inwestowanie
| . 2 lata temu

Jak inwestować w srebro i ile można zarobić na srebrze?

Jak inwestować w srebro? Choć nie jest to kruszec tak popularny jak złoto, to wciąż ma wielu zwolenników. Inwestowanie w srebro, podobnie jak w złoto, może mieć charakter długoterminowy albo inwestor może zarabiać na zmianach jego ceny w krótkim okresie czasu. Bez względu na to, w jaki sposób chciałby inwestować w ten metal, powinien odpowiednio się do tego przygotować i dokładnie przeanalizować charakter tego typu inwestycji.

Jak inwestować w srebro? Cechy kruszcu i jego rynku

Przed przejściem do spraw, które ściśle związane są z inwestowaniem w srebro, warto nieco przyjrzeć się specyfice tego metalu oraz jego rynku. Inwestycja w srebro to dość specyficzna inwestycja. W przeszłości razem ze złotem, stanowiło fundament systemu monetarnego w wielu krajach. Tak było przez kilkaset lat do momentu, aż wprowadzony został pieniądz papierowy. Potem srebro stopniowo przestało pełnić funkcję środka płatniczego.

Sprawdziło się jednak jako metal monetarny z podobnych powodów, co złoto. Jest kowalne oraz ciągliwe, a także umożliwia wytwarzanie trwałych i twardych produktów, takie jak sztabki czy monety. Co więcej, cechuje się stosunkowo niską podażą, a także niewielkim tempem wydobycia, dlatego też często nabywane jest w celu ochrony przed inflacją.

Jak inwestować w metale szlachetne

Warto jednak dodać, że podaż i wydobycie są dużo większe niż w przypadku złota, dlatego też srebro nie jest aż tak cenne, jak złoty kruszec. Aktualnie, zależnie od okresu, za uncję złota trzeba zapłacić od kilkudziesięciu nawet do ponad stu razy więcej niż za uncję srebra.

Inwestowanie w srebro niesie ze sobą duży potencjał, jeśli chodzi o generowanie zysków. Długoterminowi inwestorzy mają szansę na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu. O tym świadczy analiza danych historycznych, a także nieustannego wzrostu wartości srebra na wykresach. Co ciekawe, szczególny czas inwestowania w srebro przypada na kryzysy ekonomiczne.

Inwestowanie w srebro może polegać na zakupie jego fizycznej postaci, czyli sztabek albo monet, jednak inwestor może również zdecydować się na jego papierową formę, czyli akcje, kontrakty CFD, futures, ETF-y, itp. (pisaliśmy niedawno: Najlepsi brokerzy CDF). Wszystko zależy od oczekiwań i preferencji inwestora. W srebro można z powodzeniem inwestować nawet w przypadku posiadania niewielkiego kapitału.

Wartość oraz wielkość rynku srebra

W żadnym kraju aktualnie nie ma monet obiegowych, które produkowane są z czystego srebra, jednak powszechne są srebrne monety bulionowe oraz sztabki, które przeznaczone są na cele inwestycyjne. Ważne jest to, że udział srebra inwestycyjnego w rynku globalnym srebra, sięga jedynie około 20 procent i jest 3 razy mniejszy niż udział srebra, które wykorzystywane jest w produktach przemysłowych.

W celu poznania orientacyjnej wielkości rynku złota oraz srebra, warto także uwzględnić ceny kruszców. Wartość złota inwestycyjnego w roku 2021 wyniosła około 4,5 bln USD, a wartość srebra inwestycyjnego to około 80 mld USD. Różnica jest bardzo duża a to, że srebro jest stosunkowo małym rynkiem, ma ważne konsekwencje dla inwestorów.

Inwestowanie w metale szlachetne i srebro – ryzyko i potencjał zysku

Srebro inwestycyjne cechuje się płytkim rynkiem i dlatego też może podlegać stosunkowo dużym wahaniom cen. Jest ono postrzegane jako tańsza alternatywa dla złota. Niektórzy inwestorzy uważają, że umożliwia swego rodzaju na inwestowanie w metale szlachetne z dźwignią. Wynika to z faktu, że wzrosty albo spadki srebra zazwyczaj mają ten sam kierunek, co ruchy złota, a są przy tym zwykle od nich kilka razy większe.

Jak inwestować w metale szlachetne

Ze względu na niewielkie rozmiary rynku, jeśli wybuchnie nagła panika wśród inwestorów, może to doprowadzić do gwałtownego spadku ceny metalu, jakim jest srebro. Z kolei szybko rosnący popyt na srebrne monety oraz sztabki może spowodować silny wzrost kursu. 

W lutym i marcu 2020 roku na rynkach surowców, ale również finansowe, w tym także na rynku srebra pojawiła się ogromna panika, która związana była z pandemią koronawirusa. Skutkiem tego srebro w 2 tygodnie spadło z 18,5 do 12 dolarów. Potem jednak sytuacja bardzo się zmieniła, co związane było z mocną odpowiedzią banków centralnych oraz rządów na wynikły kryzys.

W kolejnych 5 miesiącach cena srebra wzrosła do niemalże 29 dolarów. Z tego względu inwestowanie w srebro obarczone jest stosunkowo wysokim ryzykiem, ale również dużym potencjale zysku.

W wielu przypadkach zakup srebra ma charakter średnio albo długoterminowy, to inwestycje tego typu mogą przynieść dobre efekty także w perspektywie kilku miesięcy. Należy pamiętać, że na inwestowanie w srebro i złoto pozwalają produkty, które mają różną specyfikę. Jedne z nich lepiej sprawdzają się w krótkim terminie, a inne wykorzystuje się do inwestycji długoterminowych.

Jak inwestować w srebro? Jakie srebro najlepiej kupować? Czy fizyczne srebro?

Bez względu na to, czy inwestor będzie chciał przechowywać długoterminowo w srebrze część swojego majątku, czy chce zarabiać na zmianach jego w krótszym okresie czasu, ważną kwestią jest wybór właściwego produkty inwestycyjnego. Inwestor musi wybrać, czy ulokować pieniądze w fizycznym kruszcu czy zdecydować się na inwestowanie w srebro papierowe

Inwestowanie w srebro fizyczne

Wielu inwestorów uważa za oczywiste kupno srebra inwestycyjnego pod postacią sztabek albo monet bulionowych. Takie produkty wykonywane są z czystego kruszcu o próbie 999. Nie mają one określonego nakładu, nie posiadają walorów estetycznych i nie wykazują wartości kolekcjonerskiej. To oznacza, że w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich czy biżuterii srebrnej, cena srebra inwestycyjnego uzależniona jest przede wszystkim od ilości zwartego w nim kruszcu, a także bieżącego kursu rynkowego.

Z tego względu srebrne sztabki oraz monety bulionowe doskonale nadają się do przechowywania majątku w tym kruszcu – to z pewnością dobre inwestycje w srebro. Inwestor powinien zadbać o to, aby znajdowały się one w dobrym stanie technicznym oraz pochodziły od renomowanych producentów. Warto wybierać sztabki Heraeus, Umicore, Liść Klonowy, Australijski Kangur, itp. Tego typu produkty cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów, dzięki czemu bez problemu będzie można je dalej odsprzedać.

Jak inwestować w fizyczne srebro

Monety bulionowe i złote sztabki związane są z takimi samymi korzyściami, dlatego też wyboru typu srebra inwestycyjnego tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. W momencie, gdy inwestor określi już kwotę, jaką chciałby zainwestować w srebro fizyczne, zostanie mu dobór produktów o właściwej wadze.

W przypadku srebrnych monet bulionowych, najbardziej popularne są srebrne monety o wadze jednej uncji, jednak bez problemu znaleźć można także o masie 2, 5 czy nawet 1/2 lub 1/4 uncji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w celach inwestycyjnych najlepiej nabywać monety jednouncjowe albo cięższe. Chodzi przede wszystkim o dwa czynniki:

  • W takim przypadku za każdy gram srebra zapłaci się mniej niż w przypadku nabywania lżejszych monet,
  • Cieszą się one największym zainteresowaniem, a to gwarantuje ich szybka odsprzedaż.

Trzeba podkreślić, że dealerzy oraz producenci srebra inwestycyjnego, np. Mennicy Polska, oferują możliwość kupna srebrnych monet zarówno pojedynczo, jak i w zestawie. Druga opcja może zainteresować osoby, które chcą ulokować w srebrze fizycznym kilka albo nawet kilkanaście tysięcy złotych. W takim przypadku sprzedawca nalicza niższą marżę, a to powoduje, że inwestor płaci niższą cenę jednostkową za dany produkt.

Monety bulionowe warto taktować jako średnio i długoterminowe inwestowanie w srebro. Pomoże ono w zabezpieczeniu części kapitału osoby inwestującej przed inflacją, niepewnością na rynkach finansowych czy kryzysem gospodarczym.

Jeśli chodzi o sztabki, to inwestor także ma do dyspozycji różne standardy wagowe. Jeśli chodzi o inwestowanie w srebro, to dobrze jest kupować jak największe sztabki oraz zestawy monet bulionowych, które liczą np. 25, 50 czy 100 sztuk standardowych jednouncjowych produktów. Wówczas marże producenta oraz sprzedawcy są niższe, a opłacalność zakupu staje się wyższa. W takiej sytuacji inwestor za każdy gram srebra zapłaci mniej, niż gdyby nabywał pojedynczo sztabki albo monety o małej masie.

Inwestowanie w srebro papierowe

Inwestowanie w srebro w formie papierowej to alternatywa dla sztabek i srebrnych monet. Chodzi o wszystkie instrumenty finansowe, które powiązane są ze srebrem, czyli produkty, które naśladują zmiany jego ceny lub mocno uzależnione od sytuacji panującej na rynku tego kruszcu.

Jeśli inwestor chce inwestować w kruszec na okres kilku miesięcy lub lat, powinien zdecydować się na na ETF-y na srebro. Z kolei w przypadku spekulacji krótkoterminowej, najczęściej wykorzystuje się kontrakty terminowe i CFD (pisaliśmy m.in. Kontrakty CFD). Dzieje się tak m.in. dlatego, że kontrakty na srebro pozwalają na inwestowanie z dźwignią, jak również zajmowanie krótkiej pozycji.

Inwestowanie w srebro może również mieć formę zakupu akcji dowolnie wybranej spółki, która wydobywa metal albo produkuje srebro inwestycyjne. Warto mieć na uwadze to, że mało istnieje firm, które w swoich działaniach skupiają się tylko na tym kruszcu. Producenci zazwyczaj produkują zarówno srebro, jak i złoto inwestycyjne, a spółki wydobywcze często pozyskują srebro, jednocześnie wydobywając inne metale, np. miedź (pisaliśmy m.in. Jak zarobić na złocie). To powoduje, że ruchy cen akcji przedstawionych podmiotów momentami mogą mieć nieduży związek z aktualną sytuacją na rynku srebra.

Inwestycja w fizyczne srebro i srebro papierowe. Jak kupić uncję srebra?

Dużo większej zależności inwestor może oczekiwać w przypadku walorów spółek, które skupiają się tylko na srebrze. Jednak i w tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że choć ich kiedy zazwyczaj podążają za rynkowymi cenami metalu, to jednak często podlegają mocniejszym ruchom. Funkcjonują one w taki sposób, jak instrument lewarowany, a to może działać na korzyść inwestora, ale również wytarzać wysokie straty w czasie spadków.

Zakup akcji kopalni srebra – inwestycja w akcje spółek wydobywających srebro

Oczywiście nie trzeba być posiadaczem fizycznego srebra, aby móc zarobić na wzroście jego ceny. Można być współwłaścicielem kopalni, która go wydobywa. Jednak w przypadku srebra sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż pośród 10 największych producentów, jedynie 3 mają „czysty” zakład na srebro. Wynika to z tego, że ponad 2/3 wydobycia srebra to produkt uboczny przy wydobywaniu innych metali, takich jak miedź, złoto lub cynk.

Standardowymi akcjami na srebro, które notowane są na nowojorskiej giełdzie są walory Pan American Silver. Jest to 7 co do wielkości producent srebra. Natomiast na giełdzie w Londynie dostępne są akcje Fresnillo – potentata z Meksyku.

