Jak kupić akcje Tesli? Wiele osób zastanawia się, gdzie i jak kupić akcje tej spółki, odkąd zaczęła ona osiągać coraz większe zyski. Tesla to amerykański koncern, który projektuje samochody elektryczne. Jej potencjał zauważyli inwestorzy z całego świata.
Jak kupić akcje Tesli?
Zanim inwestor dowie się, jak pozyskać akcje Tesla, powinien wiedzieć, czym dokładnie spółka się zajmuje i jako jest profil akcji.
Tesla projektuje, produkuje, rozwija oraz sprzedaje w pełni elektryczne samochody, a także systemy magazynowania energii (jest nie tylko producentem samochodów elektrycznych). Co więcej obsługuje, instaluje, a także konserwuje systemy energii słonecznej. Firma kładzie duży nacisk na innowację, ale również estetykę.
Panele słoneczne, które są produkowane przez spółkę Tesla, mają możliwość integracji z aplikacją mobilną, a co więcej, wyróżniają się oryginalnym wyglądem, tak jak solarne dachówki, które można montować zamiast tradycyjnych.
Spółka ta zajmuje się również budowaniem stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Superchargery w ciągu 40 minut pozwalają na naładowanie baterii nawet w 80%. Firma Tesla ma swoje stacje także w Polsce.
Sprawdź także: Gdzie kupić akcje
Gdzie kupić akcje Tesla Inc.?
Dla tych inwestorów, którzy zastanawiają się, gdzie kupić akcje Tesli, jest dobra wiadomość. Spółka notowana jest na giełdzie w Nowym Jorku – NASDAQ. Zadebiutowała tam w 2010 roku. W ciągu ostatnich kilku lat akcje spółki Tesla zyskały na wartości, dzięki czemu akcjonariusze mogli na nich zarobić duże pieniądze.
Z nadzieją na kolejne wzrosty, wielu inwestorów zastanawia się, jak kupić akcje Tesli? Oczywiście nigdy nie ma stuprocentowej pewności na zysk, jednak akcje Tesli zapowiadają się obiecująco.
Inwestowanie w akcje Tesli – co warto wiedzieć?
Informacje, które przydadzą się inwestorowi, który chce ulokować kapitał w akcjach Tesli:
- Spółka zadebiutowała na giełdzie NASDAQ 28 czerwca 2010 roku i zaoferowała 13,300 milionów akcji z ceną 17 dolarów,
- Specjalnością spółki są silniki elektryczne,
- Tesla aktywnie pracuje nad stworzeniem niezwykle wydajnego akumulatora litowo-jonowego, który będzie ogromną rewolucją nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również telekomunikacyjnej, komputerowej, mobilną,
- Przyszły sukces Tesli opiera się przede wszystkim na jej przyjęciu przez Chiny, a także budowie stacji Supercharger.
Inwestorzy, którzy zastanawiają się, jak kupić akcje Tesli, powinni wcześniej dokonać dokładnej analizy rynku, a także na bieżąco śledzić jej notowania.
Historia spółki Tesla
Tesla założona została w roku 2003 przez Martina Eberharda oraz Marca Tarpenninga. Do firmy dołączył współzałożyciel serwisu PayPal – Elon Musk, który zainwestował w nią 30 milinów dolarów amerykańskich, a w 2008 roku został dyrektorem generalnym Tesli. Z kolei w roku 2010 spółka zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.
Samochody Tesli mogą być ładowane przez jedną z wielu stacji Tesla Supercharger, które znajdują się w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Umożliwia przejechanie od 400 do 500 km bez ładowania.
Jak inwestować w akcje Tesla Inc.?
Wielu inwestorów szuka okazji, które dadzą pewny zysk. Dotyczy to w szczególności osób początkujących i na samym początku nie chcą zbyt wiele ryzykować. Szukając pewnych inwestycji, często decydują się na spółki, które mają duży potencjał inwestycyjny. Do takich spółek należy właśnie Tesla Inc.
Duża część inwestorów stawia na nowoczesne technologie uważając, że te w dalszym ciągu będą się rozwijały i przynosiły zyski. Tak naprawdę nie da się przewidzieć, czy rzeczywiście tak będzie. W związku z tym inwestor nigdy nie powinien nastawiać się na pewny zysk.
