Gra na giełdzie może być świetną przygodą albo źródłem utrzymania inwestora. Każdy chciałby, aby inwestowanie na giełdzie przynosiło zyski, co jednak nie jest takie proste. Należy znać zasady funkcjonowania rynku i poznać kilka sposobów na to, jak zarobić na giełdzie, a nie stracić.

Gra na giełdzie – inwestowanie krok po kroku

Jak zacząć skutecznie grać na giełdzie? Przede wszystkim na początku zaleca się, aby inwestor przeznaczał na granie na giełdzie wyłączenie taką sumę pieniędzy, która nie wpłynie negatywnie na jego budżet domowy.

Gra na giełdzie – wybór biura maklerskiego oraz rachunenk maklerski

Każdy inwestor swoją przygodę z giełdą zaczyna od założenia rachunku inwestycyjnego w biurze, które będzie dokonywało transakcji kupna oraz sprzedaży. Zrobić to można w oddziale wybranego biura, a także przez internet.

Sprawdź także: W co inwestować małe kwoty

Opcja druga, choć wygodniejsza, to jednak zajmuje nieco więcej czasu. Należy bowiem poczekać na odesłanie kompletu dokumentów oraz uwierzytelnianie umowy. Aby otworzyć rachunek inwestycyjny klient potrzebuje swojego dowodu osobistego oraz numeru NIP. 

Zanim podejmie decyzję o wyborze biura maklerskiego, warto dokładnie przejrzeć ofertę biur maklerskich, które działają na rynku. Warto wziąć pod uwagę kwestię wysokości opłat za prowadzenie rachunku inwestycyjnego, a także prowizji za zleconą transakcję. Gra na giełdzie i prowadzenie rachunku wiąże się także z tym, że biuro może udostępniać narzędzia, rekomendacje oraz analizy (pisaliśmy niedawno: Bezpieczne inwestowanie na giełdzie).

Wysokość stawek prowizji w biurach brokerskich oscylują w podobnych granicach 0,25 – 0,4% wartości transakcji. Jednak kwota minimalna prowizji, która wyrażona jest w złotych może się znacząco różnić i zamykać w przedziale od 2 do 10 zł. 

Sprawdź także: Co to jest giełda

Spora część inwestorów samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące kupna albo sprzedaży akcji i korzysta z udostępnianych przez maklerów internetowych platform, a to znacząco ogranicza koszty prowizji. Dlatego też warto sprawdzić, czy określone biuro maklerskie oferuje przyjazne dla gracza narzędzia internetowe.

Sprawdź także: Na jakich akcjach można zarobić

Sporym ułatwieniem dla gracza jest również powiązanie rachunku maklerskiego z bankowym, który prowadzony jest w tym samym banku (czytaj także: Jak inwestować w akcje). 

Gieła Papierów Wartościowych – znalezienie dobrej spółki

Mając otwarty rachunek inwestycyjny, inwestor może zacząć granie na giełdzie. Decydując się na wybór akcji spółek, w które chce zainwestować, powinien przyjrzeć się bliżej zasadom analizy technicznej oraz fundamentalnej.

Pisaliśmy także: Jak zarobić na giełdzie 200 zł dziennie

Obie analizy mają jeden cel – prognozować, jakie będą przyszłe ceny akcji oraz określać właściwy moment kupna albo sprzedaży papierów wartościowych. Mają one jednak zróżnicowane zastosowanie zależnie od stosowanej strategii inwestycyjnej. Inwestowanie na giełdzie związane jest z poznanie obu analiz.

Gra na giełdzie
Granie na giełdzie. Ostrzeżenia na stronie Komisji Nadzoru Finansowego

Techniczna analiza bazująca na danych historycznych, które dotyczą zmian cen akcji spółki, polecana jest dla inwestorów, którzy stawiają na inwestycje krótkoterminowe. Z kolei analiza fundamentalna prognozuje ceny akcji, opierając się na wskaźnikach makroekonomicznych, a także wynikach oraz pozycji w branży określonej spółki.

Umożliwia ona prognozowanie zachowania akcji w dłuższym terminie. Zatem będzie właściwa dla inwestorów, które nie chcą natychmiast pozbywać się zakupionych papierów wartościowych.

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie online

Przed rozpoczęciem gry na giełdzie, należy także przyswoić podstawowe wskaźniki giełdowe, które wykorzystywane są do oceny zachowań kursów akcji. Przykładowo wskaźnik atrakcyjności spółek giełdowych – cena do zysku albo wskaźnik cena do wartości księgowej, informujący o aktualnej wycenie przez rynek wysokości wartości majątku określonej spółki.

Gra na giełdzie – kupowanie i sprzedawanie akcji

Kiedy inwestor upatrzy atrakcyjną spółkę dla siebie, jego zadaniem jest zlecenie kupna w biurze brokerskim (pisaliśmy: Broker giełdowy kto to). Może to zrobić online, przez telefon, przesłać zlecenie faksem czy osobiście w oddziale biura. 

Sprawdź także: W co inwestować pieniądze

Składając zlecenie kupna określonej akcji, musi podać nazwę spółki, liczbę akcji, które zamierza nabyć, termin realizacji zlecenia, a także cenę, której decyduje się dokonać transakcji. Inwestor może złożyć zlecenie z limitem ceny albo zlecenie bez limitu. W przypadku zlecenia bez limitu, inwestor ma do wyboru 3 opcje: 

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie. jak zacząć inwestować na giełdzie
  • PCK – po każdej cenie,
  • PCR – po cenie rynkowej,
  • po cenie rynkowej na otwarcie.

Następnie system komputerowy w centrali biura sprawdza, czy na koncie gracza znajduje się wystarczająca ilość pieniędzy, a na sprzedawca posiada określone akcje. Kolejno broker składa zlecenie na giełdzie, a inwestor otrzymuje swoje potwierdzenie dokonania zlecenia. 

Granie na giełdzie wiąże się ze śledzeniem zachowania akcji spółek z portfela i sprzedaniem ich we właściwym momencie. Trafienie w odpowiednią chwilę to właśnie najtrudniejsze zadanie. Analizując akcje przy pomocy wyżej przedstawionych technik analizy fundamentalnej oraz technicznej, zapoznając się z raportami oraz rekomendacjami biur brokerskich, a także śledząc koniunkturę, można znacząco ułatwić siebie zadanie.

Sprawdź także: Fundusze inwestycyjne czy warto?

Warto pamiętać także o kluczowe zasadzie, czyli odpowiedniej dywersyfikacji portfela. 

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie. Kontrakty terminowe i obracanie innymi instrumentami finansowymi

Gra na giełdzie – na czym polega dywersyfikacja portfela?

Dywersyfikacja portfela to decydowanie się na inwestowanie na giełdzie w różne rodzaje aktywów. Inwestując w akcje dywersyfikacja portfela polega na inwestowaniu środków w aktywa spółek, które pochodzą z różnych branż. Przy inwestowaniu w różne aktywa, konieczne jest zdywersyfikowanie, które polega na kupowaniu aktywów charakteryzujących się różnym poziomem ryzyka.

Ogranicza to ryzyko, które płynie z inwestowania w aktywa wyłącznie o wysokim stopniu ryzyka, ale również ogranicza niskie zyski przy inwestycji tylko w bezpieczne aktywa, np. obligacje skarbowe. Dywersyfikacja portfelami to podstawowego działanie w przypadku, gdy inwestorowi zależy na zminimalizowaniu ryzyka utraty zainwestowanych środków finansowych. 

Dlaczego dywersyfikacja portfela jest ważna?

Ograniczenie ryzyka inwestycyjnego umożliwia uniknięcie utraty sporej części portfela przy drastycznych zmianach na rynkach. Różne typy aktywów w zróżnicowany sposób zachowują się przy dekoniunkturze. 

Sprawdź także: Inwestycje online

Jeżeli inwestor posiada w swoim portfelu inwestycyjnym różne rodzaje aktywów, umożliwia to zminimalizowanie strat przy spadkach w gospodarce. Im portfel inwestycyjny w mniejszym stopniu jest uzależniony od jednej spółki, jednego typu aktywa finansowego, tym mniej narażony jest na wysokie straty, kiedy dany typ aktywa będzie tracił na wartości. 

Sprawdź także: Inwestowanie w akcje

Giełda Papierów Wartościowych – jak inwestować, aby nie stracić?

