Kupno akcji zagranicznych spółek to dobry wybór dla osób, które chcą wyjść poza giełdę krajową. Polscy inwestor coraz częściej interesują się instrumentami zagranicznymi, dlatego też wielu brokerów oferuje dostęp do akcji najważniejszych spółek z różnych rynków.

Kupno akcji zagranicznych spółek u brokera zagranicznego i polskiego – jak to zrobić?

Największe spółki na świecie, to spółki amerykańskie, dlatego wiele osób zastanawia się, jak kupić akcje Apple czy Amazon. Inwestorzy, którzy chcą w nie inwestować, często zastanawiają się gdzie kupić akcje zagranicznych spółek, gdyż wydaje im się to o wiele bardziej skomplikowane niż handel na GPW.

Jeśli chodzi o dokonywanie transakcji, to proces nie różni się zbyt wiele od przeprowadzania transakcji na akcjach rodzimych. Chodzi tylko o to, aby założyć rachunek maklerski, który daje możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych.

Jeśli inwestor chce lokować swój kapitał na warszawskim parkiecie wystarczy, że założy konto maklerskie w jednym z polskich domów maklerskich.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Jak inwestować w zagraniczne akcje przy pomocy kontraktów CFD?

Jak kupić akcje zagraniczne poza obrotem giełdowym i czy jest to w ogóle możliwe? Tak, służą do tego kontrakty CFD.

Spora część inwestorów, którzy interesują się akcjami zagranicznymi, nie chce wychodzić poza giełdę ze względu na posiadanie niewielkiego kapitału. W takiej sytuacji handel kontraktami CFD może być interesującą alternatywą (czytaj: Najlepszy broker CFD).

Kontrakty CFD to instrumenty lewarowane, a to oznacza, że aby dokonywać na nich transakcji, nie trzeba posiadać wysokiego kapitału początkowego. Stosując tzw. dźwignię finansową, inwestor otwierać może pozycje jedynie opierając się o depozyt zabezpieczający (czytaj także: Jak zacząć inwestycje na giełdzie).

Kontrakty CFD są instrumentami pochodnymi, których notowania opierać się mogą o różne instrumenty finansowe. Mogą to być akcje poszczególnych spółek, jak również całe koszyki akcji, fundusze ETF czy też indeksy giełdowe (czytaj: Gdzie kupić ETF). W przypadku CFD, które oparte są o akcje i ich notowania, to można zawierać na nich transakcje z wykorzystaniem dźwigni maksymalnej na poziomie 1:5.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Kupno akcji zagranicznych spółek u brokera zagranicznego

W praktyce oznacza to, że każdy inwestor otwiera pozycje na takim poziomie dźwigni finansowej oraz musi zaangażować depozyt w wysokości 20% wartości danej transakcji. Tego typu rozwiązanie umożliwia maksymalizowanie zysków, a także jest często wykorzystywane pośród tych, którzy zajmują się day tradingiem.

Sprawdź także: Gdzie kupić akcje polskie i zagraniczne?

Kupno akcji zagranicznych spółek na giełdach zagranicznych – spółki amerykańskie

Jeśli inwestora interesuje kupno amerykańskich spółek albo inwestowanie na innej zagranicznej giełdzie, musi założyć konto inwestycyjne u brokera, który za pośrednictwem platformy inwestycyjnej kieruje zlecenia kupna oraz sprzedaży w taki sposób, aby trafiły do odpowiednich podmiotów na określonej giełdzie zagranicznej.

Jak otworzyć konto brokerskie za granicą?

Aby kupno akcji zagranicznych spółek było możliwe, inwestor musi otworzy konto inwestycyjne z dostępem do zagranicznych rynków. W pierwszej kolejności musi przygotować wszystkie niezbędne do tego dokumenty. Zazwyczaj będzie potrzebny skan dowodu tożsamości, a także potwierdzenie adresu zamieszkania.

Potwierdzeniem może być aktualny rachunek za gaz, prąd czy wywóz śmieci. Dana usługa musi być związana z określonym adresem zamieszkania, a także musi znaleźć się na niej adres zamieszkania oraz nazwisko osoby, która zakłada konto. Może zostać także zaakceptowany także wyciąg z karty kredytowej albo konta bankowego, na którym widnieje adres oraz nazwisko inwestora.

Drugim krokiem jest przejście na stronę brokera oraz wypełnienie wniosku z danymi inwestora. Maklerzy/brokerzy zagraniczni bardzo często wymagają szczegółowych informacji dotyczących majątku, zarobków, posiadanych nieruchomości, zobowiązań, itp.