Jednak pomimo dużego ryzyka, wielu inwestorów decyduje się na inwestowanie w Teslę na rynku akcji. Zazwyczaj są to inwestycje długoterminowe. A jak zainwestować w Teslę bez kupowania akcji? Jest kilka możliwości. Do najpopularniejszych należy inwestowanie w fundusze ETF oraz kontrakty CFD.
Fundusze ETF to fundusze wspólnego inwestowania, które mogą lokować środki finansowe w określoną klasę aktywów (czytaj: ETF gdzie kupić). Na rynku istnieje wiele funduszy, które oparte są na akcjach Tesli. Bardzo często są to ETF-y, które inwestują w technologie autonomiczne, innowacje oraz zieloną energię (czytaj także: ETF ile można zarobić). Decydując się na kupno konkretnego funduszu, inwestor przeznacza swój kapitał nie tylko na Teslę, ale także na pozostałe spółki, które wchodzą w skład jego portfela.
Sprawdź także: Inwestowanie w fundusze inwestycyjne
W przypadku kontraktów CFD sprawa wygląda inaczej. To instrumenty, które oparte są wyłącznie na akcjach konkretnej spółki, czyli śledzą jedynie jej notowania. Warto również wspomnieć, że kontrakty CFD mogą opierać się nie tylko na akcjach, ale również na towarach, walutach oraz surowcach.
Jeśli chodzi o akcje Tesli, to koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że kontrakty CFD umożliwiają inwestowanie w spółkę nawet tym osobom, którzy nie mają dużego kapitału. Wszystko dzięki dźwigni finansowej.
Jak nabyć akcje Tesla Motors?
Rynek akcji związany jest ze stosunkowo wysokim ryzykiem inwestycyjnym i warto sobie zdawać z tego sprawę (pisaliśmy: Ile można zarobić na akcjach w miesiąc). Jednak z drugiej strony kryje się za nim możliwość wysokich zysków. Zdarza się tak, że wzrost może wynosić nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Inwestor, który lokuje pieniądze w akcje, musi liczyć się z wysokim poziomem ryzyka bez względu na to, na jaką spółkę postawi.
Jeśli chodzi o akcje Tesli, to do tej pory można było na nich sporo zarobić. Spółka świetnie poradziła sobie z pandemią. Jak i gdzie kupić akcje Tesli? Spółka nie jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zatem można kupić jej akcje za pomocą brokera albo domu maklerskiego, który daje dostęp do zagranicznych rynków.
W akcje, które notowane są na giełdzie w Nowym Jorku można inwestować np. poprzez dom maklerski X-Trade Brokers oraz mBank. XTB to największy polski broker Forex, który nadzorowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, a mBank to wiodące biuro maklerskie na rynku kapitałowym w Polsce (pisaliśmy: Konto demo XTB).
Ma w swojej ofercie instrumenty, które notowane są na giełdzie w Nowym Jorku, Londynie oraz Frankfurcie. Konto inwestycyjne z dostępem do giełdy amerykańskiej oferuje również Exante. Jest to nowatorska platforma, która oferuje polskojęzyczne wsparcie.
Jak kupić CFD na akcje Tesla?
Wiedząc już, jak nabyć akcje Tesla, warto się bliżej przyjrzeć temu, jak i gdzie kupić kontrakty CFD na akcje Tesli (pisaliśmy na naszym blogu, jak działają kontrakty CFD)? Dzięki tym instrumentom można wykorzystać dźwignię finansową, co umożliwia inwestowanie w spółki w niższym kapitałem, a przy tym osiągać stosunkowo wysoki zyski. Jednak handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej związany jest wysokim ryzykiem utraty kapitału. Większość inwestorów właśnie w ten sposób traci zainwestowany kapitał.
W wyniku handlu kontraktami CFD wielu początkujących inwestorów odnotowuje straty finansowe – warto o tym zawsze pamiętać.
Jednak pomimo dużego ryzyka, handel kontraktami CFD cieszy się sporą popularnością. Instrumenty te umożliwiają zmaksymalizowanie zysków w przypadku krótkoterminowych inwestycji. Ponadto, dają także możliwość osiągnięcia zysku na spadkach. Jednak wcześniej należy otworzyć właściwą pozycję.