Jak nie stracić na giełdzie? W szczególności należy wiedzieć, że inwestowanie oraz gra na giełdzie zawsze wiąże się z ryzykiem. Większość kwestii, które dotyczą gry na giełdzie dotyczy właśnie zarządzania ryzykiem. Poziom tego ryzyka uzależniony jest poniekąd od sytuacji gospodarczej, jaka panuje na świecie, jednak wbrew pozorom dobra sytuacja światowa nie musi być dobrym okresem na kupowanie akcji.

Gra na giełdzie
rachunek maklerski. inwestowanie na giełdzie

Zanim inwestor rozpocznie swoją grę, powinien w szczególności zrozumieć z czym wiąże się zarządzanie ryzykiem oraz określić jego poziom, który jest w stanie zaakceptować, tworząc swój portfel akcji (pisaliśmy niedawno: Symulator giełdy online).

Temat inwestowania na giełdzie zazwyczaj cieszy się największą popularnością w okresie hossy, czyli długotrwałych wzrostów indeksów. Tak jak wspomniano, nie zawsze jest to idealny czas na długotrwałe inwestowanie. W czasie długotrwałej hossy ceny akcji często są podwyższone przez spekulantów, specjalizujących się w szybkich transakcjach. Kupują oni akcje po to, aby sprzedać je po wyższej cenie.

Oczywiście spekulacja wpisuje się w ideę inwestowania na giełdzie. Jednak aby to robić, należy od rana do wieczora być na bieżąco, śledzić informacje, które płyną ze spółek, wykresy zakupionych akcji oraz różne komunikaty gospodarcze (pisaliśmy niedawno: Jak inwestować na giełdzie). 

Inwestor powinien zatem określić, czy inwestowanie na giełdzie traktuje jako grę i chce skoncentrować się na szybkich spekulacjach, czy zamierza długookresowo inwestować, gdyż od tego zależeć będzie obrana przez niego strategia.

Spekulacje i obrót papierami wartościowymi

W przypadku spekulacyjnego podejścia kluczowa jest stała obserwacja oraz analizowanie bieżących notowań. Obecnie bardzo ułatwi to inwestorowi internet, który pozwala na całodzienne obserwowanie zmian cen jego akcji w rzeczywistym czasie. W razie takiej potrzeby, inwestor może podjąć szybką decyzję o ich sprzedaży. 

Kupno akcji – inwestowanie długoterminowe

Przy długookresowym inwestowaniu kluczową kwestią jest wybranie właściwego momentu i zbudowanie stosunkowo zrównoważonego portfela akcji o sporej dywersyfikacji, aby w miarę możliwości spadek cen jednego rodzaju akcji mógł zostać zrównoważony przez wzrost akcji cen innego typu spółek, co nie jest prostym zadaniem. Oczywiście w przypadku, gdy wszystko leci w dół, nawet dywersyfikacja niewiele pomoże. 

W przypadku inwestowania na giełdzie odpowiedni wybór terminu na zakup akcji, to wbrew pozorom nie okres hossy. Akcje najlepiej kupować w czasie, kiedy są tanie, np. na skutek przeceny na rynkach. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie koniunktury giełdowej jest rynek. Wyczucie odpowiedniego momentu nie jest jednak takie proste. Z czego to wynika?

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie. inwestowanie w akcje

Wszystkim kryzysom, korektom oraz dużym spadkom, zawsze towarzyszą silne emocje, co z kolei wiąże się z dużo większymi wahaniami cen akcji. W takim czasie zawsze ceny akcji spadają dużo szybciej, niż rosną w czasie stabilizacji. Jeżeli inwestor kupi akcje zbyt wcześnie, a rynek jeszcze bardziej pójdzie w dół, to staruje już od strat. Jednak musi pamiętać i tym, że ma sporo mniej do odrobienia od inwestorów, którzy decydowali się na akcje na górze w okresie wzrostów. 

Dywersyfikacja portfela w długim okresie czasu

Inwestowanie na giełdzie środków finansowych w długim okresie czasu różni się od inwestowania krótkoterminowego. Przy długoterminowym inwestowaniu dywersyfikacja musi być bardziej rozbudowana, zwłaszcza przy inwestowaniu większych środków finansowych. Długi okres to mniej więcej od kilku do kilkunastu lat. 

Przy tego typu okresie inwestowania, dywersyfikacja w początkowym okresie powinna się opierać na kupowaniu większej ilości aktywów o zwiększonym ryzyku, jednak dużo większym zysku, możliwym do uzyskania. 

W inwestowaniu długoterminowym liczyć można na zyski nawet przy okresowych dekoniunkturach. Im dłuższy okres gromadzenia zysków z inwestycji, tym dużo większa ilość aktywów powinna kupowana być w ramach aktywów bardziej bezpiecznych. Do tego typu aktywów można zaliczyć, np. obligacje największych korporacji. W przypadku tego typu aktywów ryzyko spadków jest zminimalizowane. 

Dywersyfikacja portfela w krótkim okresie czasu

Krótkotrwałe inwestycje dużo częściej obejmują pojedynczy rynek, np. walut. Przy tego typu inwestowaniu, dywersyfikacja portfela polega na tym, aby nie skupiać się wyłącznie na jednym rodzaju aktywu, np. akcje jednej spółki. Ilość aktywów w portfelu inwestycyjnym zawsze powinna być uzależniona od wielkości inwestowanych sum pieniędzy. 

Gra na giełdzie – kiedy kupować akcje?

Jak już wspomniano, właściwym czasem na kupienie akcji jest moment najniższego dołka. Oczywiście poszczególne spółki mogą mieć zróżnicowane notowania i inwestor w szczególności musi obserwować wykres, który przedstawiania wahania cen akcji określonej spółki, której akcje chce zakupić.

W praktyce jednak idealne wyczucie dołka jest bardzo trudne, ponieważ nikt nie zna przyszłości, a przewidywania okazać się mogą błędne. Poza tym pojawienie się dużych spadków zazwyczaj kończy się korektą w górę w krótszym albo dłuższym okresie.

Podsumowując, długoterminowe inwestowanie na giełdzie powinno być związane z zakupem akcji albo jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych okresy spadków, korekt i bessy. W tym czasie jest duża szansa, że długoterminowo inwestor na nich sporo zarobi. 

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie

Od czego zacząć inwestowanie na giełdzie?

Poniżej kilka wskazówek, od czego warto zacząć grę na giełdzie, jeżeli jest się początkującym inwestorem. 

Fundusze inwestycyjne

Osoby, które nie mają doświadczenia w inwestowaniu, mogą rozważyć inwestycje w otwarte fundusze inwestycyjne (te nie nadają się do spekulacji oraz częstego kupowania i sprzedawania akcji, ponieważ transakcje trwają zwykle kilka dni). Jednak w takim przypadku ktoś za inwestora zbuduje portfel inwestycyjny, inwestując pieniądze i oczywiście pobierając od tego odpowiednią prowizję.

Gra na giełdzie w fundusze inwestycyjne ma jeszcze jeden minus. Dużo trudniej wycofać się z rynku, grając w fundusze inwestycyjne, gdyż pojawia się obawa, że wyjdzie się z niego w nieodpowiednim momencie. W newralgicznych chwilach giełda może spadać z dnia na dzień naprawdę szybko. 

W celu inwestowania na giełdzie w fundusze inwestycyjne, należy zakupić jednostki uczestnictwa. W przypadku zamkniętych funduszy certyfikaty te są na pewien określony czas, a następnie zostają spieniężone po zakończeniu inwestycji. Można sprzedać je także na rynku wtórnym, jednak nie jest to łatwe. 

Gra na giełdzie – profesjonalna terminologia

Skuteczne inwestowanie na giełdzie zawiązane jest z opanowaniem profesjonalnej terminologii giełdowej. Najważniejsze pojęcia to:

