USD. Poza tym, transakcje na akcjach oraz funduszach ETF są bezprowizyjne. Handle na eToro jest także bezpieczny, gdyż dbają o to instytucje kontrolne, z których najważniejsze to CySEC i FCA.

Alvexo

Inwestorzy bardziej wymagający z pewnością docenią ofertę tego brokera. Alvexo specjalizuje się w handlu CFD, dzięki czemu inwestor uzyska dostęp do krótkich pozycji, a także dźwigni finansowej (pisaliśmy m.in. Najlepsi brokerzy CFD.

W ofercie znajduje się ponad 450 instrumentów finansowych z wielu różnych rynków, takich jak akcje, surowce, kryptowaluty, Forex, itp. Zaletą tego brokera jest również fakt, że udostępnia klientom dwie platformy inwestycyjne:

 • Meta Trader 4,
 • Autorską platformę Alvexo do używania w przeglądarce.

Dzięki temu użytkownik otrzymuje do dyspozycji różne narzędzia analityczne, przy pomocy których będzie w stanie poprawić swoje możliwości inwestycyjne. Co więcej, broker nie pobiera prowizji od transakcji, a spready są niewysokie.

Znaczenie ma także program Alvexo Plus, dzięki którym klienci otrzymują sygnały handlowe do copy tradingu. Dzięki temu, będą wiedzieć, jak zarabiać na giełdzie, nawet bez doświadczenia, gdyż w takim przypadku zdają się na umiejętności doświadczonych inwestorów.

Dla tych, którzy chcą w pierwszej kolejności sprawdzić możliwości platformy oraz strategie inwestycyjne, broker udostępnia darmowe konto demo. Na koniec warto dodać, że podlega regulacjom CySEC.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Inwestowanie w papiery wartościowe. Giełda papierów wartościowych i fundusze inwestycyjne. Zakup i sprzedaż papierów wartościowych

Libertex

Ten broker zajmuje się handlem CFD oraz na rynku Forex. Działa od 1997 roku i ma na koncie klientów z prawie 30 różnych krajów. Eksperci z branży oraz jego klienci doceniają aplikację, która została przez niego stworzona. Charakteryzuje się przyjaznym interfejsem, dzięki któremu łatwiej z niej korzystać, co ma znaczenie szczególnie w przypadku niedoświadczonych klientów.

Broker cechuje również szeroki dostęp do aktywów, m.in. kontakty CFD, akcje, kontrakty na metale (pisaliśmy m.in. Inwestowanie w surowce), indeksy czy waluty (pisaliśmy m.in. Na jakiej walucie najlepiej zarabiać). Libertex nie pobiera spreadów, a jedynie niewielkie opłaty za każdą transakcję. Nie pobiera prowizji dodatkowej od kupna akcji.

Czym jest platforma inwestycyjna?

To narzędzie służące do przeprowadzania transakcji, ale często jest wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, które mogą być przydatne przy inwestycjach. W celu wybrania najlepszej platformy inwestycyjnej, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Liczba rynków, na których można handlować – im więcej, tym lepiej,
 • Sektor edukacyjny – większość platform inwestycyjnych posiada sekcję szkoleniową, dzięki której użytkownicy na bieżąco mogą poszerzać wiedzę z zakresu inwestowania (pisaliśmy m.in. Kurs inwestowania na giełdzie),
 • Niezawodność oraz szybkość – platforma transakcyjna nie powinno działać wolno, gdy może to opinia ruchy inwestora i tym samym wpływać na generowanie straty,
 • Łatwa w obsłudze – ważne jest to zwłaszcza dla nowicjuszy. Dobra platforma inwestycyjna powinna cechować się prostym interfejsem. Łatwość w obsłudze z pewnością pomoże w dokonywaniu inwestycji,
 • Dodatkowe narzędzia – ogromną pomocą dla inwestorów jest szereg dodatkowych wskaźników oraz dodatków,
 • Aplikacja mobilna – inwestowanie na giełdzie będzie najbardziej wygodne i najprostsze wtedy, gdy będzie możliwe o każdej porze dnia i w dowolnym miejscu na świecie. Z tego względu warto wcześniej sprawdzić, czy dostępna jest aplikacja mobilna wybranej platformy inwestycyjnej.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie?

Poniżej 5 prostych kroków, które pomogą zacząć inwestowanie na giełdzie:

 • Założyć rachunek inwestycyjny, co można zrobić przez internet,
 • Wpłacić pieniądze na rachunek, najlepiej zacząć od małych kwot,
 • Złożyć zlecenie. Zlecenia kupna i sprzedaży można składać przez internet. Zakup polega na zakupie akcji lub innych instrumentów za gotówkę, a sprzedaż na zbyciu ich za gotówkę. Dostępne są również dodatkowe zlecenia, m.in. z limitem, zakładające, że deklaruje się limit kupowanych albo sprzedawanych akcji, a także cenę jednostkową, po której inwestor chce je kupić lub sprzedać. Dzięki temu nie zapłaci więcej niż kwota ustalona. Z kolei zlecenie po każdej cenie oznacza, że inwestor sprzedaży albo kupna dokonać chce w każdej możliwej cenie,
 • Dywersyfikacja. Nie należy lokować kapitału w jeden instrument finansowy,
 • Warto pamiętać o opłatach. Zwykle brokerzy liczą 0,2-0,39% prowizji od konkretnej transakcji. Minimalna prowizja wynosi od 3 do 5 złotych za zlecenie.

Inwestycje giełdowe mogą generować zyski, jednak nie zawsze szybkie. Sprzedaż akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych opłacalna jest tylko wtedy, gdy cena rynkowa przewyższa cenę kupna. W przeciwnym wypadku trzeba trzymać papiery wartościowe i czekać na lepszy okres, czyli zdecydować się na długoterminową inwestycję. Warto pamiętać o tym, że zyski na giełdy podlegają pod podatek Belki, wynoszący 19%.

Gdzie zacząć inwestować online? Konto maklerskie i papiery wartościowe – na czym polega inwestowanie?

Zakup akcji, obligacji czy funduszy inwestycyjnych jest jedynie częścią z form inwestowania przez internet. Inwestorzy początkujący mogą mieć kłopot ze znalezieniem innych produktów na rynku kapitałowym. Niżej można znaleźć propozycje najbardziej popularnych inwestycji przez internet.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Inwestowanie w akcje – wady i zalety. Giełda papierów wartościowych. rachunek maklerski

Osoby, które nie chcą decydować się na założenie konta maklerskiego, powinni zainteresować się inwestowaniem na rynku Forex. Jak zacząć inwestycje na giełdzie w ten sposób? Jedyne, czego inwestor do tego potrzebuje, to aktywny rachunek walutowy, a także wolne środki pieniężne.

Rynek Forex jest największym, a także najbardziej płynnym rynkiem na całym świecie, na którym można zainwestować zarówno duże, jak i niewielkie pieniądze. Warto jednak pamiętać o tym, że inwestowanie na międzynarodowym rynku Forex, związane są z wysokim ryzykiem.

Innym ciekawym pomysłem są także kryptowaluty. Popularność inwestowania w kryptowaluty, zwłaszcza w Bitcoin, rośnie w niesamowicie szybkim tempie. Tego typu inwestycja może przynieść naprawdę duże zyski. Należy jednak pamiętać o tym, że rynek kryptowalut związany jest z bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym (pisaliśmy m.in. Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty). Alternatywny sposób na dywersyfikację portfela to również inwestycje w surowce. Wśród inwestycji online dużą popularnością cieszą się papiery, które oparte są o notowania ropy, złota i srebra (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w srebro oraz Czy warto kupować złoto oraz Jak inwestować w złoto).

W co inwestować na giełdzie?

