W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Początkujący inwestor często nie ma dużego kapitału i zastanawia się, czy małe sumy w ogóle warto inwestować. Osoby z takim kapitałem mogą mieć problemy z wyborem inwestycji, jednak nawet najmniejsze oszczędności można spróbować rozmnożyć.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Oprócz standardowych sposobów lokowania gotówki, czyli ROR?

Może jest to niewiele, jednak będzie to dobry kapitał do rozpoczęcia inwestowania na giełdzie. W zależności od preferencji, można postawić na wybraną kryptowalutę, znaleźć stosunkowo tanią, ale perspektywiczną spółkę giełdową albo spróbować swoich sił na rynku Forex. 

Taką sumę można również przeznaczyć na inwestowanie w złoto, np. kupując złote monety albo kilkanaście srebrnych monet lub zdecydować się na najtańszy ETF SP500. Zanim jednak inwestor zdecyduje się na zainwestowanie swoich pieniędzy, powinien zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście może sobie na to pozwolić (czytaj więcej: Ile można zarobić na złocie). Jeżeli jednak stan majątku pozwala na to, aby przeznaczyć tysiąc złotych na inwestycje, warto poznać możliwości.

Swoje drobne oszczędności Polacy często trzymają na lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Wiele osób wychodzi z założenia, że inwestowanie małych kwot nie jest opłacalne. Jednak, aby pomnażać nawet niewielki kapitał, nie trzeba posiadać szczególnej wiedzy czy odwagi. Jak inwestować małe kwoty? Z pewnością wygodnie i bezpiecznie.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

W co inwestować 1000 zł? Mniej ryzykowne próby pomnożenia oszczędności

Choć to niewielki kapitał, to jednak wartościowy. 1000 zł to kwota dobra na początek inwestowania na rynku papierów dłużnych. W przypadku osób początkujących, warto zdecydować się na trzymiesięczne obligacje.

Obligacje skarbowe

Jest to bezpieczniejsza opcja, czyli inwestowanie na rynku papierów dłużnych. Jeśli chodzi o początkujących inwestorów, to PKO BP proponuje inwestycję w 3-miesięczne obligacje Skarbu Państwa. 

Sprawdź także: Broker giełdowy

W co warto inwestować małe kwoty? Obligacje są przeznaczone dla osób, które chcą znać swoje zysk w dniu kupna, a także skłonne są zaangażować swoje środki finansowe na stosunkowo krótki okres czasu. Są to papiery dłużne, które znajdują się w ciągłej sprzedaży.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
W co najlepiej zainwestować 1000 zł

Jak inwestować w obligacje?

W Polsce dostęp do obligacji możliwy jest przede wszystkim dzięki giełdzie Catalyst, która jest częścią warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Sprawdź także: Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Tak, jak w przypadku innych instrumentów finansowych, obligacji na Catalyst nie można kupić w sposób bezpośredni. Należy to zrobić przez pośrednika, czyli zwykle dom maklerski.

Większość obligacji wystawiana jest na okaziciela, chociaż istnieją również obligacje imienne, jednak możliwy jest również obrót pozagiełdowych. Te papiery można dowolnie kupować, sprzedawać, a także wymieniać pomiędzy sobą.

Czytaj także: Jak inwestować w ETF

Wówczas należy jednak dokonać zmian w rejestrze KDPW, czyli zgłosić się z wymaganymi dokumentami do pośrednika. Zatem obrót pozagiełdowy sprowadza się do znalezienia właściwego kontrahenta, np. pośród rodziny oraz przyjaciół albo na z ogłoszeń na forach oraz portalach internetowych.

Obligacje nie są jedną z metod powiększania zapasów gotówki w jakiś spektakularny sposób, niemniej niosą za sobą najmniejsze ryzyko.

Kupno obligacji przez fundusz inwestycyjny

Inwestor, który zastanawia się, w co najlepiej zainwestować 1000 zł, może rozważyć tego typu opcję. Jest to metoda pośrednia, czyli nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach obligacji. Tego typu inwestycja jest stanowi całkiem dobry sposób na dywersyfikację kapitału, a tym samym ograniczenie ryzyka inwestycyjnego.

Fundusze nie nabywają wyłącznie jednej serii obligacji, ale w swoich portfelach mogą mieć je setki. Oczywiście wszystko uzależnione jest od profilu inwestycyjnego funduszu (sprawdź: Inwestowanie w fundusze inwestycyjne).

Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, najlepiej wejść na stronę internetową określonego funduszu oraz zapoznanie się z dokumentami statutowymi. Bardzo pomocne mogą się również okazać specjalistyczne serwisy, które dedykowane są takim instrumentom.

Inwestowanie w obligacje zagraniczne

Inwestować można w rodzime obligacje, ale również zagraniczne, np. notowane na giełdzie w Mediolanie. Kupno ich możliwe jest przy pomocy określonych domów maklerskich. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z wysokimi prowizjami, a także koniecznością dokonania transakcji za min. 10 tysięcy jednostek danej waluty, a czasami i więcej.

Akcje

Jest to mniej bezpieczna opcja. Trzeba pamiętać o tym, że akcje to stosunkowo ryzykowny instrument finansowy. Jeśli inwestor kupi akcje danego przedsiębiorstwa, a firma zacznie bankrutować, wartość kupionych przez inwestora zacznie spadać, a on będzie tracić pieniądze. Oczywiście działa to również w drugą stronę – jeżeli spółka odnosi sukces, jej akcje drożeją, a inwestor się bogaci.

Sprawdź także: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty

Aby kupić akcje na giełdzie, należy założyć rachunek inwestycyjny w licencjonowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego domu maklerskim. Dom maklerski to niezbędny pośrednik pomiędzy inwestorami. To on kupuje oraz sprzedaje akcje na giełdzie, działając na zlecenie swoich klientów, a także zapisuje liczbę kupionych akcji na indywidualnym rachunku maklerskim. Konta maklerskie znaleźć możne w ofercie najbardziej popularnych banków.

Inwestowanie w spółki dywidendowe

Wybierając akcje, warto zdecydować się na spółki, które znane są z regularnego wypłacania dywidendy. Zatem w co najlepiej zainwestować 1000 zł? Jeśli inwestor nie obawia się inwestowania bezpośrednio w akcje, to powinien wiedzieć, że jednym ze sposobów zminimalizowania ryzyka związanego z tym, jest kupno akcji spółek dywidendowych (czytaj: Jak zarabiać na akcjach i Jak zacząć inwestycje na giełdzie).

W tym przypadku również wymagana jest cierpliwość. Co roku spółki dywidendowe wypłacają część wypracowanego zysku akcjonariuszom (pisaliśmy: Jak inwestować w Orlen i inne spółki). Najlepsze spółki robią to systematycznie przez wiele lat, a co roku zwiększają wysokość wypłat. Sam fakt wypłaty dywidendy jest niepodważalnym dowodem, że zyski wybranej spółki nie są tylko na papierze, jak również, że spółka jest stabilna finansowo oraz rentowna.

Jak wybrać spółki dywidendowe? W skrócie, należy stawiać na te firmy, które systematycznie wypłacają dywidendę oraz ją zwiększają. Ważne jest to, aby nie wypłacały całego zysku. Dzięki temu będą mieć środki na dalszy rozwój.

Spółki dywidendowe to stosunkowo bezpieczna forma lokowania środków finansowych w akcje. Jeżeli inwestor właściwie dobierze akcje do własnego portfela, to uzyska roczną stopę zwrotu w wysokości kilku procent – dużo wyższą niż w przypadku lokaty. Jeżeli dodatkowo inwestor wybierze spółki, które nie wypłacają od razu całego zysku oraz z rosnącymi przychodami, to inwestycje z roku na rok będą przynosiły córa wyższą stopę zwrotu.

Poza tym, oprócz dywidendy, inwestor może również liczyć na wzrost centa akcji. Jak widać, inwestowanie małych kwot, rzędu 1000 zł ma sens.

Za taką kwotę oczywiście nie da się stworzyć dużego portfela spółek dywidendowych. Jednak mając tysiąc złotych, warto pomyśleć o przynajmniej minimalnej dywersyfikacji i zakupie 2-4 spółek. Wcześniej warto się również zorientować, czy wybrane biuro maklerskie nie pobiera prowizji, która zjadałaby część zysków. Mając niewiele pieniędzy, warto poszukać biura maklerskiego, które zawsze pobiera prowizję procentową.

Niestandardowe sposoby pomnażania oszczędności – inwestowanie w spółki wzrostowe – szybszy zysk, ale także wyższe ryzyko.

Formą alternatywą inwestowania w akcje jest wybór do portfela spółek wzrostowych. W tym przypadku inwestor podejmuje większe ryzyko, jednak również zyski będą w tym przypadku wyższe. 

