Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Banki i firmy pożyczkowe muszą jakoś zminimalizować ryzyko niewypłacalności, dlatego potrzebują zabezpieczenia. Oczywiście nie zawsze musi to być mieszkanie. Forma zabezpieczenia zależna jest zazwyczaj od wysokości kredytu. W wielu wypadkach wystarczy samochód, sprzęt komputerowy, biżuteria czy wartościowe obrazy.
Osoby, które potrzebują większej gotówki, muszą się jednak liczyć z tym, że bank czy firma pożyczkowa zażądają pod zastaw nieruchomości. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Czy warto z niego korzystać?
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów – co warto o nim wiedzieć?
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów jest dla wielu jedyną szansą na zdobycie większej gotówki. Obecnie mało kto ma duże oszczędności, dlatego pomoc instytucji finansowych jest szansą na realizację swoich celów, np. zakup samochodu, remont czy zakup innej nieruchomości.
Kredyty z zabezpieczeniem są najczęściej bardziej opłacalne niż inne zobowiązania. Wynika to z tego, że bank otrzymuje zastaw, dlatego taka opcja jest mniej ryzykowana. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaca zadłużenia, zastaw, czyli mieszkanie przechodzi na własność banku.
Warunki udzielania kredytów pod zastaw mieszkania są nieco mniejsze niż przy staraniu się o inne produkty. Oczywiście potrzebna jest zdolność kredytowa i stałe źródło dochodów, ale nie muszą być tak wysokie, jak w innych sytuacjach.
Sprawdź także: Pożyczka dla firmy jednoosobowej
Wszystkie osoby, które starają się o kredyt po zastaw mieszkania, są sprawdzane w bazach kredytowych (pisaliśmy m.in. Pożyczki z wpisami w bazach oraz Pożyczki dla osób w BIK). Wyjątkiem są pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe, które działają na innych zasadach niż banki.
Sprawdź także: Pożyczka pod zastaw działki rolnej
Warto pamiętać, że mieszkanie, które będzie stanowić zastaw, wcale nie musi być własnością kredytobiorcy. Może należeć do rodziców czy dziadków pożyczkobiorcy, warunkiem jest oczywiście ich zgoda. Z takiego rozwiązania często korzystają młodzi ludzie, którzy potrzebują pieniędzy na zakup własnych czterech kątów.
Jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów?
Osoby, które starają się o kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów, muszą przedstawić szereg różnych dokumentów. Niektóre z nich, np. dowód osobisty czy zaświadczenie od pracodawcy są takie same jak przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy, czy pożyczkę na określmy cel. Dodatkowym dokumentem jest zaświadczenie potwierdzające tytuł do danej nieruchomości. Może to być:
- Akt notarialny,
- Odpis z księgi wieczystej,
- Akt darowizny,
- Zdjęcie nieruchomości,
- Wypis z rejestru gruntów.
Potrzebny będzie również operat szacunkowy. Jeżeli klient nie będzie w stanie go dostarczyć, bank samodzielnie zleci wycenę nieruchomości. Trzeba jednak wiedzieć, że koszty takiej wyceny i pracy rzeczoznawcy będzie musiał pokryć klient.
Banki dokładnie analizuje przedstawione dokumenty, sprawdzają ich wiarygodność, a także zapoznają się z wyceną nieruchomości. Wszystkie czynności są czasochłonne, dlatego na decyzje kredytową trzeba poczekać kilka, na nawet kilkanaście dni.
Jeżeli nie ma żadnych problemów, wszystkie dokumenty są kompletne, a klient spełnia warunki, bank wystawia pozytywną decyzję kredytową (pisaliśmy również: Kredyt hipoteczny z pomocą państwa).
Warto pamiętać, że kredyt po zastaw mieszkania mogą wziąć osoby, które mają dochód pozwalający na regularne spłaty rat oraz posiadają prawny tytuł do nieruchomości. Nieruchomość może stanowić nie tylko dom czy mieszkanie, ale również działka budowlana. Większość banków, które udzielają kredytów pod zastaw mieszkania, nie wymaga wkładu własnego. To korzystne rozwiązanie, pozwalające spełnić marzenie wielu ludzi o własnym M.
Czytaj także: Na czym polega inwestowanie w nieruchomości
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów – mieszkanie osoby trzeciej, np. rodziców
Jak już wspomniano, nie trzeba być właścicielem nieruchomości, aby starać się o kredyt pod zastaw domu czy mieszkania. Aby doszło do podpisania umowy, właściciel nieruchomości, musi wyrazić zgodę na obciążenie swojej własności.
Najczęściej swoją nieruchomość pod zastaw oferują osoby z rodziny, rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo, ale nie jest to warunek. Równie dobrze mieszkanie może należeć do partnera czy przyjaciela. Zdarza się, że niektóre banki wymagają, aby właściciel nieruchomości został współkredytobiorcą.
Jak wygląda kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów?
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów jest oferowany przez większość banku. Pożyczkobiorcy mogą starać się o kwotę, która wynosi od 60 do 80% wartości mieszkania. Okres kredytowania w przypadku takich kredytów jest zazwyczaj długi, wynosi do 20, a nawet 30 lat.
Warunki mogą się nieco różnić w każdym banku, dlatego warto przeanalizować kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą. Kredyt ma najczęściej niższe oprocentowanie niż inne produkty finansowe, jest bardziej opłacalny.
Sprawdź także: Czy można wziąć kredyt na PESEL
Wiele osób, rozważających kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów obawia się, że straci prawo do nieruchomości. To nieprawda. Pożyczkobiorca nadal pozostaje jej właścicielem i ma pełne prawo do jej użytkowania.
Kredyt pod zastaw nieruchomości to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z uzyskaniem pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Niektóre banki zgadzają się, aby inna nieruchomość pokryła wysokość wkładu własnego.
Dzięki temu osoby, które nie są w stanie zgromadzić pieniędzy na wymagany wkład własny, mają szanse na własne lokum. Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów można jednak przeznaczyć na dowolny cel. Może to być zakup nowego samochodu, remont domu, pokrycie kosztów leczenia, wakacyjny wyjazd. Dużą zaletą takiego kredytu jest to, że nie trzeba go dokumentować. Dzięki temu każdy może przeznaczyć pieniądze na to, co tylko chce.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości
Nie tylko banki oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości. Podobne produkty można znaleźć w pozabankowych firmach pożyczkowych, które od lat działają na rynku polskim. Podobnie jak w bankach, również w firmach pozabankowych zastawem może być samochód, sprzęt elektroniczny, biżuteria czy nieruchomość (pisaliśmy m.in. Pożyczka pozabankowa na raty dla zadłużonych).
Parabanki nie wymagają aż tylu formalności co banki. Oczywiście każdy klient musi spełnić określone wymagania, które pozwalają zwiększyć jego wiarygodność.
Każdy pożyczkobiorca, który oddaje mieszkanie pod zastaw, musi zdawać sobie sprawę, że w przypadku problemów ze spłatą rat, firma pożyczkowa będzie mogła przejąć prawo do nieruchomości. Warto o tym pamiętać, bo zbyt pochopne zaciąganie pożyczki może zakończyć się utratą majątku życia.
Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek pod zastaw nawet klientom bez zdolności kredytowej i bez BIK (pisaliśmy m.in. Pożyczki bez zdolności kredytowej przez internet). To sprawia, że pozytywną decyzję kredytową mogą otrzymać osoby zadłużone, bez pracy, w trudnej sytuacji finansowej.
Parabanki nie wymagają zdolności kredytowej, ponieważ samym zabezpieczeniem jest dla nich zastawiona nieruchomość. W banku nie ma takiej możliwości. Warto jednak uważać i decydować się na takie rozwiązanie tylko wtedy, gdy mamy pewność, że będzie nas stać na spłatę rat. W przeciwnym wypadku lepiej nie ryzykować, tylko poszukać innych ofert.
Kto może otrzymać pozabankową pożyczkę pod zastaw nieruchomości?
Warunkiem koniecznym do otrzymania pożyczki pod zastaw mieszkania jest posiadanie prawa do nieruchomości. Firmy pożyczkowe przyjmują pod zastaw nie tylko lokale mieszkalne, ale również działki, grunty rolne czy gospodarstwa rolne. Ale to oczywiście nie wszystko, każdy parabank określa swoje warunki, które musi spełnić pożyczkobiorca. Główne z nich to:
- Wiek – aby starać się o pożyczkę pod zastaw mieszkania, trzeba mieć co najmniej 18 lat. Ale w związku z tym, że to takie pożyczki opiewają na duże kwoty, wiele firm podnosi dolną granicę wieku. W wielu przypadkach wynosi 21.23, a na nawet 25 lat. Podawany jest również maksymalny wiek pożyczkobiorców, który zazwyczaj wynosi 60 lub 65 lat.
- Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.
- Posiadanie obywatelstwa polskiego. Wiele parabanków udziela pożyczek obcokrajowcom, w taki wypadku potrzebna jest karta stałego pobytu.
- Posiadanie konta osobistego w banku polskim. Firmy pożyczkowe nie akceptują kont wspólnych, np. ze współmałżonkiem lub firmowych.
- Posiadanie źródła dochodu, które pozwala na spłatę pożyczki. W przeciwieństwie do banków, firmy pozabankowe akceptują wiele różnych źródeł utrzymania. Nie jest konieczna stała umowa o pracę, wystarczy umowa zlecenie, umowa o dzieło, dochód z pracy za granicą czy z najmu nieruchomości.
- Posiadanie wyceny mieszkania czy innego zastawu, dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Osoby, które chcą wnioskować o pożyczkę, muszę mieć aktywny numer telefonu oraz skrzynkę mailową. Są to źródła kontaktu, na które firmy pożyczkowe przesyłają potrzebne dokumenty, umowy czy kody weryfikujące. Pożyczki pod zastaw mieszkania mają stosunkowo długi okres kredytowania. Nie można ich porównać do popularnych chwilówek czy szybkich pożyczek, gdzie spłata długu musi nastąpić w ciągu kilku miesięcy.
W tym przypadku płatność jest podzielona na kilka lat. Wiele firm oferuje pożyczki z 10-letnim okresem kredytowania. To dla wielu osób korzystne rozwiązanie, ponieważ przy dłuższym okresie spłaty raty są niższe i nie stanowią dużego obciążenia do domowego budżetu.
Jak wnioskować o kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów?
Wnioskowanie o pożyczkę z zastawem w firmie pożyczkowej nie jest skomplikowane, nie zajmuje dużo czasu. Procedury są okrojone, dlatego klienci mogą otrzymać decyzję pożyczkową dużo szybciej niż w bankach. Pierwszym ważnym krokiem jest wybranie odpowiedniej firmy pożyczkowej.
Nie należy podejmować pochopnej decyzji, ponieważ od będą zależne comiesięczne raty. Aby wybrać sprawdzoną firmę pożyczkową, warto skorzystać z rankingów lub porównywarek, dostępnych w internecie.
Pisaliśmy niedawno: Kredyt z wpisami w bazach dłużników
To przydatne narzędzia, które działają na zasadzie algorytmów, są regularnie aktualizowane, skupiają w jednym miejscu kilkanaście ofert. Porównywarki mają możliwość wybrania określonych filtrów, dlatego każdy klient może sprawdzić parametry, które go interesują. Można porównać m.in.:
- RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania,
- Oprocentowanie,
- Opłaty dodatkowe,
- Wysokość raty,
- Maksymalny okres kredytowania,
- Prowizje,
- Warunki udzielania kredytów,
- Opinie o firmie pożyczkowej.
Warto dodać, że rankingi i porównywarki skupiają tylko sprawdzone, bezpieczne firmy. Korzystając z ich usług, nie trzeba obawiać się, że trafimy na oszustów. Po wybraniu firmy pożyczkowej, która udziela pożyczek pod zastaw mieszkania, trzeba wejść na jej stronę internetową i zapoznać się ze wszystkim umieszczonymi informacjami. Ważne, aby przeczytać regulamin, politykę prywatności, zapoznać się z FAQ, czyli najczęściej zadawanymi pytaniami.
