Portfele kryptowalut pomagają przechowywać kapitał. Jest to jeden z dostępnych sposobów, który pozwala zadbać o bezpieczeństwo środków. Jakie są dostępne portfele kryptowalutowe i jak wybrać najlepszy?
Portfel kryptowalut – co to jest? Od jakiego portfela rozpocząć swoją przygodę z krypto?
Portfel kryptowalutowy to coś innego, niż tradycyjny portfel. Portfel kryptowalut przedstawia tożsamość inwestora, kiedy kupuje on określoną kryptowalutę. Jego adres jest sposobem, w jaki zakupy i sprzedaż inwestora rejestrowane są w blockchainie.
Portfel kryptowalut to urządzenie, fizyczne nośniki, programy albo usługi, które przechowują prywatne albo publiczne klucze do transakcji kryptowalutowych. Poza tą podstawową funkcją przechowywania kryptowalut, portfel kryptowalut oferują nierzadko funkcję szyfrowania albo podpisywania informacji. Takie podpisanie może np. skutkować wykonaniem inteligentnego kontraktu lub transakcji kryptowalutowej identyfikacji albo też legalnego podpisania dokumentu.
Sprawdź także: Gdzie kupić kryptowalutę
Tak naprawdę inwestor nie musi mieć portfela kryptowalutego. Zakupione kryptowaluty może po prostu pozostawić na giełdzie, na które jej kupił albo zapisać adres portfela krypto oraz klucze dostępu, mając nadzieję, że się je zapamięta.
Oczywiście lepiej zachować maksimum bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się do czynienia z dużą sumą pieniędzy, zatem korzystanie z portfela kryptowalutego to jak najbardziej rozsądne rozwiązanie. Aktualnie istnieje wiele opcji, które pomagają w ochronie posiadanego kapitału.
Wiele giełd kryptowalutowych ma wbudowane portfele, a to oznacza, że inwestorzy mogą handlować oraz przechowywać kapitał z jednego interfejsu.
Czym jest portfel kryptowalut i do czego służy? Czy tylko do przechowywania kryptowalut?
Kryptowaluty, które znane są także jako waluty wirtualne albo kryptograficzne, są przykładem alternatywnego pieniądza, który przez większość krajów na świecie nie jest uznawany. To jednak nie zmienia faktu, że kryptowaluty zyskały bardzo dużą popularność jako środek płatniczy (np. Bitcoin), jak również alternatywna forma inwestycji kapitałowych twoich środków.
Z kolei portfel kryptowalutowy ma formę aplikacji internetowej albo fizycznego urządzenia, które dedykowane jest do podłączenia do komputera i przechowuje klucze prywatne, które dają dostęp do aktywów krypto. Różnica jest taka, że portfel fizyczny pozwala na przechowywanie waluty poza internetem. Zatem portfel kryptowalut nie jest zbiorem jednostek określonej waluty, jednak elektroniczną formą dostępu do środków. Pozwala także na dokonywanie transakcji płatniczych.
Sprawdź także: Margin trading
Aby zrozumieć, jak działa portfel krypto, konieczna jest znajomość istoty aktywów cyfrowych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie opuszczają one swojego systemu. Zatem portfel nie przechowuje wirtualnych monet, ale stanowi metodę dostępu do aktywów. Jednoznacznie wskazuje na właściciela kupionych kryptowalut.
Rodzaje portfeli kryptowalutowych – jaki portfel bitcoin wybrać? Jakie są najlepsze portfele kryptowalutowe?
Portfele kryptowalutowe można podzielić na programowe oraz sprzętowe. Tak naprawdę istnieje wiele rodzajów portfeli, które należą do ogólnych kategorii. Poniżej 3 najpopularniejsze rodzaje portfeli kryptowalutowych.
Portfele hostowane
Hostowane portfele krypto cechują się łatwością w konfiguracji, dlatego są tak popularne. Są one „hostowane” bezpośrednio na giełdzie, na której inwestor kupuje kryptowaluty. Jeśli kupił on kiedykolwiek kryptowalutę na takiej giełdzie, jak Kraken albo Coinbase i zachował ją na giełdzie, to korzystał już z hostowanego portfela.
