Ile zarabia dietetyk? To zależy – od jego kwalifikacji, wiedzy, doświadczenia i wielu innych aspektów. W każdym razie dietetyk to perspektywiczny zawód. Dlaczego? W ciągu kilku ostatnich lat zainteresowanie zdrowym stylem życia staje się coraz bardziej popularne. Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów dbania o własne ciało oraz umysł jest zbilansowana dieta.
Jeszcze na początku dwudziestego wieku rzetelne planowanie codziennej diety i dokładne analizowanie tego co się spożywa kojarzyło się głównie ze sportowcami bądź osobami cierpiącymi na różnego rodzaju choroby.
Dzisiaj coraz więcej jednostek chce podejmować świadome decyzje żywieniowe oparte na specjalistycznej wiedzy. Ma to związek przede wszystkim ze stale zwiększającym się poziomem życia oraz z rozpowszechnianiem się wiedzy na temat wpływu jedzenia na organizm. Ponadto, coraz większa grupa ludzi potrzebuje wsparcia specjalistów z dziedziny żywienia z powodu nadwagi, otyłości czy chorób cywilizacyjnych takich jak na przykład cukrzyca.
Wymienione trendy bezpośrednio przekładają się na zwiększone zapotrzebowanie na doświadczonych dietetyków. Czy w takim razie opłaca się zostać specjalistą do spraw żywienia człowieka? Ile zarabia dietetyk? Czy koniecznie trzeba skończyć studia? Czym tak na prawdę zajmują się ludzie udzielający porad żywieniowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.
Moda na zbilansowane jadłospisy – czyli ile może zarobić dietetyk?
Jest to pytanie na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ widełki zarobków dietetyków są na prawdę szerokie. Niestety, większość osób dopiero wchodzących do branży może liczyć na pensję niewiele wyższą niż najniższa średnia krajowa. Warto podkreślić jednak, że przy odrobinie samozaparcia, sprytu i kreatywności dietetycy mogą bardzo szybko zwiększać swoje dochody.
Sprawdź także: Czy można zarabiać mniej niż najniższa krajowa
W Polsce, najlepsi w swojej branży mogą liczyć na comiesięczną pensję wynoszącą nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby dojść do satysfakcjonujących sum konieczne jest wyrobienie sobie renomy wśród potencjalnych klientów i właśnie na tym powinna skupić się każda osoba wchodząca do branży. Jak w wielu przypadkach, początki bywają bardzo trudne ale stale powiększająca się rzesza zadowolonych podopiecznych w pewnym momencie zaczyna sama nakręcać biznes przysyłając członków swojej rodziny czy przyjaciół.
Najprościej mówiąc: ci, co mają na siebie pomysł i nie boją się nowych wyzwań mogą zarabiać na doradztwie żywieniowym bardzo dobre pieniądze. Z kolei ci, którzy liczą na to, że wystarczy zdobyć tytuł dietetyka a cała reszta „zrobi się sama” zazwyczaj są bardzo rozczarowani rzeczywistością i często ledwo wiążą koniec z końcem (o innych zawodach pisaliśmy m.in. tutaj: ile zarabia informatyk po technikum oraz tutaj: ile zarabia kosmetolog i jeszcze tutaj: ile zarabia projektant wnętrz i tutaj: ile zarabia kasjerka)
Jaki jest zakres obowiązków dietetyka? Ile zarabia dietetyk w stosunku do nakładów pracy?
Wbrew pozorom zawód dietetyka nie ogranicza się do samego układania diet. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych przez osoby zajmujące się żywieniem człowieka ale aby dobrze ustalić indywidualny jadłospis należy podjąć również inne działania. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z klientem ponieważ dobra dieta oprócz tego, że zdrowa i doprowadzająca do celu (np. schudnięcia czy pozbycia się problemów jelitowych) powinna być przede wszystkim smaczna i dostosowana do możliwości konkretnej osoby.
Era dietetyków sprzedających hurtowo gotowe przepisy ze składników, które są trudnodostępne już minęła. Obecnie kładzie się coraz większy nacisk na to aby rozpisane posiłki były łatwe i szybkie w przygotowaniu oraz przede wszystkim smaczne. Dlatego dietetyk musi być osobą komunikatywną, zadającą trafne pytania i wyciągającą z nich słuszne wnioski. Czasami, mimo dokładnego wywiadu i jego analizy pojawiają się nietypowe problemy – w postaci na przykład dolegliwości jelitowych klienta.
