Rozwód bez adwokata czy lepiej z adwokatem? Czy poradzę sobie samodzielnie w czasie rozwodu? Czy lepiej jednak skorzystać z usłgug profesjonalnego pełnomocnika? Oczywiście, lepiej mieć pewność i wsparcie profesjonalnego pełnomocnika, ale wszyscy wiedzą, ile kosztuje adwokat przy rozwodzie, nie jest również łatwo o darmowe porady prawne w tym temacie. Rozwód, nawet rozwód bez orzekania o winie I za porozumieniem stron jest zawsze dość wyczerpujący i nerwowy.
Każda para biorąca ślub liczy na szczęśliwy, długi związek. Niestety, rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Monotonia życia, różnice charakterów, konflikty, brak chęci dogadania się, nałogi lub nowa miłość powodują, że małżeństwo ulega rozpadowi. Jak mówią badania, w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo, w dużych miastach nawet co drugie.
Według statystyk najczęściej rozpadają się związki trwające dłużej niż 15 lat. Część osób decyduje się na rozstanie w momencie usamodzielnienia potomstwa, czyli około 20 lat po zawarciu związku małżeńskiego.
Pozwy rozwodowe najczęściej składają kobiety. Większość rozwodów odbywa się bez orzekania o winie, 3% rozwodów orzekanych jest z winy kobiety, 14 procent z winy mężczyzny i około 4 proc. z winy obu stron.
Pisaliśmy m.in. Darmowe porady prawne dla kobiet
Najczęściej rozwodzą się mieszkańcy dużych miast, najrzadziej osoby mieszkające na wsi. Wynika to z łatwiejszego dostępu do sądów, adwokatów, a także mentalności mieszkańców wsi i dużych ośrodków miejskich. Jak najszybciej załatwić rozwód? Czy lepszym rozwiązaniem jest rozwód bez adwokata, czy z adwokatem? Jak wygląda cennik usług adwokackich przy rozwodach? Czytaj również: Sprawa rozwodowa krok po kroku
Rozwód – co trzeba wiedzieć?
Rozwód to według prawa trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd może orzec rozwód tylko wtedy, gdy dojdzie do rozpadu więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Wniosek o wszczęcie postępowania rozwodowego może wnieść każdy z małżonków. Niezbędne jest napisanie pozwu, dołączenie wymaganych dokumentów oraz uiszczenie opłaty skarbowej.
Pozew o rozwód składa się w Sądzie Okręgowym, który po zapoznaniu się z dokumentami, wyznacza datę rozprawy. To, po jakim czasie odbędzie się rozprawa i rozwód zostanie orzeczony, zależy od wielu czynników m.in.: od ilości złożonych wniosków, sytuacji małżonków, podziału majątku, opieki nad dziećmi, orzekania o winie, powoływania świadków.
Czasami cały proces kończy się na jednej rozprawie, ale bywa, że sprawa ciągnie się latami. Na rozprawie można występować samodzielnie lub skorzystać z pomocy adwokata. Która forma jest bardziej korzystna?
Czy warto wynająć adwokata do sprawy rozwodowej ?
Wiele osób, które decydują się na rozwód, zastanawia się, czy warto wynająć adwokata. Ludzie obawiają się, że cena, jaką zaproponuje prawnik, będzie bardzo wysoka, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę opłaty sądowe. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Dla wielu osób jest rozwód bez adwokata wydaje się lepszym rozwiązaniem. Odchodzą duże wydatki, a to ma zazwyczaj kluczowe znaczenie.
Osoba składająca pozew rozwodowy może z powodzeniem występować w sądzie samodzielnie, bez pełnomocnika. Ważne jest jednak, aby stosowała się do wymogów formalnych, narzuconych przez sąd oraz przestrzegała Kodeksu postępowania cywilnego Wszystkie pisma procesowe, wnioski itp. muszą spełniać takie same wymogi, jak te które składa adwokat.
Udzielanie głosu na sali sądowej może odbywać się tylko wtedy, gdy zezwoli na to sąd. Osoba, która nie będzie stosowała się do zaleceń, może zostać wyproszona z posiedzenia, grożą jej również konsekwencje finansowe.
Rozwód bez adwokata – co trzeba samodzielnie przygotować?
Decydując się na rozwód bez adwokata, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie samodzielnie załatwić wiele czynności, napisać pisma, dostarczyć potrzebne dokumenty. Nie ma jednego wzorca, według którego odbywają się rozwody. Każdy sprawa może mieć inny przebieg, dlatego należy wykonywać polecenia sądu. Kilka czynności jest stałych, każdy, kto wybiera rozwód bez adwokata, musi się z nimi zmierzyć.
- Należy przygotować pozew o rozwód. Jeżeli wniosek składa druga strona, w ciągu 14 dni trzeba udzielić odpowiedzi na przesłany dokument.
- Do związku potrzebne są również inne dokumenty. Należy przygotować wymagane pisma, dokumenty i załączniki. Warto zrobić kserokopię ww. dokumentów, mogą być przydatne w celu złożenia wyjaśnień.
- Żądania sformułowane we wniosku muszą być uzasadnione, poparte dowodami, przedstawione w sposób konkretny,
- Jeżeli para ma dzieci, trzeba przygotować wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub ustalenia kontaktów z dziećmi.
- Trzeba stawić się na rozprawie, odpowiadać na pytania sądu, przedstawić swoje stanowisko w toczącej się sprawie. Sąd poprosi również o ustosunkowanie się do tego, co mówi i czego żąda druga strona.
- Należy pilnować terminów i w określonym w przepisach czasie, odpowiadać na wszystkie sądowe pisma czy wezwania.
- Sąd ma prawo żądać przedstawienia różnego typu dokumentów, potrzebnych do sprawy. Mogą to być akty z urzędu stanu cywilnego, deklaracje podatkowe, wyciągi z kąt. Należy je niezwłocznie przedstawić.
- Jeżeli rozwód ma być przeprowadzany z orzekaniem o winie, trzeba przygotować dowody, świadczące, że druga strona jest winna rozpadu małżeństwa.
Przygotowując się do rozwodu, warto zapoznać się z informacjami dostępnym w literaturze czy internecie. Można zapoznać się z innymi, podobnymi sprawami, porozmawiać z osobami, które wcześniej się rozwodziły. Osoby, które chcą przeprowadzić rozwód bez adwokata, mają do dyspozycji internet, który jest skarbnicą wiedzy.
Można znaleźć fora tematyczne, na których rozwodnicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, udzielają rad lub pomagają w trudnych kwestiach. Można skorzystać również z bezpłatnych porad prawnych, które działają w każdym mieście (pisaliśmy m.in. bezpłatna pomoc prawna).
Jak przygotować pozew o rozwód?
Prawidłowo napisany pozew rozwodowy pomoże w szybkim załatwieniu rozwodu bez adwokata. W internecie dostępne są wzory pozwów, ale należy zwrócić uwagę, aby wybrać aktualny i obowiązujący druk. Pozew musi być skierowany do właściwego do miejsca zamieszkania sądu okręgowego. Muszą się w nim znaleźć takie informacje jak:
- adres zamieszkania i numer PESEL powoda i pozwanego,
- informacja, czego domaga się powód (czy ma być orzekanie o winie, czy powód wnosi o uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi, czy domaga się podziału majątku wspólnego itp.)
- wskazanie dowodów, które mają wykazać daną okoliczność.
- wskazanie wniosku o zasądzenie kosztów postępowania
Rozwód z adwokatem – kiedy lepiej wybrać takie rozwiązanie?
Czasami lepiej zdecydować się na rozwód, w którym pełnomocnikiem będzie adwokat. To bardzo wygodne rozwiązanie, polecane zwłaszcza w trudnych przypadkach, kiedy para nie może dojść do porozumienia, kłóci się o opiekę nad dziećmi, podział majątku, żadna strona nie czuje się winna. Z pomocy adwokata warto skorzystać także wtedy, gdy:
- Osoba rozwodząca się nie jest w stanie sama przygotować wymaganych dokumentów, czuje się zagubiona, zestresowana, nie jest w stanie logicznie odpowiadać na pytania sędziów. Rozwód jest bardzo stresującym wydarzeniem, dlatego część osób nie radzi sobie z nim emocjonalnie i lepiej, aby przed sądem miała pełnomocnika.
- Osoba rozwodząca się nie jest zorientowana w przepisach, nie rozumie języka urzędowego, sądowe zawiłości są dla niej skomplikowane i budzą respekt.
- Kiedy druga strona nie bierze udziału w rozprawie sama, tylko ma adwokata. Zapewni to równowagę w przebiegu procesu.
- W sytuacji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że druga strona będzie manipulować, kłamać, a nawet preparować dowody.
- W sytuacji, gdy para ma dzieci, nie może dojść do porozumienia w kwestii opieki lub istnieje ryzyko, że współmałżonek będzie unikał płacenia alimentów.
- W momencie, gdy powodem rozwodu są zaburzenia psychiczne drugiej strony, nałóg lub inne problemy zdrowotne.
- W sytuacji, gdy para ma duży majątek lub i może być problem jego podziałem.
Co daje rozwód z udziałem adwokata?
Wynajmując adwokata do przeprowadzenia sprawy rozwodowej, można być spokojniejszym, uniknąć dużego stresu i niepotrzebnych emocji. Oczywiście nie można całkowicie wyeliminować udziału w sprawie, na pewno trzeba będzie się stawić na przesłuchaniu jako strona. Zatrudnienia adwokata pozwoli uniknąć trudnych i czasami przykrych konfrontacji ze współmałżonkiem.
Adwokat zajmie się również przygotowaniem niezbędnych dokumentów, przesłucha świadków, złoży odpowiednie wnioski. Prawnik na co dzień zajmuje się reprezentowaniem osób w sądzie, dlatego wie, jak podejść do sprawy, działa profesjonalnie, nie podchodzi do sprawy emocjonalnie, a to ma bardzo duże znaczenie i pomaga w szybkim orzeczeniu rozwodu.
Pełnomocnik będzie wiedział, jak zabezpieczyć interesy strony, którą reprezentuje, zadba, aby cały proces przebiegł dla niej w komfortowych warunkach. Pomoc adwokata zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zapewnia komfort psychiczny i wsparcie w trudnych momentach. Bardzo ważne, aby z wybranym pełnomocnikiem być szczerym, niczego nie urywać, ponieważ może to utrudnić przebieg sprawy.
Pomoc specjalisty potrzebna jest również po ogłoszeniu wyroku. Pełnomocnik będzie mógł ocenić, czy orzeczenie jest słuszne, w razie potrzeby będzie mógł doradzić i złożyć odwołanie.
Jak wygląda spotkanie z adwokatem?
Decydując się na rozwód z adwokatem, należy wybrać sprawdzoną kancelarię, cieszącą się dobrymi opiniami. Idąc na pierwsze spotkanie, warto zabrać ze sobą posiadane dokumenty oraz zastanowić się, co chcemy osiągnąć i czy potrzebne będzie orzekanie o winie. Na spotkaniu prawnik będzie zadawał pytania, przeanalizuje dokumenty oraz sporządzi potrzebne notatki.
Prawnik wskaże najlepsze rozwiązanie, podpowie, jakie dowody będą potrzebne itp. Jeżeli klient zdecyduje się na wynajęcie adwokata, zostanie podpisana umowa i pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy rozwodowej.
Koszt rozwodu – Ile kosztuje rozwód?