Kontrakty CFD oparte o akcji spółki Tesla można kupić u TMS Brokers. Daje on dostęp do wiadomości rynkowych oraz rekomendacji ekspertów, a to ułatwia przeprowadzenie analizy rynkowej. Poza tym brokerem, dostęp do kontraktów CFD na akcje tej spółki daje również Plus500, Admiral Markets, eToro, a także IC Markets.
Każdy z tych brokerów daje możliwość utworzenia konta demonstracyjnego (pisaliśmy np. Plus500 demo). Jest to świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy dopiero wchodzą na rynek, a także chcą sprawdzić swoje możliwości bez ryzyka straty kapitału.
Jak inwestować w Teslę w Polsce?
Zakup akcji Tesla tym świetna alternatywa inwestycyjna, dlatego warto wiedzieć, jak inwestować w akcje Tesla z Polski. Chcąc kupić akcje tej spółki w Polsce, należy otworzyć konto inwestycyjne u jednego z brokerów, którzy oferują dostęp do zagranicznej giełdy papierów wartościowych, gdzie notowane są akcje Tesli. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy brokerzy nie pobierają prowizji za kupno akcji, a inni tak, dlatego też należy sprawdzić ofertę wybranego pośrednika (czytaj: Brokerzy giełdowi).
Spadek cen akcji Tesla – czy to prawda?
Były spekulacje na temat bankructwa Tesli w związku ze spadkiem ceny jej akcji, jednak na razie producent samochodów elektrycznych w dalszym ciągu stoi twardo na nogach. Spółka generuje zyski i wszystko wskazuje na to, że na razie się to nie zmieni.
Zakup akcji Tesla w kilku krokach
Zanim osoba zainwestuje w Teslę, powinna pamiętać o tym, że cena akcji jest zmienna i który że szybki spadać w dół albo wzrastać. Zatem o czym warto pamiętać i jak to robić mądrze?
Dokładne zbadanie rynku
Zanim inwestor zdecyduje się kupić akcje Tesli, powinien dokonać dokładnej analizy. W tym momencie Tesla to jedna z najbardziej popularnych marek samochodów. Jednak nie należy kierować się wyłącznie popularnością marki. Ważne, aby decydować się na kupno akcji Tesli wtedy, kiedy zostały przeprowadzone szeroko zakrojone badania, a także kiedy inwestor jest przekonany, że firma ma potencjał rozwojowy.
Aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście warto kupić udziały Tesli, należy przyjrzeć się dokładnie danym finansowym. W tym przypadku chodzi o analizę fundamentalną. Należy przyjrzeć się pozycji kapitałowej spółki, jak również zwrócić uwagę na wizję przyszłości Tesli. Inwestor powinien zastanowić się, czy akcje danej spółki będą pasować do jego portfela inwestycyjnego.
Wybór dobrego brokera
Decydując się na utworzenie rachunku inwestycyjnego u danego brokera, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów:
- Bezpieczeństwo – wybrany broker powinien być regulowany i nadzorowany przez właściwe organy finansowe, które zapewnią gwarancję bezpieczeństwa zdeponowanych na rachunku inwestycyjnym środków,
- Opłaty transakcyjne – to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na podjęcie decyzji o wyborze brokera. Oferta pośredników pod tym względem jest zróżnicowana. Jedni brokerzy nie pobierają prowizji za zakup akcji, a inni zarabiają zarówno na prowizji, jak i spreadzie. Niektórzy mogą również naliczać opłaty za brak aktywności na koncie. Większość jednak nie pobiera żadnych kosztów za utworzenie i prowadzenie konta inwestycyjnego,
- Obsługa klienta – choć wiele osób bagatelizuje tą kwestię, to wystarczy sobie wyobrazić sytuację, kiedy inwestor potrzebuje jak najszybciej wsparcia i pomocy ze strony brokera. Wówczas dobrze byłoby, gdyby mógł skontaktować się od razu z brokerem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także potrzebną pomoc. W związku z tym, broker powinien oferować kilka sposobów na kontakt, np. email, telefon i wideoczat,
- Edukacja – brokerzy oprócz platformy inwestycyjnej i możliwości dokonywania transakcji, w większości przypadków oferują swoim klientom także sekcję szkoleniową. Materiały edukacyjne będą przydatne szczególnie osobom początkującym, dla których wiedza inwestycyjna jest bardzo cenna na początku przygody z giełdą,
- Dostępność rynków oraz instrumentów finansowych – przyszły inwestor powinien wcześniej sprawdzić, czy określony broker daje dostęp do aktywów, którymi jest zainteresowany. Jednak im szerszy zakres rynków, tym lepiej – w końcu po jakimś czasie inwestor może chcieć poszerzyć swoją portfel inwestycyjny o nowe instrumenty finansowe.