Możliwości jest sporo. Chcąc dowiedzieć się, jak zacząć inwestycje na giełdzie, warto sprawdzić najpopularniejsze instrumenty finansowe (pisaliśmy m.in. W co inwestować na giełdzie).

 • Akcje – są to najbardziej popularne instrumenty finansowe dostępne na giełdzie. Wielu początkujących inwestorów zaczyna właśnie od nich. Są to aktywa własności spółek, które pozwalają na 2 sposoby zarabiania: przez wypłatę dywidendy i przez wzrost wartości cen akcji,
 • Opcje – są to pochodne instrumenty finansowe, dające prawo zakupu albo sprzedaży określonego bazowego aktywa. Ta transakcja następnej po ustalonej cenie, z kolei sprzedający zobowiązany jest do sprzedania albo zakupu danego instrumentu, jeżeli nabywca chce wykorzystać opcję. Opcje przez wielu inwestorów postrzegane są jako instrument finansowy obarczony wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Z drugiej strony umożliwiają osiągnięcie wysokiego zwrotu z inwestycji,
 • Kontrakty futures – pozwalają na reagowanie na zmianę ceny akcji albo innego aktywa. Inwestowanie na giełdzie w te produkty, polega na zobowiązaniu się do kupna albo sprzedaży konkretnej ilości aktywa,
 • Kontrakty terminowe CFD – to kontrakty na różnice kursowe. Wykorzystywane są w przypadku handlu akcjami, surowcami, indeksami, a także funduszami ETF. Pozwalają one, zarówno na granie na spadkach, jak i na wzrostach wartości aktywa. Ze względu na możliwość wykorzystania dźwigni finansowej, umożliwiają one na wysokie zarobki na giełdzie (pisaliśmy m.in. Ile można zarobić na giełdzie). Należy jednak liczyć się ze sporym ryzykiem,
 • Forex – to rynek handlu walutami, które występują w parach (Inwestowanie w waluty). Najpopularniejsze to USD i EUR. Nie ma stałej siedziby, a inwestycje dokonuje się przez internet. To największy na całym świecie i najbardziej płynny rynek,
 • ETF – są to otwarte Fundusze Inwestycyjne. Zakup ETF-ów oznacza po prostu nabywanie wszystkich spółek, które zawarte są w koszyku danego funduszu.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Rachunek maklerski i zarządzenie portfelem inwestycyjnym

Każdy początkujący inwestor powinien znać pojęcie dywersyfikacji. Polega ono na tym, że inwestor lokuje środki przynajmniej w kilka różnych instrumentów finansowych. Specjaliście odradzają inwestowanie na giełdzie wszystkich w środków w jeden rodzaj aktywa, czyli w akcje jednego rodzaju, jedną spółkę albo określony sektor.

Warto sprawdzić także inne rodzaje papierów wartościowych. Im portfel inwestycyjny będzie bardziej zróżnicowany, tym niższe ryzyko utraty wszystkich środków. Jak grać na giełdzie?

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Ile trzeba mieć pieniędzy żeby grać na giełdzie? polska giełda, polski rachunek maklerski

Jeżeli inwestorowi zależy na stabilnym wzroście posiadanych środków, to warto stworzyć portfel inwestycyjny w oparciu o spółki z renomowaną pozycją na rynku. W takim przypadku do portfela wystarczy zajrzeć jedynie kilka razy do roku, w celu sprawdzenia, czy wszystko jest dobrze.

Całkiem inaczej postępuje się w przypadku tzw. day tradingu. W takim przypadku traderzy otwierają i zamykają transakcje każdego dnia. Tego typu strategia inwestycyjna jest o wiele bardziej angażująca czasowo oraz wymaga posiadania pewnego poziomu wiedzy. Jeśli jednak stosowana jest w skuteczny sposób, pozwala generować spore zyski.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie? Wybór strategii inwestycyjnej

Strategia inwestycyjna, czyli plan działania to podstawa. Przed rozpoczęciem inwestycji, gracz powinien obrać odpowiednią strategię inwestycyjną, która pomoże mu skutecznie inwestować. Poniżej kilka skutecznych strategii, które można wypróbować.

