Reklama

darmowe porady prawne
| .
1 czerwca 2021 09:39

Darmowe porady prawne Gliwice

Darmowe porady prawne Gliwice – jeśli jesteś z Gliwic, interesuje cię bezpłatna pomoc prawna albo nie stać Cię na adwokata czy radcę prawnego, skorzystaj z usług instytucji, które oferują darmową pomoc prawną w Gliwicach. Nie musisz korzystać z pomocy drogiego prawnika czy kancelarii prawnej, nierzadko Twój problem pomoże Ci rozwiązać prawnik z jednej z instytucji, wymienionych na poniższej liście.

Aby taka darmowa pomoc prawna była jak najbardziej efektywna, koniecznie zanim z niej skorzystasz ustal, co chcesz osiągnąć, w jakiej gałęzi prawa potrzebujesz pomocy, jak ta pomoc ma wyglądać – czy chodzi o darmowe porady prawne, czy przygotowanie pozwu itp.

Darmowe porady prawne Gliwice

 

Rozwód z orzeczeniem o winie? Skarga na bezczynność organu podatkowego? Umowa zlecenie a emerytura? Nie ma sprawy – w każdej z tego typu spraw z pewnością liczyć możesz na pomoc prawników, świadczących bezpłatne doradztwo prawne w jednej z wymienionych poniżej instytucji. Zadzwoń, przedstaw w kilku słowach swoją sprawę, umów termin spotkania i jedź.

Dużo tu zależy od Ciebie – nie obawiaj się mówić o swojej sprawie, tylko w ten sposób uzyskasz profesjonalną, a przede wszystkim efektywną pomoc prawną.

Darmowe porady prawne Gliwice:

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 9,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach, Pl. Inwalidów Wojennych 12,
 • Punkt Informacyjno-Konsultacyjny OSP Łabędy, ul. Poli Gojawiczyńskiej 9a,
 • Punkt Informacyjno-Konsultacyjny OSP Sośnica, ul. Reymonta 18,
 • Dział Pomocy Środowiskowej w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 9,
 • Gliwicki Ośrodek Integracji Niepełnosprawnych, ul. Zwycięstwa 34,
 • Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, ul. Jana Pawła II 5a,
 • Klub Integracji Społecznej, ul. Zwycięstwa 27,
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gliwicach, ul. Świętokrzyska 5,
 • Miejski rzecznik Konsumentów w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21,
 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Gliwicach, ul. Zygmunta Starego 17,
 • Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Gliwicach, ul. Franciszkańska 5,
darmowe porady prawne Gliwice

Pamiętaj, w każdym z tych punktów możesz liczyć na darmową pomoc prawną, udzielaną nie tylko mieszkańcom Gliwic, ale i okolicznych miejscowości. Wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie.

A to jeszcze nie wszystko. Bezpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Gliwic i okolic świadczona jest również w punkach nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Gliwicach. Punkty bezpłatnych porad prawnych działają w tym mieście w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Z darmowej pomocy prawnej i bezpłatnych porad prawnych adwokata czy radcy prawnego mogą skorzystać mieszkańcy Gliwic i okolic, którzy złożą pisemne oświadczenie, iż nie stać ich na pomoc profesjonalnego prawnika. Zgodnie z art. 4 ust. 1 wspomnianej powyżej ustawy:

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub
nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

A kto udziela darmowej pomocy prawnej w punktach nieodpłatnego poradnictwa prawnego? Otóż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant
adwokacki lub aplikant radcowski.

darmowe porady prawne Gliwice

Darmowa pomoc prawna adwokata czy radcy prawnego, udzielana w punktach bezpłatnej pomocy prawnej nie obejmuje prowadzenia sprawy od początku do końca – celem tej pomocy jest ukierunkowanie zainteresowanego, pomoc przy sporządzeniu pisma inicjującego sprawę, wyjaśnienie praw i obowiązków. W żadnym wypadku nie ma co liczyć, że adwokat czy radca prawny, udzielający darmowej pomocy prawnej w Gliwicach w jednym ze wskazanych poniżej punktów poprowadzi sprawę kompleksowo.

Nie taka jest jego rola – on nie ma wyręczyć osoby zwracającej się o pomoc. On ma na celu ukierunkowanie tej osoby, pokazanie jej sposobu załatwienia danej sprawy. Planujesz rozwód, grozi Ci eksmisja, masz długi w banku – ta darmowa pomoc prawna ma Cię odpowiednio nakierować, pokazać sposób – od strony formalnej i prawnej – wyjścia z obecnej sytuacji.

Z kolei w punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego można liczyć na wsparcie profesjonalnych prawników w zakresie wskazanym w art. 3a ust. 1 ustawy:

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych (pisaliśmy m.in. Nie stać mnie na spłatę kredytu) i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Punkty darmowych porad prawnych w Gliwicach:

 • Ośrodek Pomocy Społecznej (Zespół Pracy Socjalnej), ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni),
 • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci),
 • Gliwicki Ośrodek Integracji Niepełnosprawnych, ul. Zwycięstwa 34 (radcy prawni i adwokaci).

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Gliwicach:

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25,
 • Zespół Szkolno-Przedszkolnym nr 2, ul. Kopernika 63 III.
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Gierymskiego 1,

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacji realizowane przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane przez adwokatów, doradców obywatelskich.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej