Jak inwestować w Orlen? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą lokować kapitał w duże polskie spółki. Orlen jest jedną z największych i najpopularniejszych spółek, które notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więcej, jej głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Gdzie i jak lipcu akcje Orlenu?
Jak inwestować w Orlen?
Orlen to jedna z największych firm w Europie, a także bardzo ceniona marka w Polsce. Stacje Orlenu znajdują się w całym kraju i umiejscowione są przy ważniejszych trasach. To jednej z największych producentów oraz dystrybutorów produktów paliwowych.
A gdzie kupić akcje Orlenu? Spółka ta notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej notowania znaleźć można pod symbolem PKN. Jeśli chodzi o głównego udziałowca PKN Orlen, to jest to Skarb Państwa, jednak inwestują w tą spółkę również fundusze emerytalne. Jak inwestować w Orlen? W szczególności należy mieć konto inwestycyjne, które daje dostęp do polskiego rynku.
Sprawdź także: Broker giełdowy kto to
Co warto wiedzieć o inwestowaniu w Orlen i inne spółki?
Orlen to jedna z największych spółek, które notowane są na giełdzie warszawskiej, dlatego też wielu inwestorów decyduje się na inwestowanie w tą spółkę. Jest kilka różnych możliwości, dlatego też każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Pierwsza możliwość to zakup akcji Orlen. Będąc akcjonariuszem, można zarobić nie tylko sprzedając udziały po cenie wyższej niż cena kupna, ale również na dywidendach. Firma Orlen od lat ma korzystną politykę jeśli chodzi o dywidendę, dlatego też inwestorzy co roku mogą liczyć na wypłatę części zysków.
Inną możliwości inwestowania w spółkę, jest handel kontraktami CFD. To instrumenty pochodne, które mają spekulacyjny charakter. Oznacza to, że można w nie inwestować w sposób krótkoterminowy oraz zarabiać na ruchach cenowych instrumentu bazowego, np. akcji.
Handel kontraktami CFD może odbywać się przy pomocy dźwigni finansowej. Dzięki niej inwestor może zawierać na wysokie kwoty, posiadając niski depozyt zabezpieczający (czytaj: W co inwestować małe kwoty).
Jak inwestować w Orlen? Jeśli chodzi o inwestowanie w PKN Orlen, to można to robić także przez obligacje. To dłużne papiery wartościowe, co znaczy w skrócie, że ich posiadać staje się wierzycielem danej spółki. Jeśli chodzi o dużej wykupu, to emitent obligacji, czyli w omawianym przypadku PKN Orlen, zobowiązany jest do zwrotu pożyczonej sumy obligatariuszowi, razem z należnymi odsetkami, które są jego zyskiem.
Jak kupić akcje Orlenu?
Jak inwestować w Orlen? Wiele osób zainteresowanych jest akcjami Orlenu. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która przyniesie zyski raczej w długim okresie czasowym. A jak kupić akcje Orlen? To nic trudnego. Trzeba jednak posiadać rachunek maklerski.
Konto inwestycyjne można założyć w domu maklerskim albo w banku, np. mBanku, Alior Banku czy BNP Paribas. Wcześniej najlepiej zorientować się, jak przedstawia się kwestia związana z wysokością prowizji, a także dodatkowych opłat. Im koszty zawierania transakcji i prowadzenia rachunku są niższe, tym lepiej.
Warto również wspomnieć, że konto maklerskie bardzo często opłaca się założyć w banku, w którym prowadzony jest rachunek bankowy. Dla stałych klientów banki mają specjalną ofertę, dzięki czemu inwestor może dokonywać transakcji z obniżoną prowizją albo nie płacić nic za prowadzenie konta inwestycyjnego.
Zobacz również: Gdzie kupić akcje
Aby kupić akcje Orlenu wystarczy znaleźć spółkę oraz wystawić zlecenie kupna. W oknie transakcji trzeba ustawić parametry zlecenia, czyli wielkość oraz limit ceny. Zanim inwestor wystawi zlecenie, inwestor powinien się dobrze zastanowić, ile akcji chce kupić, gdyż za każdą transakcję trzeba zapłacić prowizję. Jeżeli prowizja naliczana jest za ilość transakcji, a nie za wartość ich, najlepiej jednorazowo kupić kilka akcji niż kilka razy po jednej akcji.
Jak kupić kontrakty CFD na akcje Orlenu?
Wiedząc już, jak i gdzie kupić akcje Orlen, warto również wiedzieć, jak inwestować w kontrakty CFD. Te instrumenty umożliwiają osiągnięcie zysku nawet w przypadku nieznacznych wahań cenowych, zatem można inwestować w nie krótkoterminowo.
Handlowanie na kontraktach CFD odbywa się przy pomocy internetowych platform tradingowych. Dostęp do nich mają także domy maklerskie, jak również brokerzy CFD. A gdzie zakupić CFD na akcje Orlenu? Oferuje jest m.in. TMS Brokers, X-Trade Brokers, jak również broker Plus500, który jest jednym z najbardziej popularnych brokerów z całego świata.
Aby zainwestować w ten rodzaj instrumentów finansowych, nie trzeba mieć dużego kapitału, co jest związane z dźwignią finansową. Jednak każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie jej to nie tylko szansa na zwiększenie zysku, ale także wyższe ryzyko utraty kapitału.
Im możliwa stopa zwrotu jest wyższa, tym wyższe ryzyko ponosi inwestor – jest to jedna z najważniejszych zasad, która dotyczy ryzyka inwestycyjnego. Każdy inwestor zanim podejmie decyzję o zakupie akcji czy kontraktów CFD, powinien się zastanowić, jak wysokie ryzyko jest w stanie podjąć oraz czy jest gotowy na to, że w każdej chwili może stracić nawet cały zainwestowany kapitał. W końcu ryzyko inwestycyjne jest nierozerwalnie związane z inwestowaniem i najlepiej przed rozpoczęciem inwestycji, zaakceptować je.
Jak kupić i sprzedać akcje PKN Orlen?
Jeśli inwestor stwierdził, że przed spółką Orlen rozciąga się pozytywną perspektywa, powinien wiedzieć, jak inwestować w Orlen i kupić akcje np. u brokera XTB. Wówczas będzie mógł czerpać nie tylko zysk kapitałowy – po sprzedaży, ale także uczestniczyć w życiu spółki. Na żądanie można brać udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, a także uczestniczyć w głosowaniach. Pomimo tego, że zapewne inwestor indywidualny nie będzie miał znaczącego wpływu na decyzje, to będzie miał informacje od innych inwestujących.
Z kolei, jeśli inwestor uważa, że nie musi być rzeczywistym współwłaścicielem firmy Orlen i wystarczy mu zysk kapitałowy, to powinien zdecydować się na kontrakty CFD na Orlen. Jeśli prognozuje, że spółka z pewnością wzrośnie, to może skorzystać z dźwigni finansowej, która w najlepszym wypadku spotęguje jego zyski.
Trzeba mieć jednak świadomość tego, że dźwignia finansowa może również przynieść ogromne straty. Co więcej, jeżeli inwestor będzie utrzymywał pozycję przez noc, czyli po zamknięciu rynków, to będzie musiał zapłacić dodatkową prowizję.
Sprawdź także: Inwestowanie w akcje
Jak inwestować w Orlen?
Jeśli przyszły inwestor zastanawia się od czego zacząć, to inwestowanie w akcje Orlenu należy rozpocząć od założenia konta inwestycyjnego. Można to zrobić u wybranego brokera albo w banku, w którym prowadzi rachunek bankowy – warto to wcześniej sprawdzić. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy wybrać brokera. Gdzie kupić akcje Orlen?
Broker XTB
XTB to polski broker, który zdobył popularność na całym świecie. Oferuje jedno z najtańszych kont inwestycyjnych, które pozwala na handel akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednak polskie akcje to nie wszystko. Wśród dostępnych instrumentów finansowych u tego brokera można znaleźć również walory z zagranicznych giełd (czytaj: Kupno akcji zagranicznych spółek), a także kontrakty CFD, które pozwalają na inwestowanie w indeksy, surowce, na rynku walutowym, jak również w kryptowaluty (czytaj: Kryptowaluty czy warto).
Warto wiedzieć, że broker nie pobiera prowizji za handel akcjami oraz funduszami ETF do wysokości miesięcznego obrotu 100 000 EUR (czytaj: Gdzie kupić ETF). Rachunek można założyć w całości online. Broker oferuje bezpłatne profesjonalne kursy inwestowania w akcje. Pośrednik udostępnia łatwą w użyciu aplikację, która jest nowoczesna i wysoko oceniana przez korzystających inwestorów (czytaj: Aplikacje do inwestowania w akcje).
Otwarcie konta inwestycyjnego jest bezpłatne. Łatwo można także uzyskać darmowe prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Wystarczy, że w konkretnym roku inwestor dokona przynajmniej 1 transakcji albo będzie posiadał jakiekolwiek akcje, a broker nie naliczy opłaty. Inwestor nie poniesie także opłaty wtedy, kiedy na koncie nie będzie żadnych pieniędzy. Jeżeli żaden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, będzie trzeba opłacać opłatę w wysokości 10 euro co miesiąc.
eToro
eToro to broker, który pozwala na inwestowanie w najpopularniejsze instrumenty finansowe. Na platformie inwestycyjne eToro inwestorzy mogą znaleźć w szczególności kontrakty CFD, które umożliwiają handlowanie , dźwignią finansową, a także zarabiać na zmianach wartości, np. indeksów czy walut. Dostępne są także rzeczywiste akcje giełdowe, jednak warto wiedzieć, że inwestowanie w nie związane jest z pewnymi ograniczeniami.
Jeśli chodzi o część praktyczną, to kluczowym elementem oferty jest możliwość korzystania z copy tradingu oraz social tradingu, jak również copy portfolio. Prowadząc konto inwestycyjne w eToro, można wymieniać się pomysłami na trading, obserwować oraz naśladować ich decyzje inwestycyjne.
