L4 online – czy da się załatwić zwolnienie lekarskie przez internet? Czy poprzez telefoporadę lekarz może ustalić faktyczny stan zdrowia i niezdolność do pracy z powodu choroby i wystawić e-ZLA przez internet? Postęp technologiczny i rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że wiele spraw można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Co, co kiedyś było niemożliwe, dziś jest na porządku dziennym.
W domu, siedząc wygodnie na kanapie, można zrobić zakupy, załatwić sprawy w urzędzie, znaleźć fachowca do wykonania remontu czy kupić bilet na zagraniczną wycieczkę. Internet pozwala również na zdalną wizytę u lekarza i otrzymanie L4 online. Dla wielu osób e-wizyty brzmią nieco dziwne. Jak lekarz może postawić diagnozę bez badania? Ale taka forma konsultacji staje się coraz częstsza i trzeba się do nie przyzwyczaić.
Co to jest L4 online?
L4 online to elektronicznie zwolnienie lekarskie, które może wystawić każdy lekarz. Aby otrzymać dokument, nie trzeba iść do przychodzi. Wystarczy umówić zdalną konsultację ze specjalistą, który postawi diagnozę i w razie potrzeby wystawi L4 online, dokument zwalniający ze świadczenie pracy. W trakcie konsultacji lekarz może zapoznać się z wynikami pacjenta (można pokazać je przez kamerę) lub wystawić skierowanie na dalsze badania.
Konsultacja może odbyć się poprzez rozmowę telefoniczną lub online. Forma jest zależna od preferencji lekarza oraz możliwości pacjenta. Dostępność wizyt online wyraźnie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Jest to spowodowane pandemią koronawirusa, która opanowała cały świat, również Polskę. W celu ograniczenia zakażeń kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do minimum.
Przychodnie lekarskie przestały przyjmować pacjentów stacjonarnie. Aby skorzystać z pomocy lekarza, należy zadzwonić do placówki i umówić się na teleporadę. W sytuacji, gdy lekarz uzna, że konieczne jest obejrzenie pacjenta, możliwe jest skorzystanie z tradycyjnej wizyty. Mimo mniejszej ilości zachorowań i powolnego wygaszania pandemii, wizyty online stały się jednym ze sposobów kontaktu z lekarzami.
Pisaliśmy m.in. Staż z urzędu pracy a ciąża, urlop i zwolnienie lekarskie
Jak działa zwolnienie elektroniczne?
W Polsce e-zwolnienia znane są od 1 stycznia 2016 roku, a obowiązkowe stały się od 1 grudnia 2018 roku. Powstały w celu zaoszczędzenia czasu zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jeżeli wizyta odbywa się zdalnie, lekarz nie bada pacjenta, ale zapoznaje się z jego dokumentacją i, gdy zachodzi taka konieczność, wypisuje zwolnienie. Robi to, korzystając ze specjalnego systemu.
Potrzebny jest PESEL pacjenta, reszta danych dostępna jest w systemie. W przeciwieństwie do zwolnień sprzed kilku lat obecnie nie ma potrzeby drukowania e-ZLA. L4 przekazywane jest drogą elektroniczną do systemu ZUS i zostaje zapisane na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek. Jeżeli pracodawca posiada profil PUE, to może uzyskać dostęp do wystawionego zwolnienia.
Jeżeli firma nie posiada tego profilu, to niestety pacjent musi osobiście dostarczyć wydrukowany dokument. Na szczęście większość pracodawców idzie z duchem czasu, korzysta z dostępnych udogodnień i posiada potrzebny profil. W dobie zwykłych zwolnień pacjent miał 7 dni, aby zwolnienie dostarczyć do pracodawcy lub, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, do ZUS-u.
Czytaj także: L4 w weekend
Oczywiście, lekarz ma nadal możliwość wydrukowania zwolnienia, ale coraz mniej pacjentów wyraża taką prośbę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnień elektronicznych. Zniknęły zbędne formalności, L4 online może być wystawione szybko, bez zbędnego stresu.
Jak wygląda zdalna konsultacja z lekarzem? Jak pójść na L4?
Aby otrzymać L4 online, należy umówić się na e-wizytę. Można wybrać lekarza pracującego na NFZ lub prywatną placówkę. Konsultacja możliwa jest u lekarzy każdej specjalności. Najważniejszą częścią zdalnej wizyty jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Lekarz musi zebrać wszystkie niezbędne informacje, pozwalające przeprowadzić proces diagnostyczny. W trakcie rozmowy lekarz zapyta o:
- ogólny stan zdrowia,
- objawy i dolegliwości, które skłoniły pacjenta do wizyty,
- przyjmowane leki i choroby przewlekłe,
- dotychczasowy sposób leczenia,
- ewentualne wyniki badań.
Dopiero na podstawie zebranych badań, specjalista może postawić diagnozę i zdecydować, czy pacjentowi potrzebne jest L4 online. Czasami lekarz zleca choremu dodatkowe badania i diagnozę stawia na kolejnej wizycie, po zapoznaniu się z wynikami.
Jak wygląda proces wystawiania L4 online?
Jeżeli lekarz stwierdza, że stan zdrowia wymaga, aby pacjent został w domu, wystawia L4 online. Nie potrzebuje do tego druczków, tylko komputera z dostępem do internetu. Lekarz nawiązuje połączenie z systemem i na podstawie numeru PESEL identyfikuje pacjenta. Dane są bezpieczne, strona jest szyfrowana, przestrzegane są przepisy związane z RODO.
Pisaliśmy m.in. Kiedy ZUS wypłaci zasiłek
W systemie, o ile pacjent już wcześniej korzystał z e-wizyty, znajdują się informacje na temat wcześniejszego leczenia, ubezpieczenia oraz pracodawców. Dzięki temu lekarz nie musi uzupełniać danych, wpisuje tylko okres niezdolności do pracy i wysyła dokument do pracodawcy. Całość trwa kilka minut. Pacjent, który ma założone Internetowe Konto Pacjenta, ma wgląd do swojej historii leczenia.
Aha – jeśli szukasz w internecie porad typu „Jak symulować chorobę żeby dostać L4” albo „L4 do kupienia”, to lepiej tego nie rób. W razie ustalenia, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione bezpodstawnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych cofa zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia, a pracodawca może wobec pracownika wyciągnąć konsekwencje służbowe.
Należy mieć na uwadze, że ZUS ma prawo kontrolować wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.
Widzi również wystawione e-zwolnienia oraz wypisane recepty i informacje o dawkowaniu leków. Dokumenty może samodzielnie wydrukować, ale są bez pieczątki, dlatego mogą być użyte jedynie w celach informacyjnych.
Jak znaleźć lekarza, który wystawia L4 online?
Obecnie niemal każdy lekarz przyjmuje zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Aby znaleźć specjalistę, wystarczy włączać komputer i w wyszukiwarkę wpisać wizyta online i potrzebną specjalizację lekarza. Pojawi się mnóstwo ofert.
Warto poczytać opinię i wybrać specjalistę, który jest polecany przez innych pacjentów. Innym sposobem znalezienia lekarza jest wejście na stronę wybranej placówki, która oferuje zdalne usługi.
Potem wystarczy zadzwonić lub wypełnić formularz online, a lekarz w ustalonym czasie połączy się z pacjentem. W sieci są również platformy, które skupiają zdalne usługi medyczne. Są tam dostępni lekarze wszystkich specjalności, dla dzieci i dorosłych. Każdy potrzebujący może zamówić wizytę dla siebie lub osób z rodziny. Jeżeli wizyta dotyczy dziecka, lekarz może wystawić opiekunowi L4 online w związku z opieką nad dzieckiem.
Oczywiście można również zadzwonić do swojej przychodni i poprosić o telekonsultację z wybranym lekarzem pierwszego kontaktu.
Lekarze jakich specjalności oferują e-wizyty?
Obecnie niemal każdy specjalista udostępnia zdalne konsultacje. Oczywiście są momenty, kiedy potrzebny jest kontakt bezpośredni, ale wiele schorzeń można leczyć bez wychodzenia z domu. E-wizyty, na których można wystawić L4 online, są szczególnie korzystne dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub tych, które potrzebują niezwłocznej konsultacji. Chorzy mogą skorzystać z usług takich specjalistów jak:
- internista,
- pediatra,
- psychiatra,
- ginekolog,
- ortopeda,
- neurolog,
- okulista,
- laryngolog,
- kardiolog,
- hematolog,
- alergolog,
- pulmonolog,
- onkolog,
- endokrynolog,
- gastrolog,
- nefrolog,
- stomatolog,
- urolog,
- i wielu innych.
