Architektura wnętrz jest dziedziną dla tych osób, które chcą w praktyczny sposób wykorzystać swój artystyczny potencjał. W zawodzie tym projektuje się i aranżuje wnętrza przeróżnych budynków. Większości osób kojarzy się z tworzeniem projektów wyłącznie mieszkań czy domów dla bogatych inwestorów. Tymczasem projektant wnętrz często zajmuje się także projektowaniem biurowców, centrów handlowych, kościołów i innych niestandardowych budowli. A ile zarabia projektant wnętrz?
Czym zajmuje się projektant wnętrz?
Praca architekta wnętrz polega na tworzeniu koncepcji wnętrza. Dobiera on dodatki, ozdoby, detale, wybiera meble oraz kolory ścian. Projektant wnętrz dba o to, aby wszystkie przedmioty były spójne i harmonizowały się ze sobą. Dzięki temu uzyskuje zamierzony styl lub klimat, który ma panować w środku.
Pisaliśmy również: ile zarabia informatyk po technikum
Jest to wbrew pozorom trudne i wymagające zajęcie. Projektant wnętrz powinien mieć pewną wrażliwość na piękno oraz poczucie estetyki. Oprócz tego od architekta wnętrz wymaga się wiedzy z zakresu wielu dziedzin, m.in. kompozycji kolorów, materiałoznawstwa, stylistyki wnętrz, meblarstwa.
Praca projektanta wnętrz w większości przypadków jednak polega na bazowaniu na koncepcji klienta. Okazuje się, że zdecydowanie większość z nich dobrze wie czego chce, ma swoje upodobania oraz gusta i raczej nie zamierza poza nie wykraczać. Zatem sposobem na to, aby odnieść sukces, jest dokładne wsłuchanie się w oczekiwania klienta. Zdarza się jednak, że pomysł klienta jest niemożliwy do zrealizowania. W takich przypadkach projektant powinien znaleźć złoty środek, który go zadowoli.
Ile zarabia projektant wnętrz?
Większość osób zainteresowanych zawodem architekta wnętrz, na pewno jest ciekawych ile zarabia projektant wnętrz? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wynagrodzenie architekta wnętrz zależy do wielu czynników, np. miejsca, w którym projektant pracuje. Oczywiście w dużych miastach m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku, płaca będzie wyższa, niż w mniejszych miejscowościach. Zarobki projektanta wnętrz uzależnione są także od wielkości i renomy firmy, w której pracuje.
Pisaliśmy również: ile zarabia kasjerka
Inne czynniki, które wpływają na wysokość wynagrodzenia architekta wnętrz to staż pracy, doświadczenie na stanowisku oraz wykształcenie. Osoba, która zdobyła swoje kwalifikacje na studiach i może pochwalić się dyplomem, na pewno ma szansę na wyższe zarobki, niż osoba po kursie architektury wnętrz czy szkole policealnej.
Zatem ile zarabia projektant wnętrz? Średnia miesięcznego wynagrodzenia całkowitego na stanowisku projektanta wnętrz wynosi 4 430 złotych brutto. Co drugi architekt otrzymuje wynagrodzenie oscylujące pomiędzy 3 730 a 5 500 złotych brutto. Osób, które zarabiają poniżej 3 730 złotych jest około 25%. Na zarobki powyżej 4 430 zł również może liczyć około 25% architektów.
Jak zostać projektantem wnętrz?
Projektowanie wnętrz jest techniczną profesją, polecaną dla osób, które mocno stąpają po ziemi. Ważna jest nie tylko kreatywność, ale również precyzja, pragmatyzm i umiejętności analityczne.
Pisaliśmy również: ile zarabia kosmetolog
Studia dla projektanta wnętrz
Osoba pragnąca zostać projektantem wnętrz, może zdecydować się na studia o kierunku architektura wnętrz. Odbyć je można na akademii sztuk pięknych, politechnice albo uczelni prywatnej. Kierunek ten można studiować zaocznie, dziennie albo wieczorowo. Na politechnice kształcenie odbywa się na wysokim poziomie, a nacisk kładziony jest w szczególności na techniczną stronę zawodu. Z kolei na akademii sztuk pięknych pod uwagę bierze się przede wszystkim kreatywność oraz stronę plastyczną. Uczelnie prywatne kształcą na bardzo różnych poziomach.
