Bezpieczne inwestowanie na giełdzie wiąże się kilkoma zasadami, które warto wdrożyć w życie. Giełda jest miejscem, które daje duże możliwości zarobkowe, jeżeli inwestuje się w skuteczny sposób. Potrzebna jest jednak odrobina szczęścia. Jak grać na giełdzie i ile można zarobić?

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Największy problem w systematycznym zarabianiu na giełdzie stanowi ryzyko utraty sporej części środków, które związane są ze zmienną koniunkturą rynkową. Akcje spółek mogą rosnąć w bardzo imponujący sposób, jednak w dłuższej perspektywie zdarzać się będą także okresy spadków cen. Istnieją jednak strategie inwestycyjne, które pozwalają na zarabianie na giełdzie niezależnie od koniunktury giełdowej (pisaliśmy niedawno Jak inwestować na giełdzie). 

Poniżej znajduje się lista kilku strategii, które umożliwiają inwestowanie na giełdzie nawet w przypadku, gdy rynki finansowe są w spadkowym trendzie. Nie są to jednak łatwe metody. Wymagają one pogłębiania wiedzy oraz analizy sytuacji rynkowej czy określonych spółek.

Jak ograniczyć ryzyko w trakcie gry na giełdzie?

Teoretycznie cel jest prosty. Trzeba wytypować spółkę, która ma największe szanse na to, aby poszerzyć swój kapitał oraz osiągnąć finansowy sukces. Odpowiedni wybór jest zatem najważniejszy, jednak również najtrudniejszy. Jest to bardzo trudne do oszacowania nawet przez ekspertów, dlatego też tym bardziej osobie początkującej będzie ciężko to wykonać.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

W takim przypadku warto skorzystać z rad doświadczonych osób, które grają na giełdzie już od dłuższego czasu. Inwestorzy zawodowi mają swoje sztuczki i triki, które pozwalają obniżyć ryzyko związane z inwestowaniem i zapewniają co najmniej częściowy sukces. 

Inwestowanie na kilku rynkach

Jest to najbardziej oczywisty sposób na to, aby unikać strat na określonym rynku finansowym. Jeżeli inwestor skupi się jedynie na polskiej giełdzie, to w przypadku spadków, jego portfel inwestycyjny mocno ucierpi. Warto zatem być otwartym na inne rynki, które będą zachowywać się w inny sposób, niż rynek polski. 

Czytaj także: Zarabianie na giełdzie

Ilość rynków finansowych jest naprawdę duży i zawsze można znaleźć taki, który będzie dawał sporą stopę zwrotu. Problem jednak stanowi to, że tego typu analizę można sprowadzić dopiero po fakcie. Przewidywanie w tym przypadku jest w zasadzie niemożliwe. Jednak inwestowanie w różne rynki jest dobrym sposobem na to, aby zmniejszyć ryzyko całego portfela. 

Pozbycie się błędnych wyobrażeń

Inwestowanie na giełdzie już od dawna przestało być zastrzeżone dla osób majętnych. Aktualnie niemalże każdy, kto ma jakieś nadwyżki finansowe, myśli o ich zainwestowaniu. A czym właściwie jest inwestowanie?

O inwestowaniu mówi się wtedy, kiedy gracz przeznacza konkretną sumę pieniędzy na określony czas po to, aby w przyszłości uzyskać zwrot tych środków, który będzie powiększony o premie z tytułu dokonania inwestycji. Pozornie wygląda to przyjemnie k bardzo prosto. Wystarczy na jakiś czas oddać swoje pieniądze w cudze ręce, np. funduszu inwestycyjnego.

Sprawdź także: W co inwestować małe kwoty

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Jest jednak pewien drobiazg – inwestując kapitał, inwestor ryzykuje jego utratę. Może się zdarzyć tak, że z powrotem otrzyma mniej, a w skrajnym przypadku może nic nie dostać. Inwestycje, nawet te, które reklamowane są jako w pełni bezpieczne, nie zawsze muszą przynieść zysk. Zależnie od ryzyka częściej albo rzadziej, mogą przynieść stratę. 

Sprawdź także: Jak działa giełda

Inwestowanie na giełdzie wielu osobom kojarzy się jako świetny sposób na rozpoczęcie przygody z inwestycjami, dając nadzieję na prosty i szybki zysk. Wystarczy przeczytać kilka porad analityków, założyć rachunek maklerski i zacząć zarabiać (prowadzenie rachunku maklerskiego czy rachunku inwestycyjnego można złożyć nawet w banku).

Sprawdź także: Aplikacja giełda

Tymczasem rzeczywistością okazuje się inna. Przed inwestowaniem na giełdzie, należy odpowiednio się przygotować, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, poprzez korzystaniem z symulatorów giełdowych (pisaliśmy: Aplikacja do grania na giełdzie).

Instrumenty, które pozwalają na zarabianie na spadku

Nawet w sytuacji, kiedy podstawowy rynek finansowy inwestora spada, może on i tak zarabiać. Na rynkach finansowych znajduje się wiele instrumentów, pozwalających na zarabianie w trakcie spadków cen akcji i indeksów. Możliwość taka oferują np. kontrakty terminowe, futures czy opcje. Tego typu instrumenty finansowe nazywane są instrumentami pochodnymi.

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie. giełda dla bardzo początkujących. jak zacząć inwestować

Podstawowym ich celem było zmniejszenie ryzyka cenowego w przypadku produktów towarów oraz surowców, jednak z czasem zyskały one bardzo dużą popularność wśród inwestorów, którzy obecnie generują większość obrotów na rynkach pochodnych instrumentów.  

Należy jednak pamiętać, że są to instrumenty cechujące się bardzo wysokim stopniem ryzyka inwestycyjnego. Zarabianie na spadkach jest bardzo optymistyczne, jednak ich nieodpowiednie użycie, skutkować może także sytuacją odwrotną, czyli ponoszeniem strat w przypadku, kiedy rynek będzie rósł.

Sprawdź także: Fundusze inwestycyjne czy warto

Ponadto czynnikiem dodatkowym ryzyka jest spora dźwignia finansową, którą takie instrumenty są związane. Niewłaściwe posługiwanie się nimi przez początkującego inwestora, może się skończyć sporymi stratami. 

Wyszukiwanie okazji rynkowych – bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie może być związane także z wyszukiwaniem okazji. Jest to alternatywa dla inwestowania na szerokim rynku. Chodzi o wyspecjalizowanie się w szukaniu okazji rynkowych. Taki inwestor działa z założeniem, że nawet w trakcie bessy są spółki, które mocno zyskają na wartości. 

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie. Jak zacząć inwestować na giełdzie

Gracz może wyspecjalizować się w konkretnym segmencie rynku oraz w jego ramach szukać rynkowych okazji, które umożliwiają osiągnięcie ponadprzeciętnych stop zwrotu. Prostym przykładem tego typu sektorów są technologiczne spółki czy producenci gier komputerowych.

Przeczekanie niskiej koniunktury poza rynkiem

To jedna z prostych metod uniknięcia strat, kiedy giełdowe rynki spadają. W takiej chwili inwestor może wycofać z rynku głównego część albo całość swoich środków. W chwili kiedy ceny spadną do poziomu, który grać uzyska za dobry, może powrócić na rynek i korzystać z obniżonych cen akcji, rozpoczynając inwestowanie pieniędzy.

Sprawdź także: Inwestowanie w akcje

Jednak co inwestor powinien zrobić ze środkami, po wycofaniu ich z rynku? W takiej sytuacji ma do wyboru wiele instrumentów pozwalających na zachowanie realnej wartości kapitału, np. lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. 

Gra na wydarzeniach rynkowych

Inną ze strategią na bezpieczne inwestowanie na giełdzie, jest zarabianie na zdarzeniach rynkowych, tj. połączenia spółek czy fuzje. Zajęcie właściwej pozycji w odpowiednim czasie, może przynieść spore zyski, jeśli inwestorów właściwie wytypuje scenariusz, w jakim będą rozwijać się wydarzenia, które związane są z określoną transakcją. 