Wyczucie dobrego czasu na dokonanie inwestycji
Jeśli inwestor zainteresowany jest akcjami Tesli, musi jeszcze zdecydować, kiedy zamierza je kupić. Część inwestorów decyduje się na jak najszybszym zakup akcji. Znane jest to także jako zlecenie rynkowe i jest to odpowiednia strategia dla inwestorów, chcących zachować swoje akcje przez dłuższy okres czasu, jak również wierzą w przyszły rozwój firmy (pisaliśmy m.in. Kontrakty futures i forward).
Warto umieć mądrze korzystać ze zlecenia z limitem ceny. Używając go, inwestor kupuje akcje tylko wtedy, kiedy osiągną one określoną cenę. Dzięki tego typu zleceniom, istnieje możliwość zbadania ruchu kursu akcji, a także dołączenia do gry w chwili, który będzie dla inwestora odpowiedni.
Gracz może zdecydować się również na okresowe kupowanie akcji. Podejmując taką decyzję, będzie musiał ustalić, jaką co miesiąc kwotę chciałby przeznaczyć na akcje Tesli (czytaj m.in. Gra na giełdzie).
Ile akcji inwestor chce kupić?
Inwestując swój kapitał, najlepiej rozłożyć go na kilka produktów. Warto ustalić, jaki jego procent ma być przeznaczony na akcje Tesli. Następnie trzeba również analizować swoje inwestycje, aby określić najlepszy moment wyjścia.
Dlaczego warto kupić akcje Tesli?
Istnieje wiele powodów, dla których warto kupić akcje Tesli i potraktować je jako inwestycję długoterminową. Dlaczego warto to zrobić:
- Tesla to uznana marka w dziedzinie zaawansowanych technologii,
- Marka jest silnie kojarzona z tego typu technologiami, gdyż znajduje się w samym centrum Doliny Krzemowej,
- Tesla to nie jedynie producent oraz sprzedawca samochodów elektrycznych, ale ze względu na zakup SolarCity weszła w sektor energii odnawialnej oraz stała się punktem odniesienia jeśli chodzi o walkę o promocję odnawialnej oraz czystej energii.
Zaczynając od pojazdów elektrycznych, wizją Tesli jest udział w światowym przejściu na energię odnawialną, a także stworzenie zrównoważonego, energetycznego ekosystemu (Tesla produkuje nie tylko pojazdy elektryczne). Tesla jest przedsiębiorstwem, które aktualnie generuje energię, a także dostarcza energetyczne rozwiązania dla prywatnych osób oraz firm, a także stała się liderem w tej prężnie rozwijającej się branży.
Część działów, takie jak PowerPack, PowerWall oraz Solar Roof, aktualnie pozwalają użytkownikom, którzy korzystają z tego typu opcji zarządzanie produkcją i magazynowaniem oraz zużyciem energii odnawialnej.
Spółka Tesla ma wielu lojalnych klientów, również z tego względu, że postrzegają spółkę Tesla jaki skuteczne rozwiązanie problemów, które związane są z globalnym ociepleniem. Wielu z nich jest dumnych, że jeździ samochodami wyprodukowanymi przez Teslę.
Trzeba również podkreślić, że firma bardzo dba o jakość oferowanych produktów, a także jest w bezpośrednim kontakcie ze swoimi klientami.
Tesla a inwestorzy instytucjonalni
Tesla to firma, która wspierana jest przez dużych inwestorów instytucjonalnych, np. Capital World Investors, The Vanguard Group, Blackrock Inc. Zatem jeśli inwestorzy, którzy zarządzają funduszami, są udziałowcami spółki to oznacza, że przekonani są o potencjale Tesli do jej ciągłego wzrostu, a także wysokich zysków w przyszłości.
Akcje Tesli a COVID – jaki wpływ miała na nie pandemia?
Tesla była w ważnym punkcie, kiedy w lutym 2020 roku osiągnęła rekord – 180 dolarów za akcję. Jednak od tego okresu światowe ostrzeżenia przed koronawirusem i zamknięcie granic oraz wprowadzone restrykcje, znacznie wpłynęły na rynek akcji, powodując spadek cen większości akcji, w tym również Tesli.