Tego typu pytania związane są z ustawowych obostrzeń w Stanach Zjednoczonych, które nakładają na brokerów wymóg zweryfikowania, czy osobę, której otwierają konto, stać na to, aby pozwolić sobie na ewentualne straty na inwestycjach (czytaj także: Ile można zarobić na giełdzie).

Aby móc dokonać kupna akcji na zagranicznych giełdach, trzeba również podać informacje dotyczące doświadczenia, a także wiedzy z zakresu handlowania konkretnymi instrumentami finansowymi. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy osoby, które otwierają konto inwestycyjne do handlu np. opcjami wiedzą, co robią.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Kupno akcji zagranicznych spółek na giełdach zagranicznych

Jeśli chodzi o amerykańskie konto inwestycyjne, to klient będzie musiał określić także typ konta – margin albo cash. Rodzaj konta cash oznacza, że jeśli inwestor wpłaci na konto 100 tysięcy złotych, to taką kwotę. Gdzie miał do dyspozycji. Z kolei konto margin oznacza, że makler/broker udzieli inwestorowi dodatkowej pożyczki, która będzie miała wysokość jego wpłaty.

W takim przypadku, wpłacając na konto maklerskie 100 tysięcy złotych, broker giełdowy przyzna inwestorowi taką samą sumę do wykorzystania, czyli do dyspozycji miałby 200 tysięcy złotych. Środki te są traktowane jako pożyczka z oprogramowaniem od 2,66 do 6%. 

Ostatni etap to wybór waluty rozliczeniowej konta. Większość inwestorów decyduje się na wybór USD, ponieważ w takiej walucie prawdopodobnie będzie dokonywana większość transakcji. Wynika to z faktu, że na giełdach w USA jest notowana największa liczba instrumentów finansowych, które umożliwiają inwestowanie w aktywa światowe.

Dlatego też, chcąc inwestować w akcje spółek np. brazylijskich albo chińskich, nie trzeba mieć dostępu do np. do giełdy w Szanghaju, ponieważ sporo tego typu akcji notowanych jest pod postacią ADR-ów na giełdach w Stanach Zjednoczonych oraz rozliczanych w dolarach. 

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o tym, że w przypadku części brokerów, np. Degiro, trzeba wyłączyć automatyczne przewalutowanie w przypadku transakcji, co powoduje, że sprzedając akcje, które notowane są w USD, pieniądze z ich sprzedaży automatycznie zostaną przewalutowanie na PLN. Mija się to z celem, jeżeli za pieniądze ze sprzedaży jednych akcji w USD, inwestor planował zakup innych papierów wartościowych notowanych na giełdzie również w USD.

W przypadku automatycznej wymiany walut, po każdej transakcji będzie występować podwójne przewalutowanie, co z punktu widzenia inwestora nie będzie korzystne. Tego typu problemu nie ma w przypadku np. brokera Lynx albo Interactive Brokers, którzy środki finansowe z transakcji księgują zawsze w takiej walucie, w jakiej nastąpiła transakcja.

Z kolei pieniądze na konto bankowe można wpłacić bezpośrednio w złotówkach, a następnie na platformie ręcznie wymienić je na dolary albo skorzystać wcześniej z kantorów internetowych, takich jak Cinkciarz albo Walutomat i wpłacić bezpośrednio do brokera dolary.

Ostatnia opcja to zlecenie walutowego przelewu bankowego z konta w złotówkach i wówczas przewalutowanie pozostaje w rękach banku. To będzie jednak najgorsza opcja, gdyż prawdopodobnie bank pobierze od tego wysoką prowizję, a pieniądze przewaluyuje po najwyższych kursach.

Gdzie kupić akcje zagranicznych spółek? Na giełdach zagranicznych czy polskiej?

Pomimo tego, że można zainwestować w spółki poza obrotem giełdowym, najlepiej przemyśleć, gdzie kupić zagraniczne akcje bezpośrednio, ponieważ to właśnie tego typu inwestycjami zainteresowanych jest najwięcej osób. Jak już wcześniej wspomniano, kluczowe jest w tym przypadku założenie konta inwestycyjnego u właściwego brokera.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Kupno akcji zagranicznych spółek na giełdach zagranicznych. Inwestowanie za granicą

Gdzie kupić akcje za granicą? Tego typu możliwość nie jest dostępna we wszystkich domach maklerskich, co trzeba wziąć pod uwagę. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej brokerów, którzy umożliwiają inwestowanie na giełdach zagranicznych, dzięki czemu inwestowanie w akcje Coca-coli, Microsoft, Tesli, Apple, itp., jest jak najbardziej możliwe.

