inwestowanie
| . 2 lata temu

Kurs inwestowania na giełdzie – podstawy inwestowania

Kurs inwestowania na giełdzie jest dobrym sposobem na naukę dla osób początkujących, a także poszerzenie wiedzy dla inwestorów, którzy już postawili pierwsze kroki na rynku giełdowym. Tego typu kursy obejmują zagadnienia, których znajomość jest niezbędna do inwestowania, m.in. funkcjonowanie rynku kapitałowego i giełdy, analiza spółek, psychologia inwestowania, itp.

Warto wiedzieć, na jaki kurs się zdecydować i na co zwrócić uwagę, wybierając szkolenie z inwestowania – poniżej też kilka ciekawych propozycji.

Kurs inwestowania na giełdzie – funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych

Kurs inwestowania na giełdzie to możliwość zdobycia wiedzy na temat inwestycji giełdowych. W zależności od preferencji oraz możliwości osoby zainteresowanej, może się ona zdecydować na szkolenie z inwestowania online albo uczyć się inwestowania w sposób stacjonarny.

Dostępne są kursy zarówno bezpłatne, jak i płatne oraz dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych oraz doświadczonych. Warto pamiętać o tym, że inwestowanie na giełdzie zawiązane jest z koniecznością nieustannego zdobywania wiedzy, dlatego też warto korzystać z tego typu szkoleń.

Kurs inwestowania na giełdzie – funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych

Darmowy kurs inwestowania na giełdzie – gdzie szukać?

Najlepszą metodą na uzyskanie bezpłatnych kursów z zakresu inwestowania na rynku Forex i nie tylko, jest założenie konta maklerskiego u jednego z brokerów (pisaliśmy m.in. Najlepsi brokerzy CFD). Największą bazą wiedzy może pochwalić się m.in. broker XTB. Posiada ponad 170 godzin materiałów z największymi ekspertami rynków finansowych, np.:

  • Kurs z Traderem 21, dzięki któremu można nauczyć się inwestować w akcje i ETF-y (pisaliśmy m.in. ETF inwestowanie),
  • Kurs z analizy wolumeny metodą Wyckoffa, który prowadzony jest przez byłego zarządzającego TFI – Mieczysława Siudka,
  • Kurs inwestowania na giełdzie Price Action z Marcinem Tuszkiewiczem, który obejmuje 6 godzin strategii inwestycyjnych od podstaw,
  • Kurs tradingu od A do Z z Maciejem Golińskim, który obejmuje 20 godzin wiedzy od doświadczonego i profesjonalnego inwestora. To bardzo rzetelny kurs nauki inwestowania, który dostępny jest za darmo.

Co zrobić przed rozpoczęciem szkolenia z zakresu inwestowania na giełdzie?

Jeżeli inwestor chce odbyć płatne szkolenie z zakresu inwestowania, powinien poznać kilka wstępnych kroków, które powinien wykonać przed rozpoczęciem kursu:

  • Zacząć na rachunku demonstracyjnym,
  • Zakupić książki na temat inwestowania,
  • Przejść jeden z bezpłatnych kursów z inwestowania,
  • Jeśli inwestor zaczyna inwestować, powinien zdecydować się na średnie albo długoterminowe inwestycje,
  • Stworzyć własny plan działania na rynku.
Nauka inwestowania na giełdzie i rozeznanie na rynkach finansowych

Dlaczego warto zrobić kurs inwestowania na giełdzie?

W przeciwieństwie do tradingu, który jest bardzo ryzykowny i spekulacyjny, inwestycje giełdowe w długoterminowej perspektywie są o wiele bardziej bezpieczne, która powinien mieć na uwadze każdy, kto posiada jakieś oszczędności (pisaliśmy m.in. Bezpieczne inwestycje).

Inwestowanie na giełdzie jest o wiele prostsze, niż wielu osobom się wydaje. Oczywiście trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę, która jest w stanie uchronić inwestora przed nietrafionymi decyzjami i ograniczy ryzyko inwestycyjne (sprawdź również: Kurs inwestowania na giełdzie).