L4 online może wystawić zarówno lekarz, jak i asystent medyczny. Specjalista nie ma prawa odesłania pacjenta po zwolnienie do lekarza pierwszego kontaktu. Warto o tym pamiętać i w razie problemów, upominać się o swoje prawa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje zwolnienie lekarskie online.
Cena L4 online zależna jest od wielu czynników, głównie od wybranej placówki oraz lekarza. Najczęściej koszt wizyty, na której lekarz może wystawić L4 online to 60-250 zł. Droższe są wizyty u znanych specjalistów, ze stopniami naukowymi. Zwolnienie lekarskie online wystawione przez lekarza, przyjmującego w ramach NFZ nic nie kosztuje. Wystawiane jest za darmo, pacjent nie płaci również za wizytę.
Czytaj także: Niższe wynagrodzenie na L4 w ciąży
Co trzeba wiedzieć o zwolnieniach lekarskich online?
Zwolnienie lekarskie online jest tak samo honorowane jak dokument w wersji papierowej. Gwarantuje takie same prawa do otrzymania zasiłku chorobowego i pielęgnacyjnego. Osoba przebywająca na L4 otrzymuje 80% wynagrodzenia. Kobietom ciężarnym oraz osobom, które są na zwolnieniu ze względu na wypadek w pracy lub w drodze do pracy, przysługuje 100% wynagrodzenia.
Pisaliśmy m.in. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży
Osoba, która jest na L4 nie może zostać zwolniona. Bardzo ważne, aby każdy, kto otrzyma e-zwolnienie online wykorzystał je zgodnie z przeznaczeniem. W tym czasie trzeba odpoczywać, wskazane jest, aby chory przebywał w domu, pod adresem, który został podany lekarzowi. W tym czasie L4 zakazane jest wykonywanie pracy zarobkowej oraz prac w domu, np. remontu.
Niektóre osoby symulują, biorę e-zwolnienie online, aby wyremontować dom lub wyjechać na wakacje. Jeżeli pracodawca dowie się, że pracownik oszukuje, ma prawo go zwolnić na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy.
L4 online, podobnie jak zwolnienie tradycyjne, można wystawić wstecz. Pracownik, który z różnych przyczyn nie mógł odwiedzić lekarza na początku choroby, może otrzymać do e-zwolnienie wstecz do trzech dni poprzedzających badanie. Wyjątek stanowi zwolnienia online od psychiatry, które mogą być wystawione wstecz na okres wcześniejszy niż 3 dni. Oczywiście nie należy tego nadużywać i lepiej iść do lekarza zaraz, gdy pojawią się niepokojące objawy.
Na zwolnieniu lekarskim można przebywać łącznie 6 miesięcy, czy 182 dni. W tym okresie wypłacany jest zasiłek chorobowy. Wyjątkiem jest ciąża, w czasie której kobieta może przebywać na L4 aż 270 dni. W przypadku, gdy po 6 miesiącach stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy, pracownik może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Na świadczeniu można przebywać 12 miesięcy.
Wiele osób, które potrzebuję szybko zwolnienie lekarskie, zastanawiają się, czy jego wystawienie jest zależne od rodzaju zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Przysługuje im 80% wynagrodzenia, składki odciągane są z wynagrodzenia. Inaczej wygląda sprawa w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia.
Pisaliśmy m.in. Studentka w ciąży
W takim przypadku pracownik sam decyduje, czy chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli tak, musi samodzielnie opłacać składki w Zakładzie Usług Społecznych. Aby otrzymać zwolnienie, składa musu być pobierana przez co najmniej 90 dni z rzędu.
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie?
E-wizyta u lekarza nie zawsze kończy się wystawieniem zwolnienia lekarskiego online. Czasami lekarz po przeprowadzeniu wywiadu stwierdza, że pacjent nie musi pozostać w domu. Stan zdrowia nie przeszkadza w pracy czy nauce. Jednak wiele wizyt kończy się otrzymaniem L4 online. Prawo do zwolnienia przysługuje osobom chorym lub tym, które opiekują się chorym dzieckiem lub członkiem rodziny.
Chora osoba nie powinna narażać innych osób na zakażenia, dlatego powinna pozostać w domu. W trakcie choroby spada koncentracja, ból umożliwia skupienie, dlatego również z tego powodu należy wziąć e-zwolnienie online. Rodzice mają prawo do opieki nad dziećmi. 60 dni zwolnienia przysługuje rodzicom dzieci do ukończenia 14 roku życia. Jeżeli dziecko skończy 14 lat, opiekunowie mają prawo do 14 dni zwolnienia.
Kiedy konieczna jest osobista wizyta u lekarza?
W niektórych przypadkach nie można umówić się na teleporadę, a tym samym szybko uzyskać e-zwolnienie. Od 16 marca 2021 r. zmieniły się przepisy i zostały ustalone grupy, które muszą osobiście stawić się w gabinecie. Są to:
- dzieci poniżej 6 roku życia, chyba że planowana jest wizyta kontrolna,
- pacjenci z chorobami przewlekłymi, który stan nagle się pogorszył,
- pacjenci, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej,
- pacjenci, którzy są pierwszy raz u wybranego lekarza pierwszego kontaktu lub położnej,
- pacjenci, którzy nie zgadzają się na wizytę zdalną. Wyjątek stanowią osoby z podejrzeniem zakażenia Covid-19..
Kiedy umówić się na teleporadę?
Są sytuacje, kiedy wiele osób zastanawia się, jak dostać szybko zwolnienie lekarskie. Nagłe pogorszenie zdrowia umożliwia wyjście do pracy, dlatego trzeba szybko działać. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z teleporady. Taka forma pomocy wskazana jest w sytuacji, gdy:
- występuje podejrzenie zakażeniem wirusem SARS-COV-2,
- potrzebna jest recepta na leki, przyjmowane długotrwale,
- potrzebne jest zaświadczanie o stanie zdrowia,
- potrzebne jest zwolnienie online, ponieważ silny ból, np. ucha czy głowy, umożliwia pracę zawodową,
- potrzebna jest wizyta kontrolna po zakończonym leczeniu.
Potrzebuję szybko zwolnienie lekarskie – co robić?
Co zrobić, gdy jest potrzebne L4, a lekarz pierwszego kontaktu ma zajęte wszystkie terminy. W takim wypadku pozostaje skorzystanie z płatnej wizyty online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę lekarz online i pojawi się wiele możliwości. Najprościej wejść na stronę portalu medycznego i wypełnić formularz. Można wybrać lekarza internistę lub jednego z wielu specjalistów.
Konsultacja online odbywa się po wniesieniu wymaganej opłaty. Najczęściej na kontakt z lekarzem nie czeka się długo. Większość zdalnych wizyt odbywa się w ciągu 1-2 godziny od wysłania zgłoszenia. Najdłużej czeka się na lekarzy specjalistów, a szczególnie na specjalistów chorób zakaźnych. W trakcie komercyjnej konsultacji można otrzymać L4 online, e-receptę i e-zwolnienie. Trzeba wiedzieć, że płaci się za samą wizytę. Wystawnie e-zwolnienia czy innych zaświadczeń wliczone jest w cenę usługi.
Wiele portali udostępnia dodatkowo kontakt z lekarzem po konsultacji. Pacjenci w ciągu 24 godzin mogą zadać pytanie lekarzowi poprzez czas lub drogą mailową.
Jakie zalety ma e-wizyta?
Zdalna wizyta to forma kontaktu z lekarzem bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem telefonu lub komputera. Mimo że na początku wiele osób podchodziło do tej formy dość sceptycznie, to obecnie większa część społeczeństwa przyzwyczaiła się, że wizyta u lekarza może odbywać się w ten sposób. E-wizyta zyskała popularność w dobie koronawirusa. Jej główne zalety to:
- Oszczędność czasu – każdy z nas wie, jak wyglądają wizyty w przychodni, u lekarza pierwszego kontaktu. Tłumy pacjentów przed gabinet, kłótnie dotyczące kolejności wchodzenia do gabinetu. Po co się na to narażać? Lepiej wybrać poradę telefoniczną i szybko otrzymać L4 online.
- Ograniczony kontakt z innymi ludźmi – w przychodniach przebywa masa chorych ludzi, w powietrzu unoszą się wirusy, dlatego bardzo łatwo dochodzi do zakażenia. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, lepiej wybrać zdalną formę konsultacji. Przez telefon czy laptop wirusy nie przenikną, dlatego nie ma ryzyka zachorowania.