Do wyboru są studiach licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Ponadto jest możliwość ukończenia studiów podyplomowych (architektura wnętrz), w przypadku studiowania pokrewnego kierunku, a także doktoranckich.
W celu dostania się na architekturę wnętrz, należy zdać kilka egzaminów – z kompozycji wewnętrznej, malarstwa oraz rysunku. Na studiach można poznać różne style projektowania, dowiedzieć się o kompozycji oraz przestrzeni. Nauka obejmuje mieszanie kolorów, rysowanie, ale także można dowiedzieć się, gdzie szukać inspiracji, np. w przyrodzie albo modzie.
Studia na kierunku architektura wnętrz oferują warsztat oraz narzędzia pracy, czyli umiejętności, które nauczą przekazywania swojej koncepcji klientowi oraz wykonawcy. Kształcą wszechstronnie, ale też są pracochłonne. Oprócz wykładów i ćwiczeń, na studiach jest dużo zajęć projektowych, różnego rodzaju. Ćwiczy się na nich malarstwo i rysunek, projektowanie wnętrz, czasem także ogrodów. Praktykuje się rzeźbę, projektowanie reklamy czy wystawiennictwo, kompozycję i światło, ale także obliczanie obciążeń oraz ważnych zasad budownictwa.
Pisaliśmy również: kim jest merchandiser
Studia dają także pewność, że tworzenie pracy jest zgodne ze sztuką – absolwentowi architektury wnętrz nikt nie zarzuci, że popełnił błąd, ponieważ nie ma odpowiedniego przygotowania do pracy. Najważniejsza jest jednak praktyka, ale studia stanowią dobrą podstawę.
Szkoły policealne dla projektantów wnętrz
Szkoły policealne mają oferty skierowane do osób, które ukończyły szkołę średnią z maturą lub bez. Nauka w tego typu szkole jest mocno okrojona – w przeciwieństwie do studiów. Mimo to, również w szkole policealnej można nauczyć się zawodu architekta wnętrz.
Podejmując naukę w szkole policealnej, można uzyskać różne specjalizacje, m.in. wystawiennictwo, projektowanie architektury wnętrz, wizualizację komputerową architektury, projektowanie mebli czy architekturę wnętrz i wzornictwo. Absolwenci uzyskują wykształcenie średnie zawodowe i dyplom.
Kursy dla projektantów wnętrz
Aby zostać projektantem wnętrz, nie trzeba nabywać szczególnych uprawnień. Na rynku edukacyjnym dostępnych jest wiele kursów, gwarantujących zaświadczenie MEN, które uprawnia do wykonywania zawodu projektanta wnętrz. Z kolei kursy online lepiej traktować jako uzupełnienie wykształcenia, niż jako jego podstawę.
Warsztat i poszerzanie wiedzy
Poza zdobyciem właściwego wykształcenia, także opanowanie kilku programów, które wykorzystywane są do projektowania wnętrz to podstawa i niezbędne minimum. Pomimo umiejętności malowania albo rysowania, ważne są umiejętności programowe. Współcześnie projektant wnętrz to nie tylko artysta, ale także grafik komputerowy, wyróżniający się ogromną wyobraźnią.
Architekt wnętrz musi być na bieżąco z aktualnymi trendami, jakie style projektowe ze sobą łączyć. Powinien także umieć robić kosztorysy oraz wyliczać zapotrzebowanie na zużycie materiałów.
Pisaliśmy również: ile zarabia rekruter
Cechy dobrego projektanta wnętrz
Nikt nie jest idealny, jednak osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz, powinna posiadać pewne cechy, które korzystnie wpłyną na jego pracę. Warto zatem wiedzieć, co cechuje dobrego architekta wnętrz.
Duża kreatywność oraz nowoczesne pomysły
Dobry projektant wnętrz powinien myśleć w sposób nieszablonowy. Osoby pracujące w profesjonalnych biurach projektowych, tworzą projekty nietuzinkowe i oryginalne. Bardzo często wyznaczają nowe trendy i podejmują się zadań, które z porozu wyglądają na niemożliwe do wykonania, a także unikają monotonii.
