Darmowe porady prawne Gdynia i okolice. Jeśli szukasz pomocy prawnej w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni czy Sopocie), ale nie stać Cię na profesjonalnego adwokata czy radcę prawnego, a kancelaria prawna to dla Ciebie zbyt droga opcja, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą. Prezentujemy na niej podmioty i instytucje, które zajmują się bezpłatnym doradztwem prawnym.

Darmowe porady prawne w Gdyni

 • Uniwersytecka Poradnia Prawna w Gdyni, ul. Tatrzańska 35, 
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gdyni, ul. Biskupa Dominika 25,
 • Biuro Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej w Gdyni, ul. Starowiejska 41/25,
 • Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni, ul. Traugutta 2,
 • Okręgowa Inspekcja Pracy Gdynia, ul. Władysława IV 43,
 • Miejski Rzecznik Konsumentów w Gdyni, ul. 10 Lutego 24,
 • Centrum INTEGRACJA w Gdyni, ul. Traugutta 2,

W każdym z tych punktów możesz liczyć na bezpłatną pomoc prawną, pomoc w przygotowaniu pism procesowych, przygotowaniu się do rozprawy itp. Zadzwoń jeszcze dziś i ustal termin spotkania.

Bezpłatne porady prawne w Gdyni

Niezależnie od powyższych punktów mieszkańcy Gdyni i okolic mogą liczyć na darmowe porady prawne również w punktach nieodpłatnego poradnictwa prawnego i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Punkty te działają na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Gdyni i okolic udzielana jest osobom, które wykażą, iż nie są w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy adwokata czy radcy prawnego. Kwestię osób, które mogą ubiegać się o nieodpłatną pomoc prawną udzielaną w punktach bezpłatnych porad prawnych w Gdyni, reguluje art. 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Pisaliśmy m.in. Bezpłatna pomoc prawna

Stosownie do powołanego przepisu bezpłatna pomoc prawna i darmowe porady prawne udzielane są osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie, co ważne, zgodnie z art. 4 ust. 2 powołanej ustawy o bezpłatnym poradnictwie prawnym:

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne świadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Uwaga – osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie udzielania porad prawnych/obywatelskich osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Bezpłatne porady prawne Gdynia – wykaz uzupełniający 2023

 1. Poradnia Prawna „Centrum Obywatelskie” – ul. Świętojańska 66
 2. Poradnia Prawna „Prawo dla Ciebie” – ul. Starowiejska 47/2

Co obejmują darmowe porady prawne w Gdyni?

Zgodnie z art. 3 i następnymi wspomnianej ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej darmowa pomoc prawna nie obejmuje np. kompleksowego prowadzenia sprawy w sądzie. Osoba zainteresowana uzyskaniem bezpłatnej porady prawnej ni może zatem liczyć, że np. udzielający darmowej porady prawnej adwokat czy radca prawny będzie ją reprezentował w sądzie przez całą rozprawę.

Nie taki jest zamysł funkcjonowania punktów bezpłatnych porad prawnych. W punktach tych pomoc prawna ma polegać na wskazaniu drogi postępowania, przygotowaniu pisma inicjującego sprawę w sądzie, np. pozwu o rozwód (pisaliśmy m.in. Ile kosztuje adwokat przy rozwodzie).

Ogólnie ta darmowa pomoc prawna, świadczona na rzecz mieszkańców Gdyni i okolic ma polegać na otrzymaniu od adwokata czy radcy prawnego (ale również innych specjalistów w poszczególnych dziedzinach prawa) informacji o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach czy spoczywających na niej obowiązkach. Dotyczy to również toczących się postępowań przygotowawczych, administracyjnych, sądowych lub sądowo-administracyjnych.

Mieszkaniec Gdyni czy okolic korzystający z darmowej pomocy prawnej może być ponadto objęty nieodpłatną mediacją. Możliwe jest także sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w Gdyni

Poradnictwo obywatelskie, co do zasady, obejmuje porady dla osób o wysokim zadłużeniu (pisaliśmy m.in. Nie stać mnie na spłatę kredytu)oraz porady z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Punkty darmowych porad prawnych w Gdyni:

 • Stowarzyszenie OVUM w Gdyni, ul. Traugutta 2 (Śródmieście)
 • Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Prawnego w Gdyni, ul. 3 Maja 27/31 (Śródmieście), 
 • Punkt poradnictwa prawnego prowadzony przez Fundację Instytut Aktywizacji Regionów w Gdyni, ul. Opata Hackiego 17a (Chylonia)
 • Punkt poradnictwa prawnego prowadzony przez Fundację Instytut Aktywizacji Regionów w Gdyni, ul. Chylońska 237 (Cisowa)
 • Punkt poradnictwa prawnego prowadzony przez Fundację Instytut Aktywizacji Regionów w Gdyni, ul. Widna 8 (Witomino)
 • Punkt poradnictwa prawnego prowadzony przez Fundację Instytut Aktywizacji Regionów w Gdyni,, ul. J. Śmidowicza 49 (Oksywie)
 • punkt poradnictwa prawnego prowadzony przez Fundację Instytut Aktywizacji Regionów w Gdyni, ul. Lipowa 15 (Centrum Sąsiedzkie, Wielki Kack)

Bezpłatne porady prawne udzielane są również w innych miastach. Wykaz punktów na stronach poniżej:

Darmowe porady prawne Wrocław

Darmowe porady prawne Warszawa

Darmowe porady prawne Toruń

Darmowe porady prawne Szczecin

Darmowe porady prawne Sosnowiec

Darmowe porady prawne Rzeszów

Darmowe porady prawne Radom

Darmowe porady prawne Poznań

Darmowe porady prawne Opole

Darmowe porady prawne Olsztyn

Darmowe porady prawne Łódź

Darmowe porady prawne Łomża

Darmowe porady prawne Lublin

Darmowe porady prawne Kraków

Darmowe porady prawne Kielce

Darmowe porady prawne Katowice

Darmowe porady prawne Gorzów Wielkopolski

Darmowe porady prawne Gliwice

Darmowe porady prawne Sopot

Darmowe porady prawne Gdańsk

Darmowe porady prawne Dąbrowa Górnicza

Darmowe porady prawne Częstochowa

Darmowe porady prawne Bytom

Darmowe porady prawne Bydgoszcz

Darmowe porady prawne Bielsko-Biała

Darmowe porady prawne Białystok

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.