- Możliwość skorzystania z konsultacji u specjalisty z innego miasta – w małych miastach trudno o dostęp do dobrych specjalistów. Lekarze niektórych specjalności przyjmują tylko w dużych ośrodkach medycznych, a to wiąże się z koniecznością wyjazdu, pociąga za sobą duże koszty. Dzięki e-wizytom można umówić się na znanego specjalisty, uzyskać poradę, skonsultować wyniki, a w razie potrzeby otrzymać L4 online.
- Lekarz może również wystawić skierowanie do szpitala, w którym pracuje. Dzięki nowoczesnym technologiom pacjenci mogą leczyć się tak, gdzie chcą. Nie są skazani na rejonowego lekarza, który nie zawsze jest dobrym specjalistą (czytaj także: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu).
- Mniejsze skrępowanie – wizyta u lekarza zawsze często wywołuje stres. Część osób czuje się skrępowana, nie umie opowiadać lekarzowi o swoich dolegliwościach. Teleporady zmniejszają zdenerwowanie. Przez telefon, bez kontaktu w cztery oczy, łatwiej wyjaśnić przyczyny wizyty, wymienić objawy, nawet te wstydliwe i poprosić o wystawienie L4 online.
- Komfort i wygoda – dzięki e-wizytom nie trzeba wychodzić z domu. Jest to szczególnie przydatne w okresie złego samopoczucie, gorączki czy silnych dolegliwości bólowych. Z lekarzem można rozmawiać, leżąc w łóżku. Brak konieczności wychodzenia z domu i narażania się na niekorzystne warunki pogodowe, pozwala skrócić czas trwania choroby.
Teleporady są szczególnie wskazane dla osób zapracowanych, starszych, niepełnosprawnym, rodzicom małych dzieci, które z braku czasu lub z innych przyczyn, nie mogą udać się osobiście do lekarza. Jeżeli lekarz zdecyduje o wystawieniu e-zwolnienia online, nie trzeba się po nie zgłaszać. Automatycznie trafia we wskazane miejsca.
Brak granic – teleporady to świetna opcja dla osób, które mieszkają za granicą i pilnie chcą się skontaktować z lekarzem. Przyjazd z reguły nie jest od razu możliwy, a dzięki możliwościom, jakie daje internet, każdy, bez względu na to, gdzie mieszka, może omówić swój problem i uzyskać poradę.
Czy e-zwolnienie lekarskie ma jakieś minusy? Wystawienie zwolnienia lekarskiego przez internet
W czasie, kiedy nie funkcjonowały e-zwolnienia, pracownik, który stwierdził, że woli pracować, niż leczyć się w domu, mógł nie przekazać dokumentu pracodawcy. L4 online nie daje takiej możliwości. Druk od razu trafia do ZUS-u i zakładu pracy. Pracodawca wie, że podwładny nie jest zdolny do pracy i nie powinien dopuścić go do wykonywania obowiązków.
Osoba chora nie powinna szukać sposobu, jak uniknąć zwolnień lekarskich. Czasami lepiej zostać kilka dni w domu, otrzymać mniejsze wynagrodzenie, ale wyleczyć się i nie narażać innych na ryzyko zakażenia.
L4 online szybko trafia do zakładu pracy, dlatego pracodawca, osoba przez niego wyznaczona lub ZUS mają prawo skontrolować pracownika. Chory powinien przebywać pod adresem, który podał przy wystawianiu zwolnienia.
Jeżeli w tym czasie nie ma go w domu, kontrola powinna zostać ponowiona, a pracownik musi złożyć stosowne wyjaśnienie. Uznanym powodem nieobecności może być wyjście do lekarza, na rehabilitacje czy do apteki. Jeżeli okaże się, że chory wykorzystuje zwolnienie od pracy niezgodny z jego przeznaczeniem, sporządzany jest protokół, na podstawie którego odebrane zostaje prawo do wynagrodzenia za okres choroby.
Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który dopuścił się oszustwa. L4 online to bardzo pomocne rozwiązanie (pisaliśmy m.in. tutaj: Za co pracodawca może zwolnić pracownika). Przyśpiesza pracę lekarzom, zapewnia komfort pacjentom, pozwala szybko przekazać informacje pracodawcy o nieobecności pracownika. Jego zdobycie nie zajmuje wiele czasu, okres oczekiwania na zdalną wizytę niej jest długi, rzadko przekracza kilka godzin.
Warto korzystać z tej nowoczesnej formy, ale trzeba pamiętać, że są sytuacje, kiedy bezpośredni kontakt z lekarzem jest konieczny. W przypadku zagrożenia życia nie można zwlekać, tylko od razu zgłosić się po pomoc.
L4 online za darmo
L4 – ten skrót jest dobrze znany każdemu, kto posiada umowę o pracę. To nic innego jak dokument wystawiony przez lekarza potwierdzający niezdolność danej osoby do pracy przez konkretny czas. Dzięki temu możliwe jest tymczasowe niewypełnianie swoich obowiązków związanych z miejscem zatrudnienia i jednoczesne zachowanie swojej pensji. Prawo do skorzystania z takiego zwolnienia lekarskiego ma każdy pracownik zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego.
Najbardziej popularnym sposobem jego otrzymania jest osobiste stawienie się w gabinecie lekarskim na konsultacji. Warto wiedzieć jednak, że w wielu przypadkach można oszczędzić sobie wychodzenie z domu i załatwienie wszystkich formalności za pośrednictwem sieci internetowej oraz rozmowy telefonicznej.
L4 online za darmo – czy pracodawca ma obowiązek je zaakceptować?
Wiele osób dosłownie boi się ubiegać o zwolnienie lekarskie online za darmo z obawy przed tym, że pracodawca uzna taki dokument za nieważny. Zupełnie niepotrzebnie – nie ma znaczenia czy L4 zostanie wystawione w sposób tradycyjny, czy zdalny. W obu przypadkach posiada ono taki sam status prawny. W związku z tym pracodawca nie może odmówić przyjęcia tego dokumentu.
Kiedy warto zdecydować się na wizytę lekarską online?
Głównym założeniem wprowadzenia konsultacji lekarskich online na NFZ było skrócenie kolejek w gabinetach stacjonarnych. Dlatego to rozwiązanie może ułatwić życie nie tylko osobie starającej się o L4 ale również innym pacjentom, których fizyczna obecność u lekarza jest niezbędna. Kiedy więc lepiej zostać w domu i zdecydować się na zdalną wizytę aby uzyskać zwolnienie lekarskie online za darmo? Oto kilka przykładów
- Masz typowe objawy przeziębienia lub grypy – wiele osób choruje na sezonowe infekcje, szczególnie w tak zwanym okresie przejściowym. Jeżeli masz objawy typowe dla grypy (tj. bóle mięśni i stawów, gorączka, kaszel) oraz wiesz, że osoby z najbliższego otoczenia były niedawno diagnozowane na grypę to lepiej zostań w domu. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się wirusa oraz będziesz czuć się bardziej komfortowo a lekarz nawet zdalnie będzie w stanie zaproponować Ci skuteczny plan leczenia.
- Masz zatrucie pokarmowe – to coś, co zdarza się każdemu. W takim sytuacjach, nie ma sensu się męczyć i osobiście pojawiać się w gabinecie lekarskim. Po dokładnym opisaniu objawów możesz liczyć na L4 online za darmo.
- Musisz zająć się swoim krewnym – jesteś prawnym opiekunem/opiekunką dziecka lub osoby niezdolnej do samodzielnego funkcjonowania? W takich sytuacjach uzyskanie L4 online również nie będzie najmniejszym problemem.
Zwolnienie lekarskie online za darmo – jakie ma zalety?
Niewątpliwe największą zaletą zwolnienia lekarskiego online jest możliwość konsultacji stanu swojego zdrowia ze specjalistą w sposób zdalny. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na rejestrację oraz czekanie w kolejkach. Warto jednak podkreślić jeszcze jeden nie mniej istotny aspekt. Mając L4 w formie zdalnej nie musisz dostarczać go do pracodawcy. Dzięki zintegrowanemu systemowi lekarz za pomocą ogólnopolskiego systemu dostarczy wiadomość do pracodawcy oraz ZUSu. Ty dzięki temu możesz skupić się na powrocie do zdrowia.
Co warto wiedzieć starając się o L4 online za darmo? Jak poprosic o l4
Wizyta lekarska bez fizycznego stawiania się w gabinecie lekarskim pod względem prawnym jest traktowana jak tradycyjne spotkanie tego typu pod pewnym warunkiem. Lekarz prowadzący wizytę ma obowiązek porozmawiać z pacjentem. Oznacza to, że samo wypełnienie ankiety online w której dokładnie należy określić swoje dolegliwości nie wystarczy. Musi dojść do rozmowy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, nie mogą jej zastąpić komunikaty pisemne.