  • Cena wywoławcza – zwana także ceną ofertową to kwota, którą sprzedający jest w stanie zaakceptować za określony instrument finansowy. To także cena, po której nabywca może nabyć określoną akcję,
  • Spread – różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży. Wielu brokerów zarabia pieniądze przez spread kupna i sprzedaży. Może on być także oznaką płynności określonych aktywów,
  • Ceną kupna – cena najwyższa, za jaką nabywca nabyć może papier wartościowy,
  • Prowizja – jest ona należna w przypadku zakupu akcji innych aktywów bazowych od brokera. Prowizja ta różni się zależnie od brokera  i uzależniona jest od bazowych aktywów,
  • Zamówienie rynkowe – jest to zlecenie dla określonego brokera na natychmiastowe kupno albo sprzedaż aktywu po aktualnej cenie rynkowej. ,
  • Zlecenie z limitem ceny – gra na giełdzie obejmuje rodzaj zlecenia kupna albo sprzedaży aktywa po danej cenie albo wyższej. Zlecenie z limitem ceny zrealizowane zostanie wyłącznie wtedy, kiedy cena rynkowa osiągnie określoną wartość,
  • Stop Loss – jest to automatyczne zlecenie kupna albo sprzedaży papieru wartościowego w chwili, gdy jego wartość spadnie do określonego poziomu,
Gra na giełdzie
giełda dla bardzo początkujących. jak zacząć inwestować. Ile trzeba mieć pieniędzy aby zacząć grać na giełdzie?
  • Dywidenda – duża część firm umożliwia swoim udziałowcom na udział w zyskach firmy. Raz w roku albo nawet więcej, wypłacona zostaje dywidenda, która może być dla akcjonariuszy dodatkowym dochodem,
  • Kapitalizacja spółki – jest to łączna wartość spółki, której akcje są w obrocie giełdowym. Kapitalizacja w inwestowaniu na giełdzie obliczana jest jako iloczyn bezwzględnej liczby akcji oraz aktualnego ich kursu. 
  • Wskaźnik C/Z (ceny/zysku) – jest to stosunek ceny do zysku, czyli iloraz ceny akcji spółki oraz zysku na akcję. Ta wartość wykorzystywana jest do wyceny spółki. Może ona wskazywać, czy określona spółka jest przeszacowana czy niedoszacowana,
  • Fundusz wspólnego inwestowania – jest to fundusz inwestycyjny, składający się z wielu akcji, obligacji, itp.,
  • IPO – jest to rodzaj oferty publicznej, w której spółka sprzedaje własne akcje inwestorom prywatnym oraz instytucjonalnym. Dzięki temu przekształca się ze spółki prywatnej w publiczną,
  • ETF-y – to pasywny fundusz, który posiada określony skład akcyjny oraz stanowi przedmiot obrotu giełdowego, podobnie jak inne instrumenty finansowe. Z tego względu też niemieckie fundusze indeksowe złożone są w szczególności z akcji spółek DAX,
  • Akcje bezpieczne – są to akcje emitowane przez dużą i renomowaną firmę. Te firmy działają od długiego czasu, a ich kapitalizacja rynkowa bardzo często sięga miliardów. 

Gra na giełdzie – wybór odpowiedniej strategii

Przed rozpoczęciem obrotu akcjami, zaleca się wybór planu działania. Skuteczne granie na giełdzie może być przeprowadzane tylko przez zdyscyplinowanego inwestora, a taki powinien mieć swój plan giełdowy i zarządzać ryzykiem. Taka strategia inwestowania powinna pomóc mu w osiąganiu zysków, przy równoczesnym zminimalizowaniu ryzyka strat (pisaliśmy niedawno: Jak zacząć grać na giełdzie). 

Inwestor powinien określić przede wszystkim, jak duże ryzyko jest w stanie podjąć. Zarówno inwestorzy jednodniowi, jak i aktywni, o wiele większą tolerancję mają na ryzyko, niż długoterminowi inwestorzy, kupujący i przechowujący swoje papiery. Bardzo często stosują oni strategie sprzedaży krótkiej z użyciem wysokiej dźwigni.

Sprawdź także: Jak kupić akcje

To oznacza, że sprzedają papiery wartościowe, które pożyczone są z depozytu zabezpieczającego od maklera, aby osiągnąć jak najwyższe zyski. Jednodniowy inwestor jest bardziej narażony na ryzyko, niż aktywny inwestor, który pozycję utrzymuje przez kilka dni albo tygodni.

Zależnie od własnej tolerancji na ryzyko inwestor powinien określić, czy chce być jednodniowy czy aktywny. Oba typy inwestorów wykorzystują narzędzia analizy technicznej, aby przechowywać przyszłe trendy cenowe oraz czas wejścia i wyjścia z rynku. 

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie dla początkujących. Czy da się zarobić na giełdzie?

Inwestor aktywny to taki, który nie zawsze handluje każdego dnia. Podstawowym celem inwestora aktywnego jest czerpanie zysków z wydarzeń krótkoterminowych.

Dzienny handel w inwestowaniu na giełdzie polega na wykonywaniu wielu transakcji w ciągu jednego dnia. Niżej opisane zostały najpopularniejsze strategie rynkowe.

Day trading

Dzienny inwestor otwiera wiele pozycji jednocześnie, a następnie zamyka je przed zakończeniem sesji. Dzięki temu zarabia na niewielkich zmianach kursów w trakcie dnia. Tego typu inwestor kupuje dużo instrumentów finansowych i otwiera liczbę transakcje tak, aby finalnie suma różnic między ceną kupna i sprzedaży, przynosiła jak największe zyski.

Swing trading

Granie na giełdzie może także obejmować dłuższe utrzymywanie akcji, niż jeden dzień. Gracz próbuje osiągnąć zyski przez okres od kilku dni do kilku tygodni.

Swingowi inwestorzy wykorzystują narzędzia analizy technicznej do tego, aby zidentyfikować inwestycyjne możliwości oraz odpowiedni czas na wyjście z inwestycji. W chwili, kiedy wystarczający zysk cenowy gwarantuje satysfakcjonujący zysk, inwestor zamyka pozycję. 

Aby obracać akcjami przy pomocy strategii swing tradingowej, trzeba wybrać akcje o wysokiej kapitalizacji. Mają one tendencję do wahań między wysokim, a niskim poziomem w ciągu kilku dni albo kilku tygodni. 

Scalping

Polega on na trzymaniu otwartych transakcji tylko przez kilka sekund lub minut. W ten sposób inwestorzy osiągają spore zyski. Wykorzystują oni wskaźniki techniczne, aby identyfikować krótkoterminowe możliwości. Inwestowanie na giełdzie poprzez wykorzystanie tej strategii wiąże się z tym, że inwestorzy muszą odczytać złożone wykresy, a także szybko zidentyfikować trendy. 

Trend following

Tego typu gracze wyszukują aktualne trendy na rynku i zgodnie z nimi dokonują zakupu akcji w chwili, kiedy te idą w górę, a kiedy zaczynają spadać, sprzedają. Jednak muszą oni dokładnie śledzić wskaźniki, tj. średnie kroczące czy RSI. 

Po zakupie akcji, która na tendencję wzrostową, celem inwestora wykorzystującego taką strategię jest jak najdłuższe utrzymanie jej otwartej. W międzyczasie oczywiście kurs akcji nieco spada i wzrasta. Kluczowe jest to, aby wyczuć odpowiedni moment na sprzedaż akcji. 

Gra na giełdzie
Gra na giełdzie ile można zarobić. Co to znaczy grać na giełdzie?

Position trading

W tym przypadku gracze ignorują krótkoterminowe wahania rynku, koncentrując się na długoterminowym inwestowaniu. To właściwa strategia dla inwestora, który nie chcą często kupować i sprzedawać akcji albo po prostu nie ma na to czasu.

Tego typu inwestorzy mają tendencję do analizowania poziomów wsparcia oraz oporu w celu podjęcia decyzji o zamknięciu albo utrzymaniu akcji. Tego typu strategia ma duży potencjał zysku, gdy w zasadzie ryzyko strat zminimalizowane jest w drugim oraz krótkim horyzoncie czasowym.

Pisaliśmy niedawno również: Inwestowanie w nieruchomości

Gra na giełdzie może być dobrą zabawą albo stanowić źródło dochodu. Warto jednak pamiętać, że ryzyko utraty środków jest niestety wpisane w inwestowanie na giełdzie. Można je jednak skutecznie zminimalizować poprzez dywersyfikację portfela inwestycyjnego czy właśnie obranie odpowiedniej strategii. Często jednak jej wypracowanie wymaga poświęcenia czasu, ponieważ nie od razu inwestor będzie wiedział, która będzie dla niego najlepsza.

Kluczowa jest także kwota inwestycji, jaką gracz ma zamiar przeznaczyć na inwestowanie na giełdzie. Powinna być to suma, której stratą nie spowoduje obciążenia budżet domowego. Stosowanie tych wszystkich zasad pozwoli jak najbardziej zminimalizować ryzyko utraty zainwestowanych środków.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.