Strategia dywidendowa

Opiera się ona na założeniu, że atrakcyjne są te spółki, które wypłacają wysokie dywidendy. Taka możliwość świadczy również o tym, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej. To dobry sygnał do tego, aby zainwestować w nie. Jest to odpowiednie podejście zwłaszcza w trudnych okresach albo w czasie kryzysu.

W takim okresie jedynie bardzo solidne spółki są w stanie wygenerować nadwyżki, które w postaci dywidendy trafią do akcjonariuszy. W czasie wzrostu gospodarczego spora część spółek, które notowane są na giełdzie jest w stanie generować wysokie dywidendy.

Skalpowanie

Do wyboru są przeróżne strategie inwestycyjne. Skalpowanie to krótkoterminowa strategia, w której trader wykorzystuje okazję, aby otworzyć, a następnie szybki zamknąć pozycję, kiedy osiągnie się już zysk.

Osoby, które działają zgodnie z tą strategią, korzystają tylko z analizy technicznej, poprzez badanie zachowania wykresów. W tym przypadku horyzont działania jest bardzo krótki, często wynosi tylko kilka godzin.

Warto mieć jednak świadomość tego, że skalpowanie to strategia, która przeznaczona jest w szczególności dla cierpliwych oraz doświadczonych graczy.

Strategia bottom fishing

Jest to strategia opierająca się na porównywaniu cen akcji oraz wybieraniu tych, które znajdują się w dołku, a potem trzymanie akcji w portfelu do momentu, aż cena akcji wzrośnie. Warto jednak pamiętać, że nie chodzi o delikatny wzrost, a mocny i znaczący.

Osoby, które decydują się na granie zgodnie z tą strategią inwestycyjną, korzystają przede wszystkim z analizy technicznej. Wykorzystując ją, porównują zachowania wykresów za pomocą właściwych narzędzi oraz wskaźników. Jest to strategia średnio oraz długoterminowa.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych – spółka akcyjna, centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce.

Podążanie za trendem

Przez większość inwestorów uznawana jest za najlepszą strategię inwestycyjną. Jeśli inwestor nie wie, jak grać na giełdzie, powinien zacząć właśnie od tej strategii inwestycyjnej. Podążanie za trendem oparte jest na przekonaniu, że inwestorom wykorzystującym tą strategię, sprzyja prawdopodobieństwo.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestycje na giełdzie? giełdy w Polsce. Obligacje skarbowe

Porażenie za trendem nie polega na tym, że trader kupuje papiery wartościowe, kiedy cena jest w dołku, a potem sprzedaje na górce. Trader kupuje dopiero w chwili, kiedy trend jest już dość wyraźny. Można stwierdzić, że podąża za większością traderów na giełdzie.

Swing trading

Jest to odłączenie dwóch strategii – bottom fishing i podążania za trendem. Inwestor działa zgodnie z trendem i zawsze kupuję w dominującym kierunku. Dokonuje tego zgodnie z założeniem, że określony sygnał jest impulsem do odbicia.

Jak grać na giełdzie papierów wartościowych?

Gra na giełdzie jest pojęciem, które w większości używane jest przez osoby, które straciły na giełdzie albo osoby, które nie są w stanie zaakceptować ryzyka (pisaliśmy m.in. Ile osób traci na giełdzie). Inwestorów, którzy stracili swoje pieniądze jest naprawdę wiele. Bez znaczenia jest fakt, czy jest to rynek akcji czy Forex. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że większość inwestorów poniesie stratę, a wynika to w szczególności z dużej dostępności.

Aby dokonać pierwszej transakcji, inwestor musi jedynie założyć rachunek maklerski albo otworzyć konto Forex. Nikt nikomu nie zabrania inwestować, nikt nie sprawdza wiedzy inwestora, ani jego umiejętności. Dlatego też większość nowicjuszy traci swój pierwszy kapitał.