Akcje spółek z problemami

Jest to strategia, która polega na wyspecjalizowaniu się w inwestycji w spółki, które mają kłopoty, np. znajdują się w upadłości. Wyprowadzenie upadłej spółki na prostą, potrafi dać naprawdę wysokie stopy zwrotu, chociaż tego typu inwestowanie na giełdzie związane jest także z ryzykiem sporych strat. Taki sposób grania wymaga znajomości prawa upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego, a także silnych nerwów. Można także spróbować sił w spekulacji – tego typu spółki przyciągają spekulantów.

Strategie handlu automatycznego

Są to strategie inwestycyjne, które bazują na sekwencjach zleceń automatycznych, mających na celu m.in. wykorzystanie przewagi technologicznej. Właściwe mechanizmy zachowania programowane są bezpośrednio przez zarządzających albo używając mechanizmów uczenia maszynowego. Bardzo często stosowane są one razem ze strategiami, które pozwalają na zarabianie na spadkach cen oraz koncentrują się na rynkach finansowych, które cechuje wysoka płynność. 

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie. jak zacząć inwestować na giełdzie

Do czego służą strategie inwestycyjne?

Granie na giełdzie pozornie może wydawać się bardzo proste. Wystarczy założyć rachunek inwestycyjny, wpłacić środki i zacząć handlować wybranymi aktywami. Jak podają statystyki, nawet 75% inwestorów traci na giełdzie, a przyczyną jest tego działanie bez przygotowania i strategii. Czym zatem jest strategia inwestycyjna? Mówiąc prosto, jest to zespół określonych zasad działania, które związane są z zawieraniem transakcji kupna oraz sprzedaży na określonym rynku.

Tego typu schemat postępowania powinien ułatwić inwestorowi osiąganie założonego celu wraz z uwzględnieniem oczekiwanej stopy zwrotu oraz akceptowanego ryzyka. Jeżeli gracz będzie działał zgodnie z założoną strategią sprawi, że jego decyzje będą racjonalne oraz oparte na określonych przesłankach, a nie tylko intuicji. 

Niektóre osoby twierdzą, że tyle, ile osoba na giełdzie, tyle różnych strategii. Jest to prawda, z czasem w zasadzie każdy inwestor wypracowuje własną strategię, która dostosowana jest indywidualnie do jego potrzeb i oczekiwań. Na początku jednak każdy korzysta z gotowych schematów. 

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie – jak podejmować trafne decyzje?

Inwestowanie na giełdzie (kupno i sprzedaż papierów wartościowych) wymaga poznania dwóch rodzajów analiz:

 • Fundamentalnej – ma na celu analizę kondycji ekonomicznej badanej spółki, aby dokonać wyceny jej wartości. Uwzględnia się w niej takiej czynniki, jak analiza makrootoczenia, sektora albo sektorów, w których spółka prowadzi działalność, analiza finansowa spółki i jej wycena,
 • Technicznej – ma za zadanie określać prawdopodobną zmianę kursów akcji w przyszłości na podstawie oceny ich z przeszłości. Uwzględnia wszelkie czynniki, które miały albo mogą wpływać na kształtowanie się ich podaży i popytu. 

W jaki sposób grać w oparciu o powyższe analizy?

Wybór spółki w oparciu o analizę techniczną to przede wszystkim:

 • Inwestowanie na giełdzie z trendem – są trzy podstawowe typy trendów, czyli wzrostowy, spadkowy i boczny. Warto skorzystać z programu do analizy technicznej i przejrzeć wszystkie wykresy spółek, a następnie wybrać te z tendencją wzrostową,
 • Unikać mało płynnych spółek – chodzi o takież których dzienny obrót zamyka się w kilku tysiącach złotych. W takiej sytuacji bywają zwykle kłopoty z zamykaniem pozycji, zatem nawet trafna analiza może się nie przełożyć na rzeczywiste zyski,
bezpieczne inwestowanie na giełdzie
Giełda papierów wartościowych
 • Unikać spółek, które w ciągu kilku dni od analizy inwestora planują przedstawienie raportu z wynikami finansowymi. Dane, które będą niespodziewane, mogą mocno zachwiać kursem akcji oraz wpłynąć na jego zyski,
 • Szukać na wykresach spółek formacji kontynuowania trendu, np. flagi, chorągiewki czy prostokąta. W chwili, kiedy pojawi się sygnał w postaci linii przebicia trendu albo formacji świecowej, inwestor powinien dokonać zakupu.