Jeśli chodzi o ten rodzaj portfela kryptowalutego, to giełda krypto zwykle przechowuje prywatny klucz inwestora za niego. Takie prywatne informacje bezpiecznie przechowywane są oraz dostępne online, a to powoduje, że narażone są na potencjalne ataki hakerów.
Portfele hostowane mogą także mieć ograniczone zastosowania i inwestor może nie być w stanie wykonać niektórych transakcji kryptowalutowych, np. zakup NFT – przy pomocy krypto, który znajduje się w hostowanym portfelu. Jednak z drugiej strony, jeżeli inwestor zapomni hasła, zwykle nie będzie to stanowić dużego problemu, gdyż giełda ma sposoby na to, aby pomóc mu odzyskać dane.
Portfele bez depozytu
Portfel bez depozytu umożliwia inwestorowi posiadanie pełnej kontroli nad kryptowalutą, bez udziału osób trzecich. Są to oprogramowanie, które oferują zazwyczaj większą swobodę oraz funkcje niż portfele hostowane. Przykładowo, jeżeli inwestor zainteresowany jest zakupem NFT albo stakingiem kryptowalut, czyli procesem, w którym kryptowaluty inwestora obsługuje sieć blockchain oraz zdobywa za to nagrody. Może on rozważyć portfel bez depozytu.
Sprawdź także: Jak zacząć inwestycje na giełdzie
Dzięki takiemu portfelowi, który nie jest depozytariuszem, dostęp do kryptowalut uzyskać można przy pomocy klucza prywatnego, który jest pod kontrolą inwestora. Ponieważ jest on jedyną osobą zarządzającą kluczem prywatnym, ważne jest to, aby zachować bezpieczeństwo związane z zapamiętywaniem hasła. Jeżeli inwestor zapomni lub zgubi swój klucz, nie będzie mieć dostępu do kryptowalut. Jeśli jego klucz przechwyci inna, niepożądana osoba, środki na jego koncie będą zagrożone.
Portfele sprzętowe
Kryptowalutowe portfele sprzętowe, które znane są także jako Cold Wallet. Są podobne do pamięci USB. Klucz prywatny inwestora, który umożliwia dostęp do kryptowaluty w blockchainie przechowywany jest na tym urządzeniu.
Portfel sprzętowy nie jest podłączony do internetu, istniejących w formie fizycznej (urządzenia fizyczne) i przez wielu uważany jest za najbardziej bezpieczny sposób na przechowywanie każdej kryptowaluty. Światowi hakerzy nie mają szans na uzyskanie dostępu do krypto bez tego urządzenia.
Jaki rodzaj portfela kryptowalutego jest najlepszy? Jak założyć portfel kryptowalutowy?
Dostępnych jest kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych, do których uzyskać można dostęp na komputerze albo przez urządzenia mobilne. To, który będzie dla inwestora najlepszy, zależy od jego indywidualnej sytuacji. Najpopularniejsze rozwiązania to:
Portfele na komputery – są to aplikacje, które działają na komputerze inwestora i przechowują kryptowaluty. W tym przypadku nie jest zaangażowana żadna 3 strona, zatem to inwestor odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo posiadanych środków. Z tego względu prawdopodobnie będzie chciał zainstalować antywirusowe oprogramowanie na dowolnym komputerze, na których korzysta z portfela,
Portfele mobilne – jest to aplikacja portfela kryptowalutego, który pozwala na przechowywanie oraz kontrolowanie kryptowalut na smartfonie. Kryptowalutowe portfele mobilne dostępne są IOS oraz Androida. Wiele z portfeli kryptowalutowych mobilnych wykorzystuje także kody QR, które można zeskanować po to, aby przeprowadzać szybkie transakcje,
Portfele internetowe – dostęp do takiego portfela internetowego uzyskać można przy pomocy komputera stacjonarnego albo telefonu komórkowego, co umożliwia przechowywanie oraz wysyłanie kryptowalut z dowolnego miejsca na świecie. Jednak hasła przechowywane są na serwerach online, istnieje większe ryzyko kradzieży środków.
Jak działa portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalut występuje pod postacią oprogramowania albo sprzętu. Choć każdy rodzaj działa trochę inaczej, wszystkie zaprojektowane są w taki sposób, aby pozwolić na bezpieczny dostęp do każdej posiadanej kryptowaluty.
Należy zwrócić uwagę na to, że portfel kryptowalutowy nie zawiera żadnej rzeczywistej kryptowaluty. Przechowuje on informacje o kluczy publicznym oraz prywatnym, które potrzebne są do przeprowadzania transakcji kryptograficznych. Z kolei kryptowaluta przechowywana jest w blockchainie, który jest rodzajem cyfrowej księgi, służącej jako podstawa działania różnych zdecentralizowanych kryptowalut.
Sprawdź także: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty
Klucze publiczne a prywatne – różnice i zasady przechowywania kluczy
Portfele kryptowalutowe zwykle używają 2 rodzajów kluczy:
Kluczy publicznych, które działają w podobny sposób, jak numer konta bankowego. Klucz publiczny jest długim ciągiem losowych liczb, który można udostępnić stronie trzeciej, takie jak np. giełda kryptowalut, bez narażania swojego portfela na niebezpieczeństwo. Klucz ten umożliwia otrzymywanie kryptowaluty w transakcjach, bardzo często przy użyciu adresu portfela, który co do zasady stanowi skompresowaną wersję publicznego klucza portfela,
Kluczy prywatnych – taki klucz umożliwia dostęp do rzeczywistej kryptowaluty w sieci blockchain. Jeżeli ktoś będzie miał dostęp do prywatnych kluczy inwestora, to może on mieć problem (zastanów się zatem, gdzie zapisać swój klucz prywatny – plus jakaś kopia zapasowa).
Jak wybrać portfel kryptowalutowy na przechowywanie kryptowalut i na cyfrowe aktywa?
Przed wyborem właściwego portfela kryptowalutego, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. W szczególności nad tym, jaka kwota ma być przechowywana na nim. Jeżeli są to niewielkie sumy, można zdecydować się na portfele online, np. w postaci aplikacji.
Będzie to również odpowiednie rozwiązanie dla osób, chcących aktywnie handlować oraz mieć szybki dostęp do swoich finansów. Jeżeli jednak inwestor ma zamiar przechowywać większe kwoty i zależy mu na wysokim poziomie bezpieczeństwa, lepiej postawić na portfele zimne, np. sprzętowy albo papierowy.
Ledger Nano X – sprzętowy portfel kryptowalutowy
Jest to portfel kryptowalutowy, który ma wbudowaną baterię o pojemności 100 mah, złącze USB-C, bezprzewodową komunikację Bluetooth oraz wyświetlacz z dwoma przyciskami do nawigacji. Ma możliwość obsługiwania do 100 wału jednocześnie. Używa systemu operacyjnego BALOS, a także specjalistyczne certyfikaty, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa.
Trezor Model T – portfel sprzętowy
Jest to model często wybierany przez specjalistów z całego świata, który oferuje kolorowy, dotykowy wyświetlacz, a także obsługę wielu kryptowalut. Dzięki aplikacji Trezor Suite można łatwo wysyłać, odbierać i zarządzać posiadanymi kryptowalutami. Jednak ten portfel kryptowalutowy jest stosunkowo drogi.
Exodus – portfel desktopowy
Jest to portfel kryptowalutowy do zainstalowania na komputer z systemem Linux, Windows i macOS. Działa również jako aplikacja mobilna, a także wtyczka w przeglądarce. Cechuje się prostym interfejsem oraz jest łatwy w obsłudze. Ważne jest to, że można zintegrować go z zimnymi portfelami Trezor One, a także Trezor Model T, a to zagwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i pełną kontrolę. Exodus jest również zintegrowany z giełdą ShapeShift.
Może Cię zainteresuje: Inwestowanie w akcje
Blockchain
Jest to popularny portfel do kryptowalut online, który obsługuje m.in. Ether, Bitcoin i Stellar. Pozwala na wysyłanie przelewów, a także wymianę coinów na lokalną walutę. Ten portfel można założyć za darmo, a sama procedura konfiguracji jest niezwykle prosty.