Oferta eToro skierowana jest zarówno do inwestorów początkujących, jak i zaawansowanych. Oferta może także zainteresować osób, które są nastawione na klasyczny, samodzielny trading oraz osoby, które zainteresowane są pasywnym, długoterminowym inwestowaniem, a także graczy początkujących, którzy mają na celu powielanie ruchów bardziej doświadczonych inwestorów.
Plus500
Inwestowanie w akcje oferuje również broker Plus500. Jest znany na całym świecie i działa w ponad 50 krajach. Oferuje jeden z najniższych spreadów, a także szeroki wybór instrumentów finansowych. Można znaleźć u niego tradycyjne giełdy akcji, funduszy, papierów wartościowych, ale można przy jego pomocy inwestować także w kryptowaluty.
Broker ten regulowany jest przez CySEC oraz FCA. Depozyt początkowy jest niewielki. Rejestracja jest szybka i prosta, a aplikacja, którą udostępnia, jest łatwa w użyciu. Poziom weryfikacji użytkowników jest dwustopniowy, a obsługa dostępna przez 24 godziny na dobę.
Jak wybrać dobrego brokera do inwestowania w akcje spółek?
Wybór brokera ma znaczenie. Nie należy decydować się na korzystanie z usług pierwszego lepszego pośrednika. Warto poświęcić nieco czasu na wybór właściwego brokera, a to zaprocentuje w przyszłości bardziej efektywnymi inwestycjami. Na co zwrócić uwagę, wybierając brokera?
Bezpieczeństwo
Inwestor, decydując się na korzystanie z usług danego brokera, powierza mu swoje pieniądze, dlatego też bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Najlepiej inwestować w akcje u takiego brokera, który nadzorowany jest przez właściwe organy. W Polsce kontrolę nad tego typu instytucjami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, a w Wielkiej Brytanii FCA, z kolei znany na całym świecie jest także cypryjski CySEC. Broker, który nie jest regulowany przez poważne organy kontrolne, w ogóle nie powinien być brany pod uwagę. Wśród polskich inwestorów oczywiście największe zaufanie wzbudza Komisja Nadzoru Finansowego oraz polscy brokerzy.
Oferta brokera
Wybrany broker powinien oferować oczywiście te instrumenty finansowe, które znajdują się w kręgu zainteresowań inwestora. Jednak tak naprawdę im oferta szersza, tym lepiej. W końcu za jakiś czas inwestor może zainteresować się innymi instrumentami finansowymi, a bez sensu byłoby zakładać nowe konto u innego brokera. Wcześniej warto zatem zorientować się, jaka oferta jest u wybranego pośrednika. Część oferuje inwestowanie w prawdziwe akcje, a inne jedynie w kontrakty CFD.
Obsługa klienta
Obsługa klienta powinna działać bez zarzutu. W momencie, kiedy inwestor napotka problem, powinien móc bez problemu skontaktować się z brokerem, najlepiej przy pomocy kilku różnych sposobów. Najlepsi brokerzy dają możliwość skontaktowania się z nimi na czacie, przez kamerkę, email i telefonicznie. Dzięki temu w każdej chwili można skontaktować się z brokerem i uzyskać pomoc. W przypadku zagranicznego brokera inwestor, który nie włada biegle językiem angielskim, powinien zorientować się, czy prowadzi on obsługę klienta w polskim języku.
Konto demo giełdowe
Aktualnie niemalże każdy dobry broker oferuje możliwość inwestowania na koncie demonstracyjnym. Nie należy rezygnować z tej możliwości, gdyż można się sporo nauczyć i poznać mechanizmy działania giełdy, bez ryzykowania swoich pieniędzy. Wcześniej najlepiej sprawdzić, czy wybrany broker oferuje darmowe konto demo i przez jaki czas. Niektórzy udostępniają rachunek demonstracyjny na określony okres czasu, a inni oferują możliwość nieograniczonego inwestowania na koncie demo giełdy.
Platforma inwestycyjna do kupna i sprzedaży akcji
Każdy broker udostępnia platformę handlową, dzięki której inwestor może dokonywać transakcji na giełdzie. W zależności od pośrednika, może to być autorska platforma lub – jeśli broker korzysta z platformy zewnętrznej – np. Meta Trader 4 (czytaj: MT4 i MT5 która lepsza). Niektórzy brokerzy udostępniają dwa rodzaje narzędzi, dzięki czemu inwestor może sobie wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada, wcześniej sprawdzając jej funkcje na koncie demonstracyjnym.
Platforma inwestycyjna powinna mieć pewne cechy, dzięki którym pomoże inwestorowi przeprowadzać bardziej efektywne inwestycje. Przede wszystkim powinna działać szybko i niezawodnie. W przypadku inwestycji, czasami ułamki sekund mają duże znaczenie, dlatego narzędzie do inwestowania nie powinno opóźniać ruchów inwestora. Platforma handlowa powinna też być intuicyjna w obsłudze, zwłaszcza dla nowicjuszy. Znaczenie mają również dodatkowe funkcje, w które powinna być wyposażona. Dzięki temu handel będzie bardziej skuteczny i inwestor ma szansę na generowanie zysków.