Dlatego aby otrzymać zwolnienie lekarskie online za darmo, należy zapisać się na zdalną wizytę do specjalisty pracującego w ramach funduszy NFZ a następnie czekać na telefon. Większość poradni funkcjonujących online uprzedza swoich pacjentów o orientacyjnym czasie oczekiwania.
Należy go bezwzględnie przestrzegać ponieważ w przypadku kilkukrotnego nieodebrania połączenia przychodzącego wizyta zostaje odwołana i nie ma co liczyć na uzyskanie L4. Nawet jeżeli rzetelnie wypełniłeś/wypełniłaś ankietę, która została udostępniona podczas rezerwacji wybranego terminu.
Ponadto, należy liczyć się z tym, że L4 online za darmo zazwyczaj jest wystawiane na okres nie dłuższy niż siedem dni. Przy przewlekłych schorzeniach, bądź przedłużającej się chorobie lekarz prawdopodobnie zaleci fizyczne odwiedzenie jego gabinetu (bądź innego specjalisty) w celu dokładnej weryfikacji stanu zdrowia pacjenta.
Usługi lekarskie online mają na celu ograniczenie kolejek wynikających z dużej liczby pacjentów, którzy nie wymagają fizycznego kontaktu z lekarzem. Jeżeli jednak okazuje się, że dany przypadek jest poważniejszy niż się to na początku wydawało, przeciąganie wizyt zdalnych nie jest praktykowane.
Co powiedzieć lekarzowi żeby dostać l4 na tydzień? Jak poprosić o zwolnienie lekarskie? Da się załatwić L4 online teraz, jak już nie ma pandemii? Potrzebuje zwolnienie lekarskie online za darmo, bo nie mam jak się umówić do lekarza na wizytę.
Gdzie można szybko dostać L4 online? Chodzi mi o takie, gdzie jest konsultacja lekarska przez internet albo telefon i lekarz wystawia L4 i ono jest od razu na PUE
Zwolnienie lekarskie przez internet
Zwolnienie lekarskie przez internet obowiązuje w Polsce od 2018 roku. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga wychodzenia z domu, czekania w kolejce do lekarza oraz dostarczania druku do pracodawcy. Czy L4 online może wystawić każdy lekarz? Jak wygląda zdalna konsultacja ze specjalistą?
Zwolnienie lekarskie przez internet – co to jest?
Zwolnienie lekarskie online zastąpiły zwolnienia papierowe, które funkcjonowały do 2018 roku. Obecnie są wystawiane przez lekarzy wszystkich specjalności, zarówno w trakcie wizyt stacjonarnych, jak i online. Dokument jest tak samo honorowany przez pracodawców, zwalnia od świadczenia pracy. Wystawiany jest w trakcie konsultacji ze specjalistą, która może odbyć się stacjonarnie, online lub telefonicznie. W trakcie spotkania online lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, prosi o dokładne opisanie niepokojących objawów, zapoznaje się z jego wynikami. Jeżeli jest taka konieczność, zleca dalszą diagnostykę lub wystawia e-zwolnienie. Obecnie bardzo dużo ludzi korzysta z tej formy konsultacji lekarskich. Początkowo było to spowodowane epidemią koronowirusa, która wymusiła ograniczenie działania przychodni lekarskich oraz zmusiła ludzi do pozostania w domu. Osoby, które potrzebowały kontaktu z lekarzem, musiały korzystać ze zdalnych wizyt. Z czasem takie leczenie stało się bardzo wygodne, ludzie nie muszą stać w kolejkach, narażać się na kontakt z innymi osobami. Wiele osób decyduje się na teleporadę, a dopiero gdy lekarz zaleci, wizytę stacjonarną w przychodzi.
Jak działa zwolnienie lekarskie online?
Zwolnienia lekarskie przez internet zaczęły funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku, ale dopiero od 1 grudnia 2018 roku stały się obowiązkowe. Lekarze mieli dwa lata, aby przygotować się do nowego funkcjonowania, poznać zasady wystawiania e-dokumentów. Zdalne zwolnienia lekarskie powstały po to, aby zaoszczędzić czas zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Obecnie coraz więcej osób korzysta ze zdalnych konsultacji, które są wygodne, nie wymagają osobistego stawienia się w przychodni. Lekarz dzwoni do pacjenta, w razie potrzeby zapoznaje się z jego dokumentacją medyczną, wystawia e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie lekarskie.