W tej postaci osoba skupia się na spółkach, które zwykle nie wypłacają dywidendy. Często są to również te spółki, które mają niewielkie zyski albo nie mają ich wcale. W takim przypadku należy skupić się na spółkach, które zazwyczaj nie płacą dywidend. Często są to również spółki, które mają małe zyski albo nie mają ich wcale.

W takim przypadku wybiera się spółki, mające szansę na szybko rozwój. Można je łatwo rozpoznać po wysokich wartościach wskaźnika C/Z, a także po dynamicznie rosnących przychodach. Zyski w tym czasie mogą w ogóle nie wzrastać. To zazwyczaj spółki, które działają w nowych sektorach technologicznych. Kluczowe znaczenie ma branża – powinna być perspektywiczna, a także dawać potencjał do szybkiego wzrostu.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
Jak pomnożyć 1000 zł. Lokowanie niewielkiego kapitału

W przypadku takiego podejścia do inwestowania, kluczowe znaczenie ma szeroka analiza. Nie wystarczy oprzeć się wyłącznie na danych historycznych. Trzeba także na własną rękę sprawdzić perspektywy oraz możliwości rozwoju danej branży, a także określić światowe trendy.

Warto zwrócić uwagę w szczególności na spółki, które nie są duże, jednak mają sporych konkurentów. W przypadku, gdy ich sposób działania w branży jest w pewien sposób unikatowy oraz nowatorski, to mogą stosunkowo szybko zwiększyć skalę swojej działalności.

Indeks giełdowy na długi termin

Jeśli inwestor chce ograniczyć ryzyko, a także mieć szansę na uzyskanie wyższej stopy zwrotu niż na lokacie, warto rozważyć inwestowanie w indeks giełdowy. To jedna z najprostszych form inwestowania. Jednak daje realne efekty jedynie wtedy, kiedy zostanie potraktowana jako inwestycja długoterminowa, czyli co najmniej a kilku lub kilkanaście lat.

Indeks giełdowy jest zbiorem dużej grupy papierów wartościowych spółek, które notowane są na giełdzie. Upraszczając, stanowi średnią ważoną z ich kursu. To narzędzie, które często służy inwestorom za punkt odniesienia – czy są gorsi czy lepsi od przeciętnej.

Zatem jeśli osoba nie ma czasu na samodzielne wybieranie spółek, to inwestycja w indeks umożliwi mu przynajmniej być tak skutecznym inwestorem, jak średnia rynku. Ponadto, może on mieć częściowy udział w dziesiątkach albo setkach spółek jednocześnie.

Inwestowanie w indeks ma jeszcze pewną zaletę. Chodzi o to, że indeksy zmieniają swój skład. Giełda powoduje usunięcie z niego spółek, które fatalnie sobie radzą oraz wprowadza na ich miejsce nowe, które spełniają właściwe kryteria. Zatem inwestując w indeks, inwestor nie musi takiej selekcji dokonywać samodzielnie, jak również ma pewność, że sam indeks nie zbankrutuje.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? W indeks giełdowy można zrobić to na dwa sposoby. Łatwiejsza wersja jest taka, że inwestor kupuje jednostki funduszu indeksowego. Do tego nie jest potrzebny rachunek maklerski. Inwestor może kupić jednostki uczestnictwa w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, a także opłacić je przelewem. W przypadku niektórych banków, tego typu operację można wykonać, logując się po prostu na swoje konto.

Nie należy mylić funduszu indeksowego z akcyjnym. Pierwszy inwestuje w spółki na ślepo, które są w określonym indeksie i w związku z tym jest on o wiele tańszy w obsłudze. Natomiast fundusz akcyjny inwestuje w określone spółki, wybrane przez analityków, a jego wyniki często różnią się od wybranego indeksu, z kolei opłaty za zarządzanie są wyższe. Mniejszymi opłatami cechuje się fundusz indeksowy i taki warto starać się znaleźć. 

Z kolei mając rachunek inwestycyjny, można kupić ETF-y. To akcje funduszu, który inwestuje w indeks. Przy pomocy biura maklerskiego można w ten sposób zainwestować nawet w zagraniczne indeksy (pisaliśmy: Kupno akcji zagranicznych spółek). To interesujące rozwiązanie, kiedy inwestor uważa, że sytuacja gospodarcza, która panuje za granicą, jest bardziej perspektywiczna niż krajowa.

Rynek Forex

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Inwestor ma także do wyboru waluty na rynku Forex. Aby rozpocząć handel na rynku walutowym, należy założyć rachunek brokerski u wybranego pośrednika. Na rynku działa wielu brokerów, a wybierając najlepszego, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  • Bezpieczeństwo – warto sprawdzić, czy wybrany pośrednik regulowany i nadzorowany jest przez właściwy organ kontrolny. W Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego. Nie należy korzystać z usług brokera, który nie jest regulowany przez poważny organ kontrolny, np. ASIC czy FCA,
  • Opłaty – brokerzy różnią się między sobą pobieranymi opłatami. Niektórzy naliczają jedynie spread, inni także prowizję,
  • Edukacja – brokerzy udostępniają sekcje szkoleniowe, z których można korzystać w ramach konta inwestycyjnego. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku początkujących inwestorów.

Jak handlować na rynku Forex?

Po założenia konta inwestycyjnego, trader może zacząć przeprowadzać transakcje, korzystając z platformy tradingowej. Tego typu narzędzia są bardzo intuicyjne, a dokonywanie transakcji jest banalnie proste. Na rynku Forex handluje się parami walutowymi, np. EUR/USD, która generuje największy obrót na rynku Forex.

Wszystkie transakcje wymagają jednoczesnego kupna jednej waluty oraz sprzedaży innej na rynku Forex. Waluty w czasie rzeczywistym przedstawione są na wykresach na platformie handlowej, z której inwestor korzysta.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
Jak zainwestować 1000 zł. Pomnażanie oszczędności

Kryptowaluty

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Choć rynek kryptowalut uległ załamaniu, nie oznacza to, że należy zapomnieć o kryptowalutach. Kryptowaluty, które były mniej popularne, nie przetrwały próby czasu, dlatego trudno obdarzyć je zaufaniem. Z kolei w dłuższej perspektywie inwestycja niedużej kwoty w Bitcoin czy też Etherum, zatem największe kryptowaluty w dalszym ciągu może przynieść satysfakcjonujące wyniki.

Sprawdź także: Portfel kryptowalut

Kryptowaluty można bardzo łatwo kupić przy pomocy giełd kryptowalutowych, np. Zonda oraz Binance, które są polecane ze względu na ich funkcjonalność, ofertę cen, jak również opcje dodatkowe, z których mogą skorzystać klienci.

Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie (pisaliśmy także: Giełdy na świecie). W tym przypadku spready są bardzo niskie, a co więcej, trader może stakować posiadane kryptowaluty, jak również otrzymać wypłatę odsetek są przechowywanie ich.

Zonda jest polską giełdą kryptowalutową, która pozwala na kupno Bitcoina za złotówki. Klient może zdecydować się na szybką wymianę lub wystawić ofertę, jak na standardowej giełdzie. Warto pamiętać o tym, że kryptowaluty powinny stanowić jedynie określony procent portfela inwestycyjnego.

Warto pamiętać o tym, że kryptowaluty powinny stanowić jedynie niewielki procent portfela inwestycyjnego. Najlepiej zdywersyfikować portfela w taki sposób, aby znajdowały się w nim różne instrumenty finansowe.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Jeśli osoba zastanawia się, w co najlepiej zainwestować 1000 zł, może rozważyć opcję ulokowania środków w kryptowaluty. Wcześniej jednak warto poznać podstawy związane z tego typu inwestycjami (pisaliśmy: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty).

Aby rozpocząć handel kryptowalutami, można skorzystać z usług specjalnej giełdy. Giełdy kryptowalutowe pozwalają na wygodny handel wirtualnymi aktywami, tym samym stanowiąc swego rodzaju centrum całego ekosystemu kryptowalut. Aktualnie istnieje kilkaset różnych kryptogiełd, jednak zdecydowana większość działa na takich samych zasadach, łącząc funkcje brokerów, a także standardowych giełd, np. papierów wartościowych.

Mają one za zadanie wykonywać zlecenia albo wprowadzać kryptowaluty do obrotu, jednocześnie udostępniają platformy handlowe, które umożliwiają zawieranie transakcji, śledzenie cen, a także analizowanie wykresów, jak również korzystać z narzędzi analizy technicznej.

Zakup Bitcoina oraz innych kryptowalut możliwy jest po założeniu bezpłatnego konta na określonej giełdzie. To proste i zajmuje dosłownie kilka minut oraz jest bardzo podobne do rejestracji w innych serwisach internetowych. Inwestorzy muszą podać dane osobowe oraz zweryfikować swoją tożsamość, jednak można jeszcze spotkać giełdy, na których można handlować anonimowo.

Proces zakupu kryptowalut oraz ich sprzedaży wygląda podobnie do handlu na giełdach papierów wartościowych czy rynku walutowym. Po zalogowaniu się na konto z inwestor może złożyć zlecenie o konkretnych parametrach, a następnie oczekuje na realizację transakcji.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Aby rozpocząć handel kryptowalutami, wystarczy posiadać kilkaset złotych, zatem nie są to duże kwoty. Co więcej, warto pamiętać o tym, aby rozpoczynać inwestowanie od niskich kwot, gdyż istnieje duże ryzyko utraty nawet całego kapitału.

Kryptowaluty cechują się dużymi wahaniami cen i mogą wygenerować zarówno wysokie straty, jak i ogromne zyski. Zdarzają się projekty, które w czasie hossy są w stanie zyskać na wartości kilkaset lub nawet kilka tysięcy procent w przeciągu tygodnia albo miesiąca, dzięki czemu nawet niewielkie kwoty przeznaczone na inwestycję, mogą przynieść naprawdę wysoki zysk. Trzeba pamiętać jednak o tym, że ryzyko inwestycyjne na tym rynku jest bardzo wysokie i podczas gwałtownych wyprzedaży można wiele stracić i to w bardzo szybkim tempie.

Inwestowanie małych kwot w przypadku kryptowalut jest możliwe chociażby z tego względu, że w odróżnieniu od akcji, kryptowaluty można nabywać w częściach ułamkowych. To pozwala na zakup Bitcoina, który kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów przez osoby, które dysponują niewielkim kapitałem. Minimalna wartość transakcji uzależniona jest od wybranej giełdy, a także konkretnej kryptowaluty, jednak zwykle nie przekracza kilku dolarów.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Inwestowanie pieniędzy w Fundusze ETF

Dobrym sposobem na to, aby zainwestować 1000 zł na rynku akcji, bez konieczności narażania się na zbyt wysokie ryzyko, jest skorzystanie z akcyjnych funduszy ETF, czyli instrumentów finansowych, które w pasywny sposób odwzorowują wyniki indeksu.

W przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, fundusze ETF cechują się bardzo niskimi opłatami, a ich wewnętrzna dywersyfikacja jest szeroka i powoduje, że są o wiele bardziej bezpieczne niż inwestycja w pojedynczą akcję (pisaliśmy: Gdzie kupić ETF).

Warto wiedzieć, że globalny rynek akcji notuje średnią, roczną stopę zwrotu w wysokości ponad 7%. Jeżeli zatem inwestor chce inwestować długoterminowo, inwestycja w ETF akcyjny będzie najlepszym wyborem.

Jedne z najbardziej klasycznych funduszy ETF (aukcyjnych), w które można inwestować to:

  • Vanguard FTSE All-World – odwzorowuje wyniki światowego rynku akcji,
  • iShares Core S&P 500 – replikuje on wyniki 500 najlepszych spółek amerykańskich,
  • iShares NASDAQ 100 – ten replikuje wyniki 100 najlepszych amerykańskich, technologicznych akcji.
W co najlepiej zainwestować 1000 zł
W co najlepiej zainwestować 1000 zł. Oprocentowanie lokat

Aby móc zainwestować w jeden w tych ETF-ów, należy założyć konto inwestycyjne u wybranego brokera internetowego, np. XTB albo Degiro, itp. – najlepiej stawiać na renomowanych brokerów. Następnie należy wyszukać pożądany instrument finansowy po nazwie albo kodzie ISIN oraz dokonać transakcji.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Złoto i srebro

W co najlepiej teraz zainwestować? Na rynku surowców można inwestować w wiele instrumentów, wśród których znajdują się również metale szlachetne. Największą popularnością cieszy się złoto i srebro. Można w nie inwestować na 2 sposoby – kupując złoto albo srebro fizyczne, w postaci monet albo sztabek lub inwestując w złoto lub srebro „papierowe” (czytaj: Jak inwestować w srebro).

Kupując srebro i złote monety bulionowe, inwestor staje się właścicielem fizycznych kruszców (czytaj: Inwestowanie w surowce oraz Inwestowanie w złoto). W przypadku inwestycji długoterminowych jest to najlepsze wyjście. Fizyczne złoto najlepiej nabywać od renomowanych sprzedawców, np. Mennicy Skarbowej, Mennicy Kapitałowej czy GoldenMark – to samo dotyczy srebra.

Czy inwestycja w metale szlachetne to dobre rozwiązanie?

W czasie spadku koniunktury oraz postępującej inflacji, ulokowanie środków finansowych w metale szlachetne, to odpowiednie posunięcie. Te metale, a w szczególności złoto, w trudnych warunkach nie tracą na wartości, w przeciwieństwie do waluty tradycyjnej. Inwestowanie w metale szlachetne zazwyczaj obliczone jest na długoterminową lokatę. Od lat utrzymuje się duży popyt na większość metali szlachetnych, dlatego też osoba inwestująca w nie ma gwarancję szybkiej sprzedaży oraz spieniężenia kruszcu w przypadku wystąpienia takiej potrzeby.

W jakie metale szlachetne inwestować?

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Inwestorzy mają do wyboru wyroby ze srebra, złota, platyny oraz palladu w postaci monet lub sztabek. Warto wybierać produkty, cechujące się wysoką estetyką, które zawierają kruszec w czystej postaci. Wyjątkiem są niektóre monety, np. Amerykański Orzeł abo Krugerrand, które mają w sobie niewielkie domieszki innych kruszców, które zwiększają ich wytrzymałość.

Jednak w dalszym ciągu są to typowo inwestycyjne produkty. Cena zarówno sztabek, jak i monet związana jest bezpośrednio z masą kruszcu, jaki jest w nich zawarty.

To, na jaki kruszec postawić, a także czy wybrać monety, sztabki czy inne formy, uzależnione jest od indywidualnych preferencji, jak również osobistej oceny osoby kupującej. Warto pamiętać o tym, że tak jak w przypadku innych aktywów, również i kruszce podlegają okresowym wahaniom cen, w związku z czym osoby doświadczone decydując się na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, czyli kupno różnych produktów inwestycyjnych.

Jak jeszcze można inwestować w złoto?

Przez platformy inwestycyjne można inwestować w ETF-y, które oparte są o złoto inwestycyjne. W takim przypadku złota sztabka nie pojawi się w fizycznej postaci u inwestora, jednak nie będzie on musiał się przejmować m.in. gdzie przechowywać takie złoto, a co więcej, nikt mu jej nie ukradnie. Nie będzie musiał również wydawać pieniędzy na jej przechowywanie. Ceny złota będą dla inwestora kluczowe, gdyż wartość ETF-ów jest ściśle związana z ceną złota.

Drugą metodą są kontrakty terminowe, czyli dokumenty, które poświadczają kupno złota w określonym terminie po konkretnej cenie. Jednak wykorzystując dźwignię finansową, tego typu inwestycje mogą być bardzo ryzykowne.

Sposób trzeci to akcje albo obligacje firm, które wydobywają złoto. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę dwa elementy. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, na ile działalność wybranej firmy oparta jest na wydobyciu złota, a na ile jest to jedynie część biznesu. W takim przypadku w końcu inwestuje się w firmę, więc należy wziąć pod uwagę ewentualne protesty albo politykę określonego kraju pod względem biznesu górniczego.

Czy można stracić na złocie?

Złoto inwestycyjne to jedna z odpowiedz na pytanie – w co inwestować małe sumy? Jednak trzeba pamiętać o tym, że na każdym produkcie inwestycyjnym, również na złocie można stracić. Najlepiej po prostu przeanalizować, które ryzyko inwestor jest w stanie ponieść, aby przede wszystkim chronić swoje oszczędności przed spadkiem wartości, jak również po to, aby umożliwić sobie zysk pasywny na rynku metali szlachetnych.

Jak inwestować w srebro?

Poza złotem, sporą popularnością cieszy się również srebro. Można je kupić w formie fizycznej, jako sztabki, monety albo przedmioty kolekcjonerskie. W tego typu srebro najlepiej inwestować w sposób długoterminowy, traktując je jako formę lokatę kapitału.

Srebro można również kupić też wirtualnie, decydując się na kontrakty CFD, kontraktu terminowe albo ETF-y. Tego typu inwestycje mają raczej charakter krótkoterminowy i służą do tego, aby osiągnąć szybko zysk.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Jak pomnożyć 1000 zł?

Inwestowanie w srebro fizyczne

Pierwszy, jak również intuicyjny wybór większości osób, to będzie chęć zakupienia srebra w fizycznej formie. Dzięki temu, że inwestor będzie posiadał srebro fizyczne, będzie czuł się pewniej i patrzył w przyszłość z poczuciem, że ma pewne finansowe zabezpieczenie. Nawet w trakcie wojennych albo gospodarczych turbulencji kruszec ten może zachować swoją siłę nabywczą i ponownie stać się środkiem płatniczym.

