Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Może Ci się to wydawać trudne I czasem faktycznie takie bywa, ale mitem jest fakt, że aby znaleźć dobrą i dobrze płatną pracę należy mieć wykształcenie wyższe. Często osoby wchodzące na rynek pracy słyszą, że konieczne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego, a najlepiej wyższego aby móc szybko piąć się po szczeblach zawodowej kariery (pisaliśmy m.in. co robić po szkole średniej i tu: ile zarabia informatyk po technikum i jeszcze tutaj: co daje szkoła policealna).

Nie da się ukryć, że w przypadku niektórych zawodów pewne uprawnienia oraz szeroka wiedza potwierdzona dyplomami jest niezbędna. Raczej nikt nie chciałby trafić pod ręce chirurga-samouka bądź samozwańczego prawnika. Warto jednak zauważyć, że w wielu profesjach bardzo dobrze mogą odnaleźć się osoby, które nie ukończyły szkoły edukującej w konkretnym kierunku.

Szczególnie ważne wtedy jest dobre zaprezentowanie się oraz podkreślenie swoich umiejętności, które mogą być pożądane przez potencjalnego pracodawcę. Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Jak zwrócić na siebie uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Świadome odpowiedzenie sobie na kilka pytań oraz wykorzystanie pewnych prostych zasad w wielu przypadkach okazuje się bardzo skuteczne. Co to za zasady? Co to za pytania? Jak wykorzystać je w praktyce? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

jak znaleźć pracę bez wykształcenia 4
jak znaleźć pracę bez wykształcenia

Kilka pytań poprzedzających to najważniejsze, czyli: jak znaleźć pracę bez wykształcenia?

Co lubisz robić? To pytanie proste które jednocześnie jest dla wielu osób nieoczywiste. W końcu do pracy nie idzie się dla przyjemności, co za tym idzie – ludzie nawet nie próbują jej łączyć z jakąkolwiek formą pozytywnych odczuć. Spójrz jednak na to w taki sposób: jeżeli jesteś osobą kochającą aktywność fizyczną będziesz męczyć się pracując „za biurkiem”.

Pisaliśmy m.in. ile zarabia projektant wnętrz i tutaj: Ile zarabia dietetyk i jeszcze tutaj: Ile zarabia grafik 3D i tu z kolei ile zarabia sekretarka

Z kolei osoby spokojne i introwertyczne lepiej odnajdą się w zawodach, które często sprowadzają się do spędzania czasu w samotności. Może lubisz gotować i jesteś w tym całkiem dobry/a? Może masz dar do dogadywania się z osobami starszymi i kontakt z nimi sprawia Ci przyjemność?

Pamiętaj, że większość aktywności pojawiających się w Twoim codziennym życiu można w pewnym stopniu przekształcić na obowiązki zawodowe – warto, żeby były to te czynności, które szczególnie lubisz. Wtedy sprawdzisz się w pracy lepiej, niż ludzie wykształceni niecierpiący swoich obowiązków. 

W czym jesteś na prawdę dobry/dobra?

Szkoła nie jest jedynym miejscem w którym nabywa się przydatnych w życiu umiejętności. Tak, nie jest to szczególnie odkrywcze zdanie ale mimo wszystko często się o tym zapomina. Zastanawiając się jak znaleźć pracę bez wykształcenia pomyśl czego już się w życiu nauczyłaś/eś. Najlepiej usiądź z pustą kartką przed sobą i wypisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy.

https://pl.jooble.org/
https://pl.jooble.org/

Daj sobie czas – zapewne zaskoczysz się, jak dużo już potrafisz. Przeanalizuj cały swój dotychczasowy życiorys. Wychowywanie się w rodzinie posiadającej wiele zwierząt pozwala na obycie się z nimi, poznanie ich potrzeb. Dużo czasu spędzonego w garażu pod czujnym okiem ojca zapewne przełożyło się na nabycie podstawowej wiedzy z zakresu majsterkowania. A może jesteś osobą która ma wrodzony dar do sprzedaży? Albo wyjątkowo dobrze radzisz sobie z językami obcymi?

Jakie masz cechy charakteru oraz typ osobowości?

Warto szukać takiego stanowiska pracy, do którego po prostu się pasuje. Warto więc zastanowić się, czy jest się osobą bardzo ekstrawertyczną czy introwertyczną. Łatwo Cię zdominować, czy może masz tendencję do dowodzenia grupą z którą przyszło Ci przebywać? Lubisz dużo mówić czy raczej preferujesz ciszę? Pewność siebie to Twoje drugie imię czy raczej znajomi określają Cię jako osobę nieśmiałą?

Lubisz porządek czy masz wieczny problem z „samopojawiającym się” bałaganem? W tym przypadku również poleca się wypisanie swoich cech i zastanowienie się jak mogą one pomóc bądź przeszkadzać w przyszłej pracy. Każda z nich może w pewnych sytuacjach być pomocna a w innych wręcz przeciwnie – będzie jedynie przeszkadzać.

jak znaleźć pracę bez wykształcenia
jak znaleźć pracę bez wykształcenia

Jaka branża bądź typ pracy szczególnie Cię interesuje?

Na podstawie danych uzyskanych przez rzetelną samoanalizę możesz szczerze odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – gdzie tak na prawdę chcesz pracować oraz przede wszystkim, gdzie prawdopodobnie się odnajdziesz. Jeżeli myślisz o konkretnej branży, teraz możesz zastanowić się na ile Twoja osoba do niej pasuje.

Na tej podstawie opracuj plan – jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Oczywiście nie byle jaką pracę, tylko taką, która oprócz pieniędzy przyniesie również satysfakcję. Dojście do tego etapu może zająć trochę czasu ale bez wątpienia warto. 

Pytania przeanalizowane – co dalej?

Każde doświadczenie jest cenne, zacznij od czegoś na pozór niewymagającego

Rzeczywistość na etacie rządzi się swoimi prawami. Warto poznać ten nowy świat aplikując na stanowiska, które z reguły nie wymagają od kandydatów niczego poza dyspozycyjnością i chęcią do pracy. Wbrew pozorom tego typu zajęcia uczą na prawdę dużo. Nie ważne czy będzie to praca w popularnym fast foodzie, na hali magazynowej czy za kasą w hipermarkecie. Może to być nawet roznoszenie ulotek (pisaliśmy m.in. ile zarabia kasjerka i tutaj: kim jest merchandiser i jeszcze tutaj: obowiązki kierownika sklepu). 

Każda zajęcie wymaga zmierzenia się z innymi wyzwaniami, które rozwijają i pozwalają poznać własne oczekiwania. Przekonasz się czy obsługa klienta to coś dla Ciebie. Dowiesz się czy preferujesz stałe godziny pracy czy może system zmianowy (pisaliśmy m.in. zadaniowy czas pracy na czym polega. Nauczysz się współpracować z różnymi ludźmi, w różnych sytuacjach. Co najważniejsze, w między czasie nabędziesz umiejętności, które z powodzeniem można wpisać w CV. Umiejętność obsługi kasy fiskalnej czy obsługa klienta to coś, co przydaje się w większości branży a bez wątpienia nauczysz się innych, mniej oczywistych czynności. 

Poszukuj możliwości poszerzania swoich kompetencji

Jak już zostało wspomniane – szkoła nie jest jedynym miejscem, w którym można się rozwijać. A więc odpowiadając na pytanie jak znaleźć pracę bez wykształcenia można powiedzieć po prostu – poszerzaj swoje kompetencje! Jak? W tej kwestii ogranicza Cię tak na prawdę tylko twoja wyobraźnia. Możliwe jest rozwijanie się podczas wykonywania czynności, które są postrzegane jako odpoczynek.

Oglądanie ulubionego serialu w języku obcym to tak na prawdę szlifowanie języka, który jest dodatkowym atutem na rynku pracy. Czytanie książek branżowych poszerzy horyzonty. Słuchanie tematycznych podcastów podczas spaceru z psem czy jazdy samochodem przełoży się na lepsze rozeznanie w branży. Szczególnie dobrym pomysłem jest uczestniczenie w różnego rodzaju kursach i spotkaniach tematycznych. 