Do wystawienia zwolnienia niezbędny jest specjalny program. Wystarczy tylko podać PESEL pacjenta, a reszta danych ściągana jest z systemu. Pojawia się imię i nazwisko chorego, jest adres oraz dane pracodawcy. Nie ma potrzeby drukowania zwolnień, ponieważ są one przekazywane drogę elektroniczną do systemu ZUS i zapisywane na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek. Każdy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS, dzięki czemu uzyskuje dostęp do wystawionego zwolnienia. Lekarz, na życzenie pacjenta ma możliwość wydrukowania zwolnienia, ale korzysta z tego coraz mniej osób. E-zwolnienia pozwoliły ograniczyć zbędne formalności, chorzy nie muszą obawiać się, że nie zdąża dostarczyć zwolnienia.
Zdalna konsultacja z lekarzem
Coraz więcej osób korzysta ze zdalnej konsultacji z lekarzem i w ten sposób uzyskuje zwolnienie lekarskie przez internet. W internecie można znaleźć wiele przychodni, które umożliwiają skorzystanie z wizyty online. Konsultacja możliwa jest u lekarzy każdej specjalności. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, wpisać specjalistę, podać swoje dane i czekać na kontakt z lekarzem. Konsultacja może obyć się przez czat lub telefoniczne. Po nawiązaniu kontaktu lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, który pozwoli postawić wstępną diagnozę. Pacjent będzie proszony o udzielenie informacji dotyczących:
• Ogólnego stanu zdrowia,
• Występujących dolegliwości i niepokojących objawów,
• Dotychczasowego leczenia,
• Wykonanych badań.
Takie informacje pozwolą postawić diagnozę, a także wystawić receptę, skierowanie na dalsze badania, rehabilitacje oraz elektroniczne zwolnienie.
Zwolnienie lekarskie przez internet – co musi zrobić lekarz?
Stan wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza, wymaga, aby zostali w domu. W takim wypadku lekarz wystawia e-zwolnienie, dzięki któremu pacjent nie musi iść do pracy czy szkoły. Kilka lat temu lekarze musie mieć specjalne druczki, które musieli wypełnić, a pacjent musiał dostarczyć je do swojego pracodawcy, ewentualnie do ZUSU. Było to uciążliwe, zmuszało chorych do wychodzenia z domu. Dziś sytuacja jest o wiele bardziej komfortowa. Lekarz potrzebuje jedynie komputera z dostępem do internetu.
Od 2018 roku każdy medyk musi mieć zainstalowany specjalny system, który po wpisaniu numer PESEL rozpoznaje pacjenta i uzupełnia jego dane. Lekarz nie tylko może wystawić e-dokumenty, ale widzi również informacje na temat wcześniejszego leczenia, ubezpieczenia oraz pracodawcy. To bardzo wygodne, nie wymaga wpisywania danych ręcznie, pozwala ograniczyć czas. Lekarz musi jedynie podać okres niezdolności do pracy, reszta danych wpisywana jest automatycznie. Dane są bezpiecznie, system jest doskonale zabezpieczony, strona jest szyfrowana. Dokument wysyłany jest do ZUS-u oraz pracodawcy.
Zwolnienie lekarskie przez internet mogą uzyskać również rodzice w związku z opieką nad dziećmi. Warto wiedzieć, że L4 online podobnie jak wcześniejsze zwolnienie lekarskie, gwarantuje prawo do zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Chorzy przebywający na L4 otrzymują 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży oraz osoby, które uległy wypadkom w pracy lub w drodze do pracy. W takim wypadku otrzymują 100% wynagrodzenia. Zdalne zwolnienie lekarskie można wystawić do 3 dni wstecz.
Zwolnienie lekarskie przez internet to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć długiego oczekiwania na wizytę u lekarza. Chorzy mogą skorzystać z teleporady u swojego lekarza, a gdy zależy im na czasie, umówić się na prywatną wizytę online. Dzięki temu mogą szybko uzyskać pomoc, otrzymać receptę oraz e-zwolnienie.
Teraz pracownicy bardzo oszukują załatwiają sobie zwolnienia i niestety przez takie działania nasza firma na tym cierpi. Ja zaczęłam sprawdzać pracowników będących na zwolnieniach pomaga mi w tym zewnętrzna firma Conperio