Dobrze jest również skorzystać z kalkulatora pożyczkowego. To przydatne urządzenie, w którym po wpisaniu kwoty pożyczki pojawia się informacja o wysokości rat. W przypadku niejasności warto zadzwonić na infolinię i poprosić o wyjaśnienie wszystkich nurtujących kwestii. Wniosek o pożyczkę można złożyć osobiście lub online, za pośrednictwem internetu. We wniosku pożyczkowym należy podać dane osobowe, takie jak:
- Imię i nazwisko,
- Adres,
- PESEL,
- Seria dowodu osobistego,
- Numer i datę ważności dowodu osobistego,
- Miejsce i datę urodzenia,
- Numer telefonu,
- Adres poczty elektronicznej,
- Numer konta bankowego,
- Źródła utrzymania.
Warto dokładnie wypełniony formularz, bo niewypełniona rubryka lub drobna literówka może skutkować odrzuceniem wniosku. Przesłane formularze są analizowane przez pracowników firmy, a następnie każdy klient przechodzi weryfikację tożsamości. Ma to na celu zredukowanie ryzyka oszustwa. Zdarza się, że oszuści podszywają się pod inne osoby, a dzięki weryfikacji, można ich wykryć. Zazwyczaj sprawdzenie tożsamości wiąże się z koniecznością wykonana przez klienta przelewu groszowego. Klient przelewa grosza lub złotówkę na konto parabanku, w ten sposób można sprawdzić, czy dane osobowe, które podał są zgodne z tymi, które pokazują się na przelewie.
Pisaliśmy niedawno: Pożyczka w 15 minut przez internet
Skutecznie weryfikują klientów specjalne aplikacje, które łączą się kontem. Są bezpieczne, za ich pomocą można w kilka sekund sprawdzić wiarygodność pożyczkobiorcy. Jeżeli wszystko jest w porządku, parabank tworzy umowę pożyczkową, którą przesyła lub przekazuje klientowi. Przed podpisaniem warto się z nią dokładnie zapoznać, sprawdzić, czy podane kwoty zgadzają się z tymi, które zostały ustalone. Należy otworzyć załączniki, przeanalizować tabele, dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych niespodzianek. Proces pożyczkowy kończy podpisanie umowy.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na pożyczkę pod zastaw mieszkania?
Pożyczka pod zastaw mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Opiewa na duże kwoty, brak spłaty wiąże się ogromnymi konsekwencjami. Przed podpisaniem umowy pożyczkowej, należy dokładnie sprawdzić parametry, m.in.:
- Wysokość oprocentowania nominalnego pożyczki;
- Wysokość RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania;
- Typ zastawu – tj. czy zastaw zostanie przejęty od razu przez pożyczkodawcę, czy pozostanie we władaniu właściciela,
- Sposób skonstruowania umowy,
- Stosunek pożyczki do wartości zastawu,
- Konsekwencje grożące za opóźnienia w spłacie rat,
- Wysokość opłat i prowizji pobieranych przy danej pożyczce,
- Konieczność osobistego zgłoszenia umowy pożyczki do urzędu skarbowego i zapłacenia należnego podatku.
Pożyczka udzielana przez firmy pożyczkowe powinna uwzględniać przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy antylichwiarskiej oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Warto szukać firm z doświadczeniem, które mają grono klientów i cieszą się dobrymi opiniami.
Jakie zalety ma kredyt pod hipotekę?
Kredyt pod zastaw nieruchomości cieszy się dużą popularnością. Mimo że wiele osób boi się utraty mieszkania, to jednak decyduje się to na rozwiązanie. Jest korzystne, bardziej opłacalne, umożliwia zdobycie potrzebnych środków finansowych. Korzystają z niego m.in.:
- Osoby, które ma mają szans na otrzymanie tradycyjne pożyczki gotówkowej,
- Osoby, które chcą kupić mieszkanie, ale nie mają pieniędzy na wkład własny,
- Osoby potrzebujące wysokiej kwoty pożyczki, na dowolny cel.
Omawiane produkty mają wiele zalet. Klienci mogą liczyć na wysokie kwoty oraz spłatę w dogodnych ratach. Proces zawierania umowy pożyczkowej jest bezpieczny, a terminowa spłata nie wiąże się z żadnymi problemami. Pożyczkobiorcy mogą mieszkać w zastawionym mieszkaniu, mogą je remontować i dowolnie użytkować. Niewątpliwą zaletą kredytu pod zastaw mieszkania jest możliwość przeznaczenia pożyczonych pieniędzy na dowolny cel. Najczęściej klienci przeznaczą pieniądze na:
- Zakup innej nieruchomości,
- Remont domu lub mieszkania,
- Spłatę zadłużenia,
- Spłatę innych zobowiązań,
- Zakup samochodu,
- Wakacyjny wyjazd,
- Zakup sprzętu AGD lub RTV.
Pisaliśmy niedawno również: Kredyt hipoteczny na własnej działalności gospodarczej
Czy pożyczka pod zastaw mieszkania jest bezpieczna?
Pożyczka czy kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów kusi wiele osób, czasami jest jedyną szansą na pożyczenie większej kwoty. Dla młodych osób to szansa na własne cztery kąty. Dzięki takiej pożyczcie można zdobyć pieniądze na mieszkanie, bez posiadania wkładu własnego. Bardzo ważne, aby kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów zaciągać tylko faktycznie wtedy, gdy jest potrzeby. Nie może być traktowany jako sposób na szybkie zdobycie pieniędzy i realizacje swoich zachcianek.
W zależności od tego, czy zależy nam na czasie i jak wygląda nasza sytuacja finansowa, możemy wybrać produkty finansowe oferowane przez banki lub firmy pożyczkowe. To drugie rozwiązanie wymaga mniejszej ilości formalności, cały proces nie trwa długo. Aby nie paść ofiarą oszustów, warto dokładnie sprawdzić firmę udzielającą pożyczki. Usługi parabanków są obecnie regularnie kontrolowane, firmy muszą działać według obowiązujących przepisów, ale lepiej się zabezpieczyć. Należy wejść na stronę parabanku, sprawdzić, czy są podane takie dane jak NIP, REGON, KRS, adres do kontaktu, telefon.
Warto sprawdzić, co o danym parabanku mówią inni klienci, a także zorientowanie się, czy parabank widnieje w Krajowym Rejestrze Sądownictwa oraz w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Kredyty pod zastaw mieszkania udzielane przez banki są bezpieczne, ale oczywiście również w tym przypadku decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytowa klientów, określają ryzyko, jakie wiąże się z zaciągnięciem kredytu. Im klient jest w lepszej sytuacji finansowej, tym może liczyć na korzystniejsze warunki.
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów ma najczęściej dobre warunki finansowe, stosunkowo niskie oprocentowanie, pozwala na uzyskanie wysokich środków. Okres kredytowania może wynosić nawet 30 lat. Banki oferują swoim klientom również kredyty hipoteczne. W takim wypadku kredytobiorca nabywa nieruchomość, a w celu zabezpieczenia ustanawia hipotekę na rzecz banku. Trzeba jednak rozróżnić te dwa produkty. Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, może być przeznaczony na zakup lub remontu domu czy mieszkania.
Pisaliśmy niedawno: Pożyczki na dowód bez konta bankowego
Kredyt pod zastaw mieszkania bez dochodów jest bardziej popularny, może być przeznaczony na dowolny cel, np. zakup samochodu czy wyjazd na wakacje. Oferta kredytów pod zastaw mieszkania bez dochodów jest bardzo rozbudowana. Każdy może znaleźć produkt idealny dla siebie. Warto jednak pamiętać, że niezbędne jest posiadanie środków na spłatę zadłużenia (pisaliśmy m.in. Pomoc w spłacie chwilówek).
Kto udziela pożyczek pod zastaw mieszkania – koniecznie sprawdzić pożyczkodawcę
Brak pieniędzy, a tym samym zaległości w ratach mogą skutkować przejęciem przez bank czy firmę pożyczkową nieruchomości.
W ten sposób można zostać bez dachu nad głową i stracić majątek całego życia. Kredytobiorcy, którzy będą spłacać pożyczkę czy kredyt w terminie, mogą spać spokojnie. W momencie spłaty całej pożyczki, wierzyciel traci prawo do nieruchomości. To bardzo ważne, aby zweryfikować, kto udziela pożyczek pod zastaw mieszkania. Łatwo trafić po prostu na oszustów, którzy potrafią wykorzystać trudną sytuację pożyczkobiorcy i za pomocą nieprecyzyjnie skonstruowanej umowy pożyczki próbować przejąć nieruchomość dłużnika.