Nawiązuj nowe znajomości

Poznawanie ludzi, którzy już pracują w branży która Cię interesuje jest jednym z najlepszych sposobów na ukierunkowanie swojej kariery. Rozmowy z takimi osobami uświadomią Cię, jak na prawdę wygląda rynek pracy, czego oczekuje się od pracowników oraz z jakimi problemami spotykają się ludzie na konkretnych stanowiskach. Być może zastanawiasz się jak wejść w środowisko, które wydaje się być niedostępne dla osób z zewnątrz? 

jak znalezc prace bez wyksztalcenia 2
jak znaleźć pracę bez wykształcenia

Często wystarczy posiadać konto na popularnym portalu społecznościowym. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest zapisać się na różnego rodzaju grupy online zrzeszające ludzi zainteresowanych konkretnym tematem. Dodatkowo, otrzymasz tam informacje gdzie warto się udać aby wziąć udział w spotkaniach na żywo, które często są organizowane nie tylko w celach służbowych –  eventy tego typu traktuje się jako przyjemną formę spędzania wolnego czasu a ludzie w nich uczestniczący są otwarci na nowe znajomości.

Rzetelnie przygotuj CV

Wiesz, że na rozmowie kwalifikacyjnej prawdopodobnie pojawią się osoby, które edukowały się dłużej niż Ty. Musisz więc wyróżnić się spośród nich w inny sposób. Bez wątpienia znajomość mocnych stron i umiejętności ułatwi to zadanie. CV powinno być przygotowane zgodnie z polityką firmy. W zależności od miejsca w które aplikujesz, pracodawca może preferować klasyczną formę dokumentu bądź szczególnie doceni kreatywność potencjalnego pracownika.

Musisz więc na wstępie zorientować się, czy popisanie się pomysłowością w tym momencie będzie dobrym pomysłem. Bez wątpienia jednak każde CV powinno być dopracowane i kilkukrotnie sprawdzone. Niechlujnie rozmieszczony tekst, literówki czy błędy ortograficzne nie świadczą dobrze o osobie aplikującej. Ważne jest też aby dokument był czysty, najlepiej dostarczony w koszulce.

Powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje ujęte w sposób możliwie jak najbardziej szczegółowy ale jednocześnie zwięzły – CV przegląda się szybko i zostawia się jedynie te, które szczególnie zwrócą uwagą pracodawcy. Wymieniaj więc jedynie te cechy i umiejętności, które prawdopodobnie będą szczególnie mile widziane. 

Dowiedz się czegoś o miejscu, do którego aplikujesz – zaskocz ich!

Na rozmowy kwalifikacyjne z reguły jest zapraszane wiele osób (tu m.in. najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli chcesz zostać zapamiętana/y przez komisję, musisz ją czymś zaskoczyć. Oczywiście Twoim celem jest wzbudzenie wśród osób rekrutujących pozytywnych emocji. Dlatego warto przed pójściem na rozmowę zobaczyć jak firma funkcjonuje. Przede wszystkim należy przejrzeć wszystkie ogólnodostępne firmowe media oraz strony internetowe i zastanowić się jak to wykorzystać.

Może warto podkreślić, że pewne zastosowane rozwiązania szczególnie przypadły Ci do gustu? Może przyjdzie Ci do głowy jakaś sugestia, która pomogłaby usprawnić już zastosowane rozwiązania? Dając do zrozumienia, że wiesz już co nie co o firmie stworzysz pozytywne wrażenie i wyróżnisz się na tle osób, które mimo tego, że są wykształcone nic tak na prawdę o miejscu do którego aplikują nie wiedzą. 

Niestety, poszukiwanie pracy często jest procesem, który bardzo przeciąga się w czasie. Jedynie nielicznym osobom udaje się dostać propozycje już po pierwszych kilku rozmowach. Nieudane próby mogą być frustrujące ale pamiętaj, żeby po każdej rozmowie wyciągać wnioski. Palnęłaś/eś jakąś głupotę na ostatnim spotkaniu i prawdopodobnie przez to się nie udało?

jak znaleźć pracę bez wykształcenia 4
jak znaleźć pracę bez wykształcenia

No cóż… życie! Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Przeanalizuj dlaczego zareagowałaś/eś tak a nie inaczej oraz jaka reakcja mogłaby wywołać lepszy efekt. Nie dołuj się porażkami, pamiętaj, że zdarzają się one każdemu. Na podstawie tak zdobytych doświadczeń będziesz wiedzieć coraz więcej na temat tego jak znaleźć pracę bez wykształcenia. Może przekonasz się, że warto poświęcić czas na poszerzenie swoich kompetencji przed następną próbą zdobycia pracy?

Być może stwierdzisz, że jednak chcesz spróbować czegoś innego. Słuchaj opinii, sugestii i analizuj czy rzeczywiście mogą Cię one poprowadzić w obranym przez Ciebie kierunku. Powodzenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.