Co więcej, jeśli już na początku swoich inwestycji gracze skorzystają z dźwigni finansowej, efekt widoczny jest niemalże od razu, w postaci utraty środków finansowych. Z tego względu, jeśli chodzi o inwestowanie na giełdzie, to ważna jest cierpliwość oraz samodyscyplina. 

Jak kupić akcje i zarabiać na akcjach?

Podstawy inwestowania na giełdzie nie są skomplikowane. Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy inwestor zajmuje pierwsze pozycje i w grę wchodzą emocje. Nawet osoby doświadczone nie są w stanie całkowicie wyeliminować emocji. Można jednak ograniczyć ich wpływ na podejmowanie decyzji.

W Polsce można inwestować w akcje, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w akcje). Na warszawskiej giełdzie każdego dnia dochodzi do transakcji kupna oraz sprzedaży akcji.

Im większa ilość tych transakcji, tym o większym wolumenie mowa, a zarazem jest większa płynność określonych aktywów. Płynność to możliwość zawarcia transakcji bez dużego wpływu na kurs określonego aktywa.

Jest to ważna cecha instrumentów, w które inwestuje dana osoba. Początkujący inwestorzy powinni szerokim łukiem omijać spółki, które cechują się niewielką płynnością. Co więcej z na GPW działają w zasadzie 2 poziomy spółek:

 • tzw. główny parkiet,
 • rynek New Connect.

Na rynku New Connect są notowane mniejsze podmioty, które zazwyczaj znajdują się w początkowym etapie rozwoju. Oznacza to, że inwestowanie w spółki na rynku NC związane jest z wyższym ryzykiem. W szczególności istnieje duże ryzyko bankructwa tego typu podmiotu. Przed rynku NC, w Polsce zaczyna budować się tzw. crowdfunding, czyli inwestowanie społecznościowe.

Im ryzyko jest wyższe, tym wyższych stóp procentowych można się spodziewać i tak w przypadku crowdfundingu najlepiej inwestować w podmioty, które powinny wygenerować przynajmniej kilkukrotność kapitału inwestora. Inwestycje giełdowe w tym przypadku nie powinny być dokonywane z myślą o wygenerowaniu kilku lub kilkunastu procent w skali roku.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestować na giełdzie? Temat inwestowania dla początkujących

Jest to zbyt mało, biorąc pod uwagę bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne. Ze wszystkich wyżej opisanych najbardziej bezpieczny jest główny parkiet giełdowy. Oczywiście można w nim szukać spółek, które w ujęciu rocznym wygenerują kilkadziesiąt procent, jednak bardziej realne są stopy zwrotu, które sięgają kilkunastu procent.

Za Wikipedią – Kontrakt terminowy – umowa sprzedaży, w której kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży w ściśle określonym, przyszłym czasie po ściśle określonej w momencie zawarcia transakcji cenie, określonej ilości wystandaryzowanego instrumentu bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego.

Co do zasady, im mniej spółek w portfelu, tym wyższe wahania portfela inwestycyjnego i tym samym można oczekiwać wyższej stopy zwrotu. Oczywiście inwestorzy powinni dążyć do maksymalizacji zysków, jednak jednocześnie minimalizując ryzyko inwestycyjne.

Co to znaczy grać na spadkach?

Na giełdzie można grać nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach. W jaki sposób to działa? Głównym mechanizmem jest tzw. krótka sprzedaż. To jednak mało popularny mechanizm w Polsce. A na czym polega krótka sprzedaż? Na tzw. pożyczaniu akcji. Inwestor pożycza od innego inwestora konkretny pakiet akcji i z tego tytułu opłaca z góry ustalone odsetki – korzystają z tego najbardziej doświadczeni inwestorzy.

Działa to w taki sam sposób, jak pożyczka. Kiedy inwestor uważa, że kurs akcji spadł odpowiednio mocno, oddaje pożyczone akcje, kupując je na giełdzie. Są to takie instrumenty, których cena uzależniona jest od instrumentu bazowego.

