Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę podmiotów, które świadczą usługi typu bezpłatna pomoc prawna i bezpłatne doradztwo prawne w Kielcach. Lista uwzględnia również adresy punktów bezpłatnych porad prawnych w Kielcach oraz nieodpłatnego poradnictwa prawnego, działających na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Darmowe porady prawne w Kielcach:
Nie obawiaj się – darmowych porad udzielają zawodowi prawnicy, nie ma więc ryzyka, że Twoją sprawą zajmie się ktoś niekompetentny. Wiele osób obawia się korzystania z bezpłatnych porad prawnych, wychodząc z założenia, że adwokat za darmo czy radca prawny za darmo nie udzielą skutecznej porady prawnej, przekazując jedynie niezrozumiałe informacje, brzmiące mocno prawniczo.
- Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, ul. Jagiellońska 109A, pokój 503
- Biuro Porad Obywatelskich, Planty 16b/7
- Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, ul. Kolberga 4, tel. 41 367 11 00
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kielcach, ul. Studzienna 2, tel. 41 331 25 24
- Miejski rzecznik Konsumentów w Kielcach, ul. Strychalska 6, tel. 41 367 66 30
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kielcach, Al. IX Wieków Kielc 3, tel. 41 342 18 30
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach, ul. Wrzosowa 44, tel. 41 200 17 01
- Okręgowa Inspekcja Pracy w Kielcach, ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 4, tel. 41 312 38 48
- Federacja Konsumentów Oddział Kielce, ul. Sienkiewicza 76, tel. 41 366 24 21
Bezpłatna pomoc prawna w Kielcach
W Kielcach funkcjonuje sieć punktów, w których mieszkańcy Kielc i okolic mogą skorzystać z darmowych porad prawnych i bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Sieć działa na mocy przepisów wspomnianej powyżej ustawy, a nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają m.in. adwokaci i radcy prawni oraz ich aplikanci i inni profesjonalni prawnicy, współpracujący z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się m.in. bezpłatną pomocą prawną.
Zastanów się, która z wymienionych instytucji najlepiej i najefektywniej jest w stanie Ci pomóc, opracuj listę pytań jakie chciałbyś zadać, wybierz właściwy punkt konsultacyjny, zadzwoń i ustal spotkanie. Na tym spotkaniu będziesz mógł przedstawić swoją sprawę, uzyskać bezpłatną pomoc prawną, pomoc w przygotowaniu wniosków, umów, pism procesowych itp.
Tak jednak nie jest. Darmowe porady prawne to bardzo dobry sposób na – przynajmniej ruszenie z miejsca we własnej, nierzadko skomplikowanej sprawie (pisaliśmy m.in. Bezpłatna pomoc prawna dla kobiet).
Wykaz tych punktów darmowych porad prawnych w Kielcach poniżej
Punkt darmowych porad prawnych w Kielcach – Urząd Miasta Kielce, ul. Rynek 1. Pomoc dotyczy darmowych porad prawnych, m.in. z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego. Dodatkowo w czwartki i piątki udzielana jest bezpłatna pomoc prawna w zakresie prawa karnego. Lokal, w którym udzielane są bezpłatne porady prawne dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
Punkt darmowych porad prawnych w Kielcach – Urząd Miasta Kielce, ul. Strycharska 6. Jest to punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, a pomoc adwokatów i radców prawnych obejmuje m.in. pomoc przy sporządzeniu pisma inicjującego sprawę, wyjaśnienie praw i obowiązków, wskazanie sposobu zainicjowania postępowania
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego – Urząd Miasta Kielce, ul. Młoda 28. Darmowa pomoc prawna udzielana jest przez prawników współpracujących z organizacją pozarządową – stowarzyszeniem Sumsum Corda
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej – Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji, ul. J. N. Jeziorańskiego 65. Punkt darmowych porad prawnych, prowadzony przez Stowarzyszenie Sumsum Corda
Komu przysługuje bezpłatna pomoc prawna w Kielcach?
Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej darmowa pomoc prawna obejmuje m.in.
poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o
obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się
postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub
sądowoadministracyjnym
Jednocześnie stosownie do przepisu art. 4 ust. 1 nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej
pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Z kolei
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych (pisaliśmy m.in. Nie stać mnie na spłatę kredytu oraz konsolidacja chwilówek i kredyt konsolidacyjny) i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Punkty bezpłatnej pomocy prawnej
Darmowe porady prawne Warszawa
Darmowe porady prawne Szczecin
Darmowe porady prawne Sosnowiec
Darmowe porady prawne Gorzów Wielkopolski
Darmowe porady prawne Dąbrowa Górnicza
Darmowe porady prawne Częstochowa
Darmowe porady prawne Bydgoszcz