PKN Orlen – akcje, notowania
Orlen kojarzony jest przede wszystkim ze stacją paliw, jednak odpowiada także za eksploatację ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Jest częścią WIG20, dlatego jest to dobra wiadomość dla osób, których interesuje inwestowanie na WIG20. Orlen zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2003 roku.
Notowania spółki należą do jednych z bardziej stabilnych na całej giełdzie warszawskiej. Patrząc na notowania z perspektywy czasu, widać, że akcje powoli, jednak systematycznie rosną.
Trzeba pamiętać o tym, że PKN Orlen to jedna z największych stacji paliwowych w Polsce. Działa także w innych krajach Europy, takich jak Niemcy, Czechy, Litwa, z kolei w Kanadzie produkuje ropę naftową.
Orlen SA – kurs akcji
Spółka, która istnieje na polskim rynku giełdowym od 2003 roku, to atrakcyjna cenowo pozycja inwestycyjna. Jej akcje są stosunkowo tanie. Cena akcji Orlenu od pewnego czasu zmierza w kierunku północnym. Zauważalny jest wzrost akcji, który otrzymuje się na giełdzie od kilku lat.
W związku z tym, mało prawdopodobne jest, aby wydarzył się bardzo radykalny spadek cen, a już z pewnością nie w najbliższych miesiącach. Analizując długoterminowe wykresy giełdowe spółki, a także notowania, można łatwo zauważyć, że jej prawdziwy sukces zaczął się w 2014 roku. W tym czasie można zaobserwować coraz częściej występujące linie wsparcia, które przyniosły firmie korzystne wyniki giełdowe.
Jeśli chodzi o historię spółki, to można także zaobserwować znaczny spadek wartości akcji pod koniec 2007 roku. Ta sytuacja była związana ze światowym kryzysem finansowym, który został zapoczątkowany przez upadłość dużego amerykańskiego banku inwestycyjnego – Lehman Brothers. W stosunku do roku 2019, nastąpił rozwój dywidendy.
PKN Orlen – analiza techniczna
W celu skutecznego, czyli opłacalnego zakupu akcji, należy właściwie wykorzystywać narzędzia, a jednym z nich jest analiza techniczna. Pozwala ona inwestorom oraz analitykom na przewidywanie przyszłej wartości akcji.
Im analiza techniczna będzie bliższa rzeczywistości, tym bardziej efektywna procedurze przygotowawczej. Nikt nie jest w stanie zweryfikować zdarzeń rynkowych w ciągu 15 minut. Jeśli chodzi o inwestycje krótkoterminowe, szczególnie day trading, to ryzyko jest wyższe. Wynika to np. z tego, że aktualne notowania firmy są zróżnicowane. Jak inwestować w Orlen? Część osób rekomenduje zakup akcji Orlenu, a inni je sprzedają. Ogólny wynik, który jest sumą wskaźników, jest neutralny.
Jednak pomocna jest analiza fundamentalna, która okazuje się być skuteczna w szczególności w długoterminowych inwestycjach na takich instrumentach finansowych. Biorąc pod uwagę skonsolidowane raporty, które zostały opublikowane przez spółkę, jak również wiele czynników około-ekonomicznych, kupno akcji Orlenu może być bardzo korzystne dla inwestora zaawansowanego. Akcje można kupić już w ciągu kilkunastu minut. Ważne jest jednak to, aby transakcja była przemyślana.
Czy warto kupić akcje Orlenu?
Orlen to zdecydowanie lider rodzimego rynku, a także jedna z najcenniejszych polskich marek. Dzięki temu cieszy się stabilną pozycją na rynku, a także ma niewiele groźnych przeciwników, a to powoduje, że są to inwestycje o zmniejszonym ryzyko inwestycyjnym.
Co więcej, plusem spółki jest to, systematycznie wypłaca akcjonariuszom dywidendy, a także posiada dla nich program partnerski. Każdy akcjonariusz, który posiada 50 akcji spółki, otrzymuje zniżkę na paliwo, jak również inne produkty ze stacji Orlen.
Jeśli chodzi o samą giełdę, to analitycy przewidują dalszą hossę. Jednak przy wielu innych inwestycjach spółki, istnieje spore ryzyko, że coś może pójść nie tak.
Argumenty, które przemawiają za zakupem akcji Orlenu:
- Jest to lider polskiego rynku i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie (czytaj także: Giełdy na świecie),
- Cechuje się stabilną pozycją na rynku,
- Wypłaca dywidendę, a także oferuje dodatkowe programy partnerskie,
- Prognozy analityków są pozytywne,
- Spółka dokonuje wiele nowych inwestycji.
Jednak inwestowanie w akcje Orlen ma też pewne wady:
- Ryzyko, które związane jest z nowymi inwestycjami,
- Widoczne straty po pandemii.
Co warto wiedzieć o akcjach Orlen?
Jeśli inwestor w dalszym ciągu zastanawia się, czy akcje Orlen przyniosą mu zysk, powinien poznać dodatkowe informacje, które być może rozwieją jego wątpliwości.
Przydatne informacje na temat firmy
Orlen jest nie tylko producentem oraz dystrybutorem wyrobów naftowych, a także petrochemicznych. Firma także wytwarza oraz rozprowadza energię cieplną u elektryczną. Elektrociepłownia PKN Orlen jest największa w kraju i znajduje się w czołówce europejskiej. Co więcej, spółka produkuje również smary i płyny chłodnicze.
Struktura udziałów wygląda w ten sposób, że największym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa. Oprócz tego, znaczącą część akcji ma także Nationale-Nederlanden OFE, jak również Aviva OFE Aviva Santander. Pozostała część należy mniejszych funduszy emerytalnych, a także krąży pośród małych inwestorów giełdowych.
Plany Orlenu na najbliższe lata
Zgodnie z ogłoszoną strategią na najbliższe lata, Orlen na stać się liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Europie Środkowo-wschodniej.
Pośród najbardziej interesujących postanowień można znaleźć:
- Co najmniej 2,5 mocy w odnawialnych źródłach energii,
- Regulacja emocji CO2 o 20%, jeśli chodzi o segment rafineryjny oraz petrochemiczny,
- Zwiększenie liczby stacji benzynowych do 3500, a także stacji ładowania pojazdów do 1000,
- Wypłata dywidendy o wysokości co najmniej 3,5 PLN na akcję.
Wyżej przedstawione założenia to jedynie część. Z wszystkimi można zapoznać się na stronie internetowej spółki.
Akcje firmy Lotos
Inną polską spółką, która jest godna uwagi, jest drugi co do wielkości koncern naftowy – grupa Lotos. Zajmuje się on wydobywaniem oraz przetwórstwem ropy, a także sprzedażą produktów naftowych. Grupa ta to również producent oraz dostawca oleju napędowego, benzyny bezołowiowej, paliwa lotniczego, jak również olejów smarowych oraz asfaltów.
Następnym punktem działalności są prace związane z poszukiwaniem i wydobywaniem złóż ropy na Morzu Bałtyckim. Od 2015 roku spółka Lotos notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a aktualnie należy również do WIG20 (pisaliśmy m.in. tutaj: Na czym polega giełda papierów wartościowych). Akcje spółki Lotos to również jedne z bardziej stabilnych akcji polskich firm.
Ranking popularności spółek na GPW w 2022 roku
Trzeba przyznać, że w tym roku koniunktura nie sprzyjała posiadaczom akcji. Od początku roku 2022 w indeksie WIG akcje tylko co czwartego uczestnika wypracowały dodatnią stopę zwrotu.
Sunex
Jeśli chodzi o firmy z szerokiego rynku akcji, największą stopę zwrotu przyniosły akcje Sunex. Zapewniły one zysk ponad 570% i ustanowiły pewne rekordy notowań. Firma, która jest jednym z największych krajowych twórców produktów do instalacji OZE.
W drugim kwartale 2022 roku przychody spółki względem ubiegłego roku wzrosły o 120%. Pierwszy kwartał także cechował się ponad 100% wzrostem. Wyniki zostały wsparte przez automatyzację produkcji, która podwyższyła możliwości sprzedażowe spółki, a także znaczny skok popularności OZE.
Bumech
Duże nadzieje pośród inwestorów z pewnością rozbudził Bumech. Jest to jeden z głównych beneficjentów koniunktury, jeśli chodzi o rynek węgla. W pierwszym półroczu roku 2022 spółka podwoiła swoje przychody i analitycy wróżą jej pozytywną przyszłość. Spółka planuje także wypłatę pierwszej dywidendy, co do posiadaczy akcji tej spółki będzie miłym zaskoczeniem, gdyż rekomendacja zarządu nie przewidywała jej. Ważne jest również to, że Bumech awansował do mWIG40, co spowodowało jeszcze większy popyt na papiery wartościowe spółki. W ostatnich miesiącach akcje spółki kilkunastokrotnie zwiększyły swoją wartość, a analitycy przewidują dalsze zwyżki.
Pamapol
To producent gotowych dań. Jego notowania w 2022 roku pozytywnie wyróżniają się na tle innych spółek. Spółka solidnie się odbiła, jednak akcje w dalszym ciągu przekonują niską wyceną, a argumentów, które przemawiają za jest więcej.
Lubawa
W ostatnim czasie do łask inwestorów wróciły spółki Lubawy. Dla producenta materiałów np. na potrzeby wojska może to być duża szansa. Skutkiem tego jego notowania powędrowały w górę aż o kilkaset procent w ciągu kilku sesji na przełomie lutego oraz marca.
Arctic Paper
Kurs akcji papierniczej grupy również bardzo wzrósł. Aktualnie bardzo korzystne otoczenie cenowe na rynku papieru oraz celulozy przekłada się na ogromne raportowane wyniki spółki, a sygnały dotyczące dalszych podwyżek cenowych na rynku dają pozytywne oczekiwania. Co ważne, spółka ta nie ma problemów z przenoszeniem wciąż rosnących kosztów na ceny produktów końcowych, a przewagę nad konkurencją ma dlatego, że rozwija własne źródła energii.
ZE-PAK
Wśród inwestorów duże nadzieje rozbudziły akcje ZE-PAK. Notowania spółki energetycznej znacząco odbiły ze względu na sprzyjające otoczenia rynkowe dla konwencjonalnej energetyki, które wytworzyło świetne warunki do poprawy marż oraz zysków.
Torpol
Bardzo pozytywnie zaskakują notowania Torpolu, co w roku 2022 skutkowało rekordami kursu akcji. Spółka posiada znaczny majątek trwały, kompetencje oraz udziały rynkowe. Wyniki za ostatni czas przewyższają oczekiwania rynkowe, a spółka generuje świetne marże na posiadanym portfelu zleceń.
XTB
Akcje XTB również znalazły się w kręgu zainteresowań inwestorów w roku 2022. Jest to w dużej mierze zasługa ogromnych żniw brokera, które są skutkiem powrotu dużej zmienności na rynkach finansowych, a także rosnącej bazy klientów.
Jak inwestować w akcje?
Akcje to papiery wartościowe, które emitowane są przez spółkę akcyjną albo komandytowo-akcyjną. Głównym celem przedsiębiorstwa jest pozyskanie funduszy na jego dalszy rozwój. Osoby, które nabywają akcje, nazywani są akcjonariuszami i stają się współwłaścicielami majątku firmy. Ponadto, nabywają oni prawo do należnej im części, która pochodzi z zysku, jaki zostaje wypracowany przez firmę. Inwestowanie w akcje związane jest z pewnym ryzykiem, dlatego też osoby, które planują inwestować na giełdzie, powinny wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę.
Jak inwestować na giełdzie?
Inwestowanie w akcje powinno być poprzedzone opanowaniem przynajmniej podstawowej wiedzy na temat rynku, a także sposobach jego funkcjonowania.
Pierwszym krokiem jest założenie rachunku inwestycyjnego, który pozwoli na dokonywanie transakcji, czyli kupna albo sprzedaży papierów wartościowych. Warto poświęcić nieco czasu na wybór właściwego podmiotu, zweryfikować, jakie opłaty będzie trzeba na początku ponieść, sprawdzić wszystkie koszty, które związane są z określonymi produktami, jak również upewnić się, czy broker ma stosowną licencję.
W co można inwestować na giełdzie?
Giełda jest miejscem, gdzie można nabyć i sprzedać różnego typu papiery wartościowe (czytaj także: Giełda online). Handel akcjami to tylko jedna z dostępnych opcji. Inne instrumenty finansowe, które zostały wprowadzone do obrotu to m.in. obligacje, a także certyfikaty inwestycyjne, z dźwignią, opcje czy futures. Warto wiedzieć, że jedynie dobra znajomość określonych instrumentów finansowych, pozwala na podejmowanie przemyślanych decyzji, a także świadome budowanie portfela inwestycyjnego (czytaj: W co inwestować na giełdzie).
Jak inwestować w Orlen? Decydując się na np. zakup akcji Orlenu, inwestor staje się współwłaścicielem spółki oraz zarabia na wzroście kursu albo na wypłacanej dywidendzie (czytaj: Jak zarabiać na akcjach i Jak zacząć inwestycje na giełdzie). Jeśli chodzi o obligacje, to zyskiem są odsetki od kwoty pożyczonej emitentowi. Jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów inwestowania, jednak związany jest z niższymi zyskami dla inwestującego. Inne instrumenty finansowe umożliwiają zarabianie, kiedy ceny określonych aktywów będą wzrastać. Wiele z nich jest wyzwaniem nawet dla zaawansowanych inwestorów, a ryzyko nieprowadzenia jest wysokie.
W jakie akcje inwestować?
Aby zbudować dobry portfel inwestycyjny, trzeba w szczególności mieć przemyślany sposób postępowania. Inwestowanie nie powinno być przypadkowe. Poza śledzeniem notowań, a także analizowania prognoz specjalistów, warto korzystać z dostępnych narzędzi w sieci, do wyszukiwania najbardziej interesujących ofert. Pozwalają one na ustawienie pożądanych parametrów i przeczesują rynek. Warto również zwrócić uwagę na rekomendacje maklerów. Wybór uzależniony jest od wiedzy oraz umiejętności inwestora, a także panującej sytuacji na świecie.
Inwestowanie w akcje jest dobrym sposobem na powiększenie swojego kapitału, jednak trzeba do tego podejść na chłodno i rozsądnie. Emocje często nie są dobrym doradcom, a zapanować nad nimi nie jest łatwo.
Jak inwestować w Orlen i inne spółki?
Inwestowanie w akcje jest popularne wśród inwestorów, a te papiery wartościowe uznawane są jako stosunkowo bezpieczne. Jednak w przypadku każdej inwestycji istnieje ryzyko, związane z możliwością utraty nawet całego kapitału. W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób ograniczać ryzyko, gdyż całkowicie nie da się go wyeliminować.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
To podstawa skutecznego inwestowania. Choć wielu osobom dywersyfikacja może kojarzyć się z czymś trudnym i skomplikowanym, to w rzeczywistości chodzi po prostu o inwestowanie w różnych instrumenty finansowe. Dzięki temu w sytuacji, kiedy jeden ich rodzaj zacznie tracić na wartości, inwestor nie straci wszystkich pieniędzy. Warto wprowadzić do swojego portfela inwestycyjnego różnorodność, która pozwoli na ochronę przynajmniej części kapitału.
Akceptacja ryzyka
Inwestowanie wymaga pokory i po prostu zaakceptowania ryzyka. Warto psychicznie przygotować się wcześniej na to, że w najgorszym scenariuszu można stracić cały zainwestowany kapitał. W związku z tym, na giełdzie należy inwestować tyle, ile można stracić i strata ta nie będzie źle wpływać na domowy budżet inwestora.
Inwestowanie zgodnie z obraną strategią inwestycyjną
Przed rozpoczęciem inwestowania, należy wybrać plan, zgodnie z którym będą dokonywane inwestycje. Strategię inwestycyjną można wybrać z gotowanych, dostępnych, np. strategia podążania za trendem albo zdecydować się na stworzenie własnej, korzystając i bazując na istniejących, poprzez wybór pożądanych elementów strategii. Przed rozpoczęciem inwestowania na prawdziwej giełdzie, warto sprawdzić swoją strategię na koncie demo i ewentualnie ją ulepszyć.
Inwestowanie zgodnie z wiedzą
Inwestowanie w akcje, jak również w pozostałe instrumenty finansowe, wymaga posiadania określonej wiedzy. Wcześniej należy zdobyć ją z różnych źródeł, przynajmniej na temat tych instrumentów finansowych, w które ma się zamiar w pierwszej kolejności inwestować, np. akcje. Najlepiej nie rzucać się na głęboką wodę i nie lokować pieniędzy w instrumenty finansowe, o których nie ma się pojęcia. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto stopniowo decydować się na kolejne, nowe inwestycje.
Inwestowanie wolnych środków
Pieniądze, które mają być zainwestowane, powinny być „wolne”. Co to oznacza? Chodzi o to, aby były to środki, które nie są przeznaczone na bieżące wydatki albo inne konieczne inwestycje. Trzeba zawsze liczyć się z tym, że mogą zostać utracone, a ich strata nie powinna negatywnie odbić się na portfelu inwestora. Pod żadnym pozorem nie należy również brać pożyczek na to, aby mieć pieniądze na inwestowanie.
Nieustanna nauka
Handel akcjami czy innymi instrumentami finansowymi wymaga ciągłej nauki i przyszły inwestor powinien być na to przygotowany. Wiedzę na temat inwestowania najlepiej czerpać z różnorodnych źródeł. Warto uczyć się z artykułów internetowych, ebooków, audiobooków, webinarów, a także zdecydować się na kurs inwestowania na giełdzie, jeśli ma to być poważne zajęcie, a nie jedynie w ramach hobby. Warto być zawsze na bieżąco z trendami i poszerzać swoją wiedzę, a z pewnością zaprocentuje to w postaci bardziej efektywnych inwestycji.
Jak inwestować w Orlen? Sprawa jest banalnie prosta. Trzeba jedynie założyć konto inwestycyjne, zasilić je środkami w odpowiedniej wysokości i wybrać akcje spółki Orlen, a także dokonać transakcji. Cała tego typu operacja zajmuje kilkanaście minut i całość można dokonać przez internet.
Inwestowanie w PKN Orlen popularne jest wśród inwestorów przede wszystkim dlatego, że jest to duża, wypłacalna spółka, która ma przed sobą świetlaną przyszłość. Niżej kilka pytań, które najczęściej są zadawane przez inwestorów.
Jak kupić akcje Orlenu?
Orlen to jedna z najpotężniejszych firm paliwowych nie tylko w Polsce, ale i na rynku międzynarodowym. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów chce kupić akcje Orlenu i zainwestować w spółkę.
Akcje PKN Orlen można kupić u większości brokerów oraz w domach maklerskich. Oferuje je m.in. broker XTB, Plus500 czy eToro. Decydując się na kupno akcji Orlenu, akcjonariusz będzie mógł nie tylko czerpać zysk kapitałowy, ale także uczestniczyć w życiu spółki, czyli na żądanie brać udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy oraz uczestniczyć w głosowaniach. Pomimo tego, że pewnie jeden akcjonariusz nie będzie miał znaczącego wpływu na podejmowane decyzje, to będzie miał lepsze informacje na temat nastrojów innych alokujących.
Z kolei, jeśli inwestor uważa, że nie ma potrzeby bycia rzeczywistym współwłaścicielem Orlenu i będzie dla niego wystarczający zysk kapitałowy, do może zdecydować się na kontrakty CFD na akcje Orlenu. Jeżeli uważa, że spółka na pewno wzrośnie, to może skorzystać z dźwigni finansowej, która może spotęgować jego zyski. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że może ona również spotęgować straty. Co więcej, jeśli inwestor zdecyduje się utrzymać pozycję przez noc, będzie musiał zapłacić dodatkową prowizję.
Jak kupić akcje Orlenu krok po kroku
Jeśli ktoś zastanawia się, jak kupić akcje Orlenu, to poniżej znajduje się krótka instrukcja, jak zrobić to od strony praktycznej:
- Wybór brokera lub domu maklerskiego – w pierwszej kolejności należy wybrać pośrednika, u którego zostanie otwarty rachunek inwestycyjny,
- Otworzenie konta inwestycyjnego – na stronie internetowej brokera lub domu maklerskiego należy dokonać rejestracji, podając swoje dane osobowe,
- Zasilenie konta odpowiednią kwotą – inwestor powinien zdecydować, jaką sumę przeznaczy na inwestycje i przesłać ją na swój rachunek inwestycyjny. Część brokerów nie wymaga minimalnego depozytu początkowego, a inni mają ustaloną tego typu wpłatę,
- Następny krok to wyszukanie akcji Orlenu, poprzez wpisanie ich symbolu, czyli PKN albo nazwę spółki Orlen,
- Na koniec należy kupić akcje Orlenu, składając zlecenie kupna oraz określając ilość akcji, co jest bardzo proste. Należy określony wolumen transakcji i kliknąć buy, a w przypadku, kiedy akcje mają zostać sprzedane – sell. Inwestor ma także możliwość ustawienia stop loss lub take profit, czyli zabezpieczające zlecenia.
ETF-y z ekspozycją na akcje Orlenu
Inwestor może rozważyć przystąpienie do funduszu ETF, który przydatny jest dla małych inwestorów. Jest to narzędzie, które emituje jednostki uczestnictwa, a inwestor je kupuje. Każda z jednostek gwarantuje udział w aktywach całkowitych funduszu. Potem ETF inwestuje środki swoich inwestorów w całe sektory oraz branże. Dzięki temu buduje aktywa, których poszczególni inwestorzy nie mogliby kupić samodzielnie albo byłoby to niełatwe zadanie. Akcje Orlenu można znaleźć w wielu funduszach – dostępne są m.in. fundusze na ropę, gaz, rynki wschodzące, itp. Od przyjętej przez inwestora strategii będzie zależeć to, czy zainwestuje on w pojedyncze spółki albo w grupę spółek zawartą w jednym ETF-ie.
Kontrakty CFD na Orlen
Jak kupić akcje Orlenu? Inwestor może zdecydować się na kontrakty CFD. To umowa między brokerem a inwestorem, która zobowiązuje strony do wypłacenia różnic kursowych, które wynikają z kupionych transakcji. Zatem w rzeczywistości inwestor nie kupuje akcji, a nie kontrakty na nie. Jeżeli właściwie przewidzi przyszły kurs akcji, to osiągnie przychód ze wzrostu ceny. Jednak jeżeli spekulacja nie powiedzie się, inwestor poniesie stratę.
Jak kupić akcje Orlenu i czy warto?
Warto zacząć od tego, że bieżąca sytuacja ekonomiczna jest złożona i nieprzewidywalna. W tym przypadku wiele osób nie zaleca sprzedawania akcji Orlenu, z kolei spadki stanowią okazję do kupna z myślą o zysku w długoterminowej perspektywie. Spółka wzrasta, a także odnotowuje wysokie zyski.
Jeśli chodzi o wskaźnik ceny do zysku, to wygląda on stosunkowo korzystnie. Inwestorzy kuszeni są także przez dywidendy. W roku 2022 wynosiły 5,50 za akcję, a dla porównania – w 2021 roku wynosiły 3,50. Co więcej, Orlen zapowiedział, że dywidenda bazowa, która 4 zł, co roku będzie wzrastać o 15 groszy, aby w 2030 roku osiągnąć poziom 5,20 zł.
Jednak kontrowersjezwiązane są z ceną paliw. Niektórzy uważają, że były one sztucznie zawyżane na niekorzyść obywateli, aby z początkiem roku 2023 spaść, kiedy VAT paradoksalnie wzrósł z 8 do 23 procent.
Nie jest łatwo jednoznacznie określić, czy warto inwestować w akcje Orlenu. Dużo zależy od tego, jak będzie dalej rozwijała się sytuacja gospodarcza oraz energetyczna w Polsce, a także na świecie. Inwestorzy powinni obserwować, jak będzie zmieniać się cena ropy, co będzie działo się z polską walutą, a także jak dalej będzie przebiegać inflacja.
Dodając teraz akcje Orlenu do swojego portfela inwestycyjnego, warto zdecydować się na długoterminową inwestycję, która raczej nie przyniesie zysków w najbliższym czasie.