Jak grać na spadkach?

Jednym ze sposobów na granie na spadki jest wykorzystanie instrumentów bazowych. Dostępny jest szeroki wachlarz instrumentów basowych. Wśród inwestorów indywidualnych najbardziej popularne są kontrakty CFD i kontrakty futures. W obu przypadkach inwestor może swobodnie dokonywać sprzedaży i tym samym zarabiać na spadkach. Ponadto, dla kontraktów futures występuje mnożnik, a dla kontaktów CFD, czyli dźwignia finansowa.

Są to jednak bardziej złożone instrumenty finansowe inwestowanie na giełdzie powinno polegać na inwestycjach giełdowych. Warto również pamiętać o tym, że straty biorą się głównie nie z niewłaściwego prognozowania zmian cen, a nie z odpowiedniego zrozumienia specyfikacji określonego rynku, a także instrumentu. 

Co oznacza gra o sumie ujemnej?

Gra o sumie zerowej jest sytuacją, w której druga strona zarabia tyle, ile straciła strona pierwsza. W sytuacji, gdy druga strona zarabia mniej niż pierwsza straciła, mówię się o grze o sumie ujemnej. Jest to skutek prowizji maklerskiej oraz kosztów transakcyjnych, które ponosi inwestor. Zarówno jedna, jak i druga strona transakcji płacą prowizje za otwarcie swoich pozycji. Jest to zarobek brokera. 

A jaki jest efekt gry o sumie ujemnej? Im dłużej inwestor gra, im gra na niższych interwałach zajmując więcej pozycji, tym szansa na osiągnięcie zysku jest coraz mniejsza. Dla długoterminowych inwestorów, którzy inwestują w perspektywie co najmniej 10 lat, gra na giełdzie o sumie ujemnej w zasadzie nie ma żadnego znaczenia. Wniosek z tego jest taki, że horyzont inwestycyjny jest ważnym elementem strategii.

Dlaczego warto inwestować zgromadzone środki?

Odkładając nadwyżki finansowe do skarbonki albo przysłowiowej skarpety, osoba nie tylko nic nie zyskuje, ale z biegiem czasu również traci. Wynika to z inflacji oraz rosnących cen towarów. Posiadając nadwyżki kapitału, dla którego nie ma się konkretnego przeznaczenia, można pomyśleć o inwestowaniu na giełdzie. 

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestować na giełdzie? Jak zacząć grać na giełdzie?

A jakie zalety mają inwestycje na giełdzie?

 • Możliwość wygenerować dużych zysków,
 • Możliwość zajęcia się inwestowaniem jako głównym zajęciem albo dodatkowym,
 • Szeroka dostępność wielu aktywów, w które można lokować kapitał,
 • Możliwość wejścia na giełdzie w przypadku posiadania niewielkich oszczędności,
 • Zdobyciem cennego doświadczenia,
 • Dobre nawyki, które dotyczą zarządzania kapitałem,
 • Możliwość podniesienia poziomu życia.

5 zasad, jak grać na giełdzie?

Na giełdzie trzeba być przede wszystkim skutecznym. Aby poprawić swoją skuteczność, warto zastosować się do kilku poniższych rad.

Dyscyplina to klucz do sukcesu

Na temat dyscypliny na giełdzie mówi się bardzo często, jednak niewielu inwestorów rzeczywiście docenią jej wartość. Nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie są nic warte jeśli osoba, która podejmuje decyzje inwestycyjne nie będzie zdyscyplinowana.

Jeżeli inwestor ma słabą strategię inwestycyjną, która nie generuje dużej przewagi nad innymi uczestnikami giełdy, do dyscyplina będzie w stanie mu pomóc.

Nauka akceptacji ryzyka i straty

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić inwestor na giełdzie, jest kurczowe trzymanie się transakcji, generującej coraz większą stratę. Aby inwestycje na giełdzie były skuteczne, inwestor musi nabyć umiejętność zaakceptowania straty. Niestety przyznanie się do błędu wieku osobom nie przychodzi łatwo.