Coinomi
Portfel ten oferuje szeroki wybór coinów oraz tokenów, bo ponad 1700. Pozwala na wymianę środków przez aplikację, dzięki wbudowanej giełdzie. Ma dużą zaletę – jest to portfel niekustodialny, w przypadku którego jedynie właściciel posiadania oraz kontroluje swoje prywatne klucze.
Twórcy tej aplikacji nie przechowują informacji na temat haseł w swoich bazach danych. Chociaż wśród dostępnych języków znajduje się język polski, portfel ten jeszcze go nie obsługuje.
Coinbase Wallet
Jest to bezpłatny portfel na kryptowaluty, który został zaprojektowany przez twórców Coinbase, która jest jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych. Dostęp do aplikacji zabezpieczony jest kodem PIN oraz czujnikiem biometrycznym.
Obecnie istnieje również możliwość włączenia dwuskładnikowego uwierzytelniania (uwierzytelnianie dwuskładnikowe podnosi poziom bezpieczeństwa). Portfel ten pozwala na przechowywanie kluczy prywatnych (klucz prywatny), a także wysyłanie, odbieranie oraz wydawanie kryptowalut.
ZenGo
Ten portfel różni się od innych odejściem od zabezpieczenia w postaci kluczy prywatnych oraz kluczy seed. Zamiast tego, stosuje zabezpieczenie biomeryczne, czyli rozpoznawanie twarzy. System zabezpieczeń rozproszony jest pomiędzy urządzeniem klienta, a serwerem.
Zabezpieczenia biomeryczne są bardzo wygodne, ponieważ użytkownik może jednym kliknięciem uzyskać dostęp do zawartości portfela. Kolejną jego zaletą jest bardzo szybkie wsparcie techniczne.
Mimo, że wymaga on stałego dostępu do internetu, oferuje także usługę Chilli Storage, czyli możliwość odzyskania dostępu do środków nawet po awarii serwerów.
Jedyną wadą jest liczba dostępnych walut. Aktualnie portfel ten daje możliwość handlowania jedynie trzydziestoma kryptowalutami, co często podkreślane jedne jego recenzjach.
Najlepsze portfele sprzętowe
W celu skonfigurowania portfela kryptowalutego, osoba musi podać swoje dane osobowe oraz ustawić hasło zabezpieczające. Tak, jak w przypadku bankowego.
Zazwyczaj istnieje dwuetapowy proces weryfikacji, który pozwala na skonfigurowanie portfela kryptowalutego.
Jeśli chodzi o portfele do kryptowalut, to zazwyczaj wymagają one jakiejś aplikacji. Nie trzeba przechowywać żadnych danych osobowych czy też podawać adresu e-mail, jednak ważne jest, aby zapisać swój prywatny klucz w bezpiecznym miejscu.
Portfele sprzętowe Ledger i Trezor
Najpopularniejsze portfele do kryptowalut to Ledger oraz Trezor. Choć portfele sprzętowe mogą być kosztowne, mają wiele zalet, jednak warto wybierać sprzęt, który oferuje zweryfikowany sprzedawca.
Największe bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut, poza paperwalletami, zapewniają portfele sprzętowe. Rynek ich został zdominowany przez dwie wielkie firmy, czyli Ledger i Trezor i oferują one kilka modeli swoich urządzeń. Ostatnie różnią się w szczególności ceną i obsługiwanymi kryptowalutami, a także materiałem wykonania.
Urządzenia Trezor oraz Ledgor mają wiele wspólnych cech. Oba obsługują ponad 1000 kryptowalut, a także wszystkie tokeny ERC20 w sieci Etherum, jednocześnie mając niewielkie ekrany LCD oraz po 2 przyciski, służące do zarządzania interfejsem ich oprogramowania. Oprócz tego, kompatybilne są zarówno z komputerami, jak i telefonami z systemem IOS oraz Android.
Sprawdź także: Fundusze inwestycyjne plusy i minusy
Trezor to firma starsza niż Ledger i ma bardziej ugruntowaną pozycję rynkową, dlatego też jego produkty są droższe i kosztują od około 70 do nawet 500 euro. Z kolei najtańszy oraz najbardziej popularny model konkurencji, czyli Ledger Nano S, który dostępny standardowo za około 60 euro, a w promocji za 40-50 euro.