Jednak kiedy inwestor myśli o inwestowaniu w srebro po to, aby szybko zarobić, kupno tego surowca w fizycznej formie nie będzie odpowiednim posunięciem, np. ze względu na wysoki spread, czyli różnicę między ceną kupna a sprzedaży tego kruszcu. W przypadku krótkoterminowych inwestycji o wiele lepszym rozwiązaniem będą kontrakty CFD na srebro albo ETF-y.

Zalety srebra inwestycyjnego

Jeśli osoba zastanawia się, w co zainwestować 1000 zł, to srebro inwestycyjne może być dobrym wyborem. Warto poznać jego zalety. Zaczynając od fizycznego srebra, to jest to w szczególności dobre zabezpieczenie na wypadek wystąpienia hiperinflacji, kryzysu gospodarczego albo wojny.

Srebro ma realną wartość, więc trzymanie go w domu może się okazać jedynym środkiem płatniczym w sytuacji, gdyby krajowa waluta oraz inne aktywa straciły swoją siłę nabywczą.

Co więcej, srebro jest tańsze od złota, dlatego też na inwestycje tego typu mogą sobie pozwolić młodsi inwestorzy albo mniej majętni. Także perspektywy wzrostu ceny srebra są obiecujące. W ciągu kilkunastu albo kilkudziesięciu lat całe srebro zostanie wydobyte, w związku z czym podaż będzie malała. Z kolei popyt zdecydowanie wzrośnie, przede wszystkim ze względu na przemysłowe zastosowanie srebra do fotowoltaiki czy też przy produkcji elektrycznych samochodów. Długoterminowi inwestorzy mogą skorzystać na takim stanie rzeczy.

W co zainwestować 2000 zł?

2000 zł jest już kwotą dwukrotnie większą od poprzedniej i można mieć na nią różne pomysły. Jeśli osoba lubi mieć kontakt z innymi ludźmi, może zainwestować w pożyczki p2p – peer to peer. To oznacza rejestrację na dedykowanym portalu oraz oczekiwanie na osoby, które potrzebują pożyczki. Kiedy się pojawią, inwestor pożycza pieniądze, a następnie czeka na zwrot z procentem. To prosty, jak również wdzięczny sposób na zainwestowanie 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w tym celu wybierać tylko sprawdzone serwisy.

Jak zainwestować 2000 zł? Inny sposób na zainwestowanie takiej sumy to crowfunding. W tym przypadku, wspierając nowe pomysły innych osób, dotyczące nieruchomości, można liczyć na stosunkowo wysoki zwrot.

Oczywiście taką sumę, jak i większą, można zainwestować na rynku papierów wartościowych, w kryptowaluty, waluty na rynku Forex, itp. 

W co zainwestować 5000 zł?

Wiedząc już, w co najlepiej zainwestować 1000 zł, pora pomyśleć o nieco wyższej kwocie, z nieco dłuższym horyzontem czasowym. Jeśli chodzi o kwotę 5000 zł, to można ją przeznaczyć np. na Rodzinne Obligacje Skarbowe. W zależności od preferencji można wybrać 6 lub 12 letnie. Termin wykupu obligacji umożliwia swobodne dostosowanie okresu oszczędzania nawet do bardzo odległych planów. Jeśli chodzi o oprocentowanie obligacji rodzinnych, to oparte jest oni na inflacji powiększonej o marżę preferencyjną. Kapitalizacja odsetek następuje po każdym rocznym rocznym odsetkowym okresie, jak również znacznie zwiększa zyskowność tego typu firmy oszczędzania.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
W co najlepiej zainwestować 1000 zł

Taką kwotę można zainwestować w każdy wyżej przedstawiony sposób, jednak to nie wszystko. W przypadku tego typu kwoty można inwestować w szczególności w:

Jak zainwestować 5000 zł? Aby ulokować wspomnianą kwotę w funduszach inwestycyjnych wystarczy, że inwestor zaloguje się na wybranej platformie i dokona takiej transakcji. Jednak czy istnieją fundusze inwestycyjne z indeksem? Jest to lokowanie kwoty, którą posiadają, aby umożliwić inwestowanie w cały indeks, czyli w średnią rynkową.

Można również zdecydować się na zainwestowanie takiej kwoty w rozwój osobisty. 5000 zł to suma, za jaką można wykupić wysokiej jakości szkolenie, kurs lub też skorzystać z interesujących webinarów (pisaliśmy: Kursy inwestowania na giełdzie oraz Giełda online). Dzięki temu, że osoba zdobywa wiedzę, otrzymuje nowe umiejętności, a co za tym idzie, będzie miała większe możliwości zarobkowe. Z czego to wynika? Im większą wiedzę na określony temat będzie posiadać osoba, tym lepsze będzie jego zaplecze zawodowe, jak również wynikającego z niego dochody.

W co najlepiej zainwestować 5000 zł? Mając taką sumę, warto pomyśleć o lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Zarobek w ciągu na kwocie 5000 zł nie będzie imponujący, jednak warto pamiętać o tym, że jest bardzo bezpieczny. Jakie są różnice pomiędzy lokatą a kontem bankowym? Jeśli osoba zdecyduje się na lokatę, zazwyczaj zamraża swoje środki pieniężne na określony czas. Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, to zwykle jest tak, że osoba może na bieżąco korzystać z własnych pieniędzy oraz odsetek, które udało jej się zarobić.

Pisaliśmy także: Jak grać na giełdzie oraz Gra na giełdzie oraz Jak zacząć grać na giełdzie

Dlaczego warto inwestować małe kwoty?

Posiadanie nawet minimalnych oszczędności jest powodem do dumy. W rzeczywistości, jaka panuje w Polsce, kiedy Polacy ledwo wiążą koniec z końcem, ciężko mówić o dużych pieniądzach. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to coś, co bardzo poprawia humor, jednocześnie zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, inwestycja związana jest z tym, oszczędności trzeba będzie na jakiś czas zamrozić, z kolei to oznacza, że nie zostaną wydane na niepotrzebne rzeczy (pisaliśmy: Inwestowanie niewielkich kwot).

O czym pamiętać, inwestując pieniądze?

Inwestowanie małych kwot, jak również dużych, zawsze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Bez względu na to, ile inwestor chce przeznaczyć pieniędzy na inwestycje, a także na jaki rodzaj się zdecyduje, powinien pamiętać o kilku ważnych zasad, które pomogą mu poprawić efektywność dokonywanych inwestycji oraz zmobilizować ryzyko inwestycyjne.

Nauka podstaw inwestowania

Zanim osoba rozpocznie inwestowanie, powinna poznać przynajmniej podstawowe zasady, które rządzą wybranym rynkiem lub giełdą. Warto, aby poznała również instrument finansowy lub papiery wartościowe, w które ma zamiar zainwestować. Nie trzeba od razu zdobywać wiedzy na temat wszystkiego, co związane z inwestowaniem, ale podstawy z pewnością przydadzą się przy rozpoczynaniu inwestycji.

Akceptacja ryzyka

Ryzyko to element nieodłączny, który związany jest z każdym rodzajem inwestycji i bez względu na to, czy inwestora interesuje inwestowanie małych kwot, czy dużych. Utrata kapitału jest zawsze możliwa, dlatego najlepiej już wcześniej się na to przygotować i po prostu zaakceptować ten fakt. Dzięki temu inwestor łatwiej pogodzi się z ewentualną porażką.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Oznacza lokowanie kapitału w różne aktywa, nawet w przypadku niewielkiej sumy przeznaczonej na inwestycje. Dzięki temu w momencie, gdyby jedno aktywo mocno straciło na wartości, inwestor będzie miał środki ulokowane w innych, zatem nie straci całego kapitału. Gdyby miał wszystkie pieniądze np. w akcjach jednej spółki, w przypadku utraty ich wartości, straciłby cały zainwestowany kapitał.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł
W co najlepiej zainwestować 1000 zł

Chłodne podejście do inwestowania

Inwestycje każdego rodzaju budzą niemałe emocje. Nic dziwnego, w końcu inwestorzy lokując swoje pieniądze, liczą na zysk, a mogą wiele stracić. W związku z tym, bardzo często podejmują decyzje pod wpływem stresu albo ekscytacji. Jednak taka droga nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej postarać się wypracować umiejętność odkładania emocji na bok i starać się zachować zimną krew, podejmując każdą decyzję inwestycyjną.

W co najlepiej zainwestować 1000 zł? Jak widać, jest wiele ciekawych opcji, które można wybrać, nawet jeśli oszczędności są niewielkie. Warto również pamiętać o tym, aby wybierać rozsądne opcje – lepszy niższy zysk niż utrata całego kapitału, co również należy brać pod uwagę, gdyż inwestowanie związane jest tego typu ryzykiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.