Czego można nauczyć się na kursie z inwestowania? Np. poznać instrumenty finansowe – na początek

Najlepsze kursy inwestowania na giełdzie

Poniżej kilka kursów inwestowania na giełdzie, na które warto zwrócić uwagę:

  • Kurs inwestowania na giełdzie – Albert „Longterm” Rokicki – to jeden z 3 bezpłatnych kursów, które proponowane są przez XTB. Prowadzącym jest inwestor, który ma 20 letnie doświadczenie. Kurs złożony jest z czterech części, takich jak kryteria selekcji spółek, wycena spółek giełdowych, cykle koniunktury na giełdzie akcji i analiza techniczna spółek. Część pierwsza szkolenia dla inwestorów jest dostępna dla osób, które się tylko zapiszą. Z kolejnych skorzystać mogą osoby, które posiadają konto na XTB. Z kolei ostatnia dostępna jest dla tych osób, które w ostatnich 30 dniach wykonali transakcję. Z kursu można dowiedzieć się m.in. czego unikać, inwestując w akcje, kryteria oceny spółek giełdowych, wskaźniki analizy technicznej oraz w jaki sposób analizować wykresy,
Kurs grania na giełdzie. Pracownicy instytucji rynku giełdowego. Podstawy inwestowania na giełdzie
  • Ichimoku – Grzegorz Moskwa – to również bezpłatny kursy XTB, a prowadzący stosuje technikę Ichimoku Kinko Hyo. Ten kurs inwestowania na giełdzie złożony jest z 5 części. Na dwie pierwsze wystarczy się zapisać, a reszta wymaga posiadania darmowego konta na XTB. Szkolenie za zakresu inwestowania na giełdzie uczy uczestników solidnych podstaw, a także w pełni omawia technik Ichimoku. Dzięki niemu kursant może nauczyć się jak wybrać dobrego brokera i strategię inwestycyjną czy prowadzenie pozycji od chwili wejścia do momentu wyjścia,
  • Inwestuj w akcje i ETF-y z traderem 21 – Cezary Głuch – to także darmowy kurs oferowany przez XTB. Prowadzi go blogger, inwestor i przedsiębiorca. Nauka podstaw inwestowania na giełdzie w tym przypadku obejmuje 4 części. Zasady uczestnictwa w kursie są takie same, jak w przypadku pierwszego szkolenia z inwestycji. A czego można się dowiedzieć z tego kursu? Przede wszystkim jak postępować w okresie bessy na giełdzie, w jaki sposób zbudować portfel inwestycyjny i kiedy lepiej inwestować w inne instrumenty finansowe niż akcje,
  • Podstawy inwestowania na giełdzie Pawła Salamuchy – jest to świetnie wprowadzenie dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku giełdowym. Uczestnik ma dostęp do 26 wykładów, które podzielone są na 5 części tematycznych. Szkolenie obejmuje teksty, a kończy się uzyskaniem certyfikatu. Kurs inwestowania na giełdzie obejmuje m.in. kryteria wyboru platformy inwestycyjnej, wybór najlepszej strategii inwestycyjnej, budowanie oraz zarządzanie portfelem inwestycyjnym (pisaliśmy m.in. Platforma tradingowa),
  • Finansowe osobiste krok po kroku – Lesław Niemczyk – to świetnie szkolenie, które uczy skutecznego zarządzania finansami osobistymi. Kurs złożony jest z wykładów, dotyczących poprawy dysponowania pieniędzmi, aby odzyskać płynność i wolność finansową. Z kursu uczestnik dowie się, jak oszczędzać, jak planować swój budżet, a także w jaki sposób inwestować swoje oszczędności,
  • Pasywne inwestowanie w praktyce – Paweł Salamucha – jest to kurs inwestowania na giełdzie przeznaczony dla osób, które chcą spokojnie obserwować, w jakiś sposób ich inwestycje przynoszą konkretne zyski. Szkolenie złożone jest z 7 wykładów, a te z kolei podzielone na cześć teoretyczną i praktyczną. W pierwszej kursant uzyska wiedzę na temat rynków inwestycyjnych oraz funduszy ETF. Z kolei w drugiej zawarte są praktyczne lekcje, które dotyczą pozyskiwania oraz wykorzystywania informacji o określonych funduszach ETF. Z kursu można dowiedzieć się, jak zarabiać na rynkach finansowych, jak dywersyfikować portfel inwestycyjny oraz w jaki sposób ograniczyć ryzyko inwestycyjne.
Podstawy inwestowania na giełdzie.

Przykładowy program kursu z inwestowania

Wstęp do inwestowania na giełdzie Pawła Szczepanika to darmowy kurs inwestowania na giełdzie, który trwa prawie 1,5 godziny i składa się z 9 lekcji wideo, które każdy może obejrzeć w dowolnym momencie na kanale SIG na YouTube.

Ten kurs giełdowy ma na celu przygotowanie kursanta do spojrzenia na rynku akcyjne nie z punktu widzenia giełdowej spekulacji, a z punktu widzenia inwestycyjnego. Można nauczyć się z niego również to, że jeśli wartość szerokiego spektrum aktywów finansowych, które reprezentują całą gospodarkę nie może rosnąć bardziej dynamicznie niż nominalne PKB, to warto zastanowić się nad takimi elementami, jak:

  • osadzenie giełdy w gospodarce,
  • nad tym, na ile może liczyć inwestor,
  • nad tym, od czego uzależnione są wzrosty na giełdzie,
  • nad tym, jakie jest ryzyko inwestycyjne na giełdzie,
  • a także jaką strategię inwestycyjną najlepiej obrać.

Kurs inwestowania na giełdzie składa się z 9 lekcji:

  • Definicja i podział rynku finansowego,
  • Znaczenie oszczędności w gospodarce,
  • Wzrost gospodarczy oraz cykl koniunkturalny,
  • Ile można zarobić na giełdzie?
  • Ryzyko inwestowania w akcje,
  • Metoda stałej kwoty,
  • Balansowanie portfela inwestycyjnego,
  • Inwestowanie w podzbiorach,
  • Zmniejszenie ramy czasowej.

Czy warto kupować szkolenia dla inwestorów?

Na tego typu pytanie nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Jeśli osoba ma odpowiednio dużo czasu, to oczywiście wszystkie może nauczyć się sama. Warto jednak zacząć od zdobywania darmowej wiedzy, gdyż na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pozycji, które są bezpłatne. Szeroka baza darmowej wiedzy dostępna jest przede wszystkim u brokerów.

Sprawdź także: Inwestycje giełdowe dla początkujących

Gdzie najlepsze szkolenia z inwestowania? Warszawa czy online?

Aktualnie nie ma większego znaczenia, czy początkujący inwestor odbędzie szkolenie z inwestowania na giełdzie przez internet czy w sposób stacjonarny. Oczywiście największa oferta kursów stacjonarnych dostępna jest w Warszawie. Decydując się na takie szkolenie, powstaje pytanie, od kogo najlepiej zakupić taki kurs? Niżej lista osób, na które warto zwrócić uwagę:

  • Mieczysław Siudek – specjalizuje się w day tradingu. Uczył się u legendarnego tradera Bryce’a Glimore’a. Ma własną stronę internetową, na której można kupić u niego zarówno szkolenia z inwestowania online, jak i stacjonarne, które zazwyczaj odbywają się w Warszawie,
  • Trader 21 – ma pełny kurs inwestowania przez internet na rynkach finansowych, choć jego koszt wynosi 3000-4000 zł,
  • Maciej Goliński – jest to trader, który ma bardzo duże doświadczenie.
szkolenie z inwestowania na giełdzie. Podstawowe pojęcia rynku finansowego

Przykładowy zakres szkolenia z analizy technicznej – szkolenie płatne

Przede wszystkim zanim początkujący inwestor wyda jakiegokolwiek pieniądze na płatne szkolenie z inwestowania, powinien się zastanowić, że są one tego warte.

Szkolenie Forex podstawy – przeznaczone jest dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z rynkiem walutowym (pisaliśmy m.in. Jak zarabiać na walutach). Przykładowy zakres takiego szkolenia wygląda następująco:

  • Podstawowe zagadnienia, które dotyczą rynku Forex,
  • Wybór brokera Forex,
  • Obsługa platformy inwestycyjnej, czyli składanie zleceń oraz nauka posługiwania się narzędziami do analizy technicznej w wersji podstawowej,
  • Podstawy strategii,
  • Psychologia inwestowania,
  • Wybór strategii otwarcia pozycji.

Gdzie uczyć się inwestowania za darmo?

Dostępnych jest wiele platform e-learningowych, oferujących bezpłatne kursy z inwestowania i nie tylko. Warto przyjrzeć się polskim darmowym portalom, które oferują tego typu wiedzę, jak również zagranicznym.

Pisaliśmy niedawno również: W co inwestować na giełdzie

Platforma e-learningowa Akcjonariat Obywatelski

Kurs inwestowania na giełdzie dostępny jest na stronie resortu skarbu. Dzięki się na etap podstawowy oraz branżowy. Drugi skierowany jest przede wszystkim do średnio-zaawansowanych inwestorów i w jego ramach mogą się oni zapoznać się z metodami analizy spółek z różnych branż.

GPW tr@der

Nie jest to portal ściśle edukacyjny, a symulator inwestowania na giełdzie warszawskiej (pisaliśmy m.in. Wirtualna giełda). Jednak możliwość daje spore, gdyż dostępne są na nim wszystkie rodzaje zleceń i papiery wartościowe. Inwestor zaczyna z kapitałem, który wynosi 10 000 zł. Notowania opóźnione są jedynie o 15 minut.

Czytaj także: Działanie giełdy papierów wartościowych

Stworzenie Inwestorów Indywidualnych – szkolenia online

Stowarzyszenie to co jakiś czas organizuje szkolenie przez internet z inwestowania. Większość szkoleń jest jednak dostępna tylko dla członków stowarzyszenia, choć organizacja udostępnia wiele z nich osobom, którzy płacą, aby należeć do niego. Jest to dobra opcja dla średnio-zaawansowanych inwestorów.

szkolenie inwestowanie na giełdzie. Rynek kapitałowy. Kursy inwestowania na giełdzie

Coursera

Jest to najbardziej popularny portal MOOC na świecie, choć oferuje jedynie kilka szkoleń, które dotyczą inwestowania. Czas ich trwania wynosi pięć tygodni, a w skali tygodnia uczestnik musi poświęcić kilka godzina na naukę. Szkolenia z inwestycji, które są tam dostępne to m.in.:

  • Kurs dotyczący zasad rządzących strategiami inwestycyjnymi. Kursant uczy się, w jaki sposób budować portfele inwestycyjny, a także podejmowania decyzji inwestycyjnych. W finale kursant ma za zadanie wcielić się w postać doradcy finansowego i stworzyć dla jednej z trzech postaci plan inwestycyjny,
  • Kurs podobny do pierwszego, jednak na koniec zadaniem uczestnika jest zbudowanie profesjonalnego portfela inwestycyjnego,
  • Ogólne wprowadzenie do zaawansowanych rynków giełdowych i świata finansów. W tym przypadku kurs inwestowania na giełdzie porusza takie kwestie, jak m.in. wyceny aktywów, określenie ryzyka inwestycyjnego, przepływy pieniężne, itp. Kurs zwieńczony jest zadaniem, polegającym na wycenie globalnego biznesu.

Warto wiedzieć, że pierwsze 7 dni za korzystanie z Coursera jest bezpłatne, natomiast potem należy płacić 49 dolarów miesięcznie.

eDX

eDX jest jednym z najwazniejszy serwisów edukacyjnych na świecie, ponieważ ma w swojej bazie szkolenia z najlepszych uczelni z całego świata. Duża część dostępnych kursów jest darmowa, z kolei zapłacić należy za certyfikat, który potwierdza ukończenie określonego szkolenia z zakresu inwestowania.

Kursy na tej platformie trwają zwykle przez kilka tygodni. Aby skończyć szkolenie, na naukę należy poświęcić od 2 do 10 godzin tygodniowo. Kurs obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną.

Udemy 

To platforma, która oferuje płatne szkolenia, a ich cena to kwota rzędu kilkanaście – kilkadziesiąt euro. Kursy oferowane na tej platformie tworzone są przez naukowców oraz specjalistów z prywatnych przedsiębiorstw. Platforma oferuje szeroki zakres kursów z zakresu inwestowania, zarówno dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych, jak i doświadczonych.

The Great Courses Plus – kursy inwestowania

To jedna z wielu popularnych platform edukacyjnych w USA. Przez pierwszy miesiąc uczestnicy mogą korzysta z serwisu za darmo, potem dostęp jest już płatny.

Future Learn

Jest to serwis podobny do eDX, ponieważ szkolenia inwestowania na giełdzie są darmowe, a płatny jest zwykle certyfikat ukończenia. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku kursy nie są tak prestiżowych uczelni, jak na eDX, co nie zmienia faktu, że jest do bardzo przydatna platforma do nauki.

Khan Academy

To darmowe kursy w formie video. W tym przypadku osoba zainteresowana nie musi się nawet rejestrować. Wystarczy, że wejdzie w zakładkę Khan Academy, która obejmuje zakres szkoleń z inwestowania. Tam znajduje się zestaw szkoleń wideo, które dotyczą wielu różnych instrumentów inwestycyjnych, np. obligacji, akcji, kontaktów futures, ETF-ów.

Kurs jak zacząć inwestować na giełdzie

W internecie dostępnych jest szereg kursów i szkoleń z inwestowania na giełdzie, które mają przeróżną formę, jak również mogą być płatne oraz bezpłatne. Na temat inwestowania na giełdzie wiele można się również nauczyć, korzystając z artykułów dostępnych na stronach internetowych. Jaka powinna być nauka podstaw inwestowania na giełdzie

kursy inwestowania na giełdzie

Zdobycie podstawowej wiedzy

Błąd, który często jest popełniany przez osoby początkujące, to brak wiedzy na temat funkcjonowania giełdy. Z tego względu, zanim inwestor przejdzie do części praktycznej, powinien poświęcić czas na to, aby zdobyć przynajmniej trochę czasu na zdobycie wiedzy o giełdzie. Warto zajrzeć do literatury o poczytać o bessie, hossie, zasadach kupna i sprzedaży akcji, a także innych ważnych kwestiach.

Jeśli osoba nie ma żadnej podstawowej wiedzy na temat inwestowania, może zacząć od prostej, choć ciekawej pozycji – Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków. Można tam znaleźć wytłumaczenie podstawowych definicji i pojęć, a także omówienie zasad funkcjonowania giełdy. Można potraktować to jako szkolenie z podstaw inwestowania na giełdzie.

2 podejścia – analiza techniczna i fundamentalna

Po wstępnym zapoznaniu się z działaniem giełdy, inwestor będzie wiedział, że decyzje tego, które akcje kupić i kiedy to zrobić, wynikać mogą z 2 różnych podejść:

  • Analizy technicznej, która polega na analizie wykresów, a także przewidywaniu kursu na podstawie historycznych danych,
  • Analizy fundamentalnej, która polega na przewidywaniu przyszłego kursu w oparciu o m.in. o ocenę sytuacji gospodarczej w określonych branżach, a także czynników, które mają wpływ na klimat ekonomiczny.

Wybór analizy uzależniony jest od decyzji inwestora, jednak według wielu osób najlepsze podejście to połączenie obu analiz. Dzięki analizie fundamentalnej można dokonać ogólnej oceny oraz wybrać spółki, które mają mocne podstawy. Z kolei analiza techniczna jest pomocna w zdobyciu wiedzy na temat krótko i długoterminowych trendów, a także podjęciu decyzji, który moment jest dobry na podjęcie decyzji inwestycyjnej.

Śledzenie informacji dotyczących giełdy 

Osoba początkująca, zamiast zdecydować się na kurs inwestowania na giełdzie, może zdobywać wiedzę z internetu. Może również korzystać z kilku źródeł jednocześnie. Nowicjusz musi poświęcić nieco czasu na to, aby poznać spółki giełdowe, które wchodzą w skład określonych indeksów, a także dowiedzieć się, jakie wiadomości wpływają na notowania.

Można zdobyć tą wiedzę, śledząc na bieżąco informacje, które napływają z giełdy oraz z innych rynków finansowych. Można wtedy skorzystać z serwisów, które oferują wiadomości giełdowe z dołączonym komentarzem analityków.

Gra na symulatorze giełdowym

Zanim nowicjusz zacznie inwestować prawdziwe pieniądze, powinien sprawdzić się na symulatorze giełdy. Jest to najbardziej praktyczny sposób na naukę tego, jak inwestować na giełdzie? W internecie dostępnych jest wiele serwisów, które pozwalają graczom na inwestowanie wirtualnych kilkunastu tysięcy złotych w dowolnie wybrane instrumenty finansowe.

Można śledzić zmianę wartości portfela inwestycyjnego oraz porównywać swoje wyniki z innymi uczestnikami. To świetna forma na sprawdzenie własnych możliwości, a także nabycia doświadczenia z wyłączeniem ryzyka inwestycyjnego.

Można również założyć konto demonstracyjne na platformie inwestycyjnej i spróbować gry na giełdzie bez ryzyka i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, gdyż konto demo jest darmowe. Przykładowo, u brokera XTB na koncie demo użytkownik otrzymuje od dyspozycji 10 tysięcy złotych i może obracać tą pulą przez miesiąc. Jest to wystarczający czas na to, aby nauczyć się zasad działania handlu na giełdzie u działania platformy inwestycyjnej.

Podstawy inwestowania na giełdzie. kursy inwestowania. Giełda papierów wartościowych

Otworzenie rachunku inwestycyjnego

Aby inwestora mógł zacząć inwestowanie na giełdzie, musi założyć konto inwestycyjne, nazywane również rachunkiem brokerskim albo maklerskim. Na tym koncie zapisywane są informacje, które dotyczą posiadanych przez inwestora akcji oraz dokonanych transakcjach. To pozwala na samodzielne sprzedawanie i kupowanie różnych papierów wartościowych, które notowane są na GPW w Warszawie.

Kiedy osoba przeleje określoną kwotę na swój rachunek maklerski, może stworzyć zlecenie, wybierając spółek, której akcje chce kupić, podać ich liczbę oraz cenę, jaką jest w stanie za nie zapłacić. Ponadto, może zmieniać ustawienia okresu ważności zlecenia oraz to, czy ma być ono zrealizowane w całości, czy może zostać podzielone na części.

