Pożyczki prywatne to tradycyjna forma pożyczania gotówki, która kojarzona jest zwykle z pożyczeniem pieniędzy od osób bliskich. Jednak w dobie internetu forma ta nabrała nieco inne znaczenie. Na forach internetowych znaleźć można wiele ogłoszeń prywatnych inwestorów, którzy oferują pożyczki prywatne.

Pożyczki prywatne

Coraz więcej osób szuka pożyczek prywatnych w internecie. Wynika to z tego, że konsumenci zauważają wzrosty ceny z bankach oraz niektórych firmach pożyczkowych. W takim przypadku najlepiej znaleźć serwis internetowy, który posiada własną bazę inwestorów. Szukanie na własną rękę może być bardzo uciążliwe. Warto uważać, ponieważ obca osoba jest mało wiarygodna.

Prywatni inwestorzy udzielają pożyczek osobom, które mają zadłużenie czy zajęcie komornicze. Na takie wsparcie finansowe mogą również liczyć osoby, które mają negatywną historię kredytową, a także słabą zdolność kredytową. Osoby, które nie mogą otrzymać pożyczki w banku, np. ze względu na to, że nie mają stałego i stabilnego zatrudnienia, mogą liczyć na pożyczkę prywatną.

Prywatni inwestorzy nie weryfikują swoich klientów w żadnych bazach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej. Robią to z kolei banki, a także część firm pożyczkowych. 

bezpieczne pożyczki
bezpieczne pożyczki
możliwość znalezienia prywatnych pożyczek
możliwość znalezienia prywatnych pożyczek. prywatne pożyczki od prywatnych ludzi

Kto udzieli prywatnej pożyczki?

Jeśli chodzi o oferty pożyczek prywatnych, to pod tym pojęciem należy rozumieć pożyczkę, która udzielana jest przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności związanej ze świadczeniem usług finansowych. Pożyczka prywatna może zostać udzielona przez sąsiada, osobę bliską, znajomego czy prywatnego inwestora.

Sprawdź także: Szybki kredyt online bez zaświadczeń o dochodach

Tak naprawdę każda osoba może udzielić pożyczki drugiej osobie, posiadając odpowiednie oszczędności, ponieważ zgodnie z przepisami prawa każdy ma prawo do swobodnego dysponowania swoimi pieniędzmi.

Jak pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej?

W jakim celu osoba prywatna pożycza pieniądze? Pośród osób z długami największą popularnością cieszą się pożyczki od prywatnych inwestorów. Są to osoby, które pożyczają własne pieniądze po to, aby pomnożyć swój kapitał, dzięki temu zarabiając na odsetkach.

W celu znalezienia pożyczkobiorców, prywatni pożyczkodawcy umieszczają ogłoszenia m.in. na najpopularniejszych portalach społecznościowych. Zatem, aby skorzystać z finansowania, wystarczy się z nimi skontaktować, a następnie omówić warunki związane z zaciągnięciem zobowiązania, a na koniec dopełnić wszystkich wymaganych formalności, w tym podpisać umowę pożyczki.

Większość inwestorów, udzielających tego rodzaju pożyczki prywatne, przeprowadza to szybko i bez sprawdzania baz, jak również weryfikacji dochodów. Zazwyczaj nie ma konieczności dostarczenia żadnego zaświadczenia o dochodach, ani również wypełniania wniosku pożyczkowego. Tego typu formalności przekładają się na o wiele krótszy czas oczekiwania na wydanie decyzji, a także szybkie uzyskanie środków finansowych.

Warto też wiedzieć o tym, że sformułowanie prywatne pożyczki bez baz, które używane jest przez prywatnych pożyczkodawców, stanowi jedynie chwyt marketingowy, ponieważ osoby prywatne nie mają podpisanej umowy z biurami osób zadłużonych i nie mają możliwości sprawdzania klientów w rejestrach dłużników.