Akcje spółek wydobywających srebro działają jak instrument lewarowany. Zazwyczaj zmiana ich notowań jest kilka razy większa od zmiany cen samego surowca. Co więcej, działa to w dwie strony. Ponadto, decydując się na zakup akcji srebra jednej kopalni górniczej, inwestor wystawia się na specyficzne ryzyko dla tego podmiotu.

Może się okazać tak, że z pewnych względów spółka inwestora wpadnie w kłopoty i straci na inwestycji pomimo tego, że cena samego srebra mocno wzrośnie.

Przed tego typu sytuacją można się jednak ochronić poprzez zakup akcji różnych producentów albo nabywając ETF-a, który odzwierciedla zachowanie indeksu akcji srebrnych spółek. Największe taki podmiot to Silver Miners ETF, który kosztuje 0,65 procent rocznie + prowizja maklerską za kupno lub sprzedaż jego jednostek. 

Kontrakty terminowe, opcje oraz CFD na srebro

Dla inwestorów, którzy lubią lekkie ryzyko dostępne są również kontrakty terminowe i kontrakty CFD, które są oferowane przez giełdy oraz brokerów Forex. Oba z nich to instrumenty pochodne z wbudowaną dźwignią finansową. Dlatego też charakteryzują się wyższym ryzykiem inwestycyjnym niż akcje czy fizyczne srebro.

metal szlachetny

Jeśli chodzi o inwestowanie w srebro, to punktem odniesienia są zazwyczaj notowania najbliższego kontraktu na giełdzie towarowej w Nowym Jorku. Jest to płynny rynek, jednak raczej dla dużych graczy. Jeden kontrakt opiewa na 5000 uncji, z kolei depozyt zabezpieczający wynosi 5000 USD na kontrakt. Co więcej, konieczne jest założenie rachunku maklerskiego, który oferuje dostęp do Comeksu.

Pisaliśmy niedawno również: Jak zarabiać na walutach

Giełda w Nowym Jorku oferuje również opcje na kontrakty terminowe, jednak skierowane jest to raczej dla osób doświadczonych. Co więcej, zarówno opcje jak i kontrakty terminowe przeznaczone są raczej do spekulacji krótkoterminowej, a nie do inwestycji długoterminowych. Jednak dla inwestora z pokaźnym portfelem, Comex jest najtańszym źródłem srebra, które oferuje fizyczną dostawę metalu.

Dla spekulanta polskiego najbardziej przystępną opcją są oferowane przez polskie platformy Forex, instrumenty CFD. To pozagiełdowe odpowiedniki kontaktów terminowych, które nie mają centralnego systemu rozliczeń oraz notowań, ale również bez określonego terminu zapadalności. Zaletą tego typu instrumentów jest elastyczność, możliwość korzystania z dźwigni finansowej i duża dostępność. Jednak wadą jest to, że w większości przypadków drugą stroną transakcji jest sam broker.

Granie przeciwko własnemu brokerowi, związane jest z dodatkowym ryzykiem, o którym klienci brokerów Forex zdążyli się przekonać na własnej skórze. Co więcej, w przypadku srebra dochodzą wysokie spready, a także koszty utrzymania pozycji więcej niż 1 dzień. CFD to narzędzie do krótkoterminowej spekulacji srebrem, ale nie nadają się one do długoterminowych inwestycji.

Zakup funduszu ETF na srebro

Tego typu Fundusz ETF inwestuje w spółki, które wydobywają srebro. To rozwiązanie o wiele mniej ryzykowne niż poprzednia metoda i pozwala na uzyskanie szerokiej ekspozycji na niemalże cały rynek wydobywczy srebra. To eliminuje ryzyko, że wybierając np. tylko jedną spółkę, może ona okazać się bankrutem, a inwestor straci cały kapitał.

Jeśli osoba inwestująca nie chce przeprowadzać różnych analiz na temat górników srebra, jednak nadal chce czerpać korzyści, które płyną z posiadania firmy wydobywczej, może się zwrócić do funduszu ETF, będącym właścicielem górników srebra.

Wówczas uzyska zdywersyfikowaną ekspozycję na górników oraz niższe ryzyko niż posiadanie 1 albo 2 pojedynczych zasobów górniczych. Oczywiście na rynku można spotkać o wiele więcej tego typu funduszy no i w takim przypadku konieczne jest wykonanie dokładnej analizy, aby wybrać najlepszy fundusz, posiadający w swoim portfelu jak najwięcej wysokiej jakości spółek (pisaliśmy m.in. Gdzie inwestować w fundusze inwestycyjne).

Metal szlachetny

W jakie srebro najlepiej inwestować?

Decydując się na inwestowanie w srebro na okres kilku albo kilkunastu lat, lepszym wyborem będzie srebro inwestycyjne pod postacią monet i sztabek. W takim przypadku inwestor może korzystać ze wszystkich właściwości fizycznych srebra oraz zachować pełną kontrolę nad całą inwestycją.

Srebro fizyczne przechowuje się niejako poza systemem finansowym, dlatego też inwestor nie musi martwić się takimi wydarzeniami, jak upadek brokera czy też działania władz. Ponadto, zgodnie z interpretacją podatkowych organów, jeżeli inwestor odsprzeda je po upływie przynajmniej pół roku od chwili zakupu, nie będzie musiał płacić z tego tytułu podatku dochodowego.

Jednak srebro inwestycyjne ma kilka poważnych wad i z tego powodu nie nadaje się do krótkoterminowego inwestowania, a niektórych inwestorów całkowicie zniechęca. Przede wszystkim, trzeba je gdzieś przechowywać, co w przypadku większej inwestycji może być związane z koniecznością zakupienia sejfu albo wynajęcia skrytki w skarbcu.

Co więcej, trochę problematyczne są transakcje zakupu, a także późniejsza odsprzedać srebra fizycznego. Ponadto, nabywane w Polsce srebrne monety oraz sztabki, w przeciwieństwie do złota inwestycyjnego, podlegając pod podatek VAT 23%.

W przypadku papierowego srebra, wady oraz zalety różnią się zależnie od instrumentu, który oparty jest na kruszcu. Jednak istnieją i takie, które mają miejsce w przypadku każdego z nich, a także wyróżniają się na tle srebra fizycznego. Wszelkie instrumenty, które ofertę są na srebrze, związane są z łatwym zawieraniem transakcji, a także wygodnym przechowywaniem na rachunku. Ponadto, umożliwiają elastyczne reagowanie na zmieniającą się sytuacją rynkową. Nie podlegają również podatkowi VAT, a opłacalność zakupu ich nie jest uzależniona od wielkości transakcji.

Jednak z drugiej strony instrumenty, które dają ekspozycję na cenę srebra, nie gwarantują anonimowości ani też pełnej kontroli nad inwestycją. Trzeba się w tym przypadku liczyć z ryzykiem brokera albo giełdy. Oprócz tego, bez względu na to, kiedy inwestor zdecyduje się je sprzedać, będzie musiał od wypracowanego zysku zapłacić 19% podatku belki. Jednak w większości przypadków inwestorzy decydują się na inwestowanie w srebro papierowe. 

Kiedy i gdzie kupić srebro inwestycyjne?

Jak już zostało wspomniane, ze względu na wysoki popyt, który pochodzi z przemysłu, srebro postrzegane jest jako metal przemysłowy. Jeśli inwestor chciałby znaleźć dobry moment na jego kupno albo sprzedaż, powinien mieć w szczególności na uwadze sytuację na rynku złota. Dzieje się tak dlatego, że chociaż inwestorzy nie widzą w nim przemysłowego surowca, to jednak zgodnie z danymi historycznymi w ślad za nim ciągle porusza się srebro (pisaliśmy m.in. Inwestycja w surowce).

Jak inwestować w srebro

Inwestycja w srebro na czas kryzysu i inflacji

Pomimo tego, że zmiany cen złota oraz srebra przybierają zróżnicowaną siłę, co do szafy inwestycja w srebro najlepiej sprawdza się w okresach, kiedy dobre wyniki notuje także złoto (pisaliśmy m.in. Czy warto inwestować w złoto). To w szczególności czas negatywnych rzeczywistych stóp procentowych, ale także niepokojów politycznych oraz społecznych, jak również zawirowań na rynkach finansowych oraz obaw o przyszłą sytuację w gospodarce.