Gdzie kupić akcje na zagranicznej giełdzie? Można to zrobić bez problemu, korzystając z usług np. Exante, Degiro czy XTB. To brokerzy, którzy mają jedną z najszerszych ofert inwestycyjnych na rynku. Ponadto, zapewniają inwestorom atrakcyjne warunki transakcyjne, dzięki czemu w zagraniczne spółki można inwestować przy niskich prowizjach.

Warto wspomnieć o tym, że spośród wyżej wymienionych brokerów, jeden pochodzi z Polski, czyli XTB. Broker ten podlega pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, w związku z czym inwestorzy darzą go ogromnym zaufaniem. Dodatkowo, na akcjach oraz ETF-ach do miesięcznego obrotu na poziomie 100 000 euro można handlować u tego brokera z zerową prowizją, to najczęściej wybierany pośrednik i to nie tylko wśród polskich inwestorów (Pisaliśmy: ETF ile można zarobić).

Jak kupić akcje amerykańskich spółek w Polsce?

Akcje spółek amerykańskich można z łatwością kupić na dwa sposoby – bezpośrednio przez dom maklerski albo poprzez kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnicę kursową, które zawierane są z użyciem dźwigni finansowej.

Jak kupić akcje Tesli?

Tesla to jedna ze spółek Elona Muska, który jest także właścicielem także SpaceX i The Boring Company. Tesla zajmuje się przede wszystkim produkcją samochodów elektrycznych. Obecnie jest to najbardziej wartościowy producent samochodów na świecie, jeśli chodzi o kapitalizację giełdową.

Jak kupić akcje Tesli? Dostępne są one na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Nie można ich jednak kupić bezpośrednio – trzeba skorzystać z usług pośrednika, czyli domu maklerskiego albo brokera. Dostęp do akcji Tesli daj np. mBank.

Aby zarobić na Tesli, można także zdecydować się na kontrakty CFD. To kontrakty na różnice kursowe, które wyliczane są od ceny instrumentu bazowego. Inwestując w kontrakt CFD, można zarobić zarówno wtedy, kiedy cena aktywów spadnie, jak i wzrośnie. A w przypadku, kiedy aktywami są akcje spółki, inwestor dodatkowo może liczyć na wypłatę dywidendy.

Ponadto, kupując kontrakty CFD, można użyć dźwigni finansowej, dzięki której można zwielokrotnić osiągane zyski, ale również straty. Przykładowo dźwignia 1:100 oznacza, że w przypadku ruchu 1% do góry, inwestor zarobi 100%, będąc na pozycji kupującego.

Jak kupić akcje Facebooka?

Podobnie sprawa przedstawia się z akcjami Facebooka. Spółka ta nie jest notowana na giełdzie polskiej. Gdzie kupić akcje Facebooka? Dostęp do zagranicznych giełd daje wiele domów maklerskich. 

Kontrakty CFD na akcje Facebooka można kupić u brokerów CFD i Forex. Instrumenty te dostępne są np. u Admiral Markets i Plus500 (czytaj: Jak inwestować na Plus500). Aby je kupić, wystarczy po założeniu konta, wejść na swoje konto inwestycyjne oraz otworzyć konto nowego zlecenia. Zanim inwestor kliknie okno kup albo sprzedaj, należy jeszcze ustawić parametry transakcji. W tym przypadku mowa o wielkości pozycji oraz wielkości depozytu zabezpieczającego.

W przypadku handlu na kontraktach CFD wielu brokerów daje możliwość ustawienia zlecenia stop loss. Umożliwia to sprzedaż posiadanego aktywa, kiedy osiągnie określoną cenę, czyli przynajmniej w pewnym stopniu minimalizuje straty.

Jak kupić akcje Apple?

Zanim inwestor zdecyduje się na kupno akcji Apple, powinien zapoznać się z historią firmy. Apple to klasyczny przykład spółki, która ukazuje, jak ciężko jest zostać liderem w swojej branży. Na przełomie 70. i 80. lat Apple było największym sprzedawcą osobistych komputerów.

Po 20 latach działalności przedsiębiorstwo napotkało poważne problemy, a firma powróciła na właściwe tory w 1997 roku, który pokierował nią ponownie Steve Jobs. Wówczas firma wprowadziła na rynek nowoczesne technologie, np. telefon komórkowy iPhone. Po roku 2005 ceny akcji systematycznie zyskują na wartości. W celu zainwestowania w spółkę Apple, najlepiej skorzystać z kontraktów CFD.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Dom maklerski akcje zagraniczne. Inwestowanie za granicą

Jak kupić akcje Google?

Firma Google powstała pod koniec lat 90. i stała się jednym z najlepszych narzędzi do wyszukiwania informacji w internecie. Firma w 2004 roku weszła na giełdę. W roku 2006 firma zdecydowała się zainwestować i wykupiła YouTube. Mimo wielu różnych kontrowersyjnych ruchów, np. cenzurowanie wyników wyszukiwania w Chinach, akcje spółki konsekwentnie rosną.

ETF – powielanie ruchów amerykańskich indeksów giełdowych

Jest to specyficzny typ otwartego funduszu inwestycyjnego, który ma za zadanie śledzenie oraz powielanie ruchów giełdowych największych indeksów światowych. Chcąc w Polsce inwestować na giełdzie amerykańskiej, dostępny jest ETFSP500, który można nabyć przez większość domów maklerskich/brokerów.

Dużą jego wadą jest jednak brak odwzorowania ruchów indeksu SP500. To w praktyce oznacza, że jeśli inwestor zaplanuje zarobek na wzroście amerykańskiej gospodarki. Jeśli do tego typu wzrostu dojdzie, to może się okazać, że ETFSP500 nie zapewni zysku inwestorowi.

Handel amerykańskimi kontraktami terminowymi i opcjami

Na rynku inwestorzy mają do czynienia z różnymi brokerami/domami maklerskimi, które mają w swojej ofercie możliwość zakupu akcji zagranicznych spółek, również pozwalają inwestorom na zawieranie kontraktów pochodnych na dane akcje. Tego typu kontraktami zazwyczaj są futures albo opcje na akcje.

Tak, jak w przypadku kupna akcji amerykańskich spółek u maklera, koszty są stosunkowo wysokie, to zaleca się dokładnie zapoznać się z tabletami prowizji także w sytuacji zawierania kontraktów terminowych, ponieważ może okazać się, że inwestując pieniądze na poziomie kilku tysięcy, transakcje nie będą opłacalne.

Kupno akcji zagranicznych spółek – kwestie podatkowe 

Polska ma ze Stanami Zjednoczonymi umowę, która dotyczy unikania podwójnego opodatkowania. Oznacza ona, że Polacy, którzy inwestują w USA, będą musieli z podatku rozliczyć się w Polsce.

Jednak aby tak się stało, zakładając konto, inwestor musi zaznaczyć, że jest rezydentem Polski oraz podlega pod tzw. tax treaty. W takim przypadku broker automatycznie nie ściągnie podatku na rzecz amerykańskiego urzędu skarbowego, ale pozostali obowiązek ten samemu inwestorowi.

W przeciwieństwie do brokerów polskich, zagraniczni pośrednicy nie wystawiają PIT-u. Zatem inwestorzy, którzy handlują za granicą, muszą po zakończeniu każdego roku, wygenerować z systemu listę transakcji i na tej podstawie policzyć swoje zyski, a także przewalutować transakcje w obcych walutach na złotówki po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego z dnia, który poprzedzał transakcję.

Najlepiej robić to na bieżąco i każdą otwartą albo zamkniętą transakcję niezwłocznie zapisywać w arkuszu kalkulacyjnym, razem z kwotą przewalutowaną na złotówki po kursie z dnia poprzedniego. Dzięki temu na koniec roku wystarczy, że inwestor zsumuje wszystkie dane oraz otrzyma gotowe kwoty do wpisania w dokumencie PIT, co znacznie ułatwia sprawę.

Jedyne podatki, które zostaną zatrzymane w USA, to podatki od wypłacanej dywidendy. Nie trzeba się z nich rozliczać w Polsce.

Jak kupić akcje niemieckich spółek?

Wiele znanych marek to niemieckie spółki. Poza firmą Adidas czy Hugo Boss, jest to również Bayer czy Allianz. Firmy te cieszą się ogromną popularnością oraz ciągłym potencjałem do wzrostów wiele osób myśli o tym, aby w nie zainwestować. Jak kupić niemieckie akcje? Są to akcje spółek zagranicznych, dlatego trudniej znaleźć je w ofercie domów maklerskich, jednak jest to jak najbardziej możliwe.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Bossa rynki zagraniczne. Oferty biuro maklerskich z rynków zagranicznych. Jak inwestować na rynkach zagranicznych?

Jak kupić akcje na DAX? Oczywiście trzeba założyć rachunek inwestycyjny, dzięki któremu inwestor będzie miał dostęp do zagranicznych rynków. Jeśli już inwestor posiada rachunek, samo zawarcie transakcji nie będzie się w zasadzie różnić od tego, jak wyglądałoby to w przypadku inwestowania na rodzimej giełdzie.

Aby złożyć zlecenie zakupu akcji, trzeba je wyszukać, przeglądając wszystkie instrumenty finansowe albo wpisując nazwę spółki w lupę, a potem w nie kliknąć, jednocześnie otwierając nowe okno.

Aby móc oddać zlecenie do realizacji, wystarczy określić kilka parametrów – w szczególności rodzaj zlecenia oraz jego wielkość. Potem należy poczekać, aby dom maklerski lub broker zrealizuje zlecenie, czego efektem będzie pojawienie się akcji na koncie inwestycyjnym.

Kupno akcji zagranicznych spółek – jak kupić akcje w Japonii?

Istnieją 2 tradycyjne metody inwestowania, a 3 biorąc pod uwagę instrumenty pochodne:

 • Bezpośrednie inwestycje w Japonii przez kupno udziałów w spółkach,
 • Pośrednie inwestycje w Japonii przez fundusze kapitałowe.

Obecnie wielu inwestorów zastanawia się, czy inwestowanie w Japonii to dobra opcja długoterminowa. Jednak wiele argumentów przemawia za tym, aby zdecydować się na inwestowanie w akcje japońskie:

 • Oferują geograficzną dywersyfikację portfela,
 • Posiadają potencjał do wzrostu wartości,
 • W Japonii panuje stabilność polityczna,
 • Na korzyść akcji działają fiskalne bodźce, które zawarte są w planie gospodarczym,
 • Duże firmy kapitałowe oraz międzynarodowe podwyższają płace, co oznacza zdrową gospodarką,
 • Ze względu na restrukturyzację zarządu, udało się zwiększyć stopę wypłacania dywidendy,
 • Spółki japońskie mają dobre wyceny.

Akcje spółek, które powinny znaleźć się w kręgu zainteresowania inwestora to:.

 • Toyota Motor,
 • Nissan Motor,
 • Kanon, 
 • Sony,
 • Honda
 • Mitsubishi,
 • Nintendo.

Japońska giełda w Tokio

Kiedy inwestor zainteresowany jest inwestowaniem na zagranicznej giełdzie, powinien w pierwszej kolejności poznać kluczowe informacje na temat wybranego kraju. 

Godziny otwarcia tokijskiej giełdy są stosunkowo egzotyczne. Zgodnie z czasem lokalnym, giełda otwiera się o 9.00 oraz zamyka o 15.00, co w polskiej strefie czasowej oznacza, że otwiera się o 2.00 i zamyka o 8.00. Giełda funkcjonuje w dni powszednie, z wyjątek soboty, niedzieli oraz świąt państwowych.

Kupno akcji zagranicznych spółek
XTB akcje zagraniczne. Analizy spółek zagranicznych

Nikkei 225 – najważniejszy indeks Azji

Nikkei to największy indeks giełdowy całej Azji, który zawiera akcje 225 akcji największych japońskich spółek. Do indeksu tego należą m.in. takie firmy, jak Nissan, Mazda, Mitsubishi, Sony, Panasonic. Zatem to ogromne pole do inwestycji, zarówno w spółki pojedyncze, jak i cały indeks giełdowy.

Jak inwestować w akcje rynku japońskiego?

Istnieje kilka różnych sposobów na uzyskanie ekspozycji na rynek japoński. Najpopularniejsze to:

 • Rzeczywiste akcje – inwestowanie w akcje japońskie możliwe jest po założeniu konta maklerskiego, np. w Degiro, Exante, itp.,
 • ETF-y – są to tanie, pasywne fundusze, które zdobywają popularność również w Polsce. Jednostki ETF na rynek japoński można kupić w Exante albo Dif Broker,
 • CFD na akcje albo CFD indeks Nikeei – takie kontrakty na różnice cenowe, które dostępne są w większości domów maklerskich,
 • Fundusze inwestycyjne – są to fundusze aktywnie zarządzane i szczególnie upodobały sobie rynek japoński.

Inwestor może bezpośrednio kupić akcje konkretnego przedsiębiorstwa lub skorzystać z funduszy ETF i zainwestować jedną transakcją w większy koszyk akcji. Inwestor może skorzystać z kontraktów CFD i handlować w obie strony, zarówno na spadki, jak i na wzrosty. Każda możliwość ma swoje wady i zalety.

Fundusze ETF charakteryzują się mniejszym ryzykiem, ponieważ kapitał inwestora nie jest lokowany w jednym koszyku. Natomiast bezpośrednie kupno akcji może skutkować uzyskaniem wyższego zysku, oczywiście przy odrobinie szczęścia. Najbardziej ryzykownym instrumentem są kontrakty CFD – w tym przypadku traci się częściowy lub cały kapitał albo zyskuje się najwięcej.

Czy warto inwestować w akcje japońskie?

Poza tym, gdzie kupić akcje japońskie, warto także wiedzieć, jakie plusy i minusy ma ta opcja. Trzeba zwrócić uwagę na to, że na efekt inwestycji będą mieć wpływ także notowania japońskiego jena. Jak w każdym innym kraju, duży wpływ na zachowania rynku mają także decyzje podejmowane przez bank centralny, w tym przypadku Bank Japonii. Czynniki te należy również uwzględnić we własnej strategii, nie tylko skupiając się na analizie wyników spółek.

Bez względu na to, w jaki sposób inwestor zdecyduje się ulokować swoich kapitał, giełd w Japonii, obok amerykańskiej jest jedną z najlepszych możliwości powiększenia swoich zasobów finansowych.

W tym przypadku inwestor mają do czynienia z wieloma firmami technologicznymi, które cechuje wysoka kapitalizacja z przeróżnych sektorów. Poza czołowymi japońskimi firmami z branży elektroniki użytkowej, np. Nikon, Canon, a także renomowanych producentów samochodowych, np. Honda, Toyota czy Nissan.

Ile kosztuje inwestowanie w spółki zagraniczne?

Ile kosztuje zakup zagranicznych akcji? Obecnie lokowanie kapitału w zagraniczne spółki, ETF-y czy fundusze nie musi wiązać się z wysokimi opłatami na rzecz brokera, a na pewno nie wyższymi niż w przypadku inwestowania w polskie akcje.

Aktualnie inwestowanie w akcje światowe nie jest już zarezerwowane tylko dla wybranych. U niektórych brokerów i w części domów maklerskich inwestowanie na rynkach zagranicznych jest nawet tańsze niż na giełdzie polskiej, np. w przypadku oferty inwestycyjnej mBanku. W mBanku procentowa prowizja jest znacznie niższa w przypadku zakupu zagranicznych akcji – 0,29% wartości transakcji, niż polskich – 0,39%.

Jeżeli weźmie się pod uwagę najniższą możliwą prowizję, która pobierana jest od każdego zakupu albo sprzedaży akcji albo ETF-ów zagranicznych – 19 zł w porównaniu z 5 zł dla spółek polskich – już w przypadku zleceń, które przekraczają wartość 5000 złotych prowizja za zakup akcji zagranicznych jest niższa niż dla polskich, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Broker akcje USA. akcje firm

Jeśli chodzi o ofertę mBanku, to zawiera ona możliwość błyskawicznego zainteresowania za granicą środków, które zostały uwolnione ze sprzedaży akcji spółek polskich. W tym przypadku nie trzeba czekać 2 dni na rozliczenie transakcji.

Warto poświęcić trochę czasu na wybór porządnego biura maklerskiego, które umożliwia tanio i bez zbędnych formalności, czyli w całości przez internet, lokować swój kapitał za granicą. Korzystając z usług renomowanego domu maklerskiego/brokera, można również korzystać z porządnego serwisu informacyjnego, z którego inwestor może dowiedzieć się wszystkiego, co jest ważne i związane z inwestycjami.

Porównanie brokerów, czyli gdzie najlepiej założyć konto?

Kupno akcji zagranicznych spółek może być dokonane za pośrednictwem polskich banków, oferujących usługi inwestycyjne. Tego typu dostęp oferuje m.in. ING Bank Śląski czy Pekao SA. Jednak w tym przypadku prowizje są wyższe niż u brokerów zagranicznych. W tym przypadku również dostęp do rynków jest ograniczony. Na jakich brokerów warto zwrócić uwagę?

Degiro

To jeden z najtańszych brokerów, którzy działają na rynku. Konto można prowadzić za darmo. Jeśli chodzi o prowizje, to w przypadku polskich akcji wynoszą one 1 PLN, 0,50 EUR za akcje amerykańskie i od 2 do 4 EUR za akcje europejskie. Konto można założyć w ciągu kilkunastu minut. Broker oferuje dostęp do wielu światowych giełd, m.in. w Kanadzie, Japonii, Singapurze o Hongkongu.

Do plusów pośrednika można zaliczyć niskie prowizje, brak minimalnej wpłaty, dostęp do wielu rynków a także obsługę w języku polskim (czytaj również: W co inwestować małe kwoty).

Z kolei minusy to uboga platforma inwestycyjna, okrojona liczba instrumentów finansowych na rynkach światowych, brak dostępu do opcji, a także brak margina.

Broker ten będzie odpowiednim wyborem dla osób początkujących, które zaczynają przygodę z giełdą albo potrzebują dostępu tylko do akcji i ETF-ów.

Lynx Broker

Jeśli inwestor zastanawia się, gdzie kupić zagraniczne akcje, może rozważyć ofertę tego brokera. Jest to broker dla osób średnio-zaawansowanych, którzy potrzebują do pracy potężnej platformy handlowej, która wyposażona jest w wiele danych, ułatwiających inwestorom analizę instrumentów finansowych, a także dostęp do najszerszej gamy instrumentów.

Utrzymanie konta jest bezpłatne, jednak prowizje od transakcji wynoszą 5 USD na rynku amerykańskim. Pośrednik ten oferuje dostęp do ponad 100 giełd z 26 krajów.

Do plusów usług brokera Lynx Broker należy świetna platforma transakcyjna, dostęp do bardziej szerokiej oferty rynków. Założenie konta jest darmowe, obsługa w języku polskim.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Jak kupić akcje spółek zagranicznych? akcje na giełdzie. Jak kupić akcje Apple? Broker zagraniczny

Z kolei wady to stosunkowo wysoki kapitał początkowy, który wynosi 10 tysięcy złotych, broker oferuje ograniczony dostęp do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a prowizje są stosunkowo wysokie.

To odpowiedni broker dla inwestorów średnio-zaawansowanych, którzy mają zamiar używać opcji, a także innych derywatów, a także potrafią wykorzystać zalety zaawansowanej platformy handlowej.

Interactive Brokers

Inwestowanie w zagraniczne akcje możliwe jest także dzięki Interactive Brokers. Oferuje jedną z najlepszych platform transakcyjnych na świecie. Broker ma najszerszą ofertę ponad stu różnych giełd, a także niskie prowizje. Interactive Brokers oferuje dostęp do wszystkich instrumentów finansowych, a także rynku OTC.

Plusy to bardzo niskie prowizje, świetna platforma inwestycyjna, jak również dostęp do najszerszej oferty rynków oraz instrumentów finansowych.

Z kolei do minusów należy dostęp do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a minimalna wpłata wynosi 10 tysięcy USD, z kolei utrzymanie konta kosztuje 10 USD co miesiąc, a także brak polskiej obsługi.

To odpowiedni wybór dla zaawansowanych inwestorów, którzy obracają wysokim kapitałem, a także potrafią wykorzystać wszystkie funkcje oferowanej platformy inwestycyjnej.

XTB

Założenie rachunku w XTB jest możliwe w całości przez internet. Jest to polski dom maklerski, zatem cieszy się dużym uznaniem wśród inwestorów krajowych. Co więcej, ma bardzo bogatą ofertę. Umożliwia dostęp do wielu zagranicznych rynków. Pozwala na inwestowanie w akcje spółek niemieckich, takich jak Adidas czy Allianz, jak również w akcje spółek brytyjskich, amerykańskich, francuskich czy szwedzkich.

Zalety brokera XTB to intuicyjny system transakcyjny, niskie prowizje, które mogą wynosić nawet 0 zł, możliwość składania zleceń poza sesją, otworzenia konta demo oraz wysokie bezpieczeństwo kapitału.

Exante

Broker ten ma ofertę skierowaną zarówno do inwestorów prywatnych, jak i małych agencji oraz dużych firm inwestycyjnych. Konto można prowadzić za darmo, a support dostępny jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Broker oferuje niskie prowizje, a także ogromny wybór akcji, jak również innych instrumentów finansowych, w tym funduszy ETF.

Inni brokerzy

Oczywiście na tym lista brokerów, z usług których można skorzystać, aby zainwestować w akcje na rynkach zagranicznych nie kończy się. Warto także wspomnieć o Sogotrade, które oferuje niskie prowizje, a także dostęp do derywatów, jednak tylko giełdy akcji w USA, czy o Saxo Bank, który oferuje dostęp do wielu zagranicznych rynków oraz oferuje dobrą platformę inwestycyjną.

Inwestowanie na giełdzie – ważne zasady

Inwestowanie w akcje zagraniczne, jak i polskie, wymaga zdobycia pewnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego. Poniższe wskazówki pozwalają na zminimalizowanie ryzyka i szansę na zysk z inwestycji.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Dywersyfikacja to po prostu lokowanie pieniędzy w różne aktywa. Jeśli inwestor zainteresowany jest wyłącznie akcjami, powinien zdecydować się na różne branże. Dzięki temu w momencie, kiedy akcje z jednej branży zaczną tracić na wartości, inwestor nie utraci całego zainwestowanego kapitału. W dywersyfikacji chodzi właśnie o to, aby ochronić przynajmniej część środków finansowych. 

Akceptacja ryzyka inwestycyjnego

Kupno akcji zagranicznych spółek, ale również rodzimych, jak i inwestowanie w inne instrumenty finansowe związane jest z ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Żaden inwestor nie ja gwarancji, że uda mu się wygenerować zysk. Najlepszym podejściem z możliwych jest zaakceptowanie istniejącego ryzyka i wdrożenie zasad, mających na celu ograniczenie go. Dzięki takiemu przygotowaniu psychicznemu w momencie, kiedy inwestor straci kapitał, nie wpłynie to aż tak negatywnie na jego stan psychiczny.

Kupno akcji zagranicznych spółek
Jak kupić akcje amerykańskich spółek? Jak inwestować w zagraniczne spolki?

Podstawowe informacje na temat inwestowania

Przed rozpoczęciem inwestycji, każda osoba powinna zaznajomić się z tym tematem. Warto zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę i poznać terminologię inwestycyjną. Jeśli inwestora interesuje kupno akcji zagranicznych spółek, powinien poznać tę instrumenty finansowe i wiedzieć, z czym się one wiążą. Inwestowanie bez wcześniejszego przygotowania nie jest dobrym pomysłem. Choć konto inwestycyjne może założyć każdy i jest to zajęcie ogólnodostępne, to jednak warto w pewnym stopniu się do niego przygotować.

Inwestowanie zgodnie z planem

Plan to strategia inwestycyjna. Przed dokonaniem swoich pierwszych transakcji, koniecznie trzeba obrać plan, zgodnie z którym będą przeprowadzane inwestycje. W zależności od preferencji, inwestor może wybrać strategię spośród dostępnych już na rynku albo stworzyć własny, indywidualny plan działania. W drugim przypadku może oprzeć się na istniejących strategiach i zaczerpnąć z nich te elementy, które są dla niego odpowiednie, a następnie stworzyć własną strategię inwestycyjną.

Inwestowanie zgodnie z posiadaną wiedzą

Inwestowanie najlepiej zacząć od małych kroków (czytaj: Jak zacząć grać na giełdzie). Nie należy rzucać się na głęboką wodę. W pierwszej kolejności należy inwestować w te instrumenty lub papiery wartościowe, o których ma się określoną wiedzę. Dopiero w miarę zdobywania wiedzy, warto zainteresować się innymi instrumentami finansowymi i zacząć lokować w nie swój kapitał. W dalszym ciągu warto pamiętać o poszerzaniu swojej wiedzy.

Ciągła nauka

Inwestowanie w akcje zagraniczne, czy też krajowe, jak również w inne instrumenty finansowe wymaga nieustannej nauki. Jeśli inwestor traktuje poważnie to zajęcie, powinien czerpać wiedzę z różnych źródeł, m.in. webinarów, ebooków, audiobooków, artykułów internetowych, ale także szkoleń. Kursy z zakresu inwestowania dostępne zarówno online, jak i w formie stacjonarnej. W zależności od potrzeb, można skorzystać ze szkoleń darmowych albo płatnych. W przypadku inwestycji warto być na bieżąco ze wszystkimi trendami w giełdowym świecie (czytaj: Giełdy na świecie).

Konto demo

Wiedza teoretyczna jest bardzo ważna, jednak nie zastąpi praktyki. Umiejętności praktyczne można zdobyć, korzystając z udostępnianego przez brokera konta demonstracyjnego. Rachunek demo pozwala na zapoznanie się z funkcjonowaniem giełdy oraz zasadami, które nią rządzą (czytaj m.in. Demo Plus500 oraz MT4 i MTP – która lepsza). Inwestor może to zrobić bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, czyli bez ryzyka utraty swoich środków finansowych. 

Konto demo giełdy pozwala także na sprawdzenie swojej strategii inwestycyjnej. Inwestor może zweryfikować, czy obrany przez niego plan jest skuteczny i przynosi oczekiwane rezultaty.

Kupno akcji zagranicznych spółek nie jest skomplikowane i wygląda podobnie, jak kupno akcji spółek na rodzimej giełdzie (czytaj: . Inwestor ma do wyboru skorzystanie z usług brokera albo domu maklerskiego, np. wybranego banku, który oferuje usługi inwestycyjne. Wcześniej warto przeanalizować kilka różnych ofert domów maklerskich/brokerów, aby wybrać taki, który oferuje najbardziej korzystne warunki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.