Z kolei wybór spółki w oparciu o analizę techniczną to:

 • Wybór spółki, która jest w dobrej kondycji finansowej, czyli takiej, która w ciągu ostatnich pięciu lat przynosiła same zyski albo nie przynosiła żadnych strat. 
 • Zwrócić uwagę na to, aby zadłużenie określonej spółki nie było wyższe, niż wysokość jej kapitału,
 • Obliczyć, czy określona spółka w przeciągu ostatnich 20 lat zarabiała dwa razy więcej, niż inwestor zyskałby na obligacjach skarbowych,
 • Warto wybierać spółki oferujące usługi albo produkty, które inwestor zna oraz rozumie,
 • Jeżeli dana spółka stosunkowo często zmienia przedmiot działalności oraz emituje nowe akcje, gracz powinien zachować szczególną ostrożność,
 • Najlepiej unikać spółek podlegających rządowej regulacji cen.

7 zasad bezpiecznego grania na giełdzie

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie opiera się na kilku ważnych zasadach, o których warto zawsze pamiętać.

Ciągła nauka

Przed rzuceniem się na głęboką wodę, należy poznać zasady oraz funkcjonowanie rynku finansowego. W przeciwnym wypadku tak jak szybko inwestor zaczął grać, tak szybko skończy. Na jedną dobrą transakcję składa się kilka czynników, czyli poprzedzająca analiza, znalezienie odpowiedniego momentu wejścia, a także wyjścia oraz zarządzanie wielkością pozycji. Jeśli któregoś elementów zabraknie, transakcja może się po prostu nie udać.

Pisaliśmy niedawno: Inwestowanie w nieruchomości

Dla wielu osób początkujących nie ma zbyt wielu różnych między instrumentami finansowymi. Bezpieczne inwestowanie na giełdzie jest wtedy z gdy gracz pozna zasady oraz powiązania między tymi instrumentami, a także makroekonomicznymi czynnikami 

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Łączenie analiz

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka, czyli połączenie obu analiz – technicznej oraz fundamentalnej. Najlepiej zacząć od skali makro – spojrzeć, w jakim momencie inwestor się znajduje i co dzieje się na świecie. Warto sprawdzić fundamenty, jeśli inwestor ma zamiar inwestować w średnim albo długim terminie.

O momencie wejścia najczęściej decyduje analiza techniczna, która pomocna jest najbardziej wtedy, kiedy trzeba złożyć zlecenie. Z kolei wyjścia stanowi wypadkowa wszystkich analiz. Jeżeli wykres podpowiada, że lepiej się wy wycofać, to warto to zrobić. Jeżeli spółka ma bardzo złe wyniki, to również jest ważny czynnik. 

Uczenie się na błędach

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie obejmuje także naukę na własnych błędach. Warto nauczyć się wyciągać wnioski ze swoich pomyłek. Analiza swoich transakcji przyniesie inwestorowi często o wiele więcej, niż przeczytanie kilkunastu kolejnych pozycji z wiedzą teoretyczną. Można przestudiować wiele książek, a i tak najważniejsza jest praktyka.

Historia gracza na rachunku maklerskim to najcenniejsza lekcja, jaką może wyciągnąć. Jeżeli przez długi czas inwestor nie zarabia na giełdzie, albo jego saldo maleje to znak, że coś robi źle. Czasem wystarczy zajrzeć do historii zleceń i znaleźć schematy, które kończyły się porażkami. 

Konkretny plan działania przez inwestycją

To jedna z najważniejszych zasad przed każdą inwestycją, zwłaszcza w akcje spółki, gdzie mogą wystąpić bardzo duże wahania kursów. A to z kolei wpływa na stan emocjonalny inwestora. Jak wiadomo, emocje nie są dobrym doradcą przy inwestowaniu na giełdzie. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przed rozpoczęciem inwestowania, posiadać systemy plan.