Umiejętność aktywnego oraz cierpliwego słuchania. Tak naprawdę projektant wnętrz nie jest samodzielną osobą, pracującą w pojedynkę. Otwartość jest bardzo pożądaną cechą w tym zawodzie. Dobry projektant wnętrz będzie potrafił obronić swoje stanowisko, przekonując do własnej koncepcji, ale także powinien umieć cierpliwe słuchać i mieć indywidualne podejście do każdego klienta.
Terminowość. To bardzo pożądana cecha w zawodzie architekta wnętrz. Powinien być punktualny i bardzo skrupulatny. W przypadku, kiedy projektant nie będzie przestrzegał wyznaczonych terminów, to może złamać warunki umowy. To z kolei wiąże się z wysokimi karami. Zatem opóźnienie w pracy ma negatywne skutki finansowe oraz może nadszarpnąć wizerunek architekta.
Pisaliśmy również: obowiązki kierownika sklepu
Umiejętność mediacji. Praca projektanta wnętrz często wiąże się ze sporym wyzwaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy konieczne jest rozwiązanie konfliktu, a także przekonanie klienta do własnego punktu widzenia i pomysłu. Zdarza się, że trzeba zgodzić się na pewne kompromisy, dzięki którym każda ze stron będzie zadowolona.
Zdarzają się sytuacje, że wybrane przez klienta meble nie będą pasować do wnętrza, a niektóre jego pomysły wykraczają poza budżet. W takich wypadkach należy wykazać się dużym zrozumieniem, ale i podać solidne argumenty, dzięki którym uda się przekonać klienta do zmiany koncepcji.
Wyobraźnia przestrzenna i znajomość materiałów. Poza poczuciem estetyki, architekt wnętrz powinien być ekspertem w dziedzinie materiałów, które wykorzystywane są do wykańczania wnętrz. Muszą one nie tylko pasować do pomieszczenia i być spójne z jego z stylem, ale także funkcjonalne.
Projektant wnętrz powinien się także cechować ponadprzeciętną wyobraźnią przestrzenną i umieć w głowie stworzyć pożądany układ, a potem przelać pomysł na papier albo do programu projektowego.
Znajomość zasad ergonomii. To ważna umiejętność dobrego projektanta, aby przy tworzeniu koncepcji, korzystał z zasad ergonomii. Przykładowo, w łazience oprócz mebli i dodatków, należy pamiętać o odpowiednim umieszczeniu sanitariatów, które powinny znajdować się w optymalnej odległości od siebie. To zapewni łazience funkcjonalność.
Precyzja i dokładność. Nie da się zrobić dobrej dokumentacji projektowej tylko połowicznie, gdyż projekty wynikają jedne z drugich – układ kuchni narzuca hydraulikę i elektronikę, z kolei układ podłóg definiuje podział pomieszczeń. Ważne zatem, aby przed rozpoczęciem prac, mieć to wszystko ustalone. Wiedząc już ile zarabia projektant wnętrz i jak uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu, można wybrać rodzaj kształcenia zgodny z własnymi preferencjami i oczekiwaniami. Warto także zastanowić się nad cechami charakteru, które mogłyby pomóc w wykonywaniu zawodu architekta wnętrz. Tak jak w każdym przypadku, również w tym zawodzie, największą szansę na wysokie zarobki mają osoby wysoko wykształcone, podejmujące pracę w miastach wojewódzkich.
Nie oznacza to jednak, że osoby po kursach nie mają szansy na godne wynagrodzenie. Dużo zależy także od pomysłowości, doświadczenia i profesjonalizmu.
Pisaliśmy również: zakres obowiązków pracownika biurowego
Ciężko jest określić wynagrodzenie projektanta wnętrz, bo zależy ono od wielu czynników, u mnie wypłata poszła w górę kiedy się doszkoliłam, zrobiłam na WSKZ podyplomówkę co pozwoliło mi na uzyskanie podwyżki w pracy 😉 sprawa mocno indywidualna a rynek pracy zróźnicowany