Po tym, nią wybuchła pandemia, inwestorzy zaczęli realizować zyski oraz unikać straty, na skutek czego akcje spółki Tesla spadły do 85 dolarów za akcję, a to oznacza spadek o ponad 60 procent w ciągu 2 tygodni. Jednak z końcem marca inwestorzy znów zaczęli postrzega Teslę, jako spółkę z potencjałem.
Plusy i minusy inwestowania w akcje Tesli (akcje TSLA)
Tak jak i inne inwestycje giełdowe, również inwestowanie w akcje Tesli ma zarówno zalety, jak i wady.
Do zalet inwestowania w Teslę należy zaliczyć:
- Wzrost firmy – przez ostatnie lata spółka mocno się rozwinęła,
- Zmiany klimatyczne oraz regulację środowiskowe – zmiany klimatyczne miały wpływ na zwiększenie obaw o środowisko, a razem z tym również przepisy prawa, które w przyszłości będą dotyczyć aut napędzanych paliwami kopalnymi, które stopniowo będą wycofywane na rzecz elektrycznych samochodów. Tego typu regulacje prawne doprowadzą do wzrostu popytu na elektryczne samochody,
- Światowy lider na rynku pojazdów elektrycznych – firma Tesla to najszybciej rozwijająca się marka światowa oraz wiodąca marka elektrycznych pojazdów. Tesla model 3 stał się najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym typu plug-in na całym świecie.
Z kolei do wad kupowania Tesli zaliczyć można:
- Konkurencję – wraz ze wzrostem rynku oraz popytu na samochody elektryczne, wzrasta liczba konkurentów spółki Tesla. Renomowani producenci samochodów, np. Toyota, Volkswagen, Fiat również weszli na rynek i mają na celu zwiększenie swojego udziału w nim,
- Zmienność cen akcji – zakup akcji jest inwestycją, która związana jest z ryzykiem, które wiąże się ze zmiennością takich aktywów. Co więcej, należy również zauważyć, że akcje Tesli są mocno związane z wynikami rynku, a także działaniami Elona Muska.
Po analizie firmy, można stwierdzić, że warto zainwestować w Teslę i kupić jej akcje, chcąc ulokować kapitał w firmę z dużym potencjałem wzrostu. W końcu należy ona do sektorów rozwijających się, tj. energia odnawialna oraz samochody elektryczne. Zakup oraz posiadanie akcji Tesli jest odpowiednim sposobem na wygenerowanie długoterminowego dochodu.
Chcąc kupić akcje Tesli w bezpieczny sposób, najlepiej skorzystać z usług regulowanego brokera, który nadzorowany jest przez wiele stabilnych jurysdykcji. Oczywiście warto również zwrócić uwagę na opłaty oraz prowizje. Niektórzy brokerzy dają możliwość zakupu akcji bez pobierania prowizji.
I teraz trochę o kupnie akcji innych „dużych graczy – może Cię zainteresuje, na koniec kilka najważniejszych pytań i odpowiedzi, związanych z inwestowaniem w akcje Tesli.
Jak kupić akcje Orlen?
Orlen jest marką znaną wszystkim w Polsce, ale również poza granicami kraju. Orlen to producent oraz dystrybutor produktów naftowych i petrochemicznych.
Gdzie kupić akcje Orlenu? Spółka PKN Orlen notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym udziałowcem Orlenu jest Skarb Państwa. Aby kupić akcje Orlenu, trzeba oczywiście posiadać rachunek inwestycyjny u brokera lub w domu maklerskim, który daje dostęp do giełdy w Polsce.
Jak zainwestować w Orlen?
Możliwości inwestowania w akcje Orlenu jest kilka, więc każdy inwestor powinien znaleźć odpowiedni dla siebie. Pierwsza to kupno prawdziwych akcji. Osoby, które posiadają akcje spółki Orlen, mogą zarobić nie tylko na sprzedaży udziałów po cenie wyższej niż cena kupna, ale również na wypłacanych dywidendach. PKN Orlen od lat co roku wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę.