Wiele osób rezygnuje z rozwodu, żyje w nieudanym, niszczącym związku, ponieważ obawia się wysokich kosztów. W najgorszej sytuacji są osoby, które są na utrzymaniu drugiej strony, nie mają własnych pieniędzy. W takim przypadku można starać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Razem z pozwem należy złożyć do sądu wniosek o zwolnienie z opłat, do którego trzeba dołożyć zaświadczenie, świadczące o złej sytuacji finansowej. Opłaty, które trzeba ponieść, składając pozew rozwodowy to:
- Opłata sądowa, która wynosi 600 zł. Należy uiścić ją w ciągu 6 dni od złożenia pozwu rozwodowego. Jeżeli rozwód będzie przeprowadzony bez orzekania o winie, połowa tej kwoty, czyli 300 zł zostanie zwrócone, a pozostałe 300 zł będzie podzielone po połowie między małżonkami. Jeżeli zostanie orzeczona wina, cały koszt ponosi osoba, którą sąd uzna za winną rozpadu małżeństwa. Osoba, która korzysta z pomocy adwokata, musi jeszcze pamiętać o opłacie skarbowej od pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł.
- Inne koszty – cena rozwodu wzrasta w momencie, gdy konieczne są dodatkowe wnioski np. o alimenty, podział majątku, powołanie rzeczoznawców, itp. Opłata za przyznanie alimentów wynosi 5% wysokości zasądzonej kwoty, w przypadku podziału majątki, bez sporów 300 zł, a w sytuacji, gdy majątek jest sprawą sporną 1000 zł. Jeżeli jedna strona składa wniosek o eksmisję, do kosztów rozwodu trzeba doliczyć 200 zł.
- Czasami dochodzą jeszcze inne opłaty tzn. każda strona odpisu to kolejne 6 zł, zabezpieczenie widzeń z dzieckiem to 40 zł, a terapia małżeńska, mająca uratować związek to ok. 200 zł za jedno spotkanie. Cena rozwodu rośnie również wtedy, gdy małżonkowie nie mogą się dogadać w sprawie władzy rodzicielskiej.
- Potrzebne jest wtedy wydanie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny, która kosztuje ok. 300-500 zł. Może również dojść do włączenia do sprawy kuratora, a to generuje kolejne, wysokie koszty.
- Koszt wynajęcia adwokata nie jest stały, zależy od wielu czynników, m.in. miasta, renomy prawnika, zawiłości sprawy itp. Przepisy ustalają, że minimalne wynagrodzenie za rozwód bez orzekania o winie to 720 zł netto, a z orzekaniem o winie 1 080 zł netto, ale faktycznie ceny usług adwokackich przy rozwodach rozpoczynają się od 1000-1500 zł. Jeżeli sprawa jest skompilowana, koszty mogą być dużo wyższe, często sięgają kilku tysięcy zł.
Rozwód online – czy jest możliwy
Obecnie wiele spraw można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Na pewno sporo osób zastanawia się, czy można również się w ten sposób rozwieść. Niestety, nie da tej sprawy załatwić zdalnie, ale jest kilka czynności potrzebnych do rozwodu, które można załatwić przez internet. Do orzeczenia rozwodu niezbędny jest Sąd Okręgowy, właściwy do danego miejsca zamieszkania.
W trakcie sprawy sąd rozstrzyga, czy któraś ze stron jest winna, ustala kwestie rodzicielski, sposób korzystania z mieszkania i inne sporne tematy. Bardzo ważne, aby prawidłowo napisać pozew i wypełnić wszystkie formalności. Właśnie do tego przyda się internet. Bardzo pomocny może być kreator, dostępny na stronach wybranych kancelarii. Pozwala stworzyć skuteczny i poprawny pozew, a także gwarantuje konsultację ze specjalistami.
Zdalne tworzenie pozwu pozwala oszczędzić czas i nerwy. Jest proste, wystarczy podać dane osobowe swoje i małżonka, datę i miejsce ślubu, opisać, jak wygląda małżeństwo i co jest powodem rozstania. Należy również podać, czy rozwój ma być udzielony bez orzekania o winie lub która ze stron ponosi odpowiedzialność za rozpad pożycia.
Resztą zajmą się zatrudnieni adwokaci, którzy sprawdzą pismo, naniosą poprawili i odeślą gotowy pozew. Klient będzie musiał go jedynie podpisać, dostarczyć osobiście lub listownie do Sądu Okręgowego i czekać na wyznaczenie daty rozprawy.
Rodzaje rozwodów
Kodeks rodzinny obowiązujący w Polsce uznaje dwa rodzaje rozwodów, tzn.
- Rozwód bez orzekania o winie – sprawa nie jest skomplikowana, ponieważ para zgodnie stwierdza, że chce się rozstać nie musi podawać szczegółowego uzasadnienia swojej decyzji. Jako przyczynę rozwodu wystarczy podać rozpad więzi małżeńskich. Jeżeli wszystkie dokumenty będą prawidłowe, nie będzie potrzeby przesłuchiwania świadków, wyrok może być wydany już na pierwszej rozprawie, trwającej zaledwie 30 minut.
- Jeżeli małżonkowie mają dzieci, sprawa rozwodowa może mocno się skomplikować. Aby do tego nie dopuścić, warto jeszcze przed rozwodem ustalić szczegóły opieki nad potomstwem. Jeżeli para nie dojdzie do porozumienia, rozwód może trwać bardzo długo.
- Rozwód z orzeczeniem o winie – jest orzekany w sytuacji, gdy strony nie mogą dojść do porozumienia. Sąd może orzec, że winę ponosi tylko jeden z małżonków lub obydwoje są winni. Aby to ustalić, sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, powołać świadków, a to znacząco wydłuża wydanie ostatecznego wyroku.
Jak przygotować się do rozwodu?
Decyzja o rozwodzie jest zawsze trudna i emocjonująca. Nie warto podejmować jej pod wpływem chwili, należy się dobrze zastawić i wybrać optymalne rozwiązanie. Czasami wystarczy rozmowa, wyjaśnienie trudnych kwestii lub terapia małżeńska. Są jednak sytuacje, kiedy rozwód jest przesądzony, nie ma możliwości scalania związku. W takim wypadku należy dobrze przygotować się do rozwodu.
Ważne jest wsparcie bliskich osób oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów. Jeżeli rozwód ma być orzeczony z winy małżonka, trzeba zgromadzić wszelkiego typu dokumenty, potwierdzające dana okoliczność oraz znaleźć świadków. Warto wiedzieć, że polskie prawo nie wyznacza czasu, po jakim można wnioskować o rozwód. Można to zrobić nawet kilka dni po zawarciu związku małżeńskiego.
Każdy osoba decydująca się na rozwój, musi zdecydować, czy będzie w stanie sama występować przed sądem, udowadniać swoje racje, czy woli zlecić to adwokatowi. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, ponieważ rozwód to trudna sprawa, wymagająca odpowiedniego podejścia. Zbyt lekceważące podejście może spowodować poważne problemy, np. utratę majątku czy brak kontaktu z dziećmi.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy rozwód bez adwokata jest lepszy od tego z udziałem prawnika. To indywidualna, wymagająca przemyślenia kwestia. Aby podjąć właściwą decyzję, można skorzystać z darmowych porad prawnych i dowiedzieć się, co radzą specjaliści. Jeżeli sprawa nie będzie skomplikowana, rozwód bez adwokata może być dobrym wyborem.
Darmowe porady prawne przy rozwodach
Poniżej znajdziesz listę stron, na których publikujemy adresy punktów bezpłatnych porad prawnych – jeśli masz sprawę rozwodową, a nie stać Cię na profesjonalnego pełnomocnika, sprawdź, czy taka darmowa pomoc prawna Ci się należy.
Darmowe porady prawne Warszawa
Darmowe porady prawne Szczecin
Darmowe porady prawne Sosnowiec
Darmowe porady prawne Katowice
Darmowe porady prawne Gorzów Wielkopolski
Darmowe porady prawne Dąbrowa Górnicza
Darmowe porady prawne Częstochowa
Darmowe porady prawne Bydgoszcz
A jak wygląda rozwód bez orzekania o winie? Czy tu potrzebny jest adwokat, czy można np. złożyć pozew o rozwód online – rozwód bez orzekania o winie i obejdzie się bez pomocy adwokata?
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie z dzieckiem? Warszawa