A na co zwrócić uwagę, wybierając rachunek inwestycyjny? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące kwestii:

  • Wysokość prowizji od zleceń kupna i sprzedaż aktywów,
  • Roczna opłata za prowadzenie konta inwestycyjnego,
  • Czy konto daje dostęp do platformy, która pozwala na śledzenie i wykonywanie translacji w rzeczywistym czasie?
  • Czy konto umożliwia dostęp do serwisu informacyjnego z analizami oraz opiniami specjalistów?
  • Jaki jest koszt przelewu z rachunku brokerskiego na inne konto?

Jak zarabiać na spadkach?

Nauka inwestowania od podstaw powinna również obejmować umiejętność zarabiania na spadkach. Mając przekonanie, że po czasie długotrwałej hossy nadchodzi okres spadków, nie trzeba jedynie sprzedawać akcji i stać z boku. W trakcie spadków można aktywnie zarabiać, posługując się kontraktami terminowymi.

Pisaliśmy niedawno również: Jak grać na giełdzie

W celu zarabiania na spadkach, należy zająć pozycję krótką, czyli sprzedać kontrakty na daną spółkę albo indeks (pisaliśmy również: Jak zacząć zarabiać na giełdzie). Warto jednak pamiętać, że kontrakty terminowe niekoniecznie są odpowiednim instrumentem finansowym dla osób, które zaczynają przygodę z inwestowaniem. Trzeba mieć pełną świadomość ryzyka, z jakim się one wiążą.

Dzięki nim w krótkim okresie można sporo zyskać, jednak jeżeli działania inwestora nie będą zgadzać się z ruchem rynku, w krótkim czasie rachunek może zostać wyzerowany.

Podstawowe pojęcia dotyczące inwestowania na giełdzie. Poznaj funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych i instrumenty finansowe notowane na giełdach

Nauka inwestowania na giełdzie to również konieczność zapamiętania kilku ważnych pojęć:

  • Bessa – długotrwały trend spadkowy na giełdzie,
  • Ciąć straty – sprzedaż akcji ze stratą, aby uniknąć jeszcze większych strat,
  • Day trading – zawieranie translacji kupna oraz sprzedaży w ramach jednej sesji giełdowej (pisaliśmy m.in. Online trading oraz Day trading,
  • Dywidenda – jest to część zysku netto określonej spółki, która przeznaczona na jedną akcję inwestora,
  • Hossa – trend wzrostowy na giełdzie,
  • Spadające noże – określenie spółek, których kurs mocno spada. Najlepiej nie kupować tego typu spółek, gdyż nigdy nie wiadomo, gdzie jest dno takiego ruchu,
  • Spread – różnica między najwyższą ofertą kupna, a najniższą ceną sprzedaży,
  • Ticker – jest to 3-znakowy skrót spółki, która emituje akcje,
  • Zwała – jest to gwałtowny spadek kursu określonych akcji.

Kurs inwestowania w fundusze inwestycyjne

Niezbędna wiedz, która pozwala na rozpoczęcie świadomego pomnażania oszczędności na rynku funduszy inwestycyjnych. To darmowy kurs inwestowania, który oferowany jest przez Opiekuna Inwestora. 

kurs podstawy inwestowania na giełdzie. Szkolenia z zakresu rynku kapitałowego

Czego można nauczyć się podczas kursu?

Jest to praktyczna wiedza na temat podstawowych zasad inwestowania. Dzięki tym podstawom inwestor będzie w stanie zrozumieć, w jaki sposób działają fundusze inwestycyjne.

  • Oszczędność pieniędzy – warto wiedzieć, że większość osób, które korzystają z funduszy inwestycyjnych, niepotrzebnie przepłaca. Dzięki szkoleniu można dowiedzieć się, jak uniknąć prowizji, które związane są z inwestowaniem,
  • Mity związane z inwestowaniem, np. uśrednianie, zyski w długim terminie, itp.,
  • Wystarczy posiadanie podstawowej wiedzy. Aby stosować proste techniki związane z inwestowaniem, nie trzeba być ekspertem,
  • Oszczędność czasu – aby inwestycje były skuteczne, trzeba monitorować swoje inwestycje. Szkolenie z inwestowania pozwoli na poznanie narzędzi, które umożliwiają oszczędzanie czasu oraz nadzorowanie inwestycji.

Przegląd zawartości kursu

Kurs można otrzymać na skrzynkę e-mail i zawiera on 14 lekcji:

  • Rynku finansowe – to podstawy – obligacje skarbowe i korporacyjne, lokaty, Forex, czyli wszystko co należy wiedzieć na temat różnych możliwości inwestycyjnych,
  • Giełda – nie ma możliwości rozmawiania na temat funduszy inwestycyjnych bez poznania zasad funkcjonowania giełdy. Giełda to akcje spółek i temat ten obejmuje dwie lekcje w tym kursie,
  • Podstawy funduszy – najczęściej występujący błąd osób inwestujących to nieodpowiednia interpretacja wyrażenia – w funduszach pieniędzmi inwestorów zarządzają profesjonalności. Jest to oczywiście prawda, jednak zarządzanie rozumiane jest w inny sposób,
  • Podział funduszy – podziałów jest naprawdę sporo. W tym przypadku podany jest najbardziej praktyczny podział, wraz z krótkim opisem określonych grup funduszy. To również wpływa na wyniki inwestowania.

Od czego zacząć naukę inwestowania na giełdzie papierów wartościowych?

Przede wszystkim najlepiej zaznajomić się z pojęciami, które związane są z inwestowaniem i ekonomią. Bez tego nauka inwestowania na giełdzie będzie przebiegać powoli, ponieważ inwestor nie będzie rozumiał o czym czyta. Kluczową zasadą jest fakt, że każda inwestycja związana jest z ryzykiem. Wszelkie treści, które twierdzą inaczej, są niewłaściwe i nierzetelne. 

Dużą pomocą w nauce zapewnia znajomość języka angielskiego, gdyż większość literatury w temacie inwestowania powstała właśnie w tym języku.

Kursy online

Po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami, inwestor może przystąpi do nauki bardziej zaawansowanych treści. Warto skorzystać z kursów przez internet, gdyż dzięki temu można usystematyzować sobie wiedzę. Często są one bezpłatne albo trzeba zapłacić za nie symboliczną kwotę. Materiały edukacyjne często oferowane są przez firmy brokerskie, które udostępniają platformy inwestycyjne. Decydując się na wybór szkolenia z inwestowania na giełdzie, najlepiej wybierać takie, które stymulują jak największą ilość zmysłów. 

Dobre kursy inwestowania na giełdzie mają w swoim zakresie ćwiczenia, dzięki czemu uczestnik może sprawdzić oraz utrwalić swoją wiedzę. Im materiał będzie bardziej wciągający, tym kursant więcej z niego wyniesie.

Konto demo oraz symulatory giełdowe

Inwestowanie na giełdzie to umiejętność przede wszystkim praktyczna. Jest wiele osób, które mają szeroką teoretyczną wiedzę finansową, jednak nie są w stanie poruszać się w świecie inwestowania. Najlepszy sposób na to, aby zdobyć umiejętności inwestowania, to jak najszybsze przejście do praktyki. Jednak nie trzeba od razu ryzykować utraty własnych pieniędzy, ponieważ w internecie można znaleźć wiele różnych symulatorów giełdowych.

Kurs inwestowania na giełdzie. Specjaliści rynku kapitałowego

To narzędzie bardzo często występuje w ofercie brokerów, a także instrumentów pochodnych, jako tzw. konto demo. Obie opcje zwykle dają inwestorom do dyspozycji wirtualne pieniądze, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które początkujący inwestor może użyć w celu bezpiecznej nauki na własnych błędach (pisaliśmy m.in. Inwestowanie dla początkujących).

Symulator gry giełdowej pozwala także na wyćwiczenie sprawnego poruszania się na platformie inwestycyjnej, a także przetestowanie jej wszystkich funkcjonalności.

Nauka podstaw inwestowania przy pomocy tego narzędzia powinna być jednak krokiem przejściowym. Dopóki inwestor nie obraca prawdziwymi pieniędzmi, dopóki nie pozna, jakie emocje wchodzą w grę w przypadku inwestowania.

Inwestowanie niewielkich kwot

Dopiero w chwili włączenia do gry swoich pieniędzy, osoba inwestująca będzie w stanie ocenić, ile ma wiedzy oraz doświadczenia, a także poznać swoje zachowania. W chwili, kiedy do gry wchodzą prawdziwe emocje, np. strach, chciwość czy stres, inwestorzy często podejmują decyzje, które nie są zgodne z ich planami i celami inwestycyjnymi.

Dobry sposób na naukę inwestowania na giełdzie, to również zapisywanie swoich zachowań w różnych sytuacjach, takich jak dokonywanie ważniejszych transakcji, a także jakie motywacje wtedy kierowały inwestorem. Dzięki prowadzeniu tego typu notatek, inwestor w każdej chwili może zajrzeć do nich i przeanalizować na jakim etapie popełniał błędy, aby w przyszłości ich uniknąć.

Na początku najlepiej przeznaczyć na inwestowanie małe kwoty, które nie są dla inwestora znaczące (pisaliśmy m.in. W co inwestować małe kwoty). Wówczas nawet jeśli je straci (a początkowy kapitał w większości przypadków zostaje utracony, co jednak nie powinno w żaden sposób zrażać inwestora do dokonywania dalszych inwestycji), nie będzie mu tak żal (pisaliśmy m.in. Ile osób traci na giełdzie). Na inwestowanie nie należy przeznaczać pieniędzy, które będą za chwilę potrzebne albo mają być przeznaczone na inne ważne cele czy też bieżące wydatki.

W żadnym wypadku nie należy również zapożyczać się u znajomych czy w firmach pożyczkowych po to, aby mieć pieniądze na inwestowanie. Jeśli osoba postępuje w ten sposób, jest to już hazard, a nie inwestowanie na giełdzie. Tego typu praktyk należy się bezwzględnie wystrzegać.

Jak najlepiej poszerzać wiedzę z inwestowania?

Po poznaniu podstaw z inwestowania na giełdzie, a także postawieniu pierwszych kroków w inwestycjach, przychodzi czas na dalsze poszerzanie wiedzy.

Literatura

Dostępnych jest wiele rzetelnych książek na rynku, które dotyczą na giełdzie. Kurs inwestowania na giełdzie to podstawa, a książki będą dobrym uzupełnieniem. Wybierając literaturę, najlepiej kierować się doświadczeniem autora. Nauka inwestowania przez książki ma dużą zaletę, gdyż czytelnik dostaje usystematyzowany opis konkretnego zagadnienia. To pozwala spojrzeć na rynek w szeroki sposób, a także na procesy, które na nim zachodzą. Z kolei wadą jest jednak niewielki stopień, w jakim inwestor zapamiętuje w ten sposób wiedzę, a także to, że czytanie jest czasochłonne.

Seminaria oraz webinary

Jeśli chodzi o przyswajalność wiedzy to jest to prawdopodobnie najlepsza metoda nauki inwestowania na giełdzie. Bywa jednak bardzo kosztowna. Jeśli chodzi o szkolenia stacjonarne, to dużą zaletą jest fizyczny kontakt z prowadzącym oraz pozostałymi uczestnikami. Umożliwia to zadanie na bieżąco pytań, a także na wymienianie się doświadczeniami.

Podstawy inwestowania na giełdzie

Podobną możliwość dają webinary online, choć w nieco mniejszym zakresie. Ponadto, firma zdalna mniej kosztuje. Wybierając szkolenia, tak jak w przypadku literatury najlepiej kierować się CV autora. Na rynku niestety funkcjonuje sporo nierzetelnych szkoleniowców, szczególnie w obszarze Forex.

Artykuły, blogi oraz podcasty

To dobra forma na poszerzanie wiedzy, która dotyczy poszczególnych zagadnień, a ponadto także mało czasochłonna. Z drugiej strony jest to również ich wada, gdyż ze względu na ograniczoną długość, nie można kompleksowo omówić wszystkich zagadnień jednocześnie. Z drugiej strony niedługie artykuły pozwalają na łatwe zapamiętywanie zawartych w nich treści.

Giełda Papierów Wartościowych – fora internetowe

Dzięki forom internetowych inwestorzy mogą wymieniać się doświadczeniami. Jednak korzystając z tego rodzaju źródła wiedzy, należy odpowiednio filtrować treści, gdyż sporą część osób zamieszcza na takich forach nieprawdziwe informacje albo próbuje przy ich pomocy dokonywać nielegalnych praktyk, które dotyczą manipulowania kursem instrumentów finansowych.

Sprawdź także: Fundusze inwestycyjne czy warto

Największym niebezpieczeństwem w przypadku forum jest to, że treści, które inwestor przeczyta, w nieświadomy sposób mogą wpływać na jego decyzje inwestycyjne. Jeśli inwestor będzie zbyt często zaglądał na fora internetowe, może zachęcić go to do podążania za trendem, zamiast własną strategią (pisaliśmy m.in. Porady giełdowe).

Na forum internetowym mało kto również przyzna się do swoich porażek. Większość inwestorów chce pokazać się z jak najlepszej strony. W chwili, gdy po paśmie sukcesów pojawią się porażki, często spada także ilość postów, które są przez niego publikowane.

Kursy inwestowania na giełdzie to dobry sposób na naukę dla osób początkujących oraz poszerzenie wiedzy dla osób bardziej zaawansowanych na temat giełdy i rynków finansowych. W zależności od preferencji można korzystać z kursów bezpłatnych lub płatnych. Zakres szkolenia zwykle dostępny jest do wglądu, dzięki czemu przyszły kursant wie, czego dokładnie będzie się uczył.

Podziel się