Czy ktoś korzystał z pożyczki prywatnej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z pożyczki prywatnej może skorzystać każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych, czyli w szczególności ukończony 18 rok życia, a także nie jest ubezwłasnowolniony całkowicie lub częściowo. 

Oprócz tego, każdy inwestor może określić w indywidualny sposób warunki związane z ubieganiem się o finansowanie. Tak naprawdę większość prywatnych pożyczkodawców nie stawia wygórowanych warunków. Jedynym warunkiem zazwyczaj jest posiadanie polskiego obywatelstwa, a także ważnego dowodu osobistego.

Pożyczki prywatne skierowane są do takich osób:

 • Zadłużonych, z zajęciem komorniczym,

 • Bez wystarczającej zdolności kredytowej,

 • Posiadające negatywne wpisy w bazach dłużników,

 • Uzyskujące dochodu ze źródeł, które nie są akceptowane przez banki.

Z pożyczki prywatnej można skorzystać, bez konieczności okazywania zaświadczenia o dochodach. Trzeba jednak liczyć się z tym, ze nie mając żadnego źródła utrzymania, pożyczkodawca może wydać decyzję odmowną albo zażądać dodatkowego zabezpieczenia. Część prywatnych pożyczkodawców deklaruje, że w przypadku osób bardzo zadłużonych, pożyczka prywatna może zostać udzielona wyłącznie pod zastaw nieruchomości.

osoby posiadające własny kapitał o dużej wartości
osoby posiadające własny kapitał o dużej wartości. prywatne pożyczki. kto pożyczy pieniądze prywatnie. nowe pożyczki prywatne. pożyczki od osób prywatnych bez przedpłat

Na jaką kwotę można zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Oferty pożyczek prywatnych są bardzo zróżnicowane. Każdy z inwestorów oferuje pożyczki w innej kwocie oraz z różnymi warunkami pożyczkowymi. Dzięki temu każdy może wybrać kwotę odpowiednią dla siebie. W zależności od potrzeb, klienci mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości od 500 do 500 000 zł, a okres spłaty może wynosić od 1 do 84 miesięcy.

Pożyczki prywatne czy pożyczki społecznościowe opiewające na wysokie kwoty, np. powyżej 100 000 zł, zazwyczaj udzielane są z zabezpieczeniem zobowiązania, np. pod zastawu ruchomości albo nieruchomości. W przypadku niższych kwot, inwestorzy zazwyczaj udzielają pożyczek prywatnych po weksel.

Jaki procent od pożyczki prywatnej?

Jeśli chodzi o pożyczki prywatne, to obecnie odsetki ustawowe wynoszą 10%. Z kolei maksymalne oprocentowanie zobowiązania wynosi 20% w skali rocznej.

Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Ogłoszenia związane z pożyczeniem pieniędzy od prywatnych pożyczkodawców mogą być nieuczciwymi ofertami. Wiele z nich to próby wyłudzenia pieniędzy albo danych osobowych. Tego typu podmioty mogą działać w różny sposób, jednak należy zwrócić uwagę na oferty i zachować szczególną ostrożność, kiedy pożyczkodawca:

 • Wymaga uiszczenia określonej opłaty z góry – może to być przedpłata, zaliczka lub tzw. opłata organizacyjna. Legalnie działające podmioty nie wymagają żadnych opłat przedwstępnych,

 • Wymaga założenia konta w określonym banku – za polecenie konkretnego klienta, bank wypłaci pożyczkodawcy prowizję, z kolei sam klient prawdopodobnie otrzyma decyzję odmowną,

 • Wymaga, wykorzystując drogę elektroniczną wszelkich danych osobowych, również tych z dowodu osobistego. Nie należy tego robić przed osobistym spotkaniem się z pożyczkodawcą. Chodzi o to, że może on okazać się oszustem, który następnie może wyłudzić pożyczkę albo wykorzystać dane osobowe do innych celów.

Jeśli chodzi o prywatne pożyczki w domu klienta, to również na nie należy uważać. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy klient wpuści do domu uczciwego pożyczkodawcę, czy złodzieja. Najlepiej z prywatnym inwestorem spotkać się w publicznym miejscu.

Należy uważać również na pożyczki prywatne online, ponieważ w tym przypadku również można trafić na oszusta. Wówczas umowa zawierana jest zdalnie. W takim przypadku nie jest łatwo zweryfikować, czy podane w umowie dane pożyczkodawcy będą prawdziwe. Z kolei w trakcie osobistego spotkania, klient może poprosić pożyczkodawcę o okazanie dowodu osobistego.

Dużą ostrożność należy zachować zwłaszcza wtedy, kiedy pożyczkodawca udziela pożyczkę pod zastaw nieruchomości. W takim przypadku umowa zazwyczaj zawierana jest u notariusza i związana jest z wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Wówczas należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy tego typu pożyczki, gdyż często jest tak, że wartości nieruchomości kilkukrotnie przewyższa wartość pożyczki, co związane jest z dużym ryzykiem straty finansowej dla klienta.

podpisanie umowy na prywatną pożyczkę
podpisanie umowy na prywatną pożyczkę. polecane pozyczki prywatne. prywatne pożyczki od zaraz. firmy udzielające pożyczek prywatnych

Jak wziąć pożyczkę od osoby prywatnej? Czy są firmy udzielające pożyczek prywatnych?

Jeśli chodzi o prywatnych pożyczkodawców, to ich ogłoszenia można znaleźć na różnego typu forach i serwisach internetowych. Przed dokonaniem wyboru, warto sprawdzisz przyszłego pożyczkodawcę, a także opinie na jego temat, jakie znajdują się w internecie. Nie warto korzystać z pierwszej lepszej oferty, ponieważ działalność prywatnych pożyczkodawców nie jest regulowana prawnie.

Sprawdź także: Pożyczki online bez BIK z największą przyznawalnością

Pożyczka prywatna powinna być wzięta zawsze po podpisaniu umowy pożyczki prywatnej. Warunki zawartej umowy muszą być jasne dla obu stron i nie powinny zawierać żadnych niekorzystnych zapisów. Umowę pożyczki zawsze można skonsultować z prawnikiem, który zweryfikuje jej zapisy. To dobre posunięcie zwłaszcza w przypadku wysokiej kwoty oraz pożyczki, a także dodatkowego zabezpieczenia, w szczególności zastawu nie nieruchomości.

Czy ktoś brał pożyczkę od osoby prywatnej?

Wiele osób decyduje się na taką formę finansowania i jest to stosunkowo popularny sposób na wzięcie pożyczki. Niemniej jednak wszędzie można spotkać się z apelami, które wzywają do zachowania szczególnej ostrożności w przypadku podjęcia decyzji o wzięciu pożyczki od prywatnego inwestora. 

Pożyczka prywatna czy też pożyczka dla zadłużonych ma na celu wsparcie i pomoc finansową w kierunku klienta, a nie jego pogrążenie, dlatego warto uważać.

Czy można pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej? Jak udzielić pożyczki prywatnej?

Oczywiście. Pożyczkę można otrzymać zarówno od osoby bliskiej, np. znajomego lub kogoś z rodziny, jak również od prywatnych pożyczkodawców, którzy oferują takie usługi. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku należy zawrzeć umowę pożyczki. Dzięki temu można ochronić się przed ewentualną próbą oszustwa.

Pożyczka powinna również zostać zgłoszona do urzędu skarbowego, aby nie narazić się na podatek sankcyjny w wysokości 20 procent zobowiązania. Zwolnieniu z opodatkowania podlegają jedynie zobowiązania, które udzielane są przez małżonków, zstępnych, wstępnych, synową, zięcia, pasierba, rodzeństwo, macochę, ojczyma oraz teściów. Zwolnienie to obejmuje pożyczkę do kwoty 36 120 zł.

Sprawdź także: Bardzo trudna konsolidacja kredytów

Trzeba pamiętać o tym, że obowiązek podatkowy ciąży na osobie biorącej pożyczkę. Jeżeli kilka osób, które biorą pożyczkę, zawiera jedną umowę, to wszystkie te osoby odpowiadają solidarnie za zgłoszenie i zapłatę podatku.

pożyczka dla klientów banków i w firmie pozabankowej
pożyczka dla klientów banków i w firmie pozabankowej

Ile można pożyczyć od osoby prywatnej?

Prywatni inwestorzy sami ustalają, jak wysokiej kwoty są w stanie udzielić w ramach wsparcia finansowego. Część z nich jest w stanie udzielić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a inni decydują się na pożyczki prywatne, które mogą opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych. W drugim przypadku należy jednak liczyć się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia.

W zależności od pożyczkodawcy, zabezpieczeniem może być zastaw albo poręczenie poprzez osoby trzecie. Prywatni inwestorzy nierzadko stosują zastawu na ruchomości, a czasem nawet na nieruchomości. W drugim przypadku klient naraża się na ryzyko utraty mieszkania lub domu, zatem decyzja powinna być dobrze przemyślana.

Sprawdź także: Pożyczka ratalna bez BIK online

Czy mogę pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej?

Tak. Pożyczki udzielane są nie tylko przez banki oraz firmy pożyczkowe. Coraz więcej można spotkać ofert od prywatnych pożyczkodawców, którzy ogłaszają się na różnych serwisach internetowych. Pożyczka prywatna to również pożyczka od osoby bliskiej, np. kogoś z rodziny. 

Umowa pożyczki może zostać w takim przypadku zawarta ustnie, jednak aby zabezpieczyć się przed możliwymi nieporozumieniami w przyszłości, najlepiej zdecydować się na zawarcie umowy w formie pisemnej. Dzięki temu każdy będzie miał mocny dowodów w przypadku ewentualnego postępowania i dochodzenia swoich roszczeń.

Czy jest podatek od pożyczki od osoby prywatnej? Pożyczki od osób prywatnych a podatek od czynności cywilnoprawnych

Tak. Na osobach, które decydują się na pożyczenie środków od osoby prywatnej, ciąży obowiązek zgłoszenia jej oraz opłacenia podatku w wysokości 0,5%.

Zwolnieni z podatku są jedynie określone osoby, takie jak małżonkowie, wstępni, zstępni, itp., jednak do ustalonej kwoty. Poniżej 36.120 zł (obowiązuje zasada sumowania wszystkich pożyczek od tej samej osoby z ostatniego roku i 5 lat poprzedzających ten rok), pożyczka prywatna nie musi być zgłaszana do urzędu skarbowego, jednak jeśli kwota opiewa na większą sumę, pożyczkę należy zgłosić i opłacić podatek.

Czy pożyczka od osób prywatnych jest bezpieczna? Ryzyko w przypadku pożyczki prywatnej

Jeśli osoba zdecyduje się na pożyczkę od osoby bliskiej, np. znajomej albo rodziny, to bezpieczeństwo w tym przypadku jest na stosunkowo wysokim poziomie. Niemniej jednak, zawsze należy zawrzeć umowę pożyczki na piśmie.

Jeśli chodzi o pożyczki od prywatnych inwestorów, to w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność ze względu na to, że usługi tych pożyczkodawców nie za nadzorowane przez przepisy prawa. 

Sprawdź także: Kredyt dla firm online

Jak wziąć pożyczkę prywatną od osoby prywatnej? Na czym polega pożyczka prywatna?

Aby otrzymać wsparcie od osoby prywatnej, można zdecydować się na pożyczenie środków finansowych od osoby bliskiej albo skorzystać z usług tzw. inwestorów, którzy zwykle ogłaszają się na portalach w internecie (nie chodzi tu o instytucje pożyczkowe i pożyczek oferowanych przez nie osobom z negatywną historią kredytową, ani kredytów bankowych). 

Pożyczka prywatna jest tak naprawdę w zasięgu ręki każdego. Aby ją otrzymać, w pierwszej kolejności należy zdecydować się na wybranego pożyczkodawcę, a następnie omówić warunki związane z zobowiązaniem, czyli wysokość kwoty pożyczki oraz okres jej spłaty. Wszystkie warunki powinny być zawarte w umowie pożyczki, a ta musi być sporządzona w formie pisemnej. Należy pamiętać także o zgłoszeniu wzięcia pożyczki, jeżeli jej kwota przekracza 36 120 zł.

pożyczki prywatne i pożyczki społecznościowe warunki umowy
pożyczki prywatne i pożyczki społecznościowe warunki umowy. pozyczki prywatne od ludzi

Gdzie pożyczyć 500zl?

Pożyczki na stosunkowo niskie kwoty, takie jak 500 zł, można uzyskać w różnych miejscach. Jednym z popularnych sposobów finansowania mogą być pozabankowe pożyczki, które udzielane są przez firmy pożyczkowe. Ich działalność nadzorowana jest przez prawo, dlatego w tym przypadku zapewnione jest wysokie bezpieczeństwo, związane z pożyczeniem pieniędzy.

Wiele osób decyduje się również na pożyczki prywatne, które oferowane są przez prywatne osoby. Tego typu inwestorzy również mogą udzielić różnych kwot w ramach finansowania, także stosunkowo niskich. Jednak w tym przypadku należy uważać na ewentualne wysokie opłaty i koszty, związane z pożyczeniem pieniędzy.

Sprawdź także: Szybka gotówka dla każdego bez zbędnych formalności

Kto udziela pożyczek prywatnych?

Prywatnej pożyczki może udzielić w zasadzie każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie. W związku z tym, pożyczkę można otrzymać np. od osoby bliskiej, takiej jak brat, siostra lub znajomej, np. koleżanki. Jednak pożyczki prywatne udzielane są również przez inwestorów, którzy oferują swoje usługi, głównie ogłaszając się w internecie. 

O ile pożyczka prywatna od osób bliskich nie jest związana z wysokim ryzykiem ewentualnej nieuczciwości ze strony pożyczkodawcy, to pożyczki oferowane przez prywatnych inwestorów często mogą być związana z tym, że podmiot pożyczkowy może mieć na celu oszukanie potencjalnych klientów. W związku z tym, w tym przypadku zawsze należy zachować dużą ostrożność.

Jak wziąć pożyczkę od osoby prywatnej?

Osoby, które decydują się na wzięcie pożyczki prywatnej, czasami zastanawiają się, czy umowa, którą podpisują, jest zgodna z prawem. Warto wiedzieć, jakie elementy powinna zawierać taka umowa:

 • Datę zawarcia umowy,

 • Miejsce zawarcia umowy,

 • Dokładne wskazanie stron umowy pożyczki, czyli pożyczkodawcy oraz klienta,

 • Dokładne wskazanie przedmiotu umowy pożyczki,

 • Określenie warunków zwrotu pożyczki,

 • Oświadczenie dotyczące sytuacji majątkowej klienta,

 • Dokładne określenie warunków, które dotyczą kwestii wypowiedzenia umowy,

 • Podpisu jednej oraz drugiej strony.

Umowa stanowi podstawę każdej pożyczki, nie tylko prywatnej. Ma ona na celu zabezpieczenie interesów zarówno osoby udzielającej pożyczki, jak i klienta. Sporządzenie umowy pożyczki chroni głównie interesy osoby, która decyduje się na zobowiązanie, ponieważ daje ona ochronę przed sytuacjami, kiedy pożyczkodawca będzie chciał dochodzić spłaty pożyczki w krótszym terminie, niż przewidziany w umowie, ale także zapobiega temu, aby kwota, jaką pożyczył klient nie była wyższa niż ustalona w umowie.

pożyczki prywatne w celach zarobkowych
pożyczki prywatne w celach zarobkowych

Warto także zaznaczyć, że pożyczkodawca ma prawo do odstąpienia od umowy w przypadku, kiedy zwrot pożyczki prywatnej wyda się wątpliwy ze względu na zły stan majątkowy osoby, która zdecydowała się na finansowanie. Jednak uprawnienie to przysługuje, jeżeli inwestor lub inny pożyczkodawca dowiedział się o złym stanie majątkowym klienta po podpisaniu umowy oraz kiedy informacja taka została zatajona przez klienta.

W takim przypadku za stan majątkowy należy rozumieć całą sytuację materialną, jednak w szczególności kwestię, która związana jest z interakcją pomiędzy aktywami a pasywami.

Sprawdź także: Pożyczka na telefon od zaraz

Należy również pamiętać o tym, że w przypadku, gdy pożyczkodawca nie zobowiąże się do wydania przedmiotu umowy, to roszczenie klienta ulega przedawnieniu. Wynosi ono 6 miesięcy od chwili, kiedy przedmiot powinien zostać wydany.

Co grozi za niezgłoszenie pożyczki?

Niezgłoszona pożyczka prywatna, która zostanie wykryta przez urząd skarbowy, np. w trakcie rutynowej kontroli, może zostać objęta podatkiem sankcyjnym. Wynosi on 20 procent pożyczonej sumy. Warto dodać, że podatek podstawowy od czynności cywilnoprawnych, który należy zapłacić przy zgłoszeniu pożyczki, wynosi 0,5 procent.

Czy zwrot pożyczki trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pożyczka prywatna podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 procent wartości zobowiązania. Do jego zapłacenia zobowiązany jest klient. 

Pożyczka od rodziny nie będzie opodatkowana w sytuacji, kiedy pożycza się pieniądze od osób z pierwszej grupy podatkowej, do której zalicza się m.in. małżonkowie, rodzice, wstępni, zstępni, itp. Nie ma obowiązku płacenia podatku od finansowania udzielonego przez krewnych, które należą do tej grupy, ani również zgłaszać tego faktu do fiskusa, jeżeli nie przekroczy ona określonej kwoty.

Wystarczy w urzędzie skarbowym złożyć deklarację PCC-3 w przeciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki, a także dostarczenia odpowiednio opisanego dowodu przekazania środków finansowych. Może być to np. potwierdzenie otrzymania przelewu.

Jeżeli chodzi o pożyczki prywatne od dalszej rodziny, np. rodzeństwa rodziców, nie ma obowiązku podatkowego, kiedy kwota pożyczek nie przekracza 5 tysięcy złotych od jednej osoby w przeciągu 3 lat, a także 25 tysięcy złotych od kilku osób w przeciągu 3 lat. W sytuacji, kiedy kwoty te zostaną przekroczone, będzie trzeba zapłacić podatek PCC w wysokości 2 procent różnicy pomiędzy sumą pożyczek, a kwotą, która zwalnia od podatku.

Sprawdź także: Pomoc w konsolidacji kredytów

składając wniosek sprawdź warunki umowy
składając wniosek sprawdź warunki umowy

Jeżeli nie zgłosi się pożyczki od rodziny, a także nie złożyć deklaracji PPC w wyznaczonym terminie w określonym urzędzie skarbowym, musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Przede wszystkim, im wyższa będzie kwota pożyczki, tym wyższy podatek będzie trzeba od niej zapłacić. Ponadto, urząd skarbowy w pierwszej kolejności ściągnie podatek, a następnie nałoży grzywnę w wysokości 20 procent kwoty zobowiązania.

Kto udzieli pożyczki bez BIK i KRD?

Pożyczka bez BIK i KRD to produkt finansowy, który oferowany jest zarówno przez firmy pozabankowe, jak i prywatnych inwestorów. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj wsparcia finansowego, ponieważ nie jest w stanie uzyskać pożyczki bankowej. 

