Reklama

darmowe porady prawne
| .
30 maja 2021 15:08

Darmowe porady prawne Sopot

Darmowe porady prawne Sopot: jeśli pochodzisz z Trójmiasta, szukasz bezpłatnych porad prawnych, w wyszukiwarce internetowej wpisywałeś hasła typu “darmowe porady prawne Gdańsk” czy “darmowe porady prawne Gdynia”, a mimo to nie znalazłeś tego, czego szukałeś, spróbuj poszukać w Sopocie. Także i w tym mieście znajdziesz punkty i instytucje, które oferują bezpłatne doradztwo prawne i pomoc prawną.

Poniżej znajdziesz listę tych podmiotów – zadzwoń, przedstaw swój problem czy swoją sprawę, umów się na wizytę i skorzystaj.

darmowe porady prawne Sopot

 

Za porady prawne w tych instytucjach nie zapłacisz ani grosza. Pamiętaj tylko, że nie możesz tu liczyć na reprezentację w sądzie, a jedynie pokierowanie Cię i pomoc w podjęciu decyzji, co dalej z Twoją sprawą. Tak czy inaczej nie czekaj, zadzwoń jeszcze dziś i ustal termin spotkania z prawnikiem. Pamiętaj, że bez Twojego działania problem się nie rozwiąże, a sprawa nie zostanie doprowadzona do końca.

Pisaliśmy m.in. Darmowa pomoc prawna

Jeśli nie stać Cię na profesjonalnego prawnika z wyboru, adwokat i radca prawny są poza Twoim zasięgiem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z punktu darmowych porad prawnych (pisaliśmy m.in. Ile kosztuje adwokat przy rozwodzie).

Darmowe porady prawne Sopot:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, ul. Kolejowa 4, tel. 58 551 17 10
  • Miejski Rzecznik Konsumentów w Sopocie, ul. Kościuszki 25/27, tel. 58 521 36 70
  • Punkt Interwencji Kryzysowej w Sopocie, al. Niepodległości 759A, tel. 58 550 14 14
  • Obywatelskie Biuro Interwencji, ul. 3 Maja 56, tel. 58 555 11 42
darmowe porady prawne Sopot

Pisaliśmy m.in. Darmowa pomoc prawna dla kobiet

Zadzwoń już teraz, umów się na spotkanie z prawnikiem. Pamiętaj tylko, aby do tego spotkania przygotować się odpowiednio – wypisz na kartce listę pytań, jakie chciałbyś zadać, przedstaw zwięźle, ale precyzyjnie swoją sprawę. Bez tego udzielona Ci pomoc może nie być taka efektywna.

Pisaliśmy m.in. Spadek u notariusza – ile kosztuje

Bezpłatna pomoc prawna w Sopocie – czy jest w Sopocie adwokat czy radca prawna za darmo?

W Sopocie, podobnie jak w innych miastach w Polsce, funkcjonują punkty darmowych porad prawnych, gdzie osoby zainteresowane, których nie stać na pomoc profesjonalnego prawnika mogą uzyskać darmową pomoc prawną.

Co ciekawe, w punktach tych bezpłatna pomoc prawna udzielana jest również przez adwokatów i radców prawnych z Sopotu i okolic, a także przez aplikantów adwokackich i radcowskich czy osoby, posiadające wykształcenie prawnicze i odpowiednią wiedzę.

Z darmowej pomocy prawnej w punktach nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Sopocie może skorzystać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie pokryć kosztów uzyskania pomocy prawnej na warunkach rynkowych. Co ważne – osoba ta składa oświadczenie, a nie jakieś zaświadczenia o dochodach itp.

darmowe porady prawne Sopot

Nie oznacza to jednak, że bezpłatna pomoc prawna w Sopocie adresowana jest do wszystkich i każdy tu uzyska np. porady prawne na telefon czy online. Tu nie o to chodzi w punktach darmowych porad prawnych i nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Sopocie.

Punkty bezpłatnych porad prawnych w Sopocie działają na mocy przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tutaj znajdziesz tekst tej USTAWY).

Powołana ustawa wskazuje 3 istotne elementy – jakiej formy pomocy można uzyskać w punktach bezpłatnych porad prawnych w Sopocie, jakie warunki należy spełnić, aby darmowe porady prawne Sopot można było uzyskać oraz kto udziela takiej darmowej pomocy prawne w Sopocie. I tak – zgodnie z art. 3 wspomnianej ustawy bezpłatna pomoc prawna obejmuje m.in.:

  • poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
  • nieodpłatną mediację
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Co ważne – adwokat czy radca prawny udzielający bezpłatnej pomocy prawnej w tych punkach nie ma obowiązku prowadzenia dla zainteresowanego sprawy w sądzie od początku do końca. Nie na tym polega w ogóle intencja funkcjonowania punktów bezpłatnych porad prawnych w Sopocie.

Chodzi o to, że taki adwokat czy radca prawny ma doradzić, wskazać drogę postępowania, odpowiednio ukierunkować osobę zainteresowaną, wskazać jej jej prawa i obowiązki. W żadnym wypadku darmowa pomoc prawna nie sprowadza się do reprezentacji w sądzie.

Jeśli masz np. sprawę spadkową, planujesz rozwód, podział majątku itp., a nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie za prawnika z kancelarii, darmowa pomoc prawna w punktach bezpłatnej pomocy prawnej w Sopocie będzie pewnym rozwiązaniem. Może na początek wystarczy.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.

darmowe porady prawne Sopot

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych (pisaliśmy m.in. Nie stać mniej na spłatę kredytu)i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz z zabezpieczenia społecznego.

Darmowe porady prawne w Sopocie – gdzie ich szukać?

Bezpłatnych porad prawnych w Sopocie udzielają prawnicy w Punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego działa w Sopocie, ul. Bohaterów Monte Cassino 25. W punkcie tym bezpłatnych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z kancelarii adwokackiej w Gdyni oraz radcowie prawni z Instytutu Aktywizacji Regionów.

Aby umówić się na spotkanie, należy wcześniej skontaktować się telefonicznie i ustalić termin wizyty oraz zakres oczekiwanej pomocy. Bezpłatna pomoc prawna w Sopocie obejmuje informacje m.in. w zakresie: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych.

Obejmuje ona również bezpłatną pomoc z zakresu prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, związanym z ciążą i urodzeniem dziecka, w szczególności pra rodzicielskich i uprawnień pracowniczych (pisaliśmy m.in. tutaj: prawa pracownicy w ciąży i tutaj: Co się należy po urodzeniu dziecka i jeszcze tutaj: Becikowe i kosiniakowe i tutaj: Studentka w ciąży)

Punkt darmowych porad prawnych w innych miastach znajdziesz tutaj:

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej

Darmowe porady prawne Wrocław

Darmowe porady prawne Warszawa

Darmowe porady prawne Toruń

Darmowe porady prawne Szczecin

Darmowe porady prawne Sosnowiec

Darmowe porady prawne Rzeszów

Darmowe porady prawne Radom

Darmowe porady prawne Poznań

Darmowe porady prawne Opole

Darmowe porady prawne Olsztyn

Darmowe porady prawne Łódź

Darmowe porady prawne Łomża

Darmowe porady prawne Lublin

Darmowe porady prawne Kraków

Darmowe porady prawne Kielce

Darmowe porady prawne Katowice

Darmowe porady prawne Gorzów Wielkopolski

Darmowe porady prawne Gliwice

Darmowe porady prawne Gdynia

Darmowe porady prawne Gdańsk

Darmowe porady prawne Dąbrowa Górnicza

Darmowe porady prawne Częstochowa

Darmowe porady prawne Bytom

Darmowe porady prawne Bydgoszcz

Darmowe porady prawne Bielsko-Biała

Darmowe porady prawne Białystok

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej