Darmowe porady prawne Sosnowiec – jesteś mieszkańcem Sosnowca albo mieszkasz w najbliższej okolicy? Potrzebujesz skorzystać z pomocy prawnika, ale nie możesz ze względów finansowych pozwolić sobie na wynajęcie kancelarii prawnej? Nie ma sprawy – po prostu zapoznaj się z wykazem, jaki dla Ciebie przygotowaliśmy.
Znajdują się na nim punkty i instytucje, które zajmują się świadczeniem profesjonalnej darmowej pomocy prawnej. Dlaczego zatem nie skorzystać z tego typu usług? Nie ma obawy, że skoro pomoc prawna jest darmowa, to nie będzie profesjonalna.
Będzie, spokojnie, nie musisz się o to martwić. Nieodpłatnych porad prawnych udzielają doświadczeni prawnicy i osoby z odpowiednią wiedzą. Jeśli niezbędna Ci jest pomoc w przygotowaniu pisma procesowego (zażalenia, pozwu, odwołania, wniosku itp.), zadzwoń do wybranej instytucji, umów się na spotkanie i przedstaw swój problem.
Czytaj także: Koszty adwokata w sprawie o rozwód
Przygotuj sobie wcześniej kartkę z pytaniami, jakie ewentualnie chciałbyś zadać prawnikowi. Jeśli masz jakieś dokumenty, zabierz je ze sobą na spotkanie. Pamiętaj, że nie wszystkie z wymienionych instytucji udzielają pomocy prawnej przez internet czy telefonicznie – w niektórych wypadkach spotkanie może okazać się niezbędne.
Sprawdź również: Czy szkoła policealna daje status ucznia
A to jeszcze nie wszystko. Na podstawie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tekst ustawy tutaj) w Sosnowcu działa sieć punktów nieodpłatnego poradnictwa prawnego. W tych punktach darmowe porady prawne w Sosnowcu świadczone są przez profesjonalnych prawników – adwokatów i radców prawnych, ale również przez aplikantów adwokackich czy radcowskich czy innych prawników.
Tu także: Bezpłatne porady prawne Lublin
Te darmowe porady prawne w Sosnowcu obejmują pomoc w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego, ale również w pewnym zakresie prawa cywilnego, prawa karnego, kwestii związanych z pomocą społeczną czy postępowaniami administracyjnymi.
Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest na rzecz osób, które mają utrudnione możliwości skorzystania z odpłatnej pomocy adwokata, radcy prawnego czy doradcy – psychologa itp. Z nieodpłatnej pomocy prawnej w Sosnowcu może skorzystać każda osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej bez uszczerbku finansowego dla siebie i swojej rodziny.
Pisaliśmy m.in. Darmowe porady prawne – czy warto z nich korzystać
Aby skorzystać z darmowej pomocy prawnej, należy udać się do jednego z punktów nieodpłatnego poradnictwa prawnego, wypełnić wniosek i ustalić termin spotkania. Aby możliwie najlepiej przygotować się do rozmowy z prawnikiem, warto przygotować spis niezbędnych informacji, niezbędne dokumenty itp.
Sprawdź także: Czy pracodawca może wypłacić mniej niż najniższa krajowa
Darmowa pomoc prawna w Sosnowcu świadczona jest w następujących punktach nieodpłatnej pomocy prawnej:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu – porady prawne w zakresie świadczeń rodzinnych, w zakresie funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekuna, świadczeń wychowawczych. Punkt pomocy prawnej mieści się przy ul. 3 Maja 33 w Sosnowcu
Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu – darmowych porad prawnych udzielają adwokaci z Okręgowej Rady Adwokackiej, punkt nieodpłatnych porad prawnych znajduje się przy ul. Szymanowskiego 5a
Sprawdź także: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sosnowcu, ul. Kraszewskiego 21 – darmowa pomoc prawna udzielana przez organizację pozarządową – Fundację Prawo Bliżej Ciebie w ramach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu – darmowe porady prawne udzielane przez Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA – nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Punkt znajduje się przy ul. Grota-Roweckiego 2 w Sosnowcu
Bezpłatne porady prawne w Sosnowcu można również uzyskać w innych punktach, gdzie darmowa pomoc prawna świadczona jest przez Fundację Prawo Bliżej Ciebie (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Punkty te znajdują się m. in.:
Udzielanie nieodpłatnej pomocy pranej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń po umówieniu terminu wizyty.
Pisaliśmy m.in. Bezpłatna pomoc prawna – kto może z niej skorzystać
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością (pisaliśmy m.in. tutaj: studentka w ciąży).
Pisaliśmy także:
Bezpłatne porady prawne Kraków Plac Szczepański
Bezpłatne porady prawne Poznań