Powinien on zakładać poziom wyjścia z pozycji, kiedy sytuacja będzie negatywnie się rozwijać albo wyznaczać określone wydarzenie, którego pojawienie się skutkowało będzie sprzedaniem akcji. To samo tyczy się pozytywnego rozwoju sytuacji. 

Naukę zacząć od mniejszych kwot

Początkowo najlepiej inwestować niewielkie kwoty. Takie, których utrata nie wpłynie na domowy budżet, najlepiej gdyby pochodziły one z oszczędności, np. rzędu 100-200 zł na akcję. Teoretycznie przy takich transakcjach inwestor traci na prowizji, ponieważ zazwyczaj minimalna prowizja wynosi 3 zł, ale to strata rzędu od 2 do 2,5 złotego. 

W tym samym czasie warto korzystać z symulatora gry na giełdzie. Bez znajomości tematyki giełdy, inwestor z marszu pisze się na straty – tak jak w każdej innej dziedzinie, o której nie miałby pojęcia. 

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie

Symulator gry na giełdzie

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie to oczywiście skuteczne inwestowanie. Przed graniem na rzeczywistej giełdzie, warto skorzystać z symulatorów przeznaczonych do nauki inwestowania. Na tego typu narzędziach inwestuje się wirtualne pieniądze, które można rozmnożyć lub stracić. Poza tym, że pieniądze nie są prawdziwe, wszystko inne wygląda tak samo, jak na prawdziwej giełdzie. 

Czym jest gra giełdowa?

Wirtualny symulator giełdy jest prostym w obsłudze programem, który naśladuje prawdziwe działanie na rynkach akcji. Aby rozpocząć inwestowanie, na start każdy użytkownik otrzymuje określoną pulę pieniędzy. Wtedy inwestor może wybrać akcje do zakupu. 

Symulatory giełdowe starają dopasować się jak najbardziej do panujących na giełdzie okoliczności. Większość z nich pobiera także opłaty oraz prowizje brokerskie. Manipulacyjne kwoty mogą mocno wpłynąć na końcowy wynik gracza, a włączenie ich do symulacji, pomogą w uwzględnianiu tego typu opłat, przy podejmowaniu przez inwestora decyzji o zakupie (pisaliśmy niedawno: Symulator giełdy online). Ponadto użytkownicy symulatorów uczą się również podstaw finansów oraz poznają terminologię, która związana jest z inwestowaniem. 

Dlaczego warto spróbować swoich sił na symulatorze giełdowym?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z aplikacji giełdowej przed wejściem na prawdziwy rynek, w szczególności:

 • Początkujący inwestor może uzyskać sporą dawkę wiedzy z zakresu inwestowania na giełdzie. Większość z tego tupu platform oferuje realną edukację z dziedziny zarządzania aktywami,
 • To bardzo bezpieczna przestrzeń, która pozwala na naukę mechanizmów zawierania transakcji oraz budowania portfela. To najlepsze miejsce do tego, aby popełniać błędy inwestycyjne, gdyż nie traci się na tym żadnych pieniędzy. Bezpłatność jest zatem bardzo istotną wartością, jaką oferuje gra giełdowa,
bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie
 • Inwestor może przetestować swoje nowe strategie oraz rodzaje inwestycji. Nowe techniki warto wypróbować w świecie wirtualnym, zanim będzie się je stosować na prawdziwym rynku,
 • Symulator gry na giełdzie pokazuje, jak ważne jest trzymanie emocji na wodzy. Mimo tego, że w przypadku aplikacji do gry na giełdzie nie można stracić prawdziwych pieniędzy, to mózg gracza działa niemalże w taki sposób, jakby inwestował rzeczywiste środki. Emocje, których będzie doświadczał w trakcie wirtualnej gry zapowiadają to, czego inwestor może się spodziewać, grając na prawdziwej giełdzie.

Czy warto grać na giełdzie?

Aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie, nie trzeba posiadać dużej puli pieniędzy. Osoba początkująca może uważać granie na giełdzie jako mocno skomplikowane, jednak bardzo łatwo poznać zasady funkcjonowania rynku. 

Wiele osoby na początku przygody z giełdą zadaje sobie zapewne pytanie – czy warto inwestować na giełdzie? Giełda wzbudza bardzo skrajne emocje. W krótkim czasie może przynieść duże zyski, jeżeli inwestor odpowiednio dużo zainwestuje, ale może być także powodem wysokich strat. Uzależnione jest to od tego, w którym momencie gracz zainwestuje w określone papiery wartościowe oraz jakie akcje spółek dobierze do portfela inwestycyjnego (pisaliśmy niedawno: Jak zacząć grać na giełdzie). 

Inwestor powinien wiedzieć kiedy kupić, a kiedy lepiej sprzedać, aby osiągnąć jak najwyższe zyski. W świecie finansów ciężko jest cokolwiek przewidzieć, co warto mieć na uwadze. Co prawda można wspierać się informacjami ze spółek, danymi ekonomicznymi, jednak na sto procent nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na rynku. 

Zatem czy warto grać na giełdzie? Uzależnione to jest od tego, czy inwestor jest w stanie zaakceptować wyższe ryzyko inwestycyjne. Niektórzy granie na giełdzie porównują do hazardu. Może tak być wyłącznie w przypadku, gdy inwestor podejmuje decyzje pod wpływem emocji, bez analizy danych rynkowych. W takiej sytuacji mało prawdopodobne, aby na tym zarobił.

Dlaczego warto grać na giełdzie?

Główną motywacją dla graczy jest perspektywa zarobienia dużych pieniędzy, które nie są możliwe do uzyskania w przypadku inwestycji zachowawczych. Dlaczego warto inwestować na giełdzie? Zdecydowanie dla ponadprzeciętnych zysków oraz adrenaliny i przeżycia ekscytującej przygody. Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie na giełdzie może być dobrą decyzją:

bezpieczne inwestowanie na giełdzie
bezpieczne inwestowanie na giełdzie. Giełda papierów wartościowych
 • gracz może wedle swojego uznania wybierać akcje spółek, które notowane są na giełdzie,
 • zakup akcji czyni z inwestora współwłaściciela określonej spółki i dzięki temu zyskuje prawo do dywidendy,
 • gracz może na giełdzie inwestować nie tylko w akcje, ale również kontrakty terminowe, obligacje, czy instrumenty oparte na walutach i surowcach,
 • inwestor samodzielnie podejmuje decyzje, które instrumenty kupić, a które sprzedać,
 • ma także wpływ na całość inwestycji, dzięki czemu ogranicza ryzyko, poprzez stosowanie dywersyfikacji.

Czy gra na giełdzie jest bezpieczna?

Na inwestowaniu na giełdzie można naprawdę sporo zarobić. Jednak wyłącznie te osoby, które dorobiły się już w taki sposób wiedzą, ile wysiłku to wymaga. Młodym osobom, zwłaszcza początkującym wydaje się, że zarabianie na giełdzie jest banalnie proste. Jednak gdyby rzeczywiście tak było, w Polsce byłoby wielu milionerów. 

Osoby, które decydują się na inwestowanie na giełdzie, powinny mieć na swoim koncie nadwyżki finansowe. Najlepiej inwestować środki, które stanowią oszczędności, i których utrata nie spowoduje obciążenia domowego budżetu. W innym wypadku można łatwo zrazić się do inwestowania. Należy jednak brać pod uwagę ryzyka straty – nastawiając się na duże pieniądze na samym początku drogi, można się mocno rozczarować.

Bezpieczne inwestowanie na giełdzie związane jest w szczególności ze stosowaniem odpowiedniej strategii lub połączeniu kilku. Gra na giełdzie może przynieść spore zyski w przypadku, gdy inwestor trzyma swoje emocje na wodzy, pogłębia wiedzę, a także wypracuje swoją własną strategię. Przyda się także odrobina szczęścia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.