Bezpieczny zakup srebra

Chcąc inwestować w papierowe srebro, inwestor musi założyć rachunek brokerski albo konto Forex, które pozwala na handel instrumentami opartymi na tym kruszcu. Oferty brokerskie różnią się między sobą w zakresie dostępnych produktów, ale także prowizji transakcyjnych, czy też opłat za prowadzenie konta. Wybranie odpowiedniej propozycji jest zatem ważne zarówno w przypadku, gdy osoba chce zajmować się tradingiem, jak i wtedy, gdy chce zająć się średnio albo długoterminowym inwestowaniem.

Aby znaleźć korzystną ofertę fizycznego srebra inwestycyjnego, inwestor również musi się postarać. Transakcję może zawrzeć z inną osobą fizyczną, firmą, która zajmuje się handlem kruszcem lub producentem oraz dealerem srebra inwestycyjnego. Bez względu na to, na którą opcję zdecyduje się inwestor, najlepszy sposób na dokonanie transakcji to zrobienie tego przez internet.

Warto jedynie pamiętać, że przeglądając propozycje i oferty, należy mieć na uwadze zapewni ceny sztabek oraz monet bulionowych, a także opinie na temat sprzedawcy albo platformy inwestycyjnej. Jeśli chodzi o inwestowanie na rynku srebra i nie tylko, znaczenie mają kwestie finansowe, ale również bezpieczeństwo przeprowadzonych transakcji.

Podejmując decyzję o zakupie srebra inwestycyjnego, można wziąć pod uwagę także oferty zagranicznych sprzedawców. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach, np. Niemczech podlega ono dużo niższemu opodatkowaniu niż w Polsce, a w niektórych nie podlega wcale, np. w Estonii. Jeżeli jednak monety albo sztabki inwestor zamówi do Polski, to ze względu na koszty wysyłki oraz zabezpieczenia, przedsięwzięcie może okazać się opłacalne dopiero w przypadku odpowiednio wysokiej kwoty inwestycji.

Ponadto, decydując się na zawarcie transakcji np. ze sprzedawcą z Estonii, ze zwolnienia podatkowego inwestor będzie mógł skorzystać dopiero wtedy, gdy inwestycja osiągnie odpowiednią kwotę inwestycji. Korzystając z oferty pośrednika, przepis ten można bez problemu obejść.

W jaki sposób nie inwestować w srebro? Jaka inwestycja w srebro niemal na pewno nie da nam zarobić?

Warto znać kilka przydatnych rad, jak nie inwestować w biały metal. Przede wszystkim kupno srebrnej biżuterii nie jest najskuteczniejszym sposobem na inwestowanie na rynku srebra. Zakupione w ten sposób srebro będzie mieć o wiele wyższą cenę, niż kupno takiej samej ilości srebra bulionowego. Srebrne kolczyki, pierścionki czy naszyjniki na wtórnym rynku mają wartość srebrnego złomu. Nie poleca się także kupna tego ostatniego, gdyż jego ceny mogą być nawet kilkadziesiąt procent niższe niż cena srebra inwestycyjnego.

Jak inwestować w srebro

Zazwyczaj nie warto również zawracać sobie głowy różnymi monetami kolekcjonerskimi, w przypadku których poza wartością metalu trzeba zapłacić również za ciężką do oszacowania wartości numizmatyczną. Zakup srebrnych monet wychodzi dużo drożej niż kupno monet bulionowych.

W Polsce specjałem jest granulat srebra, który jest surowcem dla producentów biżuterii albo przemysłu. Jednak z punktu widzenia inwestora tego typu opcja obarczona jest w zasadzie samymi wadami. Przede wszystkim nie jest łatwo sprawdzić próbę metalu i ciężko go odsprzedać, czego niższa cena towaru wcale nie rekompensuje. Bardziej opłacalny jest zakup srebrnej sztabki.

Warto także z rezerwą podchodzić do różnych certyfikatów inwestycyjnych oraz strukturyzowanych produktów, które oferowane są przez banki w Polsce. W większości przypadków zarabia na tym bank oraz jego pośrednicy, a sam klient rzadko kiedy wychodzi na swoje. Jest to związane z tym, że im bardziej skomplikowany jest instrument, często z wbudowanymi opcjami barierowymi, a także innymi egzotycznymi pochodnymi instrumentami.

Jeśli inwestora interesuje inwestowanie na rynku srebra papierowe, to w większości przypadków lepiej wyjdzie na kupnie jednostki ETF niż na certyfikacie, który oferowany jest przez TFI albo banki (pisaliśmy m.in. Fundusze ETF).

Jakie są różnice pomiędzy inwestycją w srebro a inwestycją w złoto?

W szczególności warto mieć na uwadze to, że srebro inwestycyjne o wiele rzadziej stanowi przedmiot zainteresowania fałszerzy. To wynika z dużo niższej ceny tego kruszcu względem złota. Aby trafić na podróbkę srebra, trzeba mieć sporego pecha. To jednak nie oznacza, że inwestowanie w złoto obarczone jest ryzykiem, które powoduje, że inwestor nie powinien się tym zajmować (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w złoto).

Najlepsza metoda, która pozwala ochronić się przed popełnieniem wpadki inwestycyjnej jest kupno zarówno złota, jak i srebra u renomowanego dealera.

Co jeszcze wyróżnia srebro inwestycyjne? Jakie srebro najlepiej kupować?

Inną zasadniczą różnicą, która odróżnia srebro od złota inwestycyjnego, jest szerszy zakres zastosowania białego metalu w przemyśle. Z tego powodu zmienność rynku srebra jest dużo wyższa niż złota, a cena metalu w dużej mierze uzależniona jest od aktualnego zapotrzebowania na nie przez przemysł.

Zwracając uwagę na rozwój nowoczesnych technologii, które zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na srebro, jak również planów największych gospodarek, prawdopodobnie fundamenty będą w dalszym ciągu sprzyjać popytowi na biały metal, a z tym związany jest wzrost jego ceny.

Inwestycja w srebro

Czy warto inwestować małe kwoty w srebro?

Przy okazji warto również zwrócić uwagę na kolejną kwestię, która różnicuje oba kruszce. Srebro inwestycyjne charakteryzuje się niższą cenę co powoduje, że jest ono dostępne dla większej liczby inwestorów. Można inwestować w nie już mając jedynie 100 złotych. To ważny aspekt dla inwestorów szczególnie początkujących i tych, którzy wyznają zasadę wchodzenia na rynek małymi kroczkami, ale także dla osób młodych, którzy zazwyczaj nie dysponują dużym kapitałem początkowym.

Pisaliśmy niedawno: W co inwestować małe kwoty

Zarówno inwestowanie w złoto i srebro, aby było skuteczne, ważna jest systematyczność. Regularne inwestowanie w rynek srebra nawet niskich kwot pozwala na uchronienie się przed krótkotrwałymi wahaniami ceny srebra, a także zwiększa szansę na osiągnięcie zysków w przyszłości.

Gdzie przechowywać srebro inwestycyjne?

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, a pierwszej kolejności należy zastanowić się nad kwestią przechowywania kruszcu. W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo srebrnych sztabek oraz monet bulionowych? Metod przechowywania srebra jest wiele, a najpopularniejsze to przechowywanie srebra w domu, u dealera albo w banku.

Czy warto przechowywać srebro u podmiotu zewnętrznego?

Choć każdy z wymienionych sposobów na zwolenników jak i przeciwników, warto pamiętać o tym, że wybierając przechowywanie inwestycyjnego srebra u podmiotu zewnętrznego w pewnym sensie inwestor sam pozbawia się największych zalet inwestycji w kruszec, np. brak bieżących opłat, bezpieczeństwo, anonimowość czy też pełna kontrola nad posiadanymi zasobami.

Jeżeli dla inwestora tego typu kwestie pełnią kluczową rolę, najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór przechowywania srebra we własnym domu albo innym znanym wyłącznie inwestorowi miejscu. Ważne jest zastosowanie się do kilku prostych zasad, które jak najbardziej zminimalizują ryzyko utraty kruszcu.

Pisaliśmy niedawno również: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty

Decydując się na kupowanie srebra fizycznego, w szczególności nie należy afiszować się z jego posiadaniem w miejscach publicznych. Jeżeli zasoby srebra inwestora mają sporą wartość, najlepiej przemyśleć zakup profesjonalnego sejfu. Jest to dobre z tego względu, że umożliwia przechowywanie różnych postaci kosztowności w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Jak inwestować w srebro

Sposobów na kupowanie srebra jest naprawdę wiele. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość obarczona jest jednak sporym ryzykiem inwestycyjnym. W większości przypadków dla inwestorów indywidualnych najlepszym wyborem może być inwestycja w srebro fizyczne, czyli najbardziej popularne srebrne sztabki oraz monety. To bardzo proste rozwiązanie i mimo niewielkich wad, ma również sporo zalet.

Pisaliśmy niedawno również: Waluty online

Warto jednak mieć na uwadze to, że fizyczne srebro inwestycyjne może mieć głównie charakter długoterminowy, a w przypadku chęci dokonywania krótkoterminowych inwestycji, lepiej zdecydować się na srebro w formie papierowej.

Czy warto inwestować w srebro?

To zależy. Z pewnością raczej trudno oczekiwać spektakularnych zwrotów z inwestycji w srebro w stosunkowo krótkim czasie. Wydaje się jednak na chwilę obecną, że inwestowanie w sztabki srebra powinno być traktowane jako inwestowanie długoterminowe, traktowane raczej jako forma zabezpieczenia spadku wartości pieniądza niż „szybki strzał” inwestycyjny. Decyzja o inwestycji w srebro (sztabki srebra, monety, biżuteria) powinna być oparta na gruntownej analizie i ocenie ryzyka i potencjalnych korzyści.

Jednak jak w przypadku każdej inwestycji, istnieją również pewne ryzyka. Cena srebra może być niestabilna i podatna na duże wahania, a prognozowanie jej przyszłych trendów może być trudne.

Ostatecznie, decyzja o inwestycji w srebro powinna być oparta na twoich indywidualnych celach i tolerancji ryzyka, a także na gruntownym rozeznaniu rynku. Zalecane jest uważne przestudiowanie rynku i dokładne zrozumienie potencjalnych korzyści i oszacowanie ryzyka, związanego z inwestycjami w srebro.

Podsumowanie. Czy inwestycja w srebro to dobry pomysł?

Inwestycja w srebro może być dobrym pomysłem, ale należy pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Cena srebra, podobnie jak innych surowców, może być zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak podaż, popyt, trendy rynkowe oraz sytuacja gospodarcza.

Inwestowanie w srebro może być korzystne jako forma dywersyfikacji portfela, ponieważ srebro jest zazwyczaj mniej podatne na wahania rynkowe niż akcje. Można inwestować w srebro w formie fizycznej, takiej jak monety lub bary, lub poprzez instrumenty finansowe, takie jak kontrakty terminowe lub fundusze inwestycyjne.

Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w srebro, warto dokładnie przeanalizować sytuację rynkową i korzystać z porad ekspertów, aby móc podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Dlaczego warto inwestować w srebro?

Inwestowanie w srebro może być korzystne ze względu na jego wartość jako surowca i możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Srebro jest stosunkowo stabilne w porównaniu z innymi aktywami i może stanowić zabezpieczenie przed inflacją.

Jakie są formy inwestowania w srebro?

Można inwestować w srebro w formie fizycznej, takiej jak monety lub sztabki lub poprzez instrumenty finansowe, takie jak kontrakty terminowe czy poprzez fundusze inwestycyjne.

Czy inwestowanie w srebro jest bezpieczne?

Inwestowanie w srebro, podobnie jak każda inwestycja, niesie ze sobą pewne ryzyko. Należy dokładnie zrozumieć ryzyka związane z inwestowaniem w srebro, takie jak zmienność cen i trudności związane z przechowywaniem srebra w formie fizycznej.

Jak można kupić srebro?

Srebro można kupić na giełdzie, u sprzedawców srebra lub przez internet za pośrednictwem platform inwestycyjnych. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przeanalizować warunki oferty i porównać ceny oferowanych produktów.

Czy inwestowanie w srebro jest opłacalne?

Opłacalność inwestowania w srebro zależy od wielu czynników, takich jak cena srebra, sytuacja gospodarcza i trendy rynkowe. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w srebro warto dokładnie przeanalizować sytuację rynkową i korzystać z porad ekspertów, aby móc podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Podziel się