Warto pamiętać o tym, że ja giełdzie nie jest się dla przyjemności, a po to, żeby zarabiać, dlatego też należy wypracować w sobie umiejętność zamykania pozycji, która generuje stratę. Pomocny będzie w tym trading plan. Na czym tu polega? Na tym, aby trzymać się od samego początku zasad i planu inwestowania na giełdzie.

Inwestycje z planem

Ten punkt często ignorowany jest przez inwestorów. Nigdy nie należy otwierać pozycji, jeśli wcześniej nie zostały określone warunki, kiedy dana pozycja ma być zamknięta. Oznacza to, że inwestor musi określić zarówno negatywny scenariusz, jak również pozytywny. Dzięki temu będzie wiedział, kędy zamknąć niekorzystną transakcję.

W przeciwnym wypadku emocje wezmą górę i inwestor będzie znajdował się długie miesiące w niekorzystnej sytuacji. Plan jest bardzo pomocny, gdyż pomoże mu wyciągnąć wnioski.

Gotowość na sukces

Oczywiście inwestycje giełdowe to nie tylko straty i akceptacja ryzyka. To również zyski, czasami bardzo wysokie. Jednak w większości są to zyski rzędu maksymalnie kilkunastu procent w skali roku. Wielu inwestorów uważa, że jest to zbyt niski zysk, gdyż marzy o ogromnych pieniądzach, a co więcej w bardzo krótkim okresie czasu. Do inwestycji giełdowych należy podchodzić w racjonalny sposób.

Uczenie się na własnych błędach

To jedna z kluczowych zasad. Jak zacząć inwestycje giełdowe? Od nastawienia, że błędy na pewno się pojawią, ale należy wyciągnąć z nich wnioski i uczyć się na nich. Oczywiście można uczyć się także na cudzych błędach, jednak tą umiejętność nie każdy jest w stanie nabyć. Cudze błędy nie bolą, a co więcej w większości przypadków cieszą innych inwestorów. Z tego względu, należy przynajmniej nauczyć się korzystać i czerpać wiedzę z własnych błędów.

Jak zacząć inwestycje giełdowe? O czym warto pamiętać?

Inwestycje na giełdzie, zwłaszcza dla osób początkujących jest pełne emocji. Jednak podejmowanie decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji, nie jest właściwym posunięciem. Najbardziej skutecznie inwestorzy są w stanie odłożyć emocje na bok i podejść do inwestycji na chłodno, dzięki czemu wygrywają.

Inwestowanie na giełdzie porównać można do sinusoidy. Kiedy panuje okres hossy, czyli wzrostu, może spodziewać się, że zaraz nadejdzie okres bessy, czyli spadków. Podejmując decyzje inwestycyjne, warto wziąć to pod uwagę.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Jak zacząć inwestować na giełdzie papierów wartościowych?

Obecnie gra na giełdzie dostępna jest dla każdego, jednak mało kto podchodzi do tego z odpowiednim przygotowaniem. Z tego względu traci wszystkie środki i zniechęca się do dalszego inwestowania. Zatem warto wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę i poćwiczyć na koncie demo lub symulatorze giełdowym.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie papierów wartościowych? Warto zwrócić uwagę zarówno na stronę teoretyczną, jak i praktyczną i przygotować się do inwestowania. W pierwszej kolejności warto zdobyć podstawową wiedzę na temat inwestycji, a następnie ćwiczyć i zdobyć umiejętności praktyczne, wykorzystując do tego np. konto demo albo symulatory giełdowe.

Po zdobyciu wiedzy praktycznej na wirtualnych pieniądzach, można przejść do prawdziwych inwestycji na giełdzie. Nie bez znaczenia jest także wybór brokera. Warto również pamiętać o ryzyku inwestycyjnym i właściwym podejściu do giełdy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.