Pożyczka bez baz nie różni się w zasadzie niczym od innych produktów finansowych. Jednak w toku procesu pożyczkowego, pożyczkodawca udzielający takiej pożyczki, nie sprawdza klientów w rejestrach dłużników. Dzięki temu pożyczkę mogą otrzymać także te osoby, które nie mają dobrej historii kredytowej, a jedynie negatywne wpisy w rejestrach. Inwestorzy prywatni z reguły nie sprawdzają bazy dłużników

Gdzie szukać pożyczki od osoby prywatnej? Jakie osoby prywatne udzielają wsparcia finansowego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, pożyczka prywatna może zostać udzielona przez każdego. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zdecydowało się na zarabianie na obrocie kapitałem. Warto wiedzieć, gdzie można znaleźć oferty takich pożyczek.

Google

Niektórzy prywatni inwestorzy prowadzą swoje strony internetowe. Dobrym sposobem jest wykorzystanie do tego wyszukiwarki Google. Warto pamiętać o tym, że wyszukiwarka służy jedynie do znalezienia kontaktu do inwestora. Jeśli chodzi o pożyczkę prywatną, to klient będzie musiał się spotkać z nim osobiście i podpisać umowę. Pożyczkę prywatną można przelać na konto.

W przypadku ofert zdalnego zawierania umów oraz wypłacania środków na konto bez wychodzenia z domu, lepiej nie decydować się na takie finansowanie, ponieważ może to być zwykłe oszustwo.

Sprawdź także: Gwarantowana pożyczka dla zadłużonych

Oferty takich pożyczek są łatwo dostępne w internecie. Aby znaleźć taką ofertę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pożyczka prywatna, a ilość aktualnych ofert od razu się wyświetli.

Oczywiście przed podjęciem decyzji, należy zapoznać się z opiniami na temat danego pożyczkodawcy. Tego typu można znaleźć na różnych forach internetowych. Pod uwagę należy wziąć także to, że część takich opinii jest pisania przez pożyczkobiorców, jednak niektóre wystawiane są przez samego pożyczkodawcę. Dlatego też należy podchodzić do nich z dystansem, jednak takie opinie na pewno będą pomocne.

W przypadku, kiedy klient zdecyduje się na wybranie właściwej pożyczki prywatnej, trzeba pamiętać o tym, że pomimo tego, iż prywatne pożyczki są dostępne dla każdego, nawet dla osób, które mają zadłużenie, to pożyczkodawca może, choć nie musi wymagać zaświadczenia o dochodach.

Zdarza się to jednak rzadko, jednak warto się z tym liczyć. Służy to zabezpieczeniu interesów finansowych podmiotu, który udziela finansowania. Czasami może zdarzyć się tak, że pożyczkodawca będzie od klienta żądał weksla albo zabezpieczenia pod postacią hipoteki. Określone działania uzależnione są od tego, na jaką kwotę będzie opiewać pożyczka, a także od terminu jej spłaty.

Co zamiast pożyczki prywatnej?

Pożyczka prywatna może stanowić duże niebezpieczeństwo dla klienta, dlatego należy bardzo uważać, decydując się na takie wsparcie finansowe. Jeżeli osoba musi się na nią zdecydować, najlepiej gdyby była to pożyczka od znajomych albo od sprawdzonego inwestora.

Warto zawsze pamiętać o tym, że mając długi albo brak zdolności kredytowej, można również skorzystać z pożyczek, które oferowane są przez instytucje pozabankowe. Istnieje wiele legalnie działających firma pożyczkowych, które oferują pożyczki osobom, mającym długi. Właśnie z tego typu ofert mogą bez problemu korzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Pożyczki pozabankowe mogą być bardziej korzystne dla klienta, a zwłaszcza bardziej bezpieczne. 

Sprawdź także: Nowe pożyczki z dojazdem do klienta

Jakie zalety mają pożyczki prywatne?

Prywatne pożyczki zarówno od osób bliskich, jak również inwestorów, mogą mieć wiele zalet. Należy do nich zaliczyć:

 • Brak zaświadczeń o zarobkach – w przypadku tego finansowania nie ma konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach, które często jest trudne, a nawet niemożliwe do uzyskania. Prywatni pożyczkodawcy w zdecydowanej większości nie wymagają od klientów, aby Ci dostarczali tego typu dokument,

 • Bez sprawdzania baz dłużników – banki zawsze weryfikują potencjalnych pożyczkobiorców w rejestrach dłużników, co jest związane z przepisami prawa bankowego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczek prywatnych, gdzie pożyczkodawcy prywatni tego nie robią,

 • Możliwość pożyczenia wysokich kwot – pożyczki prywatne mogą opiewać na różne sumy, zarówno niskie, jak i stosunkowo wysokie. Dzięki temu każdy klient może uzyskać odpowiednią dla niego kwotę.

Z kolei wady pożyczek prywatnych są następujące:

 • Stosunkowo wysoki koszt – prywatni pożyczkodawcy po to udzielają pożyczek, aby na nich zarabiać. W związku z tym, mogą naliczyć wyższe opłaty, niż w przypadku pożyczek bankowych,

 • Wymóg dodatkowego zabezpieczenia – decydując się na pożyczenie wysokiej kwoty, klient musi liczyć się z tym, że pożyczkodawca będzie wymagał od niego ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci zastawu na wartościowym przedmiocie lub nieruchomości. W takim przypadku należy pamiętać o spłacie zobowiązania w terminie, ponieważ w najgorszym wypadku można stracić samochód lub mieszkanie.

Na co uważać, decydując się na pożyczkę prywatną? Czy może bezpieczniej jednak w firmie pożyczkowej?

Aby pożyczka prywatna była bezpieczna, należy uważać na kilka rzeczy i pamiętać o pewnych ważnych kwestiach:

 • Umowa pożyczki – zawsze, bez względu na to, czy jest to pożyczka od osoby bliskiej, czy też prywatnego inwestora, należy sporządzić umowę pożyczki, która stanowi zabezpieczenie w szczególności osoby pożyczającej,

 • Wysokość kwoty zobowiązania oraz okres kredytowania – są to najważniejsze parametry, które dotyczą każdej pożyczki od osób prywatnych. Zadaniem pożyczkobiorcy jest takie wybranie tych parametrów, aby z jednej strony moc zaspokoić swoje potrzeby, a z drugiej móc bez żadnych problemów spłacić zobowiązanie,

 • Uwaga na oszustów – w przypadku pożyczek prywatnych, bardzo łatwo można trafić na nieuczciwe podmioty, żerujące na trudnej sytuacji finansowej klientów. Warto uważać na kilka sytuacji, kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim żaden pożyczkodawca nie powinien wymagać od pożyczkobiorcy jakichkolwiek opłat wstępnych przed udzieleniem zobowiązania. Należy uważa również na próby wyłudzenia danych osobowych. Warto także poznać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pożyczkodawcy,

 • Brak rzetelnych informacji – ważne jest, aby pożyczkodawca wszystko dokładnie wyjaśnił klientowi. Jeżeli ten będzie miał jakiekolwiek pytania, powinien otrzymać na nie wyczerpującą odpowiedź. W sytuacji, kiedy jest inaczej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klient ma do czynienia z nieuczciwym inwestorem, którego celem nie jest pożyczenie pieniędzy, a oszukanie pożyczkobiorcy.

Pożyczki prywatne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Wiele osób, którym banki odmówiły przyznania pożyczki, decyduje się na pożyczkę prywatną. To łatwo dostępna forma pomocy finansowej, z której skorzystać może niemalże każdy, także osoba, która ma zadłużenie, w tym zajęcie komornicze.

Sprawdź także: Konsolidacja chwilówek online

Z uzyskaniem takiej formy wsparcia finansowego nie będą mieć również osoby, których zdolność kredytowa nie znajduje się na odpowiednim poziomie albo historia kredytowa jest negatywna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.