Zarówno jeden, jak i drugi producent oferuje równie dobry sprzęt, który jest wygodny oraz łatwy w obsłudze, zatem wybierając opcję dla siebie, warto skupić się głównie na swoich potrzebach, a także funkcjonalności poszczególnych modeli.
Cold Wallet vs Hot Wallet
Portfele kryptowalutowe dzielą się na zimne i portfele gorące:
Zimny portfel – jest on bezpiecznie ukryty i znajduje się w trybie offline. Portfele zimne działają w odcięciu od sieci, są bezpieczne, a także odporne na ataki hakerskie oraz odpowiednie do przechowywania większych kwot (jeśli zastanawiasz się, jaki portfel kryptowalut wybrać). Przykładem tego typu portfela jest paperwallet (portfele papierowe) albo odłączony od komputera portfel sprzętowy, np. Trezor albo Ledger portfel mobilny,
Gorący portfel (hot wallet) – znajduje się w trybie online i jest stale połączony z siecią. Możne znajdować się na smartfonie lub na komputerze. Dostępne są wersje przeglądarkowe, z których można korzystać z wielu urządzeń. Z jednej strony ten rodzaj portfeli daje dużą wygodę korzystania z kryptowalut, jednak z drugiej strony są mnie odporne na ataki hakerskie.
Warto również pamiętać o tym, że giełda kryptowalut to nie uniwersalny portfel online. Pomimo tego, że można na niej przechowywać kryptowaluty, to nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Giełda kryptowalut jest pośrednikiem, który oferuje inwestorowi skrytkę, jednak to on kontroluje jego prywatne klucze. Zatem warto być ostrożnym z przechowywaniem swoich funduszy. Opóźnienie skarbca, który przechowuje tysiące Bitcoinów, stanowi marzenie wielu hakerów. Często zdarzają się również inne wypadki losowe.
Sprawdź także: Day trading
Dodatkowe zabezpieczenie portfela kryptowalutego
Jeśli zapomnisz hasła do konta bankowego albo zgubisz kartę płatniczą, kłopot dość łatwo można rozwiązać przy pomocy banku. Jeśli chodzi o trudności z dostaniem się do kryptowalut, które zgromadzone są w portfelu, sprawa wydaje się bardziej skomplikowana, ponieważ w tym przypadku nie można liczyć na pomoc żadnej instytucji.
Jednak warto mieć na uwadze to, że wiele portfelu kryptowalut, przede wszystkim te, które są fizycznymi urządzeniami, korzysta z dodatkowego zabezpieczenia – tzw. seed. A na czym ono polega?
Seed to zbiór słów angielskich, które występują w ustalonej kolejności i umożliwiają m.in. odzyskać dostęp do straconego portfela kryptowalutego. Mówiąc dokładniej, jeżeli komputer inwestora albo dysk twardy z prywatnymi kluczowanie ulegnie awarii albo ktoś ukradnie jego fizyczny portfel sprzętowy, to znając frazy dostępu, w dalszym ciągu może dostać się do posiadanych kryptowalut.
W takim przypadku wystarczy zakupić nowy portfel albo na nowo zainstalować niezbędne oprogramowanie, a potem, przy pierwszym uruchomieniu aplikacji, wpisać seed przypisany do portfela, który pozwoli na odzyskanie Bitcoinów albo innych kryptowalut.
Seed jest hasłem do portfela oraz jednocześnie jego zapasową kopią. Dopóki inwestor ma do niego wyłączny dostęp, może swobodnie oraz bezpiecznie korzystać ze swoich kryptowalut.
Jak założyć portfel sprzętowy? Jak działa portfel kryptowalut?
Jak wiadomo, istnieją różne rodzaje portfeli kryptowalutowych, dlatego też nie ma jednego sposobu na ich założenie. Jeśli chodzi o gorące portfele, to sprawę rozwiązuje zwykle instalacja właściwego oprogramowania, a potem ustawienie danych dostępowych. Zależnie od rodzaju portfela online, inwestor będzie musiała logować się do niego np. poprzez aplikację mobilną, program na komputerze albo rozszerzenie przeglądarki.
Konkretne rozwiązania wyglądają nieco inaczej, dlatego też jeśli inwestor chce założyć określony portfel kryptowalutowy, powinien stosować się do wskazówek, które wyświetlane są na jego oficjalnej stronie albo w aplikacji.
Jeśli chodzi o portfele sprzętowe, to procedurę rozpoczyna się od konfiguracji urządzenia. Jeżeli jest nim np. portfel Ledger, to w pierwszym kroku należy podłączyć je do komputera za pośrednictwem kabla USD, a potem ustawić kod PIN, który należy wprowadzać za każdym razem przy logowaniu się do portfela. W trakcie pierwszego uruchomienia Ledger wygeneruje 24 losowe, angielskie wyrazy, które trzeba zapisać w wyświetlanej kolejności.
Będzie to hasło do portfela inwestora, dzięki któremu zachowa on do niego dostęp nawet w sytuacji, kiedy urządzenie zostanie zgubione.
Jednak nie wpisuje się go za każdym razem, kiedy inwestor chce otworzyć swój portfel kryptowalut, a do logowania wystarczy sam PIN. Aby móc korzystać z Ledgera, trzeba jeszcze zainstalować nakładkę w postaci oprogramowania z oficjalnej strony producenta. Oprogramowanie należy uruchamiać za każdym razem, kiedy podłącza się portfel do komputera oraz chce się wykonać na nim określoną operację, np. przesłać kryptowaluty.
Jeżeli chodzi o założenie papierowego portfela, to działania ograniczają się do wygenerowania oraz zapisania klucza prywatnego. Aby go uzyskać, można wejść np. na stronę bitaddress.org, a na niej otwarty jest źródłowy generator, który opiera się o JavaScript.
Klucz można wygenerować bez konieczności podłączenia się do internetu, jednak warto mieć na uwadze to, że również to nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Inwestor nigdy nie ma pewności, że komputer nie jest zainfekowany, dlatego pobranie oraz trzymanie klucza na dysku, a czasami nawet jego wydrukowanie, związane jest z minimalnym ryzykiem utraty danych.
Warto pamiętać o tym, że żaden portfel kryptowalut nie zapewnia 100 procentowej ochrony, jednak trzeba mieć na uwadze także to, że środki na koncie bankowym czy akcje na koncie maklerskim, również nigdy nie są w stu procentach bezpieczne. Spory wpływ na poziom bezpieczeństwa przechowywanych aktywów mają zajmowania inwestora, czyli np. to, jak obchodzi się z hasłami dostępu oraz czy zachowuje wszelkie środki ostrożności w trakcie korzystania z komputera i internetu.
Jakie są najlepsze portfele do zakupu ethereum?
Na chwilę obecną jeden z najlepszych portfeli do zakupu Ethereum to portfel OKx Wallet (Web3). OKx ma wiele opcji płatności oraz nie wymaga opłat depozytowych. Z portfelem tym możesz zapoznać się tutaj: https://www.okx.com/pl
W przypadku kryptowalut duże znaczenie ma wybór sposobu ich przechowywania. W związku z tym, chcąc zainwestować w kryptowaluty dużą kwotę pieniędzy, na dłuższy okres czasu, najlepiej zdecydować się na jeden z portfeli sprzętowych, które są w stanie zapewnić inwestorom najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz jednocześnie dużą wygodę użytkowania.
Z kolei, jeżeli inwestor zamierza ulokować w kryptowaluty niewielką sumę, a przy tym jeszcze nie wie, czy w ogóle chce zostać na dłużej na tym rynku, to najlepszym rozwiązaniem może być wybór jednego z darmowych portfeli kryptowalutowych.
Z kolei w to, czy warto inwestować w kryptowaluty, każdy inwestor powinien stwierdzić indywidualnie. Tak, jak każda inna inwestycja, również lokowanie pieniędzy w kryptowaluty związane jest z ryzykiem inwestycyjnym.
Bardzo obszerny artykuł. Podoba mi się. Cieszę się, że wspomniano o zimnych portfelach kryptowalutowych. Można było jednak podać kilka przykładów zimnych portfeli, takich jak np. Cryptosteel, Cryobit, czy ColdCryptoWallet.