Pisaliśmy m.in.: kim jest merchandiser
W takich wypadkach obowiązkiem dietetyka jest przeanalizowanie, co może być źródłem problemu i doradzenie co w takim wypadku należy zrobić. Zazwyczaj poza skorygowaniem jadłospisu dietetycy sugerują wizytę u konkretnych lekarzy specjalistów w calu kontroli stanu zdrowia. Ponadto, to ile zarabia dietetyk bardzo często zależy od tego jak potrafi się zareklamować. Siłą rzeczy więc stałe pokazywanie się na rynku jest nieuniknione.
Zarobki dietetyków – jak dietetyk może szukać klientów?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poszerzanie rzeszy swoich klientów jest prowadzenie social mediów. I właśnie tym wielu specjalistów żywieniowych również zajmuje się na co dzień. Zakres obowiązków dietetyków różni się również w zależności od tego, czy jest się zatrudnionym na etacie, czy prowadzi się własną działalność. Należy pamiętać, że prowadzenie własnej firmy wiąże się z szeregiem dodatkowych zadań, które bardzo często zabierają mnóstwo czasu.
Sprawdź także: Smartney a zły bik
Dodatkową formą zarobków praktykowaną przez coraz większe grono dietetyków jest wydawanie autorskich książek kucharskich bądź szkoleń związanych przede wszystkim ze zdrowym trybem życia. Nie brakuje również warsztatów kulinarnych organizowanych przez dietetyków podczas których można poznać nie tylko ciekawe przepisy ale również zapoznać się z praktycznymi wskazówkami ułatwiającymi gotowanie.
Co prawda bycie dietetykiem nie zobowiązuje do nabycia umiejętności kulinarnych ale tego typu wiedza zdecydowanie ułatwia wyróżnienie się w branży i wyrobienie sobie pozytywnej opinii.
Co trzeba zrobić aby zostać dietetykiem?
Aby móc tytułować się „dietetykiem” bądź „dietetyczką” konieczne jest ukończenie studiów kierunkowych na poziomie licencjatu (3 lata) bądź magistra (5 lat). Alternatywną ścieżką, która kończy się tym samym efektem jest szkoła zawodowa na zakończenie której otrzymuje się dyplom z tytułem dietetyka. Co prawda na rynku dostępne są liczne kursy związane z żywieniem człowieka, które może ukończyć każdy zainteresowany.
Należy pamiętać jednak, że żaden z nich nie uprawnia do tytułowania się dietetykiem. Jest to dobra forma poszerzania umiejętności dietetycznych ale konieczną wiedzę z zakresu żywienia zdobyć można jedynie na studiach bądź w szkole zawodowej. Jest to proces, który trwa kilka lat i nie da się osiągnąć tych samych efektów kształcenia na kursach, które zazwyczaj trwają po kilkanaście godzin bądź maksymalnie kilkanaście tygodni.
Warto na tym etapie dodać też, że układanie jadłospisów nie jest zarezerwowane jedynie dla osób mogących tytułować się jako dietetycy. Może to tak na prawdę robić każdy. Dlatego właśnie decydując się na kupno porad żywieniowych warto zwrócić uwagę na to, jakie wykształcenie ma konkretna osoba. Ci, którzy unikają słowa „dietetyk” i określają swój zawód jako na przykład doradca żywieniowy czy coach żywieniowy prawdopodobnie nie posiadają na tyle szerokiej wiedzy, co tytułowani dietetycy.
Obecnie na rynku najlepiej odnajdują się osoby, które nie tylko skończyły studia na poziomie magisterskim ale regularnie poszerzają swoją wiedzę o najnowsze informacje dietetyczne za pomocą różnego rodzaju szkoleń.
Jakie są specjalizacje dietetyczne i czy warto stać się ekspertem w wąskiej dziedzinie?
Osoby studiujące mogą decydować się na różnego rodzaju specjalizacje dietetyczne Jest opcja szkolenia się z wiedzy ogólnej, sportowej czy klinicznej. Warto rezygnować z dietetyki ogólnej i szkolić się w żywieniu wąskiej grupy ludzi? W tym momencie pojawia się inne istotne pytanie: ile zarabia dietetyk w zależności od tego jaką specjalizację posiada? Tak na prawdę ponownie można odpowiedzieć: to zależy.
Ile zarabia dietetyk specjalista? Dietetycy wyspecjalizowani w żywieniu na przykład sportowców mogą liczyć na wysokie zarobki ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy uda im się zdobyć posadę obsługującą liderów w swoich dziedzinach. Bez walczenia o swoje i dbania u ciągły rozwój żadna specjalizacja dietetyczna nie zagwarantuje satysfakcjonujących zysków. Z kolei różnego rodzaju specjalizacje kliniczne często są wybierane przez osoby, których głównym celem nie jest stałe zwiększanie własnej pensji ale spełnianie się w zawodzie w inny sposób.
Ci, którzy marzą o pomaganiu ludziom cierpiącym na pewne schorzenia bez wątpienia odnajdą w swoim życiu zawodowym mnóstwo satysfakcji, jeżeli poprowadzą swoją ścieżkę rozwoju w taki sposób. Aby wiedzieć więc czy warto specjalizować się w konkretnej dziedzinie dietetyki, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie „czego tak na prawdę chcę od życia zawodowego”?
Czy dietetyk powinien założyć własną firmę czy pracować dla kogoś?
Wiele świeżo upieczonych dietetyków ma ten sam dylemat – pracować na własną rękę czy szukać zatrudnienia u kogoś? Od tej decyzji tak na prawdę w dużej mierze zależy to, ile zarabia dietetyk. Założenie własnej działalności wiąże się z bardzo intensywną pracą i koniecznością inwestowania we własną markę. Konieczna jest też dobra znajomość rynku, sprytne prowadzenie reklamy i wręcz niekończące się pokłady cierpliwości.
Właśnie z tych powodów wielu ludzi nie decyduje się na ten krok i postanawia po prostu szukać ciekawych ofert pracy. Jest to rozwiązanie oszczędzające często, szczególnie na początku sporo nerwów oraz pieniędzy. Jednak w tej sytuacji zarobki zazwyczaj utrzymują się na stałym poziomie. Ci, którzy ryzykują i postanawiają otworzyć własną działalność zazwyczaj bardzo często w ciągu kilku lat cieszą się dużo większymi dochodami niż koledzy z roku pracujący na etacie. Oczywiście założenie własnej firmy nie jest gotowym przepisem na sukces i nie każdy się do tego nadaje.
Dietetyka – czyli wieczna nauka. Warto podkreślić, że dietetyka jest dziedziną nauki, która stale bardzo intensywnie się rozwija. W związku z tym, każdy kto chce zarabiać na udzielaniu porad żywieniowych musi na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Ci, którzy uważają, że ukończenie studiów kierunkowych jest kluczem do sukcesu bardzo szybko przekonują się, że jest to pogląd w ogóle nie związany z rzeczywistością. Ostatnio szczególnie modne są kursy online dla dietetyków – może warto poszukać na początek? Niewielkim kosztem można się przekonać czy to zawód dla nas.
Dlatego zastanawiając się nad karierą dietetyka nie wystarczy zadać sobie pytania „ile zarabia dietetyk?”. Konieczne jest również szczere odpowiedzenie sobie na to czy jest się gotowym uczyć się całe życie? Tak na prawdę dobry dietetyk, to ktoś kto podchodzi do tego zawodu z pasją i zaangażowaniem – tylko tego typu ludzie są w stanie przez długie lata utrzymać się na rynku i czerpać z pracy dużo zysków – nie tylko tych pieniężnych.
Osoby, które decydują się na tego typu ścieżkę zawodową ale jednocześnie nie są zafascynowane żywieniem ludzi zazwyczaj bardzo szybko wypadają z branży.
Zarobki dietetyków są bardzo różne i zależą od wielu czynników. W tej branży liczy się rozwój i duże zaufanie klienta. Ja cały czas się dokształcam. Jestem teraz w połowie pierwszego semestru studiów podyplomowych z psychodietetyki na WSKZ-ecie i bardzo sobie chwalę. Wysoki poziom materiałów i zajęć. Studia to studia, porządny papier jest bardzo wartościowy i podnosi prestiż