Inną możliwością jest handel na kontraktach CFD. Kontrakty CFD to instrumenty pochodne, które pozwalają na wykorzystanie dźwigni finansowej (pisaliśmy: Trader CFD). Można w nie inwestować krótkoterminowo, a inwestor zarabia na ruchach cenowych akcji, czyli instrumentu bazowego. Dzięki dźwigni finansowej inwestor może obracać o wiele większym kapitałem i dużo zyskać, jednak zawsze należy pamiętać o ryzyku, jakie istnieje i możliwości dużej straty.
Jak inwestować w Orlen? Może to również zrobić przez obligacje, które są dłużnymi papierami wartościowymi, czyli osoba posiadająca je, staje się wierzycielem spółki. Emitent obligacji, czyli PKN Orlen w dniu ich wykupu zobowiązany zostaje do zwrotu pożyczonej sumy obligatariuszowi, razem z odsetkami, stanowiącymi jego zysk.
Pisaliśmy także: Lynx Broker – omówienie
Mając założone konto inwestycyjne, inwestor musi wpłacić na nie środki finansowe w ramach depozytu początkowego, a następnie wyszukać spółkę PKN Orlen oraz wystawić zlecenie kupna. Kiedy pojawi się okno transakcji, należy w nim ustawić parametry zlecenia, czyli wielkość oraz limit ceny.
Zanim inwestor wystawi zlecenie, powinien zastanowić się, ile dokładnie akcji chce kupić, ponieważ zwykle za każdą transakcję będzie musiał ponieść koszt prowizji. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy brokerzy nie pobierają prowizji od zakupu akcji. Jeżeli jednak prowizja naliczana jest za ilość dokonanych transakcji, a nie za ich wartość, najlepiej jednorazowo zakupić kilka akcji niż wiele razy po jednej.
Jeśli chodzi o handel na kontraktach CFD, to odbywa się on przy pomocy internetowych platform tradingowych. Dostęp do nich dają także biura oraz domu maklerskie, jak również brokerzy CFD. Można zdecydować się na utworzenie rachunku inwestycyjnego u Plus500 czy XTB – należą do najpopularniejszych brokerów na rynku.
Jak inwestować w akcje CD Projekt?
CD Projekt to lider na rynku gamingowym. Firma stworzyła wiele razy nagrodzoną grę „Wiedźmin 3 – Dziki Tron. Jej akcje dostępne są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jednak inwestorzy nie mogą kupić ich bezpośrednio od giełdy, a oczywiście korzystając z usług brokera lub domu maklerskiego. Kupno akcji CD Projekt wygląda tak samo, jak innych spółek giełdowych.
Pisaliśmy także: Zakup akcji zagranicznych spółek
Zamiast kupować akcji, inwestor może zdecydować się także na kontrakty CFD. To kontrakty na różnice kursowe, które wyliczane są od ceny instrumentu bazowego. Decydując się na zainwestowanie w kontrakt CFD, można zarobić wtedy, kiedy cena aktywów spadnie, jak również wzrośnie (pisaliśmy także: Ile można zarobić na giełdzie).
Jak kupić akcje Allegro?
Allegro to jeden z najpopularniejszych portali w Polsce, który znajduje się na prowadzeniu, jeśli chodzi o internetową sprzedaż w kraju. Zatem nic dziwnego, że Allegro, do którego należy również Ceneo czy OtoMoto wchodząc na giełdę, zdobyła dużą popularność wśród inwestorów.
Już w trakcie swojego debiutu pobiła pierwszy rekord, ponieważ osiągnęła największą kapitalizację rynkową, jeśli chodzi o historię WIG20.
Przed zakupem akcji Allegro, warto zorientować się, jaki jest aktualny kurs. Warto jednak wiedzieć, że spółka nie wypłaca dywidendy i raczej się to nie zmieni w najbliższym czasie, ponieważ celem spółki jest dalszy rozwój firmy.
A czym warto kupić akcje Allegro? Warto poznać argumenty, które przemawiają za inwestowaniem w Allegro, jak wady tego typu rozwiązania. Do pierwszych należy zaliczyć:
- Jest to największa firma e-commerce na polskim rynku,
- Funkcjonuje w branży, która rozwija się bardzo dynamicznie,
- Jest w posiadaniu wielu serwisów poza Allegro, które również są bardzo popularne,
- Ma duży potencjał, a póki co, nie ma zbyt wielu konkurentów.
Argumenty, które nie przemawiają za kupnem akcji Allegro to:
- Sporą konkurencją dla Allegro może być Amazon i nie wiadomo, jak firma sobie z nim poradzi.
Jeśli chodzi o koszty transakcyjne zakupu akcji Allegro, to uzależnione są one przede wszystkim od brokera, którego wybierze inwestor. Warto pamiętać o tym, że niektórzy brokerzy nie pobierają prowizji za zakup akcji.
Jak kupić akcje Lotosu?
Grupa Lotos to drugi, zaraz po spółce Orlen, co do wielkości koncern naftowy w Polsce. Lotos to producent oraz dostawca m.in. oleju napędowego, benzyny bezołowiowej, paliwa lotniczego i oleju opałowego. Specjalnością firmy jest także produkcja oraz sprzedaż olejów smarowych, a także asfaltów.
Oczywiście przed podjęciem decyzji o zakupie, warto sprawdzić kurs akcji Lotos. Przed zakupem aktywów można także przeprowadzić analizę techniczną, np. opierając się na skonsolidowanym raporcie kwartalnym. Czy spółka Lotos wypłaca dywidendy? Tak, akcjonariusze spółki mogą liczyć na wypłatę dywidendy.
Są inwestorzy, którzy nie chcą długoterminowo inwestować, jak również nie pasuje im inwestowaniem większych pieniędzy w pojedyncze aktywa. Dla takich osób ciekawym rozwiązaniem może być handel kontraktami CFD. Kontrakty CFD opierają się na instrumentach bazowych, którymi mogą być akcje spółek.
Inwestując w kontrakty CFD, osoba może zarobić albo stracić na ruchach cenowych, nawet w przypadku niewielkich wahań. Wynika to z tego, że są to instrumenty lewarowane. To oznacza, że można lokować nie pieniądze, mając jedynie depozyt zabezpieczający. Wysokość jego uzależniona jest od poziomu zastosowanej dźwigni finansowej.
Jeśli chodzi o CFD na akcje spółek giełdowych, to maksymalna dźwignia finansowa, która jest dopuszczalna, wynosi 1:5. Oznacza to, że osoba inwestująca, można zająć pozycję z wymaganym depozytem w wysokości 20%. Warto jednak wiedzieć o tym, że dźwignia finansowa ma również pewne wady – mowa o zwiększonym ryzyku inwestycyjnym (pisaliśmy m.in. Inwestowanie niewielkich kwot pieniędzy).
Aby móc inwestować w akcje Lotosu przez kontrakty CFD, należy założyć rachunek inwestycyjny, który daje dostęp do polskiej giełdy papierów wartościowych. Jednym z nich jest TMS Broker. Mając u niego konto inwestycyjne w CFD na akcje Lotosu, inwestor może inwestować z maksymalną dźwignią finansową, czyli 1:5.
Gdzie kupić akcje Lotosu?
Inwestorzy, którzy chcą zainwestować w spółkę, która należy do WIG20, zastanawiają się, jak kupić akcje Lotosu? Grupa ta ma bardzo korzystną politykę dywidendową, co stanowi przewagę dla tych inwestorów, których interesuje inwestowanie długoterminowe.
W akcje spółek, które notowane są na polskiej giełdzie, można inwestować, korzystając z usług brokerów oraz domów maklerskich, które dają dostęp do rodzimej giełdy papierów wartościowych. Działa ich na rynku sporo, a wiele z nich daje możliwość założenia konta inwestycyjnego a całości przez internet.
Jak inwestować w akcje? Przystanek wskazówki
Zarówno inwestowanie w akcje Tesli, jak i innych spółek, związane jest z ryzykiem utraty kapitału. Nie można go całkowicie wyeliminować, ale można je ograniczyć. Warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą zniwelować ryzyko i spowodować, że inwestycje będą bardziej efektowne.
Inwestowanie jedynie „wolnych” środków
Oznacza to, że na inwestycje najlepiej przeznaczyć pieniądze, które nie są potrzebne na inne ważne wydatki, np. opłacenie bieżących rachunków. W momencie, gdyby środki zostały utracone, nie wpłynie to negatywnie na budżet domowy klienta. Co więcej, lepiej przeznaczyć na inwestowanie mniej pieniędzy na samym początku przygody z giełdą.
