Darmowe porady prawne Białystok. W tym artykule wskażemy adresy, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna w Białymstoku, gdzie można uzyskać nieodpłatnie poradę adwokata czy radcy prawnego. W Białymstoku funkcjonuje, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, kilka punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, gdzie darmowa pomoc prawna udzielana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej

Darmowe porady prawne Białystok – gdzie ich szukać?

Jeśli interesują Cię bezpłatne porady prawne czy darmowe doradztwo prawne w Białymstoku i okolicach, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą.

Darmowe porady prawne Białystok:

  1. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku, ul. Malmeda 8, tel. 85 732 43 94 – tu uzyskasz darmowe porady prawne w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego (pomoc przy rozwodach, pozwy o alimenty, ustalenie prawa do opieki nad dzieckiem, ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej itp.)
  2. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Białymstoku, ul. Włókiennicza 7, tel. – należy umówić swą wizytę telefonicznie, porady udzielane są przez prawnika
  3. Poradnia Psychologiczno Prawna przy Fundacji Spe Salvi, ul. Warszawska 50, – poradnia czynna jest w trakcie roku akademickiego, darmowe porady prawne ustne udzielane są przez prawników, z kolei pisma procesowe przygotowują studenci pod nadzorem i po konsultacji z prawnikami
  4. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie SZANSA, ul. Magnoliowa 4,
  5. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, ul. Borsucza 2,
  6. Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 53, 
  7. Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Białymstoku, ul. Borsucza 2,
  8. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku, ul. Żelazna 9/1U,
  9. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Białymstoku, ul. Liniarskiego 1A, tel. – tu bezpłatne porady prawne i darmowa pomoc prawna udzielane są przez mediatora rodzinnego, psychologa, prawnika i pedagoga
  10. Primum Non Nocere Stowarzyszenie Pacjentów, ul. Zielonogórska 10,
  11. Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, ul. Pogodna 63/1,

Aby uzyskać darmową pomoc prawną czy nieodpłatne porady prawne, najlepiej zadzwonić do wybranego podmiotu i ustalić termin wizyty. Należy pamiętać, iż darmowe porady prawne Białystok mogą dotyczyć jedynie wybranych dziedzin prawa (np. Inspekcja Pracy udziela porad w zakresie prawa pracy, ośrodki pomocy rodzinie oferują darmowe porady prawne w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w Białymstoku – adresy:

Oprócz wskazanych powyżej nieodpłatnej pomocy prawnej w Białymstoku udzielają m.in. radcowie prawni i adwokacji. Bezpłatna pomoc prawna świadczona jest przez adwokatów z Białegostoku i okolic pod adresem: ul. Zamenhofa 5C 15 – 435 Białystok pok. nr 4. W tej samej lokalizacji darmowych porad prawnych udzielają radcowie prawni.

Niezależnie od powyższego darmowa pomoc prawna w ramach sieci punktów nieodpłatnej pomocy prawnej udzielana jest przez osoby z Fundacji SPE SALVI, pod adresem ul. św. Rocha 3, 15-879 Białystok.

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w Białymstoku świadczone jest przez osoby ze Stowarzyszenia Sursum Corda, pod adresem ul. św. Rocha 3, 15-879 Białystok

Darmowe porady prawne w Białymstoku udzielane są zresztą nie tylko we wspomnianych w artykule punktach. Warto sprawdzić na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku czy stronie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku, czy instytucje te nie organizują np. jakiś dni darmowych porad prawnych czy dni otwartych – nierzadko w czasie tego typu imprez można skorzystać z adwokata za darmo czy bezpłatnej porady prawnej radcy prawnego.

Jeśli masz sprawę, której załatwienie wymaga pomocy adwokata czy radcy prawnego albo chociaż osoby z wiedzą prawniczą, a nie stać Cię na wynajęcie kancelarii, bezpłatne porady prawne Białystok, to idealna propozycja dla Ciebie.

Stosownie do powołanego przepisu osoba korzystająca z darmowej pomocy prawnej w Białymstoku pomocy może liczyć na uzyskanie od profesjonalnego prawnika – adwokata czy radcy prawnego, ale również np. aplikantów informacji o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach czy spoczywających na niej obowiązkach. Dotyczy również toczących się już z jej udziałem postępowań przygotowawczych, administracyjnych, sądowych lub sądowo-administracyjnych.

Prawnik udzielający darmowej pomocy prawnej na prośbę osoby uprawnionej powinien sporządzić także projekt pisma, np. wniosku czy pozwu, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym, postępowaniu sądowym oraz postępowaniu administracyjnym.

Należy jednak pamiętać, że chodzi tu o projekt, tj. adwokat czy radca prawny, który sporządzi pismo nie podpisze się pod nim, ani też nie wyśle go do sądu czy innej instytucji w mieniu osoby uzyskującej darmowe porady prawne w Białymstoku.

Bezpłatne porady prawne w Białymstoku – wykaz uzupełniający 2023

lista 10 adresów punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Białymstoku:

  1. Poradnia Prawna Białostockiego Centrum Wolontariatu – ul. Kilińskiego 1
  2. Poradnia Prawna „Centrum Obywatelskie” – ul. Ciołkowskiego 1B/6
  3. Poradnia Prawna „Stowarzyszenie dla Równości i Tolerancji” – ul. Słowackiego 6/1

Warto jednak pamiętać, że lista ta może ulec zmianie, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na stronach internetowych lub w punktach pomocy prawnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.