Dywersyfikacja środków finansowych
Dywersyfikacja oznacza rozlokowanie inwestowanych pieniędzy w różne rodzaje instrumentów finansowych, a w przypadku akcji, lokowanie ich w różne branże. Dzięki temu w sytuacji, kiedy jeden rodzaj zacznie spadać z ceny, uda się ochronić przynajmniej część zainwestowanych środków. Przeznaczenie wszystkich pieniędzy na jeden instrument podwyższa ryzyko straty wszystkiego.
Akceptacja ryzyka
Ryzyko to część każdej inwestycji, niezależnie od tego, czy są to inwestycje w akcje czy inne instrumenty lub papiery wartościowe. Warto przygotować się do tego psychiczne i już wcześniej zaakceptować to, że takie ryzyko istnieje i pieniądze mogą zostać utracone. Oczywiście warto liczyć na zyski, jednak trzeba mieć również świadomość możliwej straty i zaakceptować to. Wówczas strata ta nie będzie aż tak bolesna.
Plan działania
Plan działania to strategia inwestycyjna, dzięki której inwestor wie, jakie ma podejmować ruchy. Działanie bez planu nie jest odpowiednim posunięciem – inwestor będzie podejmował chaotyczne kroki, co z pewnością nie będzie skutkować systematycznym zyskiem.
Obraną strategię inwestycyjną warto wcześniej przetestować na darmowym koncie demonstracyjnym, które udostępniane jest przez większość brokerów (czytaj: Demo gry na giełdzie). Można oprzeć się na strategiach, które zostały już opracowane i przetestowane przez wielu inwestorów albo stworzyć własny, indywidualny plan działania.
Inwestowanie w aktywa, które są znane inwestorowi
Lepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę. W przypadku inwestowania najlepiej sprawdzi się metodą małych kroczków (pisaliśmy: W co najlepiej zainwestować 1000 zł). W pierwszej kolejności należy zdobyć wiedzę na temat wybranego aktywa, a następnie ulokować w nie pieniądze. Następnie wraz ze zdobywaniem wiedzy oraz doświadczenia, można swoje inwestycje poszerzać, lokując kapitał w inne instrumenty finansowe.
Podstawy na początek
Aby rozpocząć inwestowanie, nie trzeba zdobywać wyjątkowo skomplikowanej wiedzy, jednak warto wcześniej zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zagadnieniami, które związane są z inwestycjami. Dzięki temu inwestor będzie miał ułatwiony start, wiedząc co z czym się wiąże i jakie zasady rządzą inwestycjami.
Potem systematyczna nauka
Choć na początku nie trzeba znać się na wszystkim, to w miarę upływu czasu, każdy inwestor, który chce na poważnie zająć się inwestowaniem, powinien uczyć się i to najlepiej z różnych źródeł. Aby być skutecznym inwestorem, trzeba być również na bieżąco z nowinkami ze świata inwestycji (czytaj: Giełdy na świecie). Jest to zajęcie, które wiąże się z systematycznym uczeniem się, o czym warto pamiętać.
Konto demo
Konto demonstracyjne można utworzyć niemalże u każdego brokera i to w większości przypadków za darmo. Warto zatem skorzystać z tej możliwości i sprawdzić swoje umiejętności, nabrać doświadczenia, jak również zweryfikować obraną strategię inwestycyjną. Na rachunku demo inwestor obraca wirtualnymi pieniędzmi, dzięki czemu nie ma żadnego ryzyka utraty kapitału.
Niektórzy brokerzy udostępniają konto demo przez nieograniczony czas, a inni np. na okres 3 miesięcy. Jednak czas ten wystarczy do tego, aby zapoznać się z platformą inwestycyjną i poznać zasady, jakie rządzą giełdą oraz rynkiem akcji czy innych instrumentów finansowych.
Przyszły inwestor może również poćwiczyć na symulatorze giełdowym, który dostępny jest w postaci aplikacji (pisaliśmy: Aplikacja do inwestowania na giełdzie). Tego typu narzędzia starają się jak najwierniej odwzorować rzeczywistość giełdową i często notowania podawane są jedynie z kilkunastominutowym opóźnieniem.
Zakup akcji Tesla to dobry sposób na inwestowanie w ekologiczne i innowacyjne technologie, jak również wsparcie unikalności w branży pojazdów ekologicznych. Jednak inwestowanie w akcje Tesli, jak również inne instrumenty finansowe lub papiery wartościowe, związane jest z podwyższonym ryzykiem inwestycyjnym.